Hiába mondta ki első fokon a bíróság az általunk indított adatigénylési perben, hogy a vízügyi hatóságnak nyilvánosságra kell hoznia a gödi akkumulátorgyár monitoring adatait, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság fellebbezett a döntés ellen. A hatóság szerint, mivel a Samsung-gyár nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházás, a mérési eredmények közérdekből nem kiadhatók. A gödi kutak vizében kimutatott mérgező oldószer ügyében pedig nem végeztek semmilyen tényfeltárást, mert szerintük a civilek által megrendelt, szennyezést kimutató vizsgálat nem volt elég alapos.
Amint arról korábban beszámoltunk, a vízügyi hatóság ellen indított adatigénylési perben a bíróság e cikk szerzőjének adott igazat. Az elsőfokú bírói ítélet szerint a Samsung-gyár területén végzett talaj- és vízvizsgálati adatokat nyilvánosságra kell hozni, és nem titkosíthatók arra hivatkozva, hogy azok újabb engedélyek kiadásának „döntésmegalapozó” dokumentumai.
A kiemelt beruházás adatai nem nyilvánosak
A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság (FKI) azonban fellebbezést nyújtott be a bírói döntés ellen. „Az alperes az adatok kiadásának megtagadása során – mikor is arra hivatkozott, hogy az előtte folyamatban lévő eljárás még nem fejeződött be – megfelelően mérlegelte a kiadáshoz fűződő közérdek súlyát egy nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházás megvalósítása körében” – olvasható a fellebbezésben.
Az indoklás szerint a kiemelt beruházás státuszra való tekintettel az adatkiadás megtagadása közérdekből történik. Emellett hosszasan részletezik, hogy a folyamatosan bővülő Samsung-gyár összes hatósági eljárásának adatai – köztük a környezet- és természetvédelmi, vízügyi, talajvédelmi eljárásoké –, mivel „kiemelt jelentőségű ügyekről” van szó, nem hozhatók nyilvánosságra. A hatóság egyéb jogi érveket is felsorakoztatva kéri, hogy a Fővárosi Törvényszék másodfokú eljárásban utasítsa el az adatkiadásra kötelező ítéletet, és új bírósági tárgyaláson hozzon megfelelő döntést.
Nem kell kivizsgálni, hogyan került mérgező oldószer a kutakba
Májusban írtuk meg, hogy a gödi kutak vizében egy NMP (N-metil-2-pirrolidon) nevű mérgező oldószer jelenlétét mutatta ki egy szakértői vizsgálat. Ezt a veszélyes anyagot – amely nagy mennyiségben bőr-, szem- és légúti irritációt okozhat, és károsíthatja a születendő magzatot – az akkumulátorgyártás során is használják. A Samsung-gyár bővítéséhez készült engedélyezési dokumentáció szerint már 2019-ben évi 11 ezer tonnát használtak fel belőle a gödi üzemben.
Mivel toxikus hatású lítiumos vegyületekből és a szintén mérgező NMP-ből évente több tízezer tonnányit használnak fel a gödi gyárban, az egyesület – a normál vizsgálatok vízkomponensein kívül – ezeknek anyagoknak a bevizsgálását is kérte. A mintavételre három, egymástól távol lévő kutat jelöltek ki Alsógödön és az Oázis lakóparkban; ezek a kutak a gödi Samsung-gyártól kb.
Cikkünk megjelenését követően a vízügyi hatóság arról értesített minket, hogy a szennyezésről írtakat közérdekű bejelentésnek tekintik, és megkezdték a kivizsgálást. Majd egy hónap múlva újabb levelet küldtek, miszerint a „teljes körű kivizsgálás” érdekében meghosszabbítják a törvényben megszabott harminc napos határidőt. Végül 65 nap után kaptunk egy tájékoztatást arról, hogy
semmilyen vizsgálatot nem végeztek, mert azt nem tartják indokoltnak.
A hatóság tájékoztató levele közlik, hogy a gödi közműhálózatban lévő ivóvíz „ellenőrzött minőségű”. A kútvizek szennyezését szóló szakértői vélemény azonban szerintük nem ad meg minden információt. Nem tartalmazza a mintavételre használt kutak műszaki paramétereinek leírását, a kutak helyszínének hidrogeológiai szempontú bemutatását, valamint a kutak környezetében folytatott azon tevékenységek ismertetését, amelyek esetleg befolyásolhatták a vízminőséget.
Emiatt az FKI szerint a civilek által készíttetett szakértői vélemény „nem alkalmas a Samsung SDI Magyarország Zrt. gödi akkumulátorgyártási tevékenységnek a víz mint környezeti elemre gyakorolt hatásainak feltárására”.
Arról, hogy az említett „háttérinformációkat” miért egy vízvizsgálati dokumentumtól várják – annak ugyanis ilyen adatokat nem kell tartalmaznia –, s a hatóság miért nem derítette ki ezeket, nem esik szó a tájékoztató levélben. A civilek által megrendelt vizsgálat szakvéleménye egyébként nem említi a gödi gyár tevékenységének vizsgálatát. A szakvélemény azt szögezi le, hogy a talajvízben talált mérgező oldószer jelenlétének okait „egy teljes körű tényfeltárással lenne célszerű kivizsgálni”.
Az illetékes vízügyi hatóság azonban semmilyen tényfeltárást nem végzett, víz- vagy talajmintavételek, laborvizsgálatok nem történtek.
A Samsung SDI Magyarország Zrt. szintén nem tette közzé az általa korábban ígért gödi vízvizsgálatok eredményét. A cég megbízásából a gödi önkormányzat LMP-s képviselője, Fülöp Zoltán május elején a Samsung-gyár által beharangozott vízvizsgálatra jelentkezőket toborzott a gödi kúttulajdonosok köréből azt ígérve, hogy a vizsgálatok végeztével „a szakértői jelentés nyilvános lesz”. Több mint két hónapja azonban sem a cég, sem a Samsunggal kapcsolatot tartó gödi zöldpolitikus nem ad tájékoztatást a vizsgálatokról.
Nem lehet elzárni a nyilvánosság elől a gödi akkumulátorgyár vízmonitoring adatait és a katasztrófavédelmi hatóság vizsgálati jegyzőkönyveit – ezt mondta ki a bíróság abban a perben, amit szerzőnk indított az Átlátszó közérdekű adatigénylésének megtagadása ügyében. Az ítélet nem jogerős.
A minisztérium szerint az ivóvíz rendben van
Az Átlátszó által közzétett gödi szennyezés ügye a parlamentben is téma volt, írta meg a Mérce. Dr. Keresztes László Lóránt, az LMP országgyűlési képviselője írásbeli kérdést nyújtott be, amelyben azt firtatta, milyen mérésekre és vizsgálatokra alapozta dr. Palkovics László technológiai és ipari miniszter – aki az új kormányban a környezetvédelemért is felel – azt a Fenntartható Fejlődés Bizottság ülésén elhangzott állítását, hogy a gödi vízszennyezést nem a Samsung-gyár okozza.
dr. Koncz Zsófia a feltett kérdésre lényegében nem reagált.
Válasza szerint a gödi közműhálózatban ivóvíz-vizsgálatokat végeztek, és az ivóvízben nem találtak szennyezést. Az nem derült ki, hogy mindennek mi köze van a gödi kútvízben talált toxikus anyagok jelenlétéhez, és honnan tudják, hogy a szennyezés nincs kapcsolatban a Samsung-gyárral.
A hatósági és minisztériumi válaszok azt sugallják: a hivatalos szerveknek nem is áll szándékában feltárni és felszámolni a független vizsgálat által felfedezett környezetszennyezést.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A Magyar Államkincstár nemrég publikált adatai szerint alaposan megugrott az állam áfa-bevétele: 2021-hez képest 586 milliárd forinttal több került a...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!