Ablakonként egymilliós függönyök, 500 millió eurós kölcsön Észak-Macedóniának
Heti lapszemlénk.
Mészáros Lőrinc vasútépítő vállalata, a V-Híd nyerte azt a tendert, amely miatt Mészáros volt vejének cégét megbüntette a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). Az ügy további érdekessége, hogy a kartellezés miatt megbírságolt vállalkozások, a Homlok Építőipari Kft. és az Inter Mobility Kft. nem is tartotta fenn az ajánlatát, miután az eljárás elhúzódott. Így azt sem tudni, milyen árajánlatokat adtak. A GVH vizsgálata pedig akkor indult, amikor Homlok Zsolt és Mészáros Ágnes megromlott viszonyának már látható jelei voltak.
„Brutális vasúti közbeszerzési kartellt tárt fel a GVH” – ezzel a címmel adott ki közleményt a Gazdasági Versenyhivatal pénteken. A leírás szerint egy több tízmilliárd forintos Debrecen környéki vasúti fejlesztés közbeszerzése során tiltott módon játszott össze a Homlok Kft. és a Homlok Zrt., illetve az Inter Mobility Kft. abból a célból, hogy elősegítsék a Homlok Kft. győzelmét a tenderen.
A GVH szerint „a vállalkozások megállapodtak abban, hogy egymásra tekintettel olyan ajánlatot adnak, hogy közülük kerüljön ki a nyertes ajánlattevő. A megállapodás alapján az érintett cégek már az ajánlattétel előtt egyeztették egymással az árakat, illetve a pályázati anyagokat mindkét (elvileg versenytársként induló) vállalkozás részére a Homlok csoport közvetlen irányítása alatt álló közbeszerzési tanácsadó cég készítette el. Továbbá a beadott költségvetéseket is a Homlok csoport munkavállalója készítette mindkét pályázó részére”.
Az ügyben a GVH a Homlok Kft.-re és Homlok Zrt.-re összesen 1,2 milliárd, míg az Inter Mobility Kft.-re 30 millió forint bírságot szabott ki.
A GVH a közleményben arra is kitért, hogy az érintett vállalkozásoknál előzetes bejelentés nélküli helyszíni kutatásokat, rajtaütéseket tartott, és ezek során olyan bizonyítékokat szerzett be, amelyek egyértelműen igazolták a kezdeti kartellgyanút.
Kíváncsiak voltuk, hogy vajon mi tűnt fel a GVH-nak a közbeszerzési eljárás során, ezért rákerestünk az EKR-ben a nyilvános részletekre. A nyílt tendert 2021 decemberében írta ki a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (NIF) „Vállalkozási szerződés keretében Debreceni Észak-Nyugati Gazdasági Övezet kialakításával összefüggő vasúti infrastruktúra-fejlesztések 2. ütemének részbeni megvalósítása” címmel.
A feladat a vasúti pálya és kapcsolódó létesítményeinek felújítása, korszerűsítése volt Macs állomástól Balmazújváros állomásig, 100 km/h fejlesztési sebesség figyelembevételével, Balmazújváros állomás átépítésével és a teljes szakasz biztosítóberendezési fejlesztésével együtt. A projekt Debrecen belterületén a Derék utca és Nyugati Ipari Park vasúti megállóhelyek kiépítését is tartalmazta, a kapcsolódó zajvédelmi feladatokkal együtt.
A kiírásra hat cég jelentkezett:
Azt tehát nem tudni, hogy a Homlok Építőipari Kft. és az Inter Mobility Kft. milyen árajánlatot adott. A nyilvánosan elérhető adatokból így csak az olvasható ki, hogy a két cég menet közben feladta a versenyt.
Az eljárás során ugyan valaki beadott egy előzetes vitarendezési kérelmet, de hogy ki és miért, az szintén nem derül ki a nyilvános dokumentumokból.
Az, hogy a Homlok Kft. és az Inter Mobility összejátszott, nyilvánvalóan jogsértő. Ugyanakkor nehezen érthető, hogy miként vezetett volna mindez a tender elnyeréséhez, ha a többi cég és a kiíró sem vett részt a kartellezésben. Ha ugyanis a két társaság nem ismerte a becsült árat és a többiek ajánlatát sem, hiába ad az Inter Mobility magasabb árat, mint a Homlok Kft., a maradék 4 cég még lehetett volna olcsóbb. Lefordítva: ahhoz, hogy a Homlok Építőipari Kft. nyerjen, mind az öt cégnek nála drágább ajánlatot kellett volna adnia, nemcsak az Inter Mobility-nek. Ráadásul, ha a Homlok-cég még a V-Hídnál is olcsóbb lett volna (mondjuk 33 milliárdért vállalja a munkát), akkor az államot nem érte volna anyagi kár – ugyanakkor a verseny tisztasága természetesen sérült volna.
Ami biztos, hogy a V-Híd így legolcsóbb ajánlattevőként könnyedén vitte nettó 35,4 milliárdos ajánlatával az eredetileg 24,9 milliárdosra becsült tendert. Alvállalkozóként pedig bevonta a Híd-Tám Kft.-t és az R-KORD Kft.-t is. A V-Híd és az R-Kord Mészáros Lőrinc érdekeltsége, míg a Híd-Tám a testvéréé, Mészáros Jánosé.
Homlok Zsolt 2017-ben vette feleségül a felcsúti milliárdos egyik lányát, Mészáros Ágnest. Homlok Zsolt korábban a Swietelsky Vasúttechnika Kft. ügyvezető igazgatója volt, majd megalapította saját cégét, a Homlok Építő Zrt.-t, amibe házasságkötésük után bevonta feleségét is. A cég számtalan nagy összegű állami megbízást nyert.
A GVH-eljárás azért különösen érdekes, mert amikor a közbeszerzési eljárás tartott, Homlok Zsolt hivatalosan még Mészáros Lőrinc veje volt. Ugyanakkor a tendernek csak 2022 őszén lett eredménye,
a GVH eljárása pedig 2023 januárjában indult, nem sokkal azelőtt, hogy Mészáros Ágnes válásáról elkezdtek szivárogni a hírek.
Vagyis ránézésre a GVH vizsgálata éppen arra az időszakra esett, amikor Homlokék kapcsolata látványosan is megromlott.
Arról, hogy az „amúgy tehetségesnek mondható” Vas megyei vállalkozó karrierje hogyan ívelt fel akkor, amikor elvette Mészáros Lőrinc lányát, és hogyan áldozott le a szerencsecsillaga, amikor a házasságuk véget ért, nemrég a Nyugat.hu írt riportot.
Az, hogy a GVH ilyen könyörtelenül lecsapott az összejátszó cégekre, örvendetes, egyúttal azonban valahol meglepő is, hiszen a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium által készített elemzés szerint a hatóság 2023-ban közbeszerzési kartell tárgyában mindössze
2 darab jogsértést megállapító határozatot hozott,
miközben 38 panasz és bejelentés érkezett versenykorlátozó magatartásra vonatkozóan.
A GVH honlapja szerint 2022-ben is csak két eljárást folytattak le közbeszerzési kartell témában, és tíz év alatt (2013 és 2023 között) pedig mindössze 20-at. (Az idei adatok még nem ismertek.)
Egyelőre nekünk sem sikerült olyan ügyeket feltárnunk, amelyek kapcsán a Gazdasági Versenyhivatal saját nyomozást indított volna, pedig már két esetben is panasszal éltünk egy-egy kartellgyanús tender kapcsán.
Katus Eszter
Címlapkép: Mészáros Lőrinc és Homlok Zsolt (Átlátszó-montázs)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásHeti lapszemlénk.
Péterfy-Novák Éva – Péterfy Gergő sok fotóval illusztrált közös kötete annak dokumentuma, hogy valakik végre valahol jól érzik magukat. Karácsonyi ajándéknak is ideális.
December 12-én szavazott az Óbudai Árpád Gimnázium tantestülete a fenntartóváltásról. A szülői tiltakozás ellenére a testület elfogadta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem ajánlatát.
Kipróbáltuk a két éve átadott felújított vonalat, de a késés miatt csak Gödöllőig jutottunk. Alig gyorsabban, mint elődeink 1987-ben.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!