Új rekord: közel félmilliárd forintot költene sminkesre, fodrászra és stylistra az MTVA
Az összeg évről évre növekszik, nyolc éve még "csak" 90 milliót szánt a célra a közpénzből működő közmédia.
A magyar honvédség 2018-ban vásárolt 4 repülőgépet, hivatalosan katonai célokra. A repülőket azonban főleg Orbán Viktor miniszterelnök és Szijjártó Péter külügyminiszter használja – és nem csak hivatalos célokra. Volt, hogy a miniszterelnök katonai géppel ment Horvátországba üdülni, a külügyminiszter pedig a régi győri gimnáziumába ugrott el honvédségi repülővel. Az utak költségeit viszont „nemzetbiztonsági okokból” titkosították 30 évre. Egy rövid animációs videóban foglaltuk össze, amit a témáról mindenképp tudni érdemes.
Például azt, hogy a Honvédelmi Minisztérium a költségekkel kapcsolatban azt közölte, hogy Szijjártó Péter egyik repülőútján csak az étel-italfogyasztás 5,5 millió forint volt, az internethasználat pedig még plusz 7 millió. A külügyminiszter viszont ezen megdöbbent, mert szerinte szalámis zsemlét esznek a honvédségi repülőn, amin egyébként ki se tudja húzni magát.
2018 február elején a Magyar Honvédség két Airbus A319-es repülőgépet vásárolt. Simicskó István akkori honvédelmi miniszter már a bemutatójukon is azt hangsúlyozta, hogy „Ezek a gépek nem kormánygépek. A Magyar Honvédség hadrendjébe kerültek, és a Magyar Honvédség fogja használni őket.”
Hadrendbe állításuk után azonban Orbán Viktor miniszterelnök kezdte rendszeresen használni a hivatalosan katonai csapatszállítónak vett, 604-es és 605-ös lajstromjelű honvédségi repülőket. Rögtön a megvásárlásuk évében ment velük Izraelbe, Montenegróba, Moszkvába, Salzburgba, Kirgizisztánba, Prágába, Zágrábba, és milánói operaelőadásra is.
2018 nyarán a honvédség vett két darab Dassault Falcon 7X típusú repülőgépet, ami egy olyan luxuskategóriájú gép, amit a szupergazdag emberek előszeretettel használnak magánrepülőként. A 606-os és 607-es lajstromú gépek közül csak az elsőnek a megvásárlásáról számoltak be hivatalosan. A másikat titokban vette a kormány és a Zoom buktatta le december elején – emiatt a lap tulajdonosa a hónap végén becsukta az újságot. Orbán Viktor pedig pár nappal később ezzel a titokban vett Falconnal ment szilveszterkor Brazíliába.
A miniszterelnök katonai repülős útjait övező médiafigyelem miatt a négy repülőt elég hamar letiltották az internetes repülőgép-figyelő oldalakról – de hiába, mert van olyan honlap, ami nem hajlandó ilyen cenzúrát végezni. Ennek, az ADS-B Exchange-nek köszönhetően tudható, hogy a honvédség repülői olyan egzotikus helyeken is jártak, mint Dubaj, Las Vegas, Málta, Kanári-szigetek vagy Panama.
A repülőutak részleteit 30 évre titkosította a kormány honvédelmi és nemzetbiztonsági okokra hivatkozva, így jó sokáig nem fog kiderülni, hogy miért jártak a gépek ismert adóparadicsomokban és nyaralóhelyeken. Az viszont biztos, hogy Orbán Viktor miniszterelnök és Szijjártó Péter külügyminiszter is rendszeresen használja őket – de sokat utazott velük Novák Katalin volt köztársasági elnök és időnként más kormánytagok is.
Orbán Viktor nyaralni is ment már honvédségi géppel, Szijjártó Péter pedig a volt gimnáziumába látogatott el katonai repülővel, de olyan is előfordult, hogy a volt amerikai elnökhöz, Donald Trumphoz ugrottak ki közösen az egyik Falconnal.
2022-ben megszereztük azt a szerződést, amelynek keretében Orbánék különjáratnak használhatják a honvédségi repülőket, majd bemutattuk, hogy a hatályos törvények szerint akár családi nyaralásra is mehetnek velük.
Hosszas adatigénylési procedúrát követően sikerült megtudnunk néhány számot is a honvédségi repülők által megtett utak költségéről. A Honvédelmi Minisztérium által közölt adatokból az látszik, hogy bár sok esetben még az üzemanyagot sem számolták fel a politikusok repülőútjánál, mégis százmilliókba került az adófizetőknek Orbánék repkedése.
A legtöbb közpénzbe Szijjártó Péter került: a külügyminiszter 2021-es és 2022-es útjai során 33 millió forint volt a fedélzeti étel- és italfogyasztás, plusz 102 millió az internethasználat.
A legdrágább utazás Szijjártó Kairó-Manáma útja volt 2022 februárjában: akkor 5,5 millióba került a delegáció fedélzeti ellátása és közel 7 millióba az internetköltség. A külügyminiszter nemrégiben az ATV élő adásában közölte, hogy nem érti, honnan vette ezeket a számokat a Honvédelmi Minisztérium, mert a honvédségi Falconon két szalámis zsemle a menü paprikával és paradicsommal. Azt is elmondta, hogy nem akar panaszkodni, de ő ezeken a luxusgépnek nevezett repülőkön ki sem tudja húzni magát.
Erdélyi Katalin
A cikk és a videó a Szabad Média pályázat keretében, az Ökotárs Alapítvány és a Mérték Médiaelemző Műhely támogatásával készült. Az itt megjelenő vélemények nem tükrözik a támogatók álláspontját. Címlapkép: Átlátszó/Rick Zsófi
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásAz összeg évről évre növekszik, nyolc éve még "csak" 90 milliót szánt a célra a közpénzből működő közmédia.
A honvédségnek török harci járműveket beszállító HT Division Zrt. tavaly 2,7 milliárd forint hasznot termelt Szíjj Lászlónak és Suat Karakusnak.
A Tisza támogatottságát illetően többnyire vágyvezérelt állítások hallhatóak, pedig van olyan adat, amelyik megmutatja, honnan jöttek a szavazói.
Leadták tavalyi évre vonatkozó pénzügyi beszámolójukat a barnaszén- és lignitbányászattal foglalkozó cégek, amiket 2022 végén vett meg az állam.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!