A gödi kutak szennyezéséről szóló, május 2-án megjelent cikkünk felbolygatta a kedélyeket a Duna-parti kisvárosban. Az ügyben az önkormányzat fórumot hirdetett meg, ahol választ ígértek a lakosok kérdéseire. Az eseményen azonban a hatóságok részéről senki nem jelent meg, a meghívott vegyész szakértő és a Samsung képviselői pedig nem igazán tudták eloszlatni a helyiek aggodalmait. Videóval.
A gödi vízszennyezésről szóló cikkünk kapcsán május 15-én a gödi önkormányzat május 17-ére lakossági fórumot hirdetett meg. A fórum összehívására a cikkünkben feltárt tényekkel – miszerint több öntözésre használt kútban lítiumot és egy N-metil-2-pirrolidon (NMP) nevű mérgező oldószert mutatott ki egy laboratóriumi vizsgálat – kapcsolatos aggodalmak késztették az önkormányzatot.
„Mennyire veszélyes ez, érint-e minket, van-e teendőnk? Mit tesz az önkormányzat, a Samsung, a hatóságok? Hogyan kerülhetett az NMP a vízbe, mekkora a szennyezés mértéke?” – ezekre a kérdésekre ígértek választ a lakosoknak.
A fórumon Gariscsák Erzsébet vegyészmérnök, a Duna Menti Regionális Vízmű (DMRV), a Göd-ÉRT Egyesület valamint a Samsung SDI képviselői adtak tájékoztatást. Nem jelentek meg viszont a hatóság illetékesei, például a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság, amely az Átlátszó cikke nyomán vizsgálatot rendelt el. A meghívott Tuzson Bence országgyűlési képviselő és a megyei önkormányzat emberei szintén nem voltak jelen.
Értesítést kaptunk, hogy gödi kutak vízszennyezéséről szóló cikkünk alapján a katasztrófavédelem vizsgálatot rendelt el. Ugyanakkor a Samsung-gyár is „vízminőség ellenőrzési” kampányba kezdett Gödön, melynek során helyi lakosok felajánlását kérte a kútjaikból történő mintavételekre.
A fórumot Fülöp Zoltán (LMP) gödi önkormányzati képviselő vezette. A gödi testület egy 2020-as határozata szerint ugyanis Balogh Csaba polgármester helyett csak Fülöp Zoltán tárgyalhat a Samsung SDI képviselőivel.
„Annyira azért ez nem veszélyes”
A lakossági fórum jórészt a N-metil-2-pirrolidon (NMP) nevű mérgező oldószer kémiai hatásaival, veszélyességével és a kútvíz használhatóságával foglalkozott. A szennyezés okáról, a további vizsgálatok menetéről azonban szinte semmit nem derült ki.
A meghívott vegyész szakértő elmondta, hogy az NMP egy vízzel elegyedő oldószer, levegőre kerülve pedig néhány óra alatt biológiailag lebomlik.
Csak akkor károsíthatja a magzatot és okoz súlyos szem-, bőr- és légúti irritációt, ha valaki nagy dózisban érintkezik vele.
Balogh Zsolt, a DMRV műszaki igazgatója arról beszélt, hogy a gödi ivóvízbázis távol van a szennyezett gödi kutaktól, s ezért az ivóvíz nincs veszélyben. Az ivóvíz megfelelőségéről a fórum napján a DMRV egy lakossági tájékoztatót is közzétett. Ebben azért azt is leírják: „az említett mintavételi helyen kimutatott NMP-elem forrásának, lehetséges hatásainak, jelentőségének megítélése az elvégzett egyszeri vizsgálat eredményei alapján nem lehetséges, azzal kapcsolatban a jelenlegi ismeretek birtokában semmilyen megalapozott kijelentés nem tehető.”
Egy független szakértői vizsgálat olyan anyagok jelenlétét mutatta ki a gödi kutak vizében, amelyeket a Samsung-gyárban is használnak. Ugyanakkor a vízügyi hatóság nem adja ki a gödi iparterület monitoring-kútjainak vizsgálati dokumentumait arra hivatkozva, hogy ezek „döntést előkészítő”, tíz évig titkosítható adatok. Az ügyben bírósági per van folyamatban.
A Samsung-gyár EHS (környezet-, munka- és tűzvédelmi) felelőse, Frankovits György arról tartott kiselőadást, hogy hogyan használják fel az üzemben az NMP-t. Mint elmondta, a gyártási folyamat teljesen zárt, ezért nem kerülhet ki a gyár területéről szennyezőanyag.
Az elhangzottak nyomán a fórumot vezető Fülöp Zoltán úgy konkludált: további mérésekre és vizsgálatokra ugyan szükség van, de „egyelőre annyira azért ez nem veszélyes ránk nézve”.
További mérésekre van szükség
Bármennyire is megnyugtatónak szánták a fórum szervezői a tájékoztatást, a lakosok számos nyugtalanító kérdésre nem kaptak választ. Nem derült ki például, hogy miért nem hozza nyilvánosságra a Samsung SDI a saját vízmonitoring adatait. „Mi minden kért adatot megküldtünk a hatóságnak” – hangzott el a gyár képviselője részéről. Ugyanakkor kijelentette azt is, hogy
az iparterületen nincsenek használatban vízmonitoring kutak, a jogszabályok ugyanis nem írják elő a talajvíz-vizsgálatokat.
Balogh Csaba polgármestert is kérdeztük, hogy milyen lépéseket tud és akar tenni az önkormányzat az ügyben.
Balogh elmondta, hogy a Greenpeace-szel, a Levegő Munkacsoporttal és külföldi szakértőkkel is egyeztet, hogy milyen méréséket kellene még elvégeztetni. Levegő-, víz- és talajvizsgálatokra egyaránt szükség van szerinte. Külön kiemelte, hogy a gyárban használt grafitport is mérni szeretné a levegőben, mert emiatt is sokan aggódnak Gödön.
A polgármester arról is beszélt, hogy a dél-koreai nagykövettel is egyeztetett a gyár ügyében. A nagykövet szerint a hazai jogszabályi környezet jóval lazább feltételeket szab, mint amilyen törvényeket Dél-Koreában előírnak a cégek számára.
Balogh szerint a különleges gazdasági övezet létrejöttével a városnak kevés lehetősége volt a jogszabályok betartatására. Egy sikeres pernek köszönhetően viszont visszakerültek a város tulajdonába azok az iparterület körüli utak és közterületek, amelyeket korábban Pest megye kapott meg.
Ezzel visszanyerte az önkormányzat azt a jogát is, hogy ügyfélként beleszólhasson a hatósági eljárásokba.
„Azokat az információkat, amit eddig eltitkoltak előlünk, most meg tudjuk szerezni, ezzel a jogunkkal pedig élni is fogunk” – tette hozzá a polgármester.
Bodnár Zsuzsa
Nyitókép: Lakossági fórum 2022. május 17-én Gödön (forrás: Bodoky Bence/Átlátszó)
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A gödi civilek keresettel támadták meg az engedélyt, a bíróság pedig azonnali jogvédelmet rendelt el az ügyben és a per lezárultáig megtiltotta az akkugyár környezethasználatát.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!