Álhírekről szóló konferencián adott elő Sarkadi Nagy Márton
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége tartott konferenciát az álhírekről, az eseményen kollégánk volt az egyik meghívott előadó.
Szakmai kerekasztal-beszélgetésen vett részt kollégánk, amelyen újságírók és egy elemző azokat a kérdéseket járták körül: milyen pénzből, milyen céllal és hogyan épül a kormányközeli álcivil hálózat?
A Békemenet-szervező Civil Összefogás Fórum modellje, amelyben állami cégek tömik támogatásokkal a kiválasztott haverokat, már a múlté. Most Rogán Antal keze alatt, központosítva épül a Fidesz-közeli kamucivilek birodalma.
A politikai pártok és a kormányzatok régen felismerték, hogy egyes céljaikat hozzájuk feltétel nélkül hű vagy velük szövetséges egyesületeken és alapítványokon keresztül könnyebben elérhetik. A kormányzat által létrehozott és működtetett „civil” szervezetek, az úgy nevezett GONGO-k leginkább az autoriter rendszerekben virágoznak. Közel egy évtizede Magyarországon is tapasztalható ez a jelenség. Melyek a magyar GONGO-k, mi a céljuk és miből működnek? Milyen mélységben épültek be a kormányzat holdudvarába és kommunikációjába? Létezésük és működésük mennyire veszélyes a magyar demokráciára?
A Független Médiaközpont szervezte a kormányzati álcivilekről szóló szakmai kerekasztal-beszélgetést, amelyen kollégánk, Sarkadi Nagy Márton is részt vett Bíró Marianna (Telex, újságíró), Csurgó Dénes (444, újságíró) és Hunyadi Bulcsú (Political Capital, elemző) társaságában. A beszélgetést Bodrogi Bea médiajogász vezette.
Az Átlátszón korábban és most is rendszeresen foglalkoztunk a kormányközeli álcivilek jelenségével. Ebben a cikkben már 2015-ben bemutattuk a jelenség elméleti hátterét és nemzetközi példatárát.
Tavaly nagy cikkben jártuk körül, hogy miképpen jutnak el a kormányzati pénzek az Alapjogokért Központhoz hasonló szervezetekhez, amelyek aztán a kormány belföldi politikáját és nemzetközi szövetségépítését segítik. Nemrégiben pedig részletesen feltártuk az álcivilügyi főpénzosztó Batthyány Lajos Alapítvány szerepét.
Külön cikket kapott az Átlátszón a jogászkodó Alapjogokért Központ (és a szervezet 1,4 milliárd forint értékű, szaunával frissített székháza is), a politikai influenszereket képző Megafon Központ, a köztévében szakértő Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány, a miniszterelnökségi luxusbüfében működő Aurum jogászklub, a rákosista „baloldali összefogásról” ismeretterjesztő Rubicon Intézet, az azóta a pixisből kiesett Antall József Tudásközpont, az Orbán Gáspár alapítványa által fenntartott JÖSZ szakkollégium és a közvetetten adófizetői pénzből működő facebookos mémoldal működése és finanszírozása is.
Címlapkép: a beszélgetés résztvevői
Adj szja 1%-ot, hogy megtudd, mire megy el az adód 99 százaléka! Átlátszónet Alapítvány: 18516641-1-42 from atlatszo.hu on Vimeo.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA Magyar Újságírók Országos Szövetsége tartott konferenciát az álhírekről, az eseményen kollégánk volt az egyik meghívott előadó.
Szakmai kerekasztal-beszélgetésen vett részt Szopkó Zita átlátszós újságíró Krekó Péterrel, a Political Capital ügyvezetőjével, és Polyák Gáborral, a Mérték Médiaelemző...
Az adófizetők pénzéből fenntartott közszolgálati média is kritika nélkül terjesztette a Magyar Nemzet kétes valóságalapú, lejárató írásait – derült ki...
A helyi és az országos médiumok szerepe és feladata, együttműködés, közös médiaalap, szabályozott állami reklámköltések, kritikus gondolkodásra nevelés – többek...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!