Az Eurostat szerint a tiltás ellenére tavaly is jött hazánkba ukrán gabona, a KSH hallgat
Közel 5 ezer tonna gabonát importált Magyarország Ukrajnából az állítólagos kormányzati tiltás után az Eurostat adatai szerint.
A lakossági ellenállással nem törődve a kormány 2020-ban megkezdte a Fertő tóhoz tervezett turisztikai óriásberuházást. A tájat teljesen letarolták, a cölöpházakat elbontották – aztán a projekt leállt, többek között forráshiány miatt. Közben a környezetvédő civil szervezetek többször is megtámadták az építkezésre kiadott környezetvédelmi engedélyt, eddig kétszer sikerrel. És bár a kormány egyeztetést ígért a civileknek, végül tavaly ősszel mégis kiírták a beruházás folyatásáról szóló tendert, igaz, csökkentett tartalommal. Az eljárás azonban végül eredménytelenül zárult, mert csak (a munkálatok első részét is elvégző) Mészáros-cégek jelentkeztek a megbízásra összesen nettó 39,4 milliárd forintért.
Február közepén számoltunk be arról az ekr.gov.hu-ra feltöltött bírálati összegzés alapján, hogy eredménytelen lett a Fertő tavi beruházásra kiírt tender, miután „az eljárás ajánlattételi szakaszában nem nyújtottak be az ajánlattételi határidőben legalább két ajánlatot.” Akkor még nem lehetett tudni, hogy ki volt az egyetlen pályázó. Most azonban kiderült.
Felkerült ugyanis az eredménytájékoztató is az Elektronikus Közbeszerzési Rendszer oldalára, ahol viszont már feltüntették annak a cégnek, pontosabban cégeknek a nevét, amelyek egyedül indultak a megbízásokért.
Azért a többes szám, mert a felhívás két részből állt:
Az első részfeladatra a Mészáros és Mészáros Ipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt. jelentkezett konzorciumban a ZÁÉV Építőipari Zrt.-vel, míg a másodikra csak a ZÁÉV. Mindkét cég Orbán Viktor miniszterelnök gyerekkori barátjának, a leggazdagabb magyar Mészáros Lőrincnek az érdekeltségébe tartozik.
A két Mészáros-cég összesen nettó 39,4 milliárd forintért vállalta volna a munkákat.
Az első részfeladatra ugyanis 34,1, míg a másodikra 5,3 milliárdos árajánlatot adtak. Mivel azonban rajtuk kívül más nem adott be ajánlatot, a kiíró Építési és Közlekedési Minisztérium eredménytelennek nyilvánította a tendert. Így viszont továbbra sincs kivitelező, az évekkel ezelőtt megkezdett beruházás folytatása pedig tovább tolódik.
Pár éve még valószínűleg nyugodt szívvel odaadták volna a megbízást Mészároséknak, hiszen az egyajánlatos tenderek száma meghaladta a 30 százalékot. Gulyás Gergely miniszter aztán 2022 júniusában bejelentette, hogy Magyarország az uniós pénzek mielőbbi megszerzése érdekében és az EU elvárásainak megfelelően 15%-ra csökkenti az egyszereplős közbeszerzések arányát.
Ez mostanra a nemzeti eljárások esetében sikerült is – legalábbis a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium legfrissebb tájékoztatója szerint.
Az uniós forrásokból finanszírozott tenderek esetében viszont még mindig magas, 29,2%-os az arányuk. És bár az egyajánlatos közbeszerzési eljárások száma és aránya csökkent, az így kiosztott megbízások értéke jelentősen megnőtt tavaly.
Bár a most eredménytelenül zárult kiírásban szereplő tervek már egy csökkentett tartalmat jelentettek a korábbi grandiózus elképzelések helyett, könnyen lehet, hogy végül mégis az eredeti verzió valósul meg.
Az eredeti látványtervek
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a világörökségi területre tervezett beruházásra a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatal többször is engedélyt adott, de azt minden alkalommal megtámadták a környezetvédők. A bíróság a civileknek adott igazat, ennek ellenére – alig pár héttel a csökkentett tartalmú közbeszerzés kiírása után – a kormányhivatal mégis újra az eredeti beruházási tervekre adott engedélyt. Erről az euronews.hu számolt be tavaly decemberben.
Ebbe pedig beletartozna a százszemélyes szálloda, az óriásparkoló, az óriáskikötő és a 26 házas apartman is.
A Népszavának a Fertő Tó Barátai Egyesület vezetője, Major Gyula január végén elmondta, ezt a legutóbbi környezetvédelmi engedélyt is megtámadták, így egyelőre nem tudni, végül melyik terv alapján folytatják a munkálatokat.
Katus Eszter
Címlapkép: A letarolt Fertő tó 2021 novemberében és Mészáros Lőrinc. (Átlátszó-montázs, forrás: Kocsis-Cake Olivio/Puskás Akadémia Facebook-oldala)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásKözel 5 ezer tonna gabonát importált Magyarország Ukrajnából az állítólagos kormányzati tiltás után az Eurostat adatai szerint.
Az egyesület szerint a méhészek tiltakozása "nem racionális", és nem az ukrán, hanem a kínai méz importja a baj, ezért annak betiltását kérik a kormánytól.
Az EU-ban nincs engedélyezve a műhús forgalmazása, de a magyar kormány a biztonság kedvéért betiltaná. A belengetett jogszabálynak még nyoma sincs.
A Rogán Antal alá tartozó Nemzeti Kommunikációs Hivatal újabb tenderét húzták be Balásy Gyula cégei, de az nem nyilvános, hogy mennyi közpénzt kapnak.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!