Felfüggesztették Balmazújváros állami finanszírozását; nem lesz közbringa Szombathelyen
Erről írtak a független vidéki portálok a héten. Lapszemle.
Február elején a Honvédelmi Minisztériumtól megkapott adatok alapján megírtuk, hogy Szijjártó Péter külügyminiszter egyik katonai repülőgépes útján 5,5 millió forintba került a fedélzeti fogyasztás. A külügy ezután azt közölte, hogy a miniszterrel egy 49 fős, vállalatvezetőkből álló delegáció utazott Egyiptom és Bahrein fővárosába, és az ő ellátásukról is gondoskodtak. Kikértük a listát, amin 49 ember és 47 vállalat neve szerepel. Van olyan cég, ahonnan ketten is mentek, és van olyan személy, aki egyszerre két vállalkozást is képviselt az úton.
Tavaly szeptemberben kikértük a Honvédelmi Minisztériumtól, hogy milyen költségeket számoltak fel a politikusok katonai gépekkel való reptetése után a Miniszterelnökségnek, a Külügyminisztériumnak és a Köztársasági Hivatalnak. Decemberben soronként külön oldalra szkennelve megkaptuk az adatokat, amelyeket hosszas munkával táblázatba rendeztünk. A rekorder minden tekintetben Szijjártó Péter tárcája lett: a külügy rendelte a legtöbb utat, és a külügyes repüléseken került a legtöbbe az internet és a fedélzeti ellátás.
A 2021 eleje és 2022 szeptember vége között megtett 223 politikusi útra 644,4 millió forintot „számlázott ki” a Honvédelmi Minisztérium (HM), amiből az üzemanyag 273 millió, a repülőtéri kiszolgálás 172 millió, a fedélzeti internethasználat 106,3 millió, a delegációk fedélzeti ellátása (étel-ital) 36,4 millió forint volt. Az internetezésből 102 millió forint, az ellátásból pedig 33 millió a Külügyminisztérium által megrendelt utaknál merült fel.
Szijjártóék 33 millióért ettek-ittak, és 102 millióért interneteztek a katonai repülőkön | atlatszo.hu
A Honvédelmi Minisztériumtól kapott adatok szerint 2021 január eleje és 2022 szeptember vége között a Miniszterelnökség, a Köztársasági Elnöki Hivatal és a Külügyminisztérium delegáltjainak repülése után 644 millió forint költséget számoltak fel. Az összegben sok esetben nem szerepel üzemanyagköltség, viszont a delegációk fedélzeti ellátása és internetezése egy vagyonba került az adatok alapján.
A delegáció fedélzeti ellátása Szijjártó Péter 2022. februári Kairó-Manáma útján volt a legdrágább: 5,5 millió forintba került. Ugyanezen az úton 6,85 millió forint volt a fedélzeti internethasználat díja. Tehát csak a delegáció étel- és italfogyasztása, valamint netezése 12,4 millió forintba került az Egyiptom és Bahrein fővárosába tartó úton.
Az erről szóló cikkünk után a Külügyminisztérium azt közölte az RTL érdeklődésére, hogy
Szijjártót a stábján kívül egy „49 fős, magyar vállalatvezetőkből álló üzleti delegáció” is elkísérte, és a delegáció számára „a folyamatos internetkapcsolat hiánya megengedhetetlen”.
Ezután rögvest benyújtottunk a Külügyminisztériumnak egy adatigénylést, amelyben kikértük az említett 49 fős, magyar vállalatvezetőkből álló delegáció névsorát, valamint az általuk képviselt vállalatok nevét. A tárca a törvényben megszabott 15 napos válaszadási határidő utolsó napján 15 nappal meghosszabbította a határidőt, majd végül csak március 10-én válaszolt érdemben.
A Külügyminisztérium állami hivataloktól megszokott módon egy szkennelt pdf-et küldött, amelyben egybefüggő szövegként felsorolták az általunk kért adatokat.
„A Szijjártó Péter miniszter urat és stábját Kairóba és onnan Bahreinbe elkísérő delegáció tagjaira és az érintett társaságokra vonatkozó adatok az alábbiak.” – írta bevezetőként Szijjártó tárcája, majd fél oldalon keresztül sorolták a neveket, amiket ABC-sorrendbe rendeztünk:
A cégek között van néhány nagy név, mint például a hajógyártó Ganz Danubius, az állami vasútépítési tendereken taroló, Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő V-Híd Zrt.; a védettségi igazolványokat és más hivatalos okmányokat gyártó ANY Nyrt.; az állami IT-beszerzéseken jeleskedő i-Cell Mobilsoft Zrt.; az offshore gázbizniszről elhíresült MET; az orosz gázbeszerzést intéző, állami tulajdonú MVM CEEnergy Zrt.; és a szintén állami kézben lévő HEPA, ami leginkább NER-közeli szereplők külföldi terjeszkedését támogatja.
De a Dunakeszi Járműjavító Kft. is meglehetősen híresnek mondható: tavaly nyár óta Hernádi Zsolt MOL-elnök érdekeltsége, előtte azonban – a Kairó-Bahrein utazás idején is – orosz befektetők és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter tulajdonában volt. A listán szereplő többi cég neve kevésbé közismert.
Ellentmondás azonban, hogy Szijjártó Péter a tavaly februári kairói útról szóló Facebook-bejegyzésében azt írta, hogy 58 üzletember utazott vele. Nem 49, ahogy azt idén közölte a külügy az RTL-lel, majd az adatigénylésünkre válaszul.
Valószínűleg viszont még ezekben az üzleti körökben sem mindennapos, hogy a cégek képviselői két távoli országba utaznak a külügyminiszterrel egy honvédségi repülőgép fedélzetén. Ezért aztán teljesen érthető, hogy a minisztérium által kiadott névsorból legalább ketten nyilvános fényképet posztoltak a Facebookra a kiruccanás emlékére.
Egyikük, a Tanis Holidays Kft.-t és az EOG Hungary International Kft.-t is képviselő Badawi Salama Hany Mohamed három fotót is kitett, melyeknek helyszíneként Bahrein fővárosát, Manamát tüntette fel. A háromból két képen az üzleti fórum látható, a harmadikon pedig az, ahogy a népes magyarországi delegáció beszáll a Magyar Honvédség 604-es lajstromjelű Airbus repülőgépébe.
Másikuk, a Webgarden Kft. és Business Rally Hungary Kft. képviseletében utazó Kodolányi Endre az aznapi reggelijét örökítette meg, amit a Wyndham Grand Manama hotelben fogyasztott el. Kommentben valaki megkérdezte tőle a kép alatt, hogy „Szijjártóval?”, Kodolányi pedig erre annyit válaszolt egy mosolygós szmájlival megtoldva, hogy „jó a hírszerzésed”.
Az ötcsillagos szálloda a Bahrain Bay nevű lakó- és kereskedelmi negyedben található Bahrein fő szigetén, az ország fővárosában. A negyed mindössze 7 kilométerre van a manamai repülőtértől, így ideális választás volt az ott landoló magyarországi delegációnak.
A felhőkarcolókkal teletűzdelt öböl exkluzív épületei közül a Wyndham Grand Manama csavart tornyával hívja fel magára a figyelmet. A szállodában jelenleg 257 euró a legolcsóbb szoba egy éjszakára egy személy részére, ami 400-as árfolyammal számolva közel 103 ezer forint. Két fő esetén 278 euró a legkedvezőbb szobaár, ami nagyjából 111 ezer forint.
A négy darab honvédségi repülő 2018-as megvásárlása óta titkolja a kormány, hogy mennyiért szállítják a gépek Orbán Viktor miniszterelnököt, a rendkívül sokat repkedő Szijjártó Pétert, és egyéb állami vezetőket. A gépek útjaira vonatkozó adatokat „honvédelmi és nemzetbiztonsági okokra” hivatkozva 30 évre titkosították, így csak 2050 körül derülhet ki, hogy hova, kit, miért és mennyiért szállítottak a honvédségi repülők.
Tavaly ősszel birtokunkba került a Honvédelmi Minisztérium (HM) és a Miniszterelnökség között létrejött megállapodás a katonai repülőgépek politikusutaztatásra való használatáról, amiben az szerepel, hogy a HM minden egyes út költségét kiszámolja és elküldi az illetékes minisztériumnak. Azonban hosszas kutakodással és hónapokig tartó adatigényléses huzavonával is csak részadatokat kaptunk a Honvédelmi Minisztériumtól ezekről a költségekről. A tárca által kiadott számok ugyanis feltűnően sok esetben még az üzemanyagot sem tartalmazzák, és gyakran egyéb kiadásokat sem írtak az egyes utak mellé, mintha azok irreális módon ingyen lettek volna.
A Kairó-Manáma úttal kapcsolatban benyújtott adatigénylésünkben arra is rákérdeztünk a Külügyminisztériumnál, hogy a Szijjártó Péterrel utazó 49 fős üzleti delegáció tagjai „személyenként mekkora összeget fizettek az utazással kapcsolatban felmerült költségekre”.
A külügy válasza szerint a 49 fős delegáció egy fillért sem fizetett az útért, vagyis az adófizetők pénzén reptették őket Egyiptomba és Bahreinbe.
Ezt persze nem ilyen konkrétan, hanem diszkrét virágnyelven fogalmazta meg Szijjártó tárcája: „Az üzleti delegáció tagjai részéről a Minisztérium részére befizetés nem történt.”
Idén február végén ismét ellátogatott Egyiptomba a külügyminiszter, de ezúttal vele tartott Orbán Viktor miniszterelnök és Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter is. A hivatalos tájékoztatás szerint a politikusokkal utazott (megint) egy „magyar üzleti delegáció”, amelynek létszámát azonban ezúttal nem közölték. Népes küldöttségről lehet szó, ugyanis a 24.hu megírta, hogy az utazáshoz a honvédség 4 repülőjéből 3-at is igénybe vettek.
„A delegáció szállításához hétfőn Budapestről Kairóba repült a honvédség mindkét Airbus A319-es gépe, amelyek egyenként legalább 140 fő befogadására alkalmasak. A harmadik repülővel Szijjártó Péter érkezett.” – írta a lap. Ennek nyomán egy újabb adatigénylésben kikértük a delegáció névsorát és az általuk képviselt vállalatok nevét, illetve azt, hogy fizettek-e az útért, vagy ez is közpénzből történt. Kíváncsian várjuk a választ.
Erdélyi Katalin
Címlapkép: Szijjártó Péter beszédet mond az egyiptomi-magyar üzleti fórumon Kairóban 2022. február 23-án (fotó: a külügyminiszter Facebook-oldala)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásErről írtak a független vidéki portálok a héten. Lapszemle.
Heti lapszemlénk.
Türingiában a a helyiek ellenállása meghiúsította egy akkumulátor-újrahasznosító üzem építését, a cég Magyarországon bővítené a kapacitását.
Infografikákon mutatjuk, hogy alakulnak a várólisták jelenlegi számai, milyen műtétre várnak a legtöbben és mennyi ideig kell sorakozni.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!