Jogsértésre hivatkozva megsemmisítette a Fővárosi Törvényszék a Közbeszerzési Döntőbizottság egyik határozatának azt a részét, amely a büntetés-végrehajtás egyszer használatos műtéti textíliák megrendeléséről szóló kiírását rendben lévőnek találta. Mire az ítélet megszületett, a bv visszavonta a tendert.
[sharedcontent slug=”cikk-kozepi-hirdetes”]
Sértette az esélyegyenlőséget és az egyenlő bánásmód elvét a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának (BVOP) egyszer használatos, steril, nem szőtt műtéti textíliák megrendelésére kiírt tendere, ezért tavaly decemberben a Közbeszerzési Döntőbizottság (KDB) egymillió forintra büntette meg a testületet.
A Napi.hu korábban már írt erről a közbeszerzésről, amely a Bács-Kiskun Megyei Kórháznak szólt és a bv mint központi ellátó szerv volt az ajánlatkérő.
A pályázók közül többnek csípte a szemét, hogy az ajánlattevők között szerepelt az Adorján-Tex Kft., amely a büntetés-végrehajtáshoz tartozó vállalatcsoport tagja. Ráadásul fogvatartottakkal dolgoztat, ami szempont volt a kiírásnál, így a versenytársak szerint eleve előnyt élvezett hozzájuk képest. Ráadásul olyan műszaki textíliákról volt szó, amelyeket az Adorján-Tex Kft. képes szállítani.
A rendvédelmi szerveknek egyenruhát, illetve a közmunkásoknak munkaruhát gyártó Adorján-Tex Kft. tevékenyégi körei közé – az Opten cégnyilvántartás adatai szerint – 2017-ben került be a nem szőtt textíliák és termékek gyártása. Az Adorján-Tex az elmúlt években nagyon jól teljesített: az értékesítés nettó árbevétele 2015-ben 3,22 milliárd forint, 2016-ban pedig 3,26 milliárd lett.
A BVOP tavaly az Átlátszó megkeresésére összefoglalóan rendben lévőnek találta a kiírást, és az Adorján-Tex részvételét a tenderen. Egyebek mellett azt válaszolták, hogy „az egyszer használatos, nem szőtt termékek gyártása az összes ismertetett szempontnak eleget tesz: a gyártási folyamat sok manuális tevékenységet (szabást, varrást) tartalmaz, melyek elvégzéséhez a fogvatartottak a szőtt textíliákból készült termékek gyártása során már tapasztalatot szereztek.”
Bíróságra került az ügy
Az egyik ajánlattevő, a Happy Business Services (HBS) Zrt. mégis előzetes vitarendezést kért a BVOP-tól, mert szerinte az Adorján-Tex Kft. miatt összeférhetetlenség alakult ki. A zrt. emellett kifogásolta a fogvatartotti foglalkoztatásra vonatkozó, az elbírálásnál jelentősen a latba eső értékelési szempontot is.
A BVOP a cég kérelmét elutasította, így a HBS jogorvoslati kérelmet nyújtott be a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz (KDB). Mivel hasonló lépéseket tett a Mölnlycke Health Care Kft. is, a KDB együtt bírálta el a kérelmeket. A Döntőbizottság azonban megalapozatlannak találta a beadványokat, és 2017. szeptember 18-án elutasította azokat.
Az egymilliós bírságot a KDB végül egy másik eljárásban szabta ki: itt arra jutottak, hogy bár a BVOP gyakorolja a tulajdonosi jogokat az Adorján-Texnél, annak ügyvezetését nem utasíthatja, és nem talált olyan körülményt, amely alapján kiderült volna, hogy az Adorján-Tex részt vett volna a tender előkészítésében.
A KDB emiatt úgy látta, hogy a verseny tiszta volt. Továbbá a hatóság szerint a fogvatartotti foglalkoztatásra vonatkozó bírálati szempont nem valósított meg esélyegyenlőséget sértő magatartást a pályázók között, ezért a verseny tisztasága és a felelős gazdálkodás elve sem sérült.
A jogorvoslati kérelemmel élők számára kedvezőtlen KDB-határozat után a cégek pert indítottak a Fővárosi Törvényszéken, és a Döntőbizottság által meghozott közigazgatási határozat felülvizsgálatát kérték.
A bíróság igazat adott a cégeknek, azt állapította meg, hogy a fogvatartotti foglalkoztatás vonatkozásában valóban jogsértő volt a BVOP kiírása. Ezért a törvényszék meg is semmisítette a közbeszerzés kifogásolt részeit.
Ezt a bv egyrészt a Mölnlycke Health Care Kft. által a KDB-nél megpanaszolt jogsértés kimondásával indokolta. Másrészt arra hivatkozott a BVOP, hogy immár nem tudja lebonyolítani a tendert, mert a Bács-Kiskun Megyei Kórházzal meglévő ellátói megállapodást felbontották.
Így „a BVOP ajánlatkérői minősége és ezáltal szerződéskötési képessége megszűnt.”
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
A(z) https://atlatszo.hu oldal sütiket és más kódokat használ a honlap megfelelő működésének biztosítása céljából, a weboldalon nyújtott felhasználói élmény fokozása érdekében, továbbá ennek segítségével készít elemzéseket az Ön számára releváns, személyre szabott ajánlatok összeállításához. Bővebb információt az adatkezelési tájékoztatónkban talál.