Általunk feltárt ügyekről kérdezősködtek ellenzéki képviselők a Parlamentben
Ellenzéki képviselők kérdéseket tettek fel az Átlátszó cikkei nyomán, de érdemi válaszok helyett többnyire csak hablatyolást és baloldalizást kaptak.
2023-ban szintet léptünk a közpénzek elköltésének ellenőrzésében: egy felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó segítségével több száz közbeszerzési eljárást vizsgáltunk meg mélyrehatóan– néhányat már a kiírás pillanatában kielemeztünk. Így bukkantunk rendszerszintű korrupció nyomaira, versenykorlátozó feltételekre, és olyan esetekre, amelyek miatt a hatóságok is vizsgálódni kezdtek.
Az állami és önkormányzati szervek a költségvetéseik jelentős részét közbeszerzéseken keresztül költik el. Hogy a jó gazda gondosságával járnak-e el, vagy mindent áthat a rendszerszintű korrupció? Ezt vizsgáljuk a Közbeszerzés-figyelő cikksorozattal, amelyet egy akkreditált közbeszerzési szakértővel és a K-Monitor támogatásával indítottunk tavaly.
A sorozat – a magyar médiában innovatív módon – már a kiírás pillanatától figyeli a tendereket (felhívva az illetékesek figyelmét a red flagekre, és ösztönözve az esetleges preventív lépések megtételét), majd az eredményhirdetést követően ismét beszámolunk a tapasztalt korrupciógyanús jelenségekről. Végül az elemzés publikálását követően közérdekű bejelentést teszünk a hatóságoknál. Ennek eredményeként több hatósági vizsgálat indul(t) az általunk feltárt ügyekben.
Tavaly februárban a budapesti Korrupciókutató Központ nyilvánosságra hozott pár érdekességet a magyarországi közbeszerzésekről. Többek között megírták, hogy van egy fideszes város, ahol három cég szinte minden közbeszerzést megnyert, amin indult, ráadásul verseny nélkül.
Az Átlátszó a közbeszerzési szakértő segítségével kiderítette, hogy a meg nem nevezett település Győr, a három vállalkozás pedig a STRABAG Általános Építő Kft., a KIFÜ-KAR Zrt. és a VILL-KORR HUNGÁRIA Villamosipari Kft. volt. Rámutattunk arra is, hogy az erős politikai hátszéllel rendelkező cégek valójában nem több száz tendert nyertek el, hanem egy-egy nagy keretmegállapodást, és annak részeként egyedi lehívásokat.
Cikkünkkel kapcsolatban Vadai Ágnes ellenzéki képviselő (DK) kérdést tett fel Polt Péter legfőbb ügyésznek, aki feljelentésként értékelte azt, és továbbította a hatóságoknak. A rendőrség azonban végül nem indított nyomozást, hiába tett erre indítványt az Integritás Hatóság is. Nem sokkal később pedig Győrben ismét a „tenderkirályokkal” kötöttek nagy összegű keretszerződéseket.
A magyar sajtó gyakran beszámol a korrupciógyanús közbeszerzésekről, de már csak az eredményhirdetés után. Pedig sokszor maga a felhívás is árulkodik arról, hogy „valami nincs rendben”. Közbeszerzési szakértőnk segítségével tavaly több olyan irányítottnak tűnő pályázatot is bemutattunk, amelyeknél pontosan az történt, amire a versenykorlátozónak látszó feltételek mellett számítani lehetett. Azaz: vagy egy adott cég nyert, vagy pedig ajánlattevők hiányában eredménytelen lett az eljárás.
Egyik szemlénkben kiemeltük, hogy a Miniszterelnökség jogsértő közbeszerzéssel keresett volna közbeszerzési szakértőket, ám végül visszavonták a 470 millió forintos tendert. Bár az okokat nem tüntették fel, a döntés azután született meg, hogy az egyik pályázó panaszt tett. Augusztus végén azonban az Átlátszó közbeszerzési szakértője kiszúrta, hogy a tendert ismét kiírták, méghozzá ugyanolyan feltételekkel.
Az eljárást az Integritás Hatóság is problémásnak találta, és a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz fordult jogorvoslatért. Az eljárást azonban a Döntőbizottság jogosultság hiányában megszüntette. Vadai Ágnes ismét akció lépett: kérdezett, amit Polt Péter ezúttal is feljelentésként értékelt. Így legutóbbi információink szerint rendőrségi eljárás indulhat a Miniszterelnökség ellen.
A legnagyobb közös munkánk azonban mégis az volt, amikor több száz közbeszerzést, köztük 58 darab olyan Kbt. 115-ös (azaz meghívásos) tendert vizsgáltunk meg, amelyeket ugyanaz a hajdúböszörményi cég, a Tömb 2002 Kft. nyert el.
Az elemzés során ismerős mintázatokat fedeztünk fel: szinte mindig ugyanazok a cégek bukkantak fel versenytársként, a közbeszerzési szakértő is gyakran volt közös, a sikerrátát pedig a Zuckerbergnél okosabb Mészáros Lőrinc is megirigyelhette volna. A korrupciógyanús eljárásokat cikkünk megjelenésével egyidőben jelentettük a Közbeszerzési Hatóságnak és az Integritás Hatóságnak is.
Mindkét hatóságtól az a válasz érkezett, hogy vizsgálat indult a közérdekű bejelentésünk nyomán.
Év végén aztán még befutott egy elég átlátszónak tűnő ügy, amelyből mára szintén hatósági eljárás lett.
December elején írtuk meg a K-Monitor elemzése nyomán, hogy a Békés megyei Zsadány önkormányzata 2023 áprilisában írt ki egy tendert „kerékpárút befejezési munkák” címmel. Bár a megbízás összege végül nem érte el a 15 millió forintot sem, mégis több mint 30 cég jelentkezett a munkára. Ráadásul a valóban építőipari vállalkozások mellett a pályázók között akadt állattenyésztő, informatikus és adószakértő is, akik szinte biztosan nem lettek volna alkalmasak a munkák elvégzésére.
A valós cél egy olyan uniós támogatás lehívása lehetett, ami azoknak a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak jár, amelyek korábban nem indultak közbeszerzéseken. A zsadányi tender legtöbb ajánlattevője el is nyerte ezt a 600 ezer forintos támogatást, összesen 17,4 millió forintot lehívva az uniós forrásból – amit egyébként éppen a korrupció elleni küzdelemre szánt az EU.
A beruházás sorsát nyomon követő Hadházy Ákos független parlamenti képviselő cikkünk megjelenését követően írásbeli kérdést nyújtott be Polt Péterhez azt tudakolva, hogy szerinte felveti-e a csalás gyanúját az eset. A legfőbb ügyész ezúttal is feljelentésként értékelte a kérdést és továbbította azt a nyomozó hatóságoknak. A NAV költségvetési csalás bűntette miatt indított nyomozást, amely jelenleg is folyamatban van.
Katus Eszter
A cikk az Átlátszó és a K-Monitor együttműködésében, a Nyílt Társadalom Kezdeményezés Európáért (OSIFE) támogatásával készült. Nyitókép: Átlátszó montázs/MTI fotók
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásEllenzéki képviselők kérdéseket tettek fel az Átlátszó cikkei nyomán, de érdemi válaszok helyett többnyire csak hablatyolást és baloldalizást kaptak.
Tavaly cikksorozatban mutattuk be, hogy mit kell tudni a kórházi várólistákról, és mit tapasztaltak a műtétre váró betegek az állami egészségügyben.
Medihotel, kastályszálló, wellness-központ: egyik sem készült el, pedig több milliárdba kerültek az adófizetőknek. Szavazz a legbotrányosabbra!
Összeszedtük a tavalyi év legfontosabb történéseit az oktatás területéről.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!