A Városliget Zrt. tavaly augusztusban írt ki közbeszerzést a Magyar Zene Háza állandó kiállításának kivitelezésére. A tendert a Paár Attila résztulajdonában lévő Magyar Építő Zrt. nyerte nettó 2,1 milliárd forintos ajánlattal. Ez a cég végzi a Magyar Zene Háza kivitelezését is, de az épület még kész sincs, csak decemberben fogják átadni a tervek szerint. A nettó 17,5 milliárdos építési költség már 23 milliárdra drágult 2018 óta, és ehhez jön most még 2 a kiállításra.
Az állami tulajdonú Városliget Zrt. 2017-ben írt ki közbeszerzést a budapesti Városligetben építendő Magyar Zene Háza generálkivitelezési munkálataira. A tendert 2018-ban három jelentkező közül a Magyar Építő Zrt. nyerte nettó 17,5 milliárd forintos ajánlattal. Ez az ár azonban először 19 milliárdra, majd 23 milliárdra drágult. Az épület terveinek ára szintén emelkedett az idők során: a japán Sou Fujimoto eredetileg nettó 740 millióért vállalta a feladatot, ám később nettó 1 milliárd forintra nőttek a tervezési költségek.
Erőszakkal eltávolított demonstrálók, egymásnak ellentmondó építési adatok, dupla kordon mögött, éjjel-nappal zajló munkavégzés – megkezdődött a Ligetben a Magyar Zene Háza építése.
A Városliget Zrt. honlapja szerint a Magyar Zene Háza „a zene nagyszerűségének hírnöke és fóruma lesz”, ahol kiállítások, koncertek és zenepedagógiai foglalkozások is várják az érdeklődőket. A megnyitó azonban még odébb van: az intézmény honlapja szerint az épület egyelőre csak szerkezetkész állapotban van, a Városliget Zrt. weboldala szerint pedig 2021 végén lesz használható.
Van viszont már egy külön cég az intézmény működtetésére: a Városliget Zrt. ugyanis 2020. augusztusában létrehozta a Magyar Zene Háza Nonprofit Kft.-t, amelynek ügyvezetője Batta András zenetörténész, a Zeneakadémia korábbi rektora, egykori kormánybiztos.
2020. november 11-én a Városliget Zrt. és leánycége közbeszerzést írt ki a Magyar Zene Háza állandó kiállításának kivitelezésére. Csupán 14 napig, 2020. november 25-ig várták az ajánlatokat, mert a közbeszerzési eljárás nem nyílt, hanem gyorsított és tárgyalásos volt. Ezt azzal indokolták, hogy az épület kivitelezésének végső határideje 2021 decembere és addigra a kiállításnak is el kell készülnie.
A kiállítás kivitelezését a Magyar Építő Zrt. fogja elvégezni nettó 2,1 milliárd forintért.
Ajánlatában alvállalkozónak jelölte meg a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó ZÁÉV Zrt.-t, és a New Edge Kft.-t, amely Benkóczy Péter és két kis cég tulajdonában van.
A leírás szerint a kiállítótér a Magyar Zene Házának -2. szintjén helyezkedik majd el és 1.000 négyzetméter lesz az alapterülete. A kivitelezési munkákba „az építőmesteri és szakipari munkákon túl egyedi installációk gyártása, audiovizuális technika kialakítása, speciális hangrendszer megvalósítása, film- és videótartalmak gyártása, valamint további szakági munkák (épületautomatika, biztonságtechnika, erősáram, tűzjelző, világítástechnika, vízellátás-csatornázás, szellőzés-légtechnika, sprinkler) tartoznak”.
Ez a cég sokadik állami megbízása
A Magyar Zene Házának építését nettó 23 milliárd forintért, a benne lévő kiállítás kivitelezését pedig nettó 2,1 milliárdért végző Magyar Építő Zrt. régi ismerős az állami beruházásoknál. A cég a Kőrösaszfalt Zrt.-n keresztül a West Hungária Bau Kft. (WHB) és a Szeivolt-család érdekeltségébe tartozó Épkar Zrt. tulajdonában van. A szintén rengeteg közbeszerzést nyerő WHB pedig Paár Attiláé, aki pár éve megvette a miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak a tulajdonrészét az Elios-ban, amikor annak közvilágítási projektjeiben nyomozni kezdett az Európai Unió Csalás Elleni Ügynöksége, az OLAF.
Bár hivatalosan még nem jelent meg a tender eredménye, az Elektronikus Közbeszerzési Rendszer oldalára már felkerültek azok a dokumentumok, amelyekben szerepelnek a Kőbányai Multifunkcionális Sportcsarnok és Uszoda kivitelezői. Azok pedig vérbeli NER-cégek: a Mészáros Lőrinc tulajdonában álló ZÁÉV, a Paár Attilához köthető Magyar Építő Zrt. és a Szíjj Lászlóhoz tartozó Közgép.
Valószínűleg a rengeteg állami megbízásnak is köszönhető, hogy a Magyar Építő Zrt. kiemelkedő pénzügyi eredményeket produkált az elmúlt néhány évben. Nettó árbevétele ugyanis 2016-ban 4,8 milliárd forint, 2017-ben már 9,8 milliárd, 2018-ban 24,4 milliárd, 2019-ben 49 milliárd, 2019-ben pedig 46 milliárd forint lett. Vagyis négy év alatt megtízszerezte a forgalmát. Adózott eredménye ugyanebben az időszakban szintén szépen növekedett: a 2016-os 224 millió forintról 2017-ben 429 millióra, 2018-ban 1,2 milliárdra, 2018-ban 3,6 milliárdra emelkedett, majd 2019-ben némileg visszesve 2,6 milliárd lett.
A Magyar Zene Házában megvalósuló kiállítás kivitelezésére pályázott a Magyar Építő Zrt. mellett a szintén nem kevés közbeszerzést nyerő Fertődi Építő Zrt. is, ám az drágábban, nettó 2,27 milliárd forintért vállalta volna a munkát.
Erdélyi Katalin
Címlapkép: A Liget Budapest projekt keretében épülő Magyar Zene Háza 2021. február 26-án. Befejező szakaszához ért a decemberben megnyíló épület kivitelezése, ebből az alkalomból az utókornak szánt üzenetekkel teli időkapszulát helyeztek el a padlóburkolat alá ezen a napon. (MTI/Balogh Zoltán)
Adj 1 százalékot az Átlátszónak! Adószám: 18516641-1-42 Átlátszónet Alapítvány
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri vagy rendszeres adománnyal, vagy az szja 1 százalékod felajánlásával!
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az utóbbi hetek egyik fontos, az aggasztó magyar járványhelyzet miatt háttérbe szoruló híre, hogy kormányrendelet született a védettségi igazolás bevezetéséről....
Korábbi cikkünkben bemutattuk, hogy a külügy tavaly problémás FFP2 maszkok szállítására szerződött. A minisztérium és a beszállító most azt állítja:...
A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) végre válaszolt a február elején beadott adatigénylésünkre, amelyet a koronavírus-járványra hivatkozva húztak idáig. Bár a...
A Horváth Csaba (MSZP) vezette zuglói önkormányzat 2021-es költségvetésében szerepel egy nulla forgalmú cég, a Kezdj Itthon Nonprofit Kft., aminek 2021-ben...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!