Tavaly átadták, most 36 milliárd fölé drágult a déli összekötő vasúti Duna-híd felújítása
A kivitelező Szíjj László cége volt, az alvállalkozó Mészáros Lőrincé.
Az Átlátszó podcastjának két régi szakmabeli volt a vendége, az apropó Papp László Tamásnak a Portik Tamással lapunk számára készített, és a börtönparancsnokság által megszakított, majd letiltott interjú volt. A beszélgetés törzsét Dezső András idén megjelent, Portikról szól kötetének állításai adták, így kézenfekvő volt, hogy az érintetteket ültessük le műsorunkban.
Nemrég az Átlátszó nevében Papp László Tamás interjút akart készíteni a magyar alvilág egykori mitikus figurájával, a börtönbüntetését töltő Portik Tamással. A beszélgetés apropóját Dezső András Portikról írt könyve szolgáltatta, munkatársunk az abban foglalt történetekkel, megállapításokkal kívánta szembesíteni a pesti éjszakai élet korábbi ismert figuráját. A Skype-ra és egyórásra tervezett beszélgetést a Budapesti Fegyház és Börtön parancsnoksága engedélyezte is, és az rendben el is kezdődött, Portik válaszolt a föltett kérdésekre. Ám az interjú 18. percében a helyiségbe, ahol Portik tartózkodott, besétált egy főfelügyelőnek nevezett férfi, és technikai okokra hivatkozva leállította a beszélgetést. Kollégánk jelezte, hogy a kép- és hangminőség is kiváló, ennek ellenére megszakították a kapcsolatot, és később sem reagáltak érdemben a büntetés-végrehajtás részéről.
Pedig kevés természetesebb dolog létezik, mint a sajtó érdeklődése Portik személye iránt, aki intézeti gyerekként megjárta a fiatalkorúak börtönét, a bűnelkövetést telefonfülkék fosztogatásával kezdte, és lett a magyar alvilág egyik legbefolyásosabb alakja. Fénykorában a vele foglalkozó rendőrök is intelligens, dörzsölt figurának tartották, kiváló kombinatív és reagáló készséggel, mindamellett kellő kíméletlenséggel és gátlástalansággal.
Nevéhez annyi gyilkosságot kötnek, mint senki máséhoz a magyar bűnözés történetében, ugyanakkor ismerője lehet büntetőjogilag talán már nem is releváns ügyek sokaságának, amelyek ma már a homályba vesznek, de segítenek megérteni a kilencvenes-kétezres évek Magyarországát. No, meg olyan közszereplők történetét, akik közül még most is akadnak aktívak a köz- és üzleti életben.
Portik a kilencvenes évek derekán volt a csúcson, ahová úgy jutott el, hogy néhány korábbi nehézfiú fölkarolta, és viszonylag fiatalon a legismertebb olajos cég, az Energol marketingigazgatója lehetett. Miután meggazdagodott – későbbi perek későbbi tanúvallomásai szerint –, totális irányítást szeretett volna gyakorolni a szervezett bűnözés fölött, ezzel a szándékkal hozhatóak kapcsolatba a kilencvenes évek gyilkosságai.
1997-ben adtak ki ellene elfogatóparancsot, de addigra már szökésben volt, és 2003-ban került csak elő, amikor a könnyebben bizonyítható cselekmények már elévültek. Ezt követően üzletemberként igyekezett előadni magát, és próbált prominensek körében mutatkozni, valamint jól értesültnek, sőt érintettnek mutatkozni politikai ügyekben is. Erről és a korábbi évekről, már letartóztatását követően beszélt az Átlátszónak, melynek során elég meredek kijelentéseket tett Pintér Sándorral, Habony Árpáddal és rokonságával, illetve másokkal kapcsolatban.
A személyét övező ködösítések, túlzások mindig részét képezték a Portik-legendának, amely csak szövevényesebbé vált a letartoztatását követően. Erre végül 2012-ben került sor, és azóta több ítélet is született vele szemben, így a Prisztás- és a Fenyő-gyilkosság ügyében. Mindeközben újabb vádemelés is történt vele szemben, és a hatóságok más ügyeket is vizsgálnak. 2019-ben hatalmas mennyiségű felvétel került elő, amely Portik és a korábbi médiavállalkozó, az Úszó Szövetség elnöke, Gyárfás Tamás közti beszélgetéseket tartalmazta – ugyanis mint kiderült, Portik az összes ilyen párbeszédet rögzítette.
Számtalan ügyet és egyes ügyek részleteit a mai napig nem sikerült megnyugtatóan tisztázni. Egyes gyilkosságokkal kapcsolatban, amelyekben volt társai és ellenfelei Portikra vallottak, nem vádolták őt meg. Ahogy a pártszékházaknál és politikusok házánál a kilencvenes években történt robbantások miatt sem. Akadnak kérdőjelek Pintér Sándor szerepét illetően is: mennyiben motiválta a Portik elleni eljárásokat a belügyminiszter becsvágya, vagy csupán a dolgok haladtak a maguk – lassú – kerékvágásában, illetve a hivataloson túl van-e még másfajta kapcsolat az egykori főrendőr és Portik körei között?
Ezeket a kérdéseket is boncolgatja az Átlátszó podcastja, amelyben Hont András vendégei szakmabeliek és a letiltott interjú szereplői: Dezső András és Papp László Tamás újságírók.
Dezső András a kilencvenes évek óta foglalkozik újságírással, 1999-től 2001-ig az Index külső munkatársa, 2003 és 2013. között a hvg.hu újságírója, majd ismét az Indexnél ír 2020-ig, onnantól újra a HVG-nél dolgozik. Szerzője volt a városi legendákkal foglalkozó urbanlegends blognak, a médiaátverésekről szóló Hackni című dokumentumfilm főszereplője. Kétszer nyerte el az oknyomozó újságíróknak járó Göbölyös Soma-díjat és két éve a Joseph Pulitzer-emlékdíjat. A magyar alvilággal régóta foglalkozik, a hazai szervezett bűnözés történetéről Maffiózók mackónadrágban címmel könyvet is írt, de jelent meg kötete a kokainról és a magyarországi kémsztorikról is. Idén tavasszal látott napvilágot Portik Tamásról írt munkája, a Nagyfőnök. Erről írt részletes recenziót Papp László Tamás, aki szintén két és fél évtizede foglalkozik újságírással.
A teljes adás meghallgatható Youtube-on, Soundcloudon, Spotifyon, Apple Podcasten, Player.fm-en és további helyeken.
SHOW NOTES:
Rádi Antónia kritikája Dezső András Maffiózók mackónadrágban című könyvéről: https://szakirodalom.atlatszo.hu/2019/06/12/maffias-ablak-zsiraf-asszony-feritol-zubovics-gyulaig/
Papp László Tamás írása a Nagyfőnökről: https://atlatszo.hu/kult/2023/06/29/egy-legendas-bunozo-eletrajza-amiben-pinter-sandor-szinte-szent/
Hont András Facebook-oldala: www.facebook.com/hontandras75
Dezső András Facebook-oldala: https://www.facebook.com/dezsoandraskonyvei
Az Átlátszó Facebook-oldala: www.facebook.com/atlatszo.hu/
Az Átlátszó Instagram-oldala: www.instagram.com/atlatszo/?hl=hu
Az Átlátszó Twitter-oldala: twitter.com/atlatszo
Az Átlátszó YouTube-oldala: www.youtube.com/c/Atlatszovideo
Az Átlátszó Tumblr-oldala: atlatszo.tumblr.com
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA kivitelező Szíjj László cége volt, az alvállalkozó Mészáros Lőrincé.
Az adás itt visszahallgatható.
Interjú Peter Krugerrel, az ELTE doktori iskolájának hallgatójával a tanártüntetésekről és a polgári engedetlenségről.
Újabb korrupciógyanús esetek maradnak kivizsgálatlanul.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!