közbeszerzés

Nem kapott pénzt a mentőállomások felújítására az Országos Mentőszolgálat

Mentőállomások felújítására keresett volna kivitelezőket az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) egy közbeszerzési eljárás keretében, de a tender eredménytelen lett. Mindez az uniós közbeszerzési értesítő legfrissebb számából derült ki. Az eredménytájékoztató szerint a munkálatokat a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) alapból fedezték volna, azonban az erre beadott pályázatot elutasította kormány. Az OMSZ pedig saját forrásból nem tudná fizetni a tervezett 2,5 milliárdos fejlesztéseket.

Az „RRF-8.2.4-24  XXI. A századi egészségügy feltételeinek kialakítása – Országos Mentőszolgálat Mentőállomásainak fejlesztése” elnevezésű projekt megvalósításához írt ki közbeszerzési eljárást júliusban az OMSZ. A cél „az Országos Mentőszolgálat feladatainak ellátásához nélkülözhetetlen, a kor szakmai, műszaki és hatósági elvárásainak megfelelő bázisok, mentőállomások kialakítása, felújítása és bővítése” volt.

Az energiahatékonyságot célzó munkálatokat dinamikus beszerzési rendszerben (DRB), nettó 2,5 milliárd forint keretösszeg erejéig, összesen 24 hónap alatt szerette volna kivitelezni a mentőszolgálat. A pontos paramétereket később adták volna meg a DRB-ben részt vevő ajánlattevőknek.

Erre azonban egyelőre nem kerül sor, ugyanis most kiderült, hogy nincs pénz a beruházásokra. Ahogy az a leírásban szerepel: a „Nemzeti Fejlesztési Központ Helyreállítási Terv Végrehajtásáért Felelős Főigazgatóság az IKT-2024-902-I1-00004275/0000012 számon értesítette az Országos Mentőszolgálatot a »XXI századi egészségügy feltételeinek kialakítása – OMSZ Mentőállomásainak fejlesztése című, RRF-8.2.4-24-2024-00001 azonosítószámmal nyilvántartott pályázat« támogatási kérelmének elutasításáról”.

Hozzátették:

„az OMSZ a dinamikus beszerzési rendszerben nem rendelkezik pénzügyi fedezettel,

ajánlattételi felhívást nem fog tudni megküldeni, szerződéseket nem tud megkötni.” A tendert ezért eredménytelennek nyilvánították.

Érdeklődtünk az OMSZ-nél, kaptak-e esetleg tájékoztatást arról, hogy miért nem támogatták az RRF-pályázatukat, és hogy a szükséges összeget más forrásból esetleg biztosítja-e a kormány. Azt is megkérdeztük, hogy ha utóbbira „nem” a válasz, akkor mi lesz a mentőállomások sorsa.

Amint választ kapunk, frissítjük cikkünket.

Az Országos Mentőszolgálat 2021-ben már kapott támogatást előkészítő feladatokra a helyreállítási alapból, akkor 18 mentőállomás volt érintett.

Győri Mentőállomás

Az új győri mentőállomást tavaly adták át. A Győrplusz TV beszámolója szerint a létesítmény több mint 4 milliárd forint kormányzati forrásból készült (fotó: Youtube)

Nem jönnek az uniós pénzek

Ahogy azt ősszel a Portfolio is megírta az Európai Bizottság legfrissebb beszámolója alapján, bár sokan temették a programot, végül felpörögtek az Európai Unió helyreállítási és ellenállóképességi eszközének (RRF) tagállami kiutalásai. Idén augusztusig az RRF-források több mint 40%-át már kifizették. Magyarország ugyanakkor még mindig nem fér hozzá a pénzekhez, miután a magyar kormány nem teljesítette az ehhez szükséges 27 szupermérföldkövet.

Az Európai Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) az Európai Unió nagyszabású gazdasági helyreállítási tervének, a NextGenerationEU-nak a központi eleme. Az RRF célja, hogy segítse az uniós tagállamokat a koronavírus-járvány gazdasági és társadalmi hatásainak kezelésében, elősegítve a fenntartható gazdasági növekedést és a stratégiai gyengeségek – például a gyógyszergyártás, az áramtermelés és az ellátási láncok – fejlesztését. Az eszközt 2021-ben hozták létre, és teljesítményalapú támogatásokat nyújt a tagállamoknak a megállapodott reformok és beruházások végrehajtásához. Az RRF esetében az Európai Unió utólag finanszírozza a projekteket, és csak akkor, ha azok teljesen befejeződtek.

„A jóváhagyott terv szerint a magyar költségvetésnek 5,9 milliárd eurónyi RRF-támogatás, valamint a RePowerEU-fejezet további 4,6 milliárd euró járna, amelyből eddig csak 900 millió eurónyi előleget hívhatott le”– mutat rá a lap.

Katus Eszter

Címlapkép: Győrfi Pál,  az Országos Mentőszolgálat szóvivője a Dél-budai Centrumkórház Szent Imre Egyetemi Oktatókórház Ügyeleti Központjában 2024. november 25-én. (fotó: MTI/Lakatos Péter)

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42