A K-Monitor szerint a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány (MCC) vagyona tavaly az 500 milliárd forintot is megközelíthette. Így nem meglepő, hogy a kormány elitképzőjeként emlegetett MCC továbbra is bátran költhet legendás épületek megvásárlására és felújítására. Most a kiemelt műemléki védelem alatt álló, debreceni Aranybika szállón van a sor, amelynek felújítását már korábban is tervezték. Az új tendert a nyíregyházi B5 Építészstúdió Kft. nyerte el nettó 769,8 millió forintos árajánlattal.
A miniszterelnök politikai igazgatója, Orbán Balázs nevével fémjelzett Mathias Corvinus Collegium Alapítvány (MCC) a debreceni oktatási központjával és a kiemelt műemléki védelem alatt álló Aranybika szálló felújításával összefüggő generáltervezési tevékenységekre írt ki közbeszerzési eljárást. A beérkező ajánlatok bírálatát a napokban töltötték fel az ekr.gov.hu-ra. Eszerint a munkálatokat a nyíregyházi B5 Építészstúdió Kft. végezheti el.
A cég feladata lesz többek között megtervezni
a meglévő épületek átalakítását a történeti értékek megőrzése mellett;
az elavult épületek/épületrészek bontását,
és helyükre az új, korszerű épületek, épületrészeket azzal, hogy a leendő épület tekintetében megrendelői elvárás a korábban meghirdetett nyertes tervpályázati pályamű új épületszárny Kossuth tér felőli és Nagytemplom felőli homlokzatának sarokbástyáig történő maradéktalan megtartása.
A további épületszárnyak tekintetében elvárás, hogy illeszkedniük kell a debreceni belváros történeti környezetéhez. A létesítmény tervezett funkciói: oktatás, közösségi terek, for-profit tevékenység, iroda, szállás, sport és parkolás. A tervezéssel érintett épület becsült szintterülete 25 440 négyzetméter.
A felhívásra 9-en jelentkeztek, hatan tehettek ajánlatot, és ebből hármat érvénytelenné nyilvánítottak.
A legolcsóbb, nettó 769,8 millió forintos ajánlatot a B5 Építészstúdió Kft. adta. A cég az Opten adatai szerint 2016 óta nem nyert közbeszerzést, és a mostani megbízás összege több, mint a cég ötéves forgalma volt 2018 és 2022 között.
Előtte➡️utána
🏗️ Így fog megújulni az Aranybika Szálló Debrecen szívében👇
🏙️ MCC Debrecen
Ahogy arról a HAON.hu tavaly év végén beszámolt, az MCC 2021-ben vásárolta meg a patinás szállodát a debreceni Boros József nagyvállalkozótól, bár a Magyar Hang már 2020-ban cikkezett a vásárlási szándékról. A projekt legfőbb célja, hogy az Aranybikának a szocializmus idején, az 1970-es években emelt új szárnyát elbontsák, és helyette az eredeti, szecessziós stílusú, Hajós Alfréd által tervezett Aranybikához jobban illőt építsenek.
A tervezésre korábban már kiírtak egy pályázatot, de – a Nemzeti Atlétikai Központ és a Néprajzi Múzeum épületét is tervező – Napur Architect nettó 2,37 milliárd forintos ajánlata meghaladta az erre fordítható összeget, így szerződéskötésre nem került sor. Ezután írták ki a mostani, tárgyalásos eljárást.
Közpénzből épül, szépül
A kormány elitképzőjeként számontartott MCC-t Tombor András alapította 1996-ban. A kollégium a közép- és felsőfokú tanulmányaikat végző diákoknak kínál képzéseket, ösztöndíj- és programlehetőségeket. Az MCC-be 2010 óta jelentős állami vagyont csatornáztak át közvetlen pénzbeli támogatások, Mol- és Richter részvények, üzletek és ingatlanok révén. Egyes számítások szerint az ajándékok teljes értéke nagyságrendileg megegyezik azzal, amit az állam egy év alatt a teljes magyar felsőoktatásra költ.
A K-Monitor szerint a szervezet vagyona 2023-ban az 500 milliárd forintot is megközelíthette.
Ilyen vagyonosodás mellett nem csoda, hogy az MCC több más intézményt is megvásárolt és felújít. Tavaly év végén írtuk meg például, hogy a 2 milliárdból renovált szegedi Bartók Művelődési Házból további 1,4 milliárdból oktatási központot hoznak létre.
De több más beruházás mellett a Somlói út, a Szent Sebestyén köz és az Alsóhegy utcák által határolt területen található területen is építkeznek Budapesten, az I. kerületben. Itt a Munkásőrség egykori épületei helyett építenek új és korszerű külsővel rendelkező oktatási épületegyüttest. Ezeket a munkálatokat Mészáros Lőrincék ZÁÉV-je végzi, amely úgy nyerte el a tendert, hogy öt céget kizártak előlük aránytalanul olcsó árajánlat miatt.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.
Üvegvisszaváltással
Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!
Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A Szuverenitásvédelmi Hivatal megtagadta, hogy teljesítse közérdekű adatigénylésünket, amelyben a más szervezetekkel kötött megállapodásaikat kértük. Az adatigénylés teljesítéséért perre megyünk a hivatallal.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!