A(z) https://atlatszo.hu oldal sütiket és más kódokat használ a honlap megfelelő működésének biztosítása céljából, a weboldalon nyújtott felhasználói élmény fokozása érdekében, továbbá ennek segítségével készít elemzéseket az Ön számára releváns, személyre szabott ajánlatok összeállításához. Bővebb információt az adatkezelési tájékoztatónkban talál.
Munkára alkalmatlan kesztyűkkel küzdenek több egészségügyi intézményben

Az ország több pontjáról jelezték egészségügyi dolgozók, hogy vállalhatatlan minőségű vizsgálókesztyűkkel kénytelenek dolgozni. A kesztyűk egy része felhúzásnál rögtön elszakad, vagy épp a dobozban lévő darabok teljesen összeragadnak. Hogy pontosan mikor és honnan kerültek az intézményekbe ezek a márkájú kesztyűk, nem tudni, de arra sem válaszoltak az illetékesek, tudnak-e a problémákról, és terveznek-e változtatni rajta.
Megdöbbentő jelenségről számolt be a napokban a CNN. Az amerikai hírtelevízió riportja szerint – amit a 444 szemlézett – akár több tíz millió újnak tűnő, de valójában használt gumikesztyűt exportálhattak az Egyesült Államokba Thaiföldről, kihasználva a járvány alatti megemelkedett keresletet és a lazított szabályokat.

„A koronavírus-járvány csúcspontján több amerikai kereskedelmi cég is nagy mennyiségben vásárolt egészségügyi gumikesztyűket egy Paddy the Room Trading Co. nevű thaiföldi vállalattól. (…) Amikor a szállítmány az Egyesült Államokba ért, kiderült, hogy a megvásárolt áru egy része rosszabb minőségű, latex vagy más anyagból készült kesztyű nitril kesztyűs dobozban, egy része pedig ugyan nitril, de láthatóan használt” – írja a 444.hu.
Bár Magyarországon ilyen esetről nem tudni, azért a helyzet itthon sem éppen rózsás.
Az egészségügyi dolgozók jelentős része ugyanis napi szinten küzd a rossz minőségű, gyakran használhatatlan gumikesztyűkkel.
„Ezek vagy egy raktárban álltak évek óta, vagy napot kaptak.”
„Az XL-es méret is kicsi, pedig egyébként M-est hordok.”
„Alkalmatlan szemét. Ha belefújok, akkor meg szakad.”
„Ezt nem kérem, ez használhatatlan! Ha ezt kapjuk, el kell használni, küzdünk vele, mint majom a jégen.”
Főként így jellemezték a dolgozók a kesztyűket lapunknak. És nem csak egy intézményben. Intenzív osztályoktól kezdve a mentőszolgálat emberein keresztül sokan kínlódnak a csapnivaló minőségű, Kínában gyártott kesztyűktől, amelyeknek ráadásul a mérete sem stimmel. Nem reprezentatív felmérésünk szerint országszerte jutott a Hongray márkájú, latexmentes nitril kesztyűből.
Kesztyűk bárhonnan
A koronavírus berobbanásakor itthon is jelentősen megnőtt az igény a gumikesztyűkre.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium is több helyről próbált védőfelszereléseket vásárolni. A beszállítók között többek közt feltűnt a Sárkány Centert anno megépítő, számos dohánybolt koncessziót elnyert Vu Quy Duong cége, a Gyömrői-sarok Projekt Kft., amelynek főtevékenysége a „Saját tulajdonú ingatlan adásvétele”, de 2020. március 27-én a „Gyógyszer, gyógyászati termék nagykereskedelme” is felkerült a cég tevékenységei közé. Így nem sokkal később már
szállíthatott is maximálisan 50 millió darab gumikesztyűt 8,5 millió USD+ÁFA értékben az AEEK gödöllői raktárába.
Hogy a cég mennyire járt jól az üzlettel, nem tudni, az Igazságügyi Minisztérium Céginformációs és az Elektronikus Cégeljárásban ugyanis nem szerepel a 2020-as beszámolójuk. Természetesen egyáltalán nem biztos, hogy pont a Gyömrői-sarok által beszállított kesztyűkről lehet szó, ám egy biztos: hivatalos közbeszerzés nem volt.
Az utóbbi három évben az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (AEEK) alá rendelt Egészségügyi Szolgáltató Zrt. (ESZ Zrt.) írta ki ugyanis központosított közbeszerzéseket. A korábban kötött keretmegállapodások lejártak, az ESZ Zrt.-től pedig a Kórházi Ellátási Főigazgatósághoz (KEF) került az eszközbeszerzés.
Az orvosi kesztyűk beszerzését célzó tendert 2020 novemberében írták ki, 2021 januárjáig kellett a regisztrációt elvégezni az alábbi kategóriákban:
- Egyszer használatos steril sebészeti kesztyű latex alapanyagból, porozott;
- Egyszer használatos steril sebészeti kesztyű latex alapanyagból, pormentes;
- Egyszer használatos nem steril vizsgáló kesztyű latex alapanyagból, porozott;
- Egyszer használatos nem steril vizsgáló kesztyű nitril alapanyagú, pormentes.
Erre nettó 50 000 000 000 forintot határozott meg a kiíró.
A beszerzésre 15 cég jelentkezett, az ismert piaci szereplőkön kívül többek közt a Sportszer-kiskereskedelemmel foglalkozó Peak Sport and Health Kft., a Háztartási, egészségügyi papírtermék gyártással foglalkozó Peppy Trade, vagy éppen a Egyéb irodagép, -berendezés nagykereskedelmével foglalkozó PROFIL-COPY 2002 Irodatechnikai Kft. Bár a regisztráció meglehetősen nagy számú volt, 10 hónappal később sem kötötték meg a szerződéseket.
Nincsenek válaszok
A Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság lapunknak megküldött tájékoztatása szerint a „jelen eljárás tekintetében a következő eljárási szakasz az ajánlattételi szakasz, melynek előkészítése folyamatban van. Így jelenleg ezen eljárás keretében nem áll rendelkezésre keret jellegű szerződés.”
A KEF nem kötött szerződést a Hongray márkájú kesztyűk beszerzésére
– írták levelükben.
A Hongray márkájú kesztyűk vélhetően a központi raktárakból érkeznek a kórházakba, amelyek az Országos Kórházi Főigazgatóság alá tartoznak. Meg nem erősített információink szerint az Országos Mentőszolgálat meghallotta dolgozói panaszait, és külön beszerzés keretében keresnek alternatívát. Sajnos hiába kerestük az OMSZ-t, választ nem kaptunk, éppen úgy, ahogy számos kórháztól se, akiket arról kérdeztünk, kaptak-e jelzést arra vonatkozóan, hogy a kesztyűk nem megfelelőek, illetve hogy hogyan próbálják meg orvosolni a problémát. Nem reagált megkeresésünkre az Országos Kórházi Főigazgatóság sem.
A Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének elnöke, Dr. Kusper Zsolt elmondása szerint tudnak a rossz minőségű kesztyűkről, ugyanakkor nem új keletű problémáról van szó. Tájékoztatása szerint gyakran nem megfelelő méretű kesztyűket kapnak a dolgozók, hiányoznak az S-es vagy épp az XL-es méretek.
„Annyit tudunk tenni, hogy megkérdezzük a munkáltatót, hogy áll-e rendelkezésre megfelelő méretű és darabszámú eszköz. Erre mindig egy sablonválasz, mely szerint mindig megfelelő méretű, megfelelő minőségű kesztyű áll rendelkezésre a mentődolgozóknak. Azt gondolom, hogy az, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű vizsgálókesztyű legyen, az a minimum, hisz minden egyes beteg után cserélni kell, sőt, időnként vizsgálatok közben is. Azt szeretnénk, hogy a mentőszolgálat tegyen eleget az MT-ben foglaltaknak, ami azt írja elő, hogy a biztonságos és egészséges munkavégzés feltételeit a munkáltatónak kell biztosítania.”
Változó szabályok
Mindeközben 2020. május 26-tól változtak a szabályok. Innentől fogva minden I. osztályba sorolt orvostechnikai terméknek meg kell felelnie az EU 2017/745-ös rendeletének (MDR), amelyre a koronavírus járvány miatt egy év türelmi időt adtak, így az csak 2021. május 26-án lépett életbe.
Ebben többek között az szerepel, hogy EU-n/EGT-n belüli gyártónak szerződést kell kötnie meghatalmazott képviselővel, aki az EU-n/EGT-n belül van. Az importőrök esetén forgalombahozatal előtt ellenőrizni kell, hoy az eszköz rendelkezik-e CE jelöléssel, rendelkezik-e a termék EU-s megfelelőségi nyilatkozattal, van-e európai képviselő, megfelelő nyelven az MDR előírásai alapján van-e címkézve a termék, illetve az életbelépés után kiállították-e ez UDI-t (Unique Device Identification azaz Egyedi Eszköz Azonosító) a termékre. Az importőrnek kötelessége nyilvántartást vezetni a panaszokról, valamint biztosítania kell a tárolási és szállítási feltételeket. Vagyis kellene.
“Opportunistaként csaptunk a maszkbizniszbe” – kamupapíros kínai maszkok Magyarországon | atlatszo.hu
“Opportunistaként csaptunk a maszkbizniszbe” – kamupapíros kínai maszkok Magyarországon
Olcsóbb lett, de sok kell belőle
A nitril kesztyűk ára jelenleg nagy tételben beszerezve 15–18 Ft + ÁFA, de ez a COVID első hullámában többszörösére emelkedett. A fent említett Gyömrői-sarok Projekt Kft. 0,17 dolláros ajánlata a 2020 májusi dollár árfolyammal számolva 53 forintra jött ki. A helyzet azóta konszolidálódott, de vélhetően nem fog visszatérni a 2019-es szinthez, amikor is 6,50 ft-ért lehetett hozzájutni egy kesztyűhöz – ahogy az olvasható a Semmelweis Egyetem által közzétett közbeszerzésben. Pedig egy COVID-intenzíven – a szigorú előírások miatt – egy műszak alatt akár 120 pár kesztyűt is elhasználnak.
“Orvost megállni én még nem láttam itt” – interjú egy önkéntessel az intenzív covid-osztályról | atlatszo.hu
“Orvost megállni én még nem láttam itt” – interjú egy önkéntessel az intenzív covid-osztályról
Épül a gyár
Több iparági forrás szerint közrejátszhat az elcsúsztatott közbeszerzésben, hogy több gumikesztyűgyár is épül az országban. A Metris 3D Kft. 1,1 milliárd forintos beruházással Kiskunfélegyházán indul el, hazai alapanyagokból. Az EU-Fire kft. pedig Kocsordon és Mátészalkán kapott lehetőséget a Egészségipari Támogatási Programban részt venni. A tervek szerint a cég évente 350 millió darab orvosi gumikesztyű gyártási kapacitással fog rendelkezni, amellyel teljes mértékben kielégítik a hazai igényeket.
Zimre Zsuzsa
Nyitókép: Az összeragadt gumikesztyűk (Forrás: olvasói fotó)