Törvényjavaslatot nyújtott be Szél Bernadett parlamenti képviselő, amely szerint a kormánytagokat luxusajándékokkal elhalmozó nagyvállalkozók öt évre kizárnák magukat a közbeszerzésekből. Szél egyúttal azt is szeretné elérni, hogy a képviselői vagyonnyilatkozatokból ne lehessen kihagyni az efféle „ajándékokat”.
Támogatási kampány – fizess elő az Átlátszóra, kattints ide a támogatási lehetőségekért! Ha olvasóink 1 százaléka rendszeresen küldene havi 1 ezer forintot, többet nem kellene pénzt kérnünk.
Szél Bernadett pénteken tette közzé a Facebookon, hogy törvényjavaslatot nyújtott be a luxusajándékokkal kapcsolatban. „Javaslatom szerint az a vállalkozó, aki a képviselői alap tiszteletdíj felét meghaladó értékű ajándékot ad állami vezetőknek vagy kormánytagoknak, nem indulhatna közbeszerzésen” – írja a képviselő.
Szél azután döntött így, hogy látta, semmilyen következménye nem lett annak, hogy a portálunk rajtakapta Szijjártó Péter külügyminisztert, amint Szíjj László építőipari nagyvállalkozó luxusjachtján nyaral.
A magyar külügyminiszter látszólag lázas munkával tölti az idei nyarat, elég csak meglátogatni Facebook oldalát hogy erről meggyőződjünk: irodai környezetben, öltönyben, mobiltelefonnal a kezében egyeztet a minszki helyzetről magasrangú külföldi politikusokkal, külügyminiszter kollégákkal az elmúlt napokban.
„A kormány és a legfőbb ügyész szerint nincs itt semmi látnivaló, a miniszter nem sértett törvényt és különben is a „magánélet” része, kivel, hol, kinek a pénzén nyaral egy miniszter. A valóság azonban az, hogy az állami megbízások luxusutakkal való „honorálása” a korrupció tankönyvi esete” – mutat rá Szél Bernadett.
Ezért a képviselő azt javasolja, hogy
az a vállalkozó, aki „barátságból” nagyvonalú ajándékokat akar adni kormánytagoknak, ne akarjon nyerni állami közbeszerzéseken. Legyen kizáró ok az ajándékozás.
Szél azt is szeretné elérni, hogy ne lehessen kihagyni a képviselői vagyonnyilatkozatokból az efféle „ajándékokat”, azaz a képviselőknek legyen kötelező feltüntetniük minden, az alap tiszteletdíj negyedét meghaladó értékű ajándékot a vagyonnyilatkozatban.
„Akkor is, ha azt „magánemberként” kapta egy kedves oligarchától. És ha már Lady Milliárd, vonjuk be a vagyonnyilatkozat-tételi körbe az állami vállalatok vezetőit is. Aki közpénzekkel gazdálkodik, legyen teljesen átlátható — vagy ne akarjon a nép közös pénzével dolgozni” – érvel a képviselő.
Törvényjavaslatot nyújtottam be: a kormánytagokat luxusajándékokkal … elhalmozó nagyvállalkozók öt évre kizárnák magukat a közbeszerzésekből. Javaslatom szerint az a vállalkozó, aki a képviselői alap tiszteletdíj felét meghaladó értékű ajándékot ad állami vezetőknek vagy kormánytagoknak, nem indulhatna közbeszerzésen. Az ok egyszerű: konkrétan a mai napig nincs semmilyen következménye annak, hogy az atlatszo.hu rajtakapta Szíjjártó Péter külügyminisztert, amint Szíjj László építőipari nagyvállalkozó luxusjachtján nyaral.
Szél szerint a kormánytagok nem kezelhetik úgy az oligarcháktól kapott luxusajándékokat, mint a családtól kapott karácsonyi ajándékot. „Ezért ugyanis viszonzás jár, mégpedig a mi kontónkra. Ennek a nyilvánvaló összeféhetetlenségnek meg kell jelennie törvényi szinten is, ha már a kormány végképp elveszítette minden erkölcsi iránytűjét” – szögezi le a képviselő.
Szél Bernadett hozzáteszi, azok, akik most a Fideszben szavaznak, vélhetően teljes ellenállást fognak tanúsítani a javaslat irányában. De várja az érvelésüket, a „jachtozós-helikopterezős Fidesz kínos magyarázkodását” arról, hogy mivé lettek a polgári Magyarországot ígérő fiatal demokraták.
Bár a kormány és a hatóságok szeretnék hamar elfelejteni az ügyet, az Átlátszó által közölt felvétel okozta hullámok a mai napig nem csillapodtak.
Az ellenzéki párt szerint akármennyire is azt állítja a külügyminiszter, hogy egy kormányközeli vállalkozó jachtján töltött vakációja magánügy, ez egyáltalán nem így van. A sajtószabadságért nem elég tüntetni, fizetni is kell érte – kattints ide a támogatási lehetőségekért!
Arról, hogy miért nem magánügy, ha Szijjártó Péter egy oligarcha luxusjachtján nyaral titokban, itt írtunk bővebben.
Katus Eszter
Fotó: Szijjártó Péter külügyminiszter Moszkvában. Forrás: Szijjártó Péter Facebook oldala
Támogatási kampány – fizess elő az Átlátszóra, kattints ide a támogatási lehetőségekért! Ha olvasóink 1 százaléka rendszeresen küldene havi 1 ezer forintot, többet nem kellene pénzt kérnünk.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Vidnyánszky Attila a Fidesz 2010-es kormányra kerülése után a párt hátszelével fokozatosan átvette a magyar színházi szakma feletti irányítást. Ennek...
A megvalósíthatósági tanulmány nem nyilvános, a Kínai Exim Bankkal kötött hitelszerződést tikosították, a kérdésekre senki sem válaszol érdemben, így alig...
A volt igazságügyi miniszter, jelenlegi EP-képviselő ügyvédi irodája 2015 óta, nagyjából ötvenezer forintos óradíjért adott jogi tanácsokat a fővárosi tulajdonú...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!