
Lítiumbányával bizniszelne Orbán és Dodik, az ott élőkre kitelepítés és erdőirtás vár
A környék polgármesterei és lakosai fizikai ellenállásra is készek, hogy megakadályozzák a bányanyitást. Helyszíni riportunk Bosznia-Hercegovinából.
37,5 milliárd forinttal drágábban épül meg a csengeri okosbörtön – tudta meg lapunk egy közadatigénylésnek köszönhetően. A kivitelezést a kormányközeli West Hungária Bau végzi, mivel azonban a beruházást mentesítették a közbeszerzés alól, a szerződésmódosítás és az árváltozás nem volt nyomon követhető az EKR-ben. Az új börtön 1500 férőhelyes lesz, és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BvOP) szerint jelenleg előkészítő feladatokat látnak el benne a dolgozók.
Bár országszerte sokkal többet terveztek, végül csak egy új (nem konténer) börtön épült meg a 2016-ban bejelentett férőhelybővítési program keretében. A kulcsok nélkül, arcfelismerő rendszerrel működő létesítmény a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Csengeren található öt és fél hektár területen. A büntetés-végrehajtási intézet átadását 2024 őszére tervezték, de látványos avatóról nem találtunk képeket. A BvOP szerint ennek ellenére a börtön már működik.
2023 tavaszán vette észre a K-Monitor a kif.gov.hu-n, hogy a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BvOP) 50 milliárd forint értékű szerződést kötött a West Hungária Bau Kft.-vel (WHB) a csengeri börtön építésére.
A kormányközeli cég közbeszerzési eljárás lefolytatása nélkül kapta meg a megbízást,
miután az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottsága (a Nemzetbiztonsági Kabinet kérésére) 2022 februárjában mentesítette a közbeszerzés alól a projektet. Hogy miért, az nem derült ki: a határozatot ugyanis zárt ülésen hozták meg, aminek a jegyzőkönyve nem nyilvános.
Már az 50 milliárd is hatalmas összegnek tűnt, hiszen az eredeti, 2018-as tervek szerint még csak 3,9 milliárd forintot szántak 4 darab (!) 500 fős börtön megépítésére. Igaz, ennyiért (vagyis 900 millió forint/létesítmény) végül senki sem vállalta a kivitelezést.
Mivel az új börtönről viszonylag keveset lehetett hallani az utóbbi időben – és az orosz-ukrán háborúra hivatkozva számos állami beruházás ára megemelkedett –, közadatigényléssel kértük ki a BvOP-tól, hogy mit lehet tudni a létesítményről. A következőket kérdeztük:
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának válasza szerint a Csengeri Országos Büntetés-végrehajtási Intézet 2024. október 1. óta működik, a személyi állomány „előkészítő feladatokat” lát el. A Magyar Helsinki Bizottság információ szerint március végén még egyetlen fogvatartottat sem tartottak nyilván a bv. intézetben.
A BvOP videója az építkezésről 2023 novemberében
Az építkezés áráról a BvOP a következőket írta: „a Magyarország 2024. évi központi költségvetéséről szóló 2023. évi LV. törvény XIV. Belügyminisztérium fejezete tartalmazza a biztosított forrást.” Megnéztük a hivatkozott törvényi helyet, ahol egyetlen sort találtunk, ami a csengeri börtönre vonatkozhat.
Eszerint az új büntetés-végrehajtási intézet 50 milliárd helyett már 87 555,7 millió, azaz 87,5 milliárd forintba kerül.
A BvOP szerint az eltérés oka „a további 500 fős férőhely, valamint a kapcsolódó munkáltatási csarnok és szolgálati házak.”
Vagyis pluszmunkákkal bízták meg a kivitelezőt, ami pluszpénzbe kerül.
A BvOP-tól azt is megtudtuk, hogy „eddig összesen 3084 fő jelentkezett a Csengeri Országos Büntetés-végrehajtási Intézet állományába. A jelentkezők közül eddig összesen 557 fő minősült alkalmasnak és került felvételre, a felvételi eljárások a felmerülés igényében zajlanak.” Ez elvileg még nem a teljes létszám, hiszen a korábbi híradások szerint a létesítmény 700 főnek biztosít majd munkát.
Azt viszont, hogy pontosan milyen munkakörbe hány főt vettek fel, a BvOP nem árulta el. Ugyanis azt állítják, hogy
a felvételre került személyek kimutatása munkakörök szerinti bontásban nem áll rendelkezésükre,
és mivel az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény 30. § (2a) bekezdés b) pontja alapján az adatkezelőknek 2023 óta nem kell új adatot előállítaniuk, elutasították a válaszadást.
„Kérdéses, milyen módon töltötték fel szakemberekkel az intézményt, ha azt sem regisztrálják, milyen munkakörökbe vették fel az embereket”
– vetette fel Krámer Lili kriminológus.
A Magyar Helsinki Bizottság munkatársa lapunknak elmondta, ők is igényeltek közérdekű adatokat nemrégiben a BvOP-tól, amiben arra is rákérdeztek, mikor nyit meg a csengeri börtön, és mikor kezdik feltölteni fogvatartottakkal. Erre a kérdésre azonban nem kaptak választ, a BvOP álláspontja szerint ugyanis a közpénzből épülő, jelentős közfeladatot ellátó börtön átadásával kapcsolatos kérdések nem minősülnek közérdekű adatnak.
Tavaly áprilisban az Index közölt részletes cikket arról, milyen lesz az új csengeri okosbörtön.
Mint írták, a kiemelt biztonságú létesítményben többek között olyan technológiát is alkalmaznak majd, amellyel a fogvatartottak minden útját kontrollálni lehet, és a mesterséges intelligencia segítségével elemezhetik a viselkedésüket, arckifejezésüket. Ha nem a megszokott módon viselkednek, a rendszer jelzést küld a felügyelőknek, hogy fel kell készülni valamilyen rendkívüli eseményre.
A börtönajtók kulcs nélkül, arcfelismerő rendszerrel működnek, az elítéltek pedig egy zárt online csatornán keresztül tudják intézni az ügyeiket.
Az épülő csengeri börtön 2024 elején. Fotó: BvoP/Facebook
A létesítményben a fogvatartottaknak többek között tanulási és munkáltatási lehetőséget is biztosítanak: az intézet területén egyebek mellett oktatóhelyiségek és két munkacsarnok is helyet kap.
A rabok már az építkezésben is részt vettek, ami egyébként nem volt problémamentes. Tavaly májusban többen rosszul lettek munkavégzés közben, előtte pedig egy bv. dolgozó vesztette életét a helyszínen.
A strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bírósága 2015-ben a börtönzsúfoltság enyhítésére kötelezte a magyar államot, ezért a kormány 2016-ban férőhelybővítési programot hirdetett. Eredetileg Kunmadarason 1000, Békésen, Hevesen, Komádiban, Ózdon, Kemecsén, Csengeren és Komlón 500-500 ember elhelyezésére szolgáló börtön építését tervezték.
A kormány nemzetgazdaságilag kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánította a férőhelybővítési programot, és első körben 46 milliárd forintot szánt a célra. Bár ez összeg később megnőtt, végül – a csengerit kivéve – egyetlen új börtön sem épült meg.
Csupán konténerbörtönöket és új épületszárnyakat alakítottak ki Állampusztán, Pálhalmán, Sopronkőhidán, Szegeden, Tökölön, Baracskán, Veszprémben, Kiskunhalason, Tiszalökön és Miskolcon. A beruházásokat két kormányközeli cég: a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó ZÁÉV Zrt. és a Paár Attilához köthető West Hungária Bau Kft. (WHB) végezte el nettó 5,2 és nettó 10,1 milliárd forintért.
Pedig az új büntetés-végrehajtási intézetekre szükség lett volna, hiszen a fogvatartottak száma folyamatosan nőtt, és 2022-re meghaladta a 19 ezer főt is. Abban az évben a börtönök összesített telítettsége 107 százalékos volt. 2023-ban a fogvatartottak száma annak ellenére nem csökkent jelentős mértékben, hogy több mint 2000 elfogott külföldi állampolgárságú embercsempészt engedtek szabadon.
A Magyar Helsinki Bizottság által kikért adatok szerint ugyanis
2025. március 31-én ismét csaknem 19 ezren raboskodtak a magyar börtönökben.
„Mivel tavaly több százéves börtönt bezártak (Győr, Eger, Szekszárd), és a szolnoki intézetet felújítják, március végén ismét komoly, 112%-os túlzsúfoltság uralkodott a magyar börtönrendszerben, miután 18 988 ember volt elhelyezve 17 024 férőhelyen. 27 bv. intézetből 20 volt túlzsúfolt (ebből 12 intézet működött 110% feletti létszámmal, és kettő 120% felettivel)” – mondta el lapunknak Krámer Lili.
Krámer Lili egy belfasti konferencián. Fotó: Michael Cooper
A kriminológus hangsúlyozta, abban szakmai konszenzus van Európában, hogy önmagában a férőhelybővítés nem oldja meg a börtönök kapacitásproblémáját.
„Fejleszteni kellene az alternatív szankciók végrehajtását, és jól működő szakpolitikai megoldásokat kitalálni arra, hogy ne a börtönökre háruljon a súlyos szociális és mentális problémák „kezelése” hazánkban. Tehát csak az kerüljön börtönbe, akinek az esetében más megoldás már nincsen” – magyarázta a szakértő.
Ahogy a konténerbörtönök, úgy a csengeri létesítmény építésével is a West Hungária Bau Kft.-t (WHB) bízták meg.
A cég többségi tulajdonosa Tiborcz István volt üzlettársa, Paár Attila, aki korábban megvásárolta a miniszterelnöki vő tulajdonrészét az Eliosban. A Forbes legfrissebb listája szerint Paár 79,7 milliárd forintos vagyonával jelenleg az ország 36. leggazdagabb embere.
A WHB éves forgalma 2023-ban 113 milliárd forint volt, a nyeresége pedig meghaladta a 18 milliárdot. Ebből 7 milliárd forint osztalékot vettek fel a tulajdonosai.
A cég jó eredményeihez nagy valószínűséggel hozzájárultak azok a milliárdos közpénzes megbízások is, amiket az elmúlt években nyert el a WHB. Többek között például ez a cég bontja le a Magyar Rádió épületeit a Palotanegyedben, de az Állatorvostudományi Egyetem fejlesztésére kiírt 5,2 milliárdos és egy 42,5 milliárdos tenderen is a WHB lett a befutó, akárcsak a Stáhly utcai szakrendelő átépítésénél.
Ennek ellenére a többségi tulajdonosa, Paár Attila idén év elején arról panaszkodott, hogy az építőipar mögött „nagyon nehéz évek vannak” és 2024 különösen rossz volt, de azért büszke arra, hogy a cége „ebben a cseppet sem könnyű gazdasági helyzetben” is talpon tudott maradni.
Katus Eszter
A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Címlapkép: Rétvári Bence parlamenti államtitkár egy sajtótájékoztatón (fotó: BvOP)
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásHa az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
1% TÁMOGATÁS
A környék polgármesterei és lakosai fizikai ellenállásra is készek, hogy megakadályozzák a bányanyitást. Helyszíni riportunk Bosznia-Hercegovinából.
A Hivatal a „vizsgálati jelentéséhez” hasonló képtelenségekben gazdag ellenkérelemben reagált bírósági keresetünkre, melyben a per megszüntetését, vagy a kereset elutasítását kérik.
A felszólalók kemény kritikát fogalmaztak meg a kormánnyal és a törvénytervezettel szemben.
A jogszabály nem „csak” a külföldi támogatást venné el ezektől a médiumoktól, hanem az 1 százalékot és a mikroadományokat is. Ez mindennek az alja, ezért tiltakozom!
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!