A Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. (SZNP), az állami lottócég támogatásokat osztó leányvállalata júliusban 40 millió forintot adott a kormánykedvenc CÖF alapítványának. Közadatigénylésben kértük ki a támogatással kapcsolatos iratokat, de csak a szerződést küldték meg, és abból is kitakarták, hogy milyen feladatokat csinál a CÖKA a közpénzért cserében, mert azok „meg nem ismerhető adatok”.
A szervezet beszámolóit a támogatás felhasználásáról pedig a 2013-as Lex Átlátszóra hivatkozva nem küldték meg. Az átláthatóságot csökkentő emlékezetes törvényjavaslatot Cser-Palkovics András és Vas Imre fideszes képviselők nyújtották be 8 éve a „visszaélésszerű” adatigénylésekre hivatkozva, azok ellehetetlenítése céljából.
A Fidesz-kormányt felvonulásokkal, előadásokkal, nyilatkozatokkal, plakátokkal és minden más módon nyíltan támogató Civil Összefogás Fórum (CÖF) háttérszervezete a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA). Október végén vettük észre, hogy az állami lottóvállalat támogatásokat osztó leánycége, a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. (SZNP) idén júliusban 40 millió forintot adott a CÖF alapítványának.
A Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. (SZNP) honlapján közzétett szerződéslista szerint július 1-én 40 millió forintot adtak a Békemenet szervezőinek. A CÖF mögött álló Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) korábban már kapott két részletben 170 milliót az SZNP-től, és idén a szintén állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank is megtámogatta őket 25 millió forinttal.
Cikkünk megjelenésének napján közadatigénylésben kértük ki az SZNP-től a támogatással kapcsolatos papírokat: a támogatási szerződést, a CÖKA támogatási kérelmét, a támogatás odaítéléséről szóló döntést, valamint a CÖKA teljesítési igazolásait, illetve beszámolóit a szerződés szerinti tevékenység elvégzéséről és/vagy az összeg felhasználásáról.
A közérdekű adatigénylésre az Átlátszó által üzemeltetett KiMitTud közadatigénylő weboldalt használtuk. A KiMitTud segítségével azonban nem csak mi, hanem bárki könnyen és átláthatóan tud közérdekű adatot igényelni minden olyan állami, önkormányzati vagy más közfeladatot ellátó intézménytől, amely részt vesz az állam működtetésében, vagy közpénzt költ.
„Meg nem ismerhető adatok”
A Szerencsejáték Zrt. leánycége november 12-én az Infotörvény 29. § (2) bekezdésére hivatkozva – vagyis szerintük túl sok adatot kértünk – meghosszabbította a válaszadási határidőt 15 nappal, majd jóval ennek letelte után, december 2-án válaszoltak érdemben.
Az SZNP csak a CÖKÁ-val kötött szponzorálási szerződést küldte el, de abból is kitakarták, hogy mit kell tennie a CÖF-alapítványnak a 40 millió forint közpénzért cserében.
A kitakarást azzal indokolták, hogy „az Infotv. 30. § (1) bekezdése szerint, ha a közérdekű adatot tartalmazó dokumentum az igénylő által meg nem ismerhető adatot is tartalmaz, a másolaton a meg nem ismerhető adatot felismerhetetlenné kell tenni”. Azt viszont nem részletezték, hogy szerintük miért nem ismerhetők meg a köz által azok a szolgáltatások, amiket a CÖF nyújt az SZNP-nek a 40 millió forintért.
Kitakarták a szerződésből a CÖF „szolgáltatásait” (forrás: SZNP/KiMitTud)
A teljesítésigazolásokkal, beszámolókkal és „egyéb dokumentumokkal” kapcsolatban jelezték, hogy a Lex Átlátszó, vagyis az Infotv. 30. § (7) bekezdése szerint a számlaszintű ellenőrzésre külön törvények vonatkoznak, és hivatkoztak a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság ezzel kapcsolatos 2014 augusztusi állásfoglalására is. Vagyis a CÖF beszámolóinak kikérése az SZNP szerint számlaszintű ellenőrzés, amire az Átlátszó (és más adatigénylő) nem jogosult.
Lex Átlátszó: Cser-Palkovics András és Vas Imre fideszes képviselők adták be 2013-ban azt a törvényjavaslatot, amely úgy módosította az Infotörvényt, hogy a (homályos jelentésű) „átfogó”, a „számlaszintű”, a „tételes” közadatigényléseket ellehetetlenítették, ilyenre azóta csak például a KEHI vagy az ÁSZ jogosult. A javaslat indoklásában szerepelt, hogy ezt a „a visszaélésszerű adatigénylések” miatt csinálták, és Cser-Palkovics szerint leginkább az Átlátszó.hu élt ilyen „öncélúnak” tűnő adatigénylésekkel. A Fidesz ezzel a kamu indoklással korlátozta az átláthatóságot.
Nem kaptuk meg a CÖF/CÖKA támogatási kérelmét sem, így csak a szerződésből lehet némi fogalmunk arról, hogy miért és mire kapta a pénzt a Békemeneteket szervező kormánybarát egyesület. A megállapodásban sem szerepel előzményként, hogy Csizmadia László CÖF-elnök megkereste volna az SZNP-t, teljesen olyan, mintha a Szerencsejáték-cégnek támadt volna az az ötlete, hogy pénzt ad a békemeneteseknek.
Nagyra értékelik a CÖF tevékenységét
A szerződés első pontja szerint: „Szponzor (az SZNP) nagyra értékeli a Szponzorált (a CÖKA) eddigi tevékenységét – bízva az általa végzett, szervezett 2021. második félévi tevékenységek, programok, rendezvények várható sikerében, felismerve a rendezvénnyel összefüggésben a Szponzor egyszemélyes tulajdonosának, a Szerencsejáték Zrt. termékeinek vásárlására, szolgáltatásainak igénybevételére ösztönző hatás lehetőségét – a jelen szerződésben rögzített keretek között, ellentételezett szponzorálási szerződést köt.”
Az SZNP nagyra értékeli a CÖF tevékenységét (forrás: SZNP/KiMitTud)
A szerződés további, ki nem takart részeiből kivehető, hogy a CÖF különböző rendezvényein megjeleníti a Szerencsejáték Zrt. reklámanyagait. Kollégánk nemrégiben részt vett egy ilyen eseményen: „Civil Akadémiaként” hirdették, de kizárólag a Fidesz választási kampányáról szólt a rendezvény, ahol elhangzott, hogy az ellenzék valójában ellenség, és visszatért az „elmúlt nyolc év” retorika. Az eseményen több Szerencsejáték-reklámot is kihelyeztek, és a rendezvény meghívóján is szerepelt a lottócég logója.
A Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. (SZNP) honlapján közzétett szerződéslista szerint július 1-én 40 millió forintot adtak a Békemenet szervezőinek. A CÖF mögött álló Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) korábban már kapott két részletben 170 milliót az SZNP-től, és idén a szintén állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank is megtámogatta őket 25 millió forinttal.
Ez már a sokadik állami támogatás
2016-ban a szintén állami tulajdonú Magyar Villamos Művek tolta meg 508 millió forint közpénzzel a CÖF-CÖKA kormánypárti munkáját. Hosszas pereskedéssel sikerült kiderítenünk, hogy ebből tüntettek például Brüsszelben Brüsszel ellen, de az MVM-től kapott közpénz nagy részét, 433 millió forintot 4 rövidke imázsvideóra költöttek a cöfösök.
Be kellett perelnünk az MVM-et, hogy megtudhassuk, mire költötte el a CÖF az állami cégtől kapott 508 millió forint támogatást. De sikerült. Szeptember 5-én iratbetekintésen voltunk az MVM-székházban, és megtudtunk mindent. A lényeg: a támogatásból 433 millió forint négy darab kisfilmre ment el, amiket egy fideszközeli cég gyártott, és a TV2 sugárzott.
A CÖKA korábban két részletben összesen 170 millió forintot (2018-ban 70 milliót, 2020-ban 100 milliót) kapott a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft.-től, ám hiába kértük ki az állami cégtől a támogatások iratait: a szerződésekből akkor is kitakarták, hogy mire kapta a pénzt a CÖF, a szervezet beszámolóit pedig egyáltalán nem adták ki. Emiatt a bírósághoz fordultunk, az eljárás még folyamatban van.
Az állami tulajdonú vállalat leánycége két részletben összesen 170 millió forintot adott a kormánybarát CÖF mögött álló alapítványnak. Közadatigénylésben kértük ki a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft.től az adományokhoz tartozó iratokat, de a szerződésekből kitakarták, hogy mire kapta a pénzt a CÖF, a szervezet beszámolóit pedig egyáltalán nem adták ki, ezért a bírósághoz fordulunk.
Idén augusztusban a K-Monitor vette észre, hogy az állami tulajdonban lévő Magyar Fejlesztési Bank (MFB) 25,4 millió forint támogatást adott a Civil Összefogás Közhasznú Alapítványnak. Rögtön kikértük az MFB-től a támogatással kapcsolatos iratokat, így sikerült megtudnunk, hogy Csizmadia László, a CÖF-CÖKA elnöke április végén kért pénzt az állami banktól, hogy céljaikat „a közjó érdekében még hatékonyabban” tudják megvalósítani.
Az Infotörvényben megszabott normál, 15 napos határidőn belül, pontosan augusztus 25-én válaszolt adatigénylésünkre az MFB, és egy kivételével megküldte az általunk kért dokumentumokat. Csak a CÖF beszámolóit nem kaptuk meg, de azokat is csak azért nem, mert még nincsenek, ugyanis a Békemenetekről elhíresült szervezet még nem használta fel a támogatást.
Az MFB-támogatás nyoma látható címlapképünkön is: Csizmadia László CÖF-elnök egy 2021. december eleji rendezvényen egy hatalmas Szerencsejáték-rollup előtt ül, de ott van mögötte egy pici MFB-zászló is.
Erdélyi Katalin
Címlapkép: Csizmadia László CÖF-elnök 2021. december elején (forrás: CÖF/Facebook)
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A tervezett sebességet és a menetidőket sem lehet tartani a Hódmezővásárhelyet Szegeddel összekötő villamos-vasúton. A megvalósíthatósági tanulmányban állítólag még 10...
Módosító indítvánnyal bontják le a helyi nyilvánosságot a Fidesz-KDNP képviselői, teljes egyetértésben a korábban pálfordulást produkáló ex-összefogás tagokkal és az...
Összeférhetetlenségi eljárást kívánnak indítani Érden a város volt fideszes alpolgármestere ellen, amiért vagyonnyilatkozatában nem tüntetett fel egy, a saját cégének...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!