![Képernyőkép 2025 02 14 104129](https://atlatszo.hu/wp-content/uploads/2025/02/Kepernyokep-2025-02-14-104129-300x180.jpg)
Pápai Gergely: Az utolsó szó jogán
Egy tárgyalás, amelyen eldől, hogy munkatársunk újságíró vagy bűnsegéd.
Közel másfél évtizede figyelemmel követjük Orbán Viktor miniszterelnök családjának gyarapodását. Többször beszámoltunk Orbán apja, felesége, testvérei, az unokaöccse, valamint elsőszülött lánya és veje gazdagodásáról. Sokszor írtunk a felcsúti földek felvásárlásáról, a hatvanpusztai birtok csinosításáról, a rokonság cégeiről és közpénzes megbízásairól is. A Direkt36 dokumentumfilmjének apropóján most összefoglaljuk az egészet röviden.
A Magyarországot 1998 és 2002 között egyszer már kormányzó Fidesz nyolc ellenzékben töltött év után 2010-ben ismét megnyerte az országgyűlési választást. Majd az azután következő összes többit is, a legutolsót 2022-ben. Ez azt jelenti, hogy 15 éve van hatalmon, s ezalatt a másfél évtized alatt Orbán Viktor kormányfő családtagjai hatalmas vagyonokra tettek szert. Kormányzati hátszél és közpénzes bizniszek hizlalták a család földbirtokait és cégeit is, amikről sokszor beszámoltunk.
„A magyar emberek a mai napon megbuktatták a hatalommal visszaélő oligarchák rendszerét, és helyette megalapítottak egy új rendszert: a nemzeti együttműködés rendszerét. Olyan elemi erővel akarták lezárni a magyarok millióit megsanyargató, vagyonukból, reményeiből kiforgató korszakot, hogy végül a magyarok összeszedték minden maradék erejüket és hitüket, és világra szóló összefogást értek el. (…) A magáncélokat, a magánérdekeket szolgáló, a magánhatalmat építő politika napjai ma leáldoztak, és nem fogjuk hagyni, hogy még egyszer visszatérjenek. – többek között ezt mondta Orbán Viktor az országgyűlési választás megnyerését követően 2010. április 25-én, a Vörösmarty téren.
Ugyanekkor közölte azt is, hogy „A magyar emberek a mai napon megbuktatták a hatalommal visszaélő oligarchák rendszerét, és helyette megalapítottak egy új rendszert: a nemzeti együttműködés rendszerét”. Ennek rövidítése, a NER azóta a Fidesz-közeli rokonok, haverok és oligarchák gazdagításának szinonimája lett. Az Orbán család tagjai is ennek köszönhetően vagyonosodnak 15 éve, ahogyan azt a Direkt36 ma már több mint 2,5 millió megtekintésnél járó dokumentumfilmje is bemutatja.
A miniszterelnök édesapjának, Orbán Győző Bálintnak az ingatlanos cége, az azóta már megszűnt CZG Ingatlanforgalmazó Kft. vette meg 2011-ben az Alcsútdoboz mellett fekvő Hatvanpusztai majorságot, ami egykor József főhercegé volt. A 13 hektáros birtokon hatalmas átalakításokat végeztek több milliárd forintból, és már 2012-ben megírtuk, hogy Orbán Viktor dácsájává alakulhat a műemlék ingatlanegyüttes. Bár hivatalosan az apja tulajdona, a miniszterelnök a hírek szerint pihen, és munkamegbeszéléseket is tart a mostanra medencével, pálmaházzal, mélygarázzsal és egyéb modern vívmányokkal felszerelt épületkomplexumban.
Az idén 85 éves Orbán Győző legismertebb cége a Dolomit Kft., melynek ő a többségi tulajdonosa. A gánti dolomitbányát birtokló kft. árbevétele 2010-től kezdve ugrásszerű növekedésnek indult: az akkori nettó 1 milliárdos forgalom 2018 óta 4-5 milliárd forint körül alakul. A hatalmas fellendülés nem véletlen, hiszen a cég több állami beruházáshoz vitt építőanyagot a miniszterelnök apjának másik híres vállalkozásával, a Nehéz Kő Kft.-vel együtt (ezt 2021-ben eladta). Út- és vasútépítésekhez zúzott dolomitot, csatornázási munkákhoz betonelemeket szállítottak az Orbán papa cégei.
Orbán Viktor miniszterelnök (j) és édesapja, Orbán Győző a VIP-páholyban a labdarúgó Ligakupa döntőjeként vívott Ferencváros – Videoton FC találkozón a székesfehérvári Sóstói Stadionban 2013. április 24-én. (Fotó: MTI/Beliczay László)
Orbán Viktor 1986-ban kötött házasságot Lévai Anikóval. Az első, 1998-2002 közötti Orbán-kormány idején a részben Lévai által tulajdonolt Szárhegy dűlő-Sárazsadány-Tokajhegyalja Kft. állami támogatásra pályázva próbált fejlesztésekre pénzt szerezni. Ekkor hangzott el férje, a miniszterelnök szájából az az elhíresült mondat, hogy „Ne nyerjünk annyit, amennyit kértünk, ne mi kapjuk a legtöbbet”. Lévai később eladta a cégben lévő tulajdonrészét, de a tokaji földet megtartotta egy darabig.
A miniszterelnök felesége 2001-ben Felcsúton is vett földeket, majd az apósa nevén lévő hatvanpusztai major közelében is vásárolt területet: két szántót Alcsút és Bicske között. Ezeket Flier Jánossal közösen birtokolta, aki a családtagjaival együtt összesen 377 hektár földet nyert el a Nemzeti Földalap Kezelő pályázatán földbérletre 2012-ben. De írtunk Lévai Anikó erdélyi arisztokrata barátainak magyar közpénzből felújított kastélyáról, és a miniszterelnöki házaspár problémás V. kerületi lakásügyéről is.
Orbán Viktor miniszterelnök és felesége, Lévai Anikó leadja szavazatát az önkormányzati, európai parlamenti (EP-) és nemzetiségi választásokon a XII. kerületi Zugligeti Általános Iskolában kialakított 53-as számú szavazókörben 2024. június 9-én. (fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)
Orbán Viktornak és feleségének öt gyermekük született az együtt töltött évek során: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza és Flóra. A legidősebb lány hamar felhívta magára a közvélemény figyelmét, főleg 2013 szeptembere után, amikor feleségül ment Tiborcz István Ferenchez. Az esküvőjükön eltűnt 2 telefon utáni nyomozásra például 12,3 millió forintot költött a rendőrség az adófizetők pénzéből.
De az idén 39 éves Tiborczra már korábban, még az udvarlás időszakában felfigyeltünk: akkor ugyanis az egyik testvére lett a Felcsúthoz közeli Bicskén az állami földpályázatok legnagyobb nyertese. A miniszterelnök lányával kötött házasság után pedig rohamos gyarapodásnak indult a férfi vagyona: 2009-ben alapított cége, a sokadik átkeresztelés után Elios Zrt.-nek nevezett vállalkozás bevétele a Fidesz akkori pénztárának tartott Közgép Zrt. felbukkanása után szárnyalni kezdett. Ebből telt például Orbán Ráhelnek 15 millió forintos tandíjra Franciaországban.
Orbán Viktor lányával, Ráhellel távozik, miután leadták szavazatukat a budapesti 18. választókerület 53. szavazókörében, a Zugligeti úti iskolában a 2010-es országgyűlési választás első fordulójában. (fotó: MTI/Beliczay László)
A Tiborcz István tulajdonában lévő Elios mágikus bevételnövekedésének egyszerű magyarázata volt: a cég elkezdte sorra nyerni a közpénzes megbízásokat. Egymás után nyerte a hazai települések kisebb-nagyobb közvilágítás-korszerűsítési munkáit, amelyeket az Európai Unió finanszírozott (volna). A kezdő lökést ehhez az akkoriban Lázár János által vezetett Hódmezővásárhely adta, ami elsőként bízta meg ilyen munkával a miniszterelnöki vő cégét. A gépezet olajozottan működött egészen addig, amíg az EU el nem kezdett gyanakodni, hogy valami nincs rendben.
Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) két év nyomozás után végül súlyos szabálytalanságokat állapított meg az Elios projektjeinél, és a magyar hatóságoknak jogi lépések megtételét, az Európai Bizottságnak pedig 40 millió euró, azaz 12 milliárd forint visszafizettetését javasolta. A magyar rendőrség nyomozott ugyan az ügyben, de nem talált felelőst – ki sem hallgattak senkit, így valószínűleg elszabotálták a miniszterelnök vejét érintő nyomozást. A kormány pedig egyszerűen kiszedte az EU-s elszámolásból az Elios-os számlákat, és inkább a hazai adófizetők pénzéből fizette ki őket.
Tiborcz István az EU-s szimatolás kezdetén kiszállt az Eliosból, és átnyergelt az ingatlanbizniszbe. 2015-ben pályáztatás és verseny nélkül vette meg a keszthelyi kikötőt a helyi önkormányzattól, majd értékes ingatlanokat felvásárló cégcsoportot alapított, melynek a BDPST Zrt. a központi eleme. 2018-ban 700 hétszáz kilométert utazva mutattuk be a cégcsoport ingatlanbirodalmát, majd a később megszerzett svábhegyi villáját, az 50 milliós terepjáróját, az egyhektáros balatoni birtokát és a feleségével közös sárazsadányi szőlőit is. (Igen, ez a település már Lévai Anikónál is szerepelt.)
Bár esküvőjük után Orbán Ráhel azt közölte, hogy „férjemmel önálló családunk van, saját lábunkon állunk, saját erőnkből boldogulunk”, a közpénzeső az Elios után is zuhogott Tiborcz Istvánra. Üzletelt Adnan Polat török és Ghaith Pharaon jordániai milliárdosokkal is, de az igazán nagy hasznot a kormányhatározattal megsegített visegrádi hoteleladás, az állami hitelből végzett műemlékrombolás, az olcsón megvett állami ingatlan, a műemléki adókedvezmények és a Fidesz-kormány hasonló segítségei hozták neki és üzleti köreinek. Az állami turizmus körül legyeskedő, idén 36 esztendős Ráhel bababoltja viszont (még) nem ennyire sikeres.
Orbán Viktor miniszterelnök öccse, az édesapjuk nevét viselő ifjabb Orbán Győző kerüli a politikai rivaldafényt, az MTI fotóarchívumában is csak néhány fénykép található róla. A közélet helyett a családi üzletekben vesz részt: 1996-ban apjával együtt alapította meg a Gánt Kő Kft.-t, amelyből csak 2017-ben szállt ki. De a mai napig ügyvezetője az apjuknak évről-évre hatalmas profitot termelő Dolomit Kft.-nek, s tulajdonostársa volt apjának a Nehéz Kő Kft.-ben. 2021-ben ő vette meg (egy barátjával a NAKK Zrt.-n keresztül) az apja üzletrészét a cégben, aminek a forgalma ezután bezuhant.
A nyilvánosan elérhető önéletrajza szerint ifjabb Orbán győző hobbija a búvárkodás és a repülés, utóbbi bizonyítéka pedig az a kisrepülő, amit 2016-ban mutattunk be. A kicsi, úgynevezett autogiro gép az apjával közösen tulajdonolt Gánt Kő és Tőzeg Kft. tulajdona (volt), és ifjabb Győző légi parádén is szerepelt vele. Az idén 60 éves férfi egyébként középiskolásként versenyszerűen birkózott, és bár sportolói pályafutását érettségi után befejezte, 30-as éveiben újrakezdte, és régóta ő a Budapesti Honvéd Sportegyesület birkózó-szakosztályának elnöke.
Orbán Győző, a Budapesti Honvéd birkózó-szakosztályának elnöke beszédet mond a tokiói olimpia magyar birkózó hőseinek köszöntésén Budapesten, a Kozma István Magyar Birkózó Akadémián (KIMBA) 2021. augusztus 11-én. (fotó: MTI/Máthé Zoltán)
Orbán Viktor másik fivéréről, az idén 48 éves Orbán Áronról is többször írtunk állami pénzek kapcsán. A férfi 2022-ben vezérigazgató, majd 2024-ben egyedüli tulajdonos lett a lőfegyverekkel, taktikai- és munkaruházattal foglalkozó Multi Shoot Zrt.-ben. A cég a Nógrád megyei Szécsénkén épülő lőterén az állami rendvédelmi szervek tagjait, rendőröket és katonákat akart lőni tanítani. A lőtér honlapján pedig állami és kormányközeli cégek szerepeltek partnerként: a Mészáros Lőrinc-féle ZÁÉV, Szíjj László Duna-Aszfaltja, de az állami Mátrai Erőmű és a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság is.
Orbán Áron neve felmerült az Octopus Invest Kft.-vel kapcsolatban is. A cég több építőipari közbeszerzést is elnyert, ám a beruházásokat nem fejezte be, vagy nem kellő minőségben végezte el a munkákat. Az alvállalkozói pedig beperelték az azóta megszüntetett céget, mert állításuk szerint az a miniszterelnök öccsére hivatkozva biztatta őket, ám végül nem fizette ki a nekik járó összeget. Egy tavaly kiszivárgott hangfelvétel szerint Orbán Áron vízumügyekben lobbizott a Miniszterelnökségen – sikertelenül.
A miniszterelnök egyik testvérének, ifj. Orbán Győzőnek a fia, Orbán Dávid is a családi bányabizniszben utazik. 2022 elején ügyvezetője lett az Orbán család legnagyobb bányászati cégének, a gánti Dolomit Kőbányászati Kft.-nek. Idén január eleje pedig tulajdonos és ügyvezető a másik nagy családi cégben is, a Gánt Kő Kft.-ben, 2023 eleje pedig a Gánt Kő leányvállalatában, a Dolomit Inert Kft.-ben is tulajdonostárs.
Orbán Dávidnak azonban van saját bányacége is: a Murobán Kft.-t 2017-ben alapította két másik férfival együtt. A győri kft. 2022-ben fióktelepet nyitott Vámosszabadiban, az ottani kavicsbányában, s ezután a forgalma rendkívül fellendült. Ehhez mondjuk az is hozzájárult, hogy riválisait egy súlykorlátozással versenyhátrányba hozta az állami tulajdonú Magyar Közút.
Miközben több családtagja is hatalmas vagyonra tett szert a Fidesz 2010-es hatalomra kerülése óta, Orbán Viktor hivatalosan szegény hozzájuk képest. Bár már 15 éve ő a miniszterelnök és az európai uniós kormányfők között az ő fizetése a legmagasabb – jelenleg havi bruttó 6,5 millió forint – legfrissebb vagyonnyilatkozata szerint is csak egy 12. kerületi lakás fele, egy felcsúti ház (a közpénzből épült stadion mellett) és 5,7 millió forintos megtakarítása van.
A puritán imidzsét pálinkázós, disznóvágásos és gumicsizmás fotókkal fenntartani igyekvő Orbán azonban egyáltalán nem veti meg a luxust: 2018-ban egy NER-es oligarchák által használt luxusrepülőgéppel utazott focimeccsre, rendszeresen használta az OTP magángépét is, a magyar honvédség elvileg katonai célokra vásárolt repülőivel pedig többször ment már magánutakra is.
Orbán Viktor miniszterelnök és Mészáros Lőrinc (Fidesz-KDNP) felcsúti polgármester a Búzakalász 66 Felcsút Kft. bányavölgyi mangalicatelepének avatásán a Fejér megyei Alcsútdobozon 2014. november 18-án. (fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)
És akkor még nem beszéltünk a pályáját gázszerelőként kezdő családi barát Mészáros Lőrincről, aki először Felcsút polgármestere, majd a közpénzes megbízásoknak köszönhetően Magyarország leggazdagabb embere lett. Az ő vagyonosodásának története az egész Orbán-családén túltesz. Az ezzel kapcsolatos újságírói kérdésekre Orbán Viktor azt válaszolta 2019-ben (s azóta rendszeresen), hogy üzleti ügyekkel nem foglalkozik.
Erdélyi Katalin
A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Címlapkép: Átlátszó-montázs
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Egy tárgyalás, amelyen eldől, hogy munkatársunk újságíró vagy bűnsegéd.
A főváros szerint mindegy, hogy ki nyeri a közbeszerzést, a lényeg, hogy kedvező legyen az ajánlat.
A dél-koreai cég korábban felfüggesztett, tavaly óta újra működő bátonyterenyei és szigetszentmiklósi üzemében évente összesen 37 400 tonna selejtes akksit kezelnének.
A beruházások jelentős részét a helyreállítási alapból tervezték megvalósítani, de mivel az uniós forrásokat befagyasztották, úgy látszik, nincs pénz a munkálatokra.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!