A CÖF 508 milliós támogatása, a felcsúti kisvasút hatástanulmánya, a paksi tektonikus törésvonal eltitkolt földtani problémái, a kormányzati propagandakampányok költsége, és a vizes vb hárommilliárdos ugrótornya volt az öt legfontosabb téma, amiknek közadatigénylésekkel jártunk utána 2017-ben. Majdnem minden esetben költségtérítést kellett fizetnünk, és többször pereskedni kényszerültünk, hogy megkapjuk a kért adatokat.
Az Átlátszó indulása óta fontosnak tartja a közérdekű adatok nyilvánosságát, ezért is működteti a KiMitTud közadatigénylő rendszert, ahol bárki egyszerűen tud adatigénylést benyújtani az állam valamelyik csápjának.Munkánk során mi is rendszeresen használjuk a felületet, hogy közérdekű információkat szerezzünk, és a korábbi évekhez hasonlóan idén is bőven volt miről érdeklődnünk.
1. A CÖF félmilliárdos apanázsa
Tavaly a legnagyobb port felvert, adatigénylésből indult sztorink az volt, hogy egy Habony Árpád által gyakran látogatott lakásba adott kölcsön 10 értékes festményt a Szépművészeti Múzeum.
2017-ben annak lett a legnagyobb visszhangja, hogy a HVG információira alapozva közadatigénylés segítségével húztuk ki az MVM-ből, hogy 508 millió forinttal támogatták a CÖF-öt, a Fidesz kedvenc civil szervezetét. Ennek az ügynek még nincs vége, jelenleg is pereskedünk az MVM-mel és a CÖF-fel is.
Az elsőfokú ítélet szerint az MVM-nek ki kell adnia a támogatás odaítélésével kapcsolatos dokumentumokat, a CÖF-öt pedig arra kötelezte a bíróság, hogy adja ki az elmúlt hét évben jogi személyektől kapott támogatásainak listáját. Az ítéletek nem jogerősek, donor és pártfogolt valószínűleg fellebbezni fog ellenük, de a tapasztalatok szerint előbb-utóbb mindig minden kiderül.
Az egész évet kitöltő, folyamatos munkánk volt abban, hogy újabb és újabb adatigénylésekkel kiderítsük, mennyi pénzt szór el a kormány a propaganda-kampányokra. Legutóbb arról számoltunk be az így kapott adatok alapján, hogy júliustól októberig 4,9 milliárd forintot költött propagandára a kormány, szeptemberben pedig azt szedtük össze, hogy az első idei nemzeti konzultációt 7,2 milliárd forintért reklámozták.
Hamarosan jelentkezünk egy újabb cikkel a témában, de még egy kis türelmet kérünk. Jelenleg ugyanis még csak a bürokráciánál tartunk: a Miniszterelnöki Kabinetiroda – ahogy az idén szokásává vált – költségtérítést kért az igénylésünk teljesítéséért, válaszoltunk, hogy kifizetjük a 26.400 forintot, visszaküldtük kitöltve a számlázáshoz szükséges formanyomtatványt, és most várunk. Aztán fizetünk, majd átböngésszük a kapott szkennelt pdf-eket, és jövünk vissza.
3. A paksi atomerőmű telephelyének eltitkolt földtani problémái
Nem felel meg a Nemzetközi Atomenergia Hivatal hazánkban is törvénybe iktatott földrengésbiztonsági ajánlásainak a Paksi Atomerőmű, és a tervezett bővítés telephelye: egy tektonikai törésvonal gyakorlatilag a nukleáris létesítmények alatt halad át, egy geológus pedig tízezer évnél fiatalabb földrengések nyomaira bukkant a telephely közvetlen közelében a felszínen.
A tudományos kutatások eredményeit eltitkolták, mi viszont adatigényléssel megszereztük, és közreadtuk a paksi bővítés földrengésbiztonságával kapcsolatos legfrissebb földtani kutatások részletes adatait. Ez az ügy is folyamatban van még, a Paks2 projektcég továbbra is titkolja a már nyilvánosságra került földtani zárójelentést megalapozó szakági jelentéseket, ezért a NAIH-hoz fordultunk.
2017 nagy eseménye volt a nyári vizes vb, ami annyira világraszóló volt, hogy még novemberben is tudott drágulni. A kezdetektől nyomon követtük a kapcsolódó szerződéseket, és táblázatban vezettük a gyors ütemben 100 milliárd forint fölé növekvő költségeket.
Az egyik legkiugróbb tétel a Batthány-téren felállított óriás ugrótorony volt, amit nettó 3 milliárdért épített meg a WHB, az egyik manapság nagyon sikeres építőipari vállalkozás. Azt tudtuk, hogy a sportesemény után nemsokkal lebontott létesítmény ára úgy jött ki, hogy a talapzat került 2, és a többi része 1 milliárdba, de kíváncsiak voltunk a részletes költségekre, ezért közadatigénylésben kértük ki a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőtől (MNV) a kapcsolódó dokumentumokat.
Fizetnünk ugyan nem, de várnunk kellett, az MNV ugyanis először meghosszabbította a válaszadási határidőt, majd személyes betekintésen mutatta meg az iratokat, és csak azt követően küldte meg őket. Így sikerült megtudnunk, hogy a felépítmény, a szűkebb értelemben vett torony még 180 millió forintot sem tett ki a 3 milliárdos összköltségből.
5. Mivel pályázott uniós támogatásért a felcsúti kisvasút?
A NER egyik szimbóluma a miniszterelnök falujába épített kisvonat, amit idén az uniós ellenőrök is megcsodáltak. Tavaly kértük ki a Nemzetgazdasági Minisztériumtól a felcsúti kisvasút EU-s pályázatát, amit az NGM nem adott ki, ezért pert indítottunk érte. Végül az első tárgyalás előtt néhány órával korábban átadta az iratokat a minisztérium.
Az így megkapott, Mészáros Lőrinc focialapítványa által írt 225 oldalas hatástanulmányból, amire az NGM 600 millió forintos EU-s támogatást ítélt meg a kisvasútnak, több érdekes dolog kiderült. Leginkább az, hogy már a kezdetektől tudták, hogy veszteséges lesz a felcsúti stadiontól az alcsúti arborétumig közlekedő kirándulóvonat. Továbbá azt is szerepel az iratokban, hogy a felcsúti polgármester egyik fő cége, a Mészáros és Mészáros Kft. a kivitelező Swietelsky alvállalkozójaként dolgozott a kisvasút építésén.
A Top5 sztori mellett számtalan egyéb témában és ügyben nyújtottunk be az év során adatigényléseket. Néhány ezek közül már lezárult, néhány még folyamatban van. A teljesség igénye nélkül további öt példa:
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
November elején írtunk arról, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint küldöttsége bérelt magánrepülőgéppel utazott hivatalos útra Pécsről Genfbe, majd...
Az előző évekhez hasonlóan 2018-ban is rengeteg különböző témában és hivatalhoz adtunk be közadatigényléseket, és nagy port felverő információkat sikerült...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!