Akár 9 milliárd forintnyi támogatás kerülhetett tavaly az Alapjogokért Központhoz
Az eddigi gyakorlat alapján okkal feltételezhető, hogy a tavaly új székházba költöző kutatóintézetet közvetve most is az adófizetők finanszírozták.
Korábban a Városi Civil Alap kapcsán írtunk arról, hogy a papíron civil szervezetek támogatására szánt állami forrásokat valójában a Fidesz választási kampányához használhatják fel. Most pécsi példák alapján bemutatjuk, hogyan folyhatott ez a gyakorlatban. A városban több, kormánypárti üzeneteket közvetítő hírportál is feltűnt a választások előtt, amelyek mögött állami forrásokat találunk.
Nem sokkal az áprilisi választások előtt Pécsen megszaporodtak a regionális hírekre szakosodott weboldalak. A hírportálok jellemzően semlegesnek tűnő hangnemben számoltak be régiós fejlesztésekről, kulturális eseményekről, ám sosem mulasztották el a baranyai választókerületek fideszes jelöltjeinek (Kővári János, a Baranya 01. OEVK jelöltje) reklámozását.
A frissen alakult oldalak (Pécs Aktuál, Pécsi Érték, Téma Baranya) mögött civilnek nevezett, valójában a helyi Fideszhez köthető szervezetek hálózatát találjuk. Ezek a szervezetek tevékenységüket részben állami forrásokból, különösen a Városi Civil Alap pénzéből folytathatták, és a közpénzből a választások előtt kulcsfontosságú médiajelenlétre és kampányeseményekre is juthatott.
Az alábbi ábrán jelöltük a cikkben említett személyek és szervezetek kapcsolódásait:
A Városi Civil Alapról (VCA) többször is írtunk az Átlátszón. Ez az a civil támogatási program, amelyet a Miniszterelnökség és a Bethlen Gábor Alapkezelő a Norvég Civil Alap megszűnése után, annak pótlására indított el. Ahogy beszámoltunk róla, a VCA 4 milliárd forintos keretéből tavaly és tavalyelőtt is nagyrészt a kormánypártokhoz köthető szervezetek – helyi fideszes képviselők és alapszervezeti vezetők alapítványai, egyesületei – gazdagodtak. A legnagyobb összegeket a csoportok kommunikációs célokra, például médiavásárlásra és kiadványok terjesztésére kapták – még a választások előtt írtunk arról, hogy ennek az eredménye az lehet, hogy az állami pénzeket a kormánypártok kampányához használják fel.
A Fidesz választási kampányához használhatják fel a civil alap támogatásait
A K-Monitor megszerezte azoknak a pályázatoknak a leírásait, amelyeket a 4 milliárd forintos kormányzati program, a Városi Civil Alap keretében pozitívan bíráltak el. A dokumentumból kitűnik, hogy a legnagyobb összegeket az egyesületek és alapítványok – nagyrészt a helyi Fidesz-szervezetekhez kötődő csoportok – olyan feladatokra kapták, mint új hírlapok vagy közösségimédia-kampányok elindítása. Ilyen célra kapott támogatást például a Fidesszel közös választási listát állító szervezet, a Vasarnap.hu kiadója, valamint a Kormányzati Tájékoztatási Központ szóvivőjének alapítványa.
Pécs két választókerülete a 2022-es választásokon fontos billegő körzetek voltak, így mindkét politikai tömb jelentős összegeket csoportosított át az itteni kampányra. Ahogy a mecsekimuzli.hu is rámutatott: a Fidesz részéről az állami, „civil” pénzeket is ide kell érteni, mivel igazi „kontentfarm” jött létre a fideszes „civileknek” köszönhetően.
2020 elején indult el Pécs Aktuál néven egy új városi hírlap, amelynek kreatív munkatársa Kapitány Gergely lett, aki korábban Páva Zsolt pécsi polgármester kampánytanácsadója, majd a fideszes önkormányzat idején a Pécs Kommunikációs Központ (akkori nevén Pécsi Médiaközpont) vezetője volt, később pedig a KESMA-hoz igazolt. A lapot működtető P1 Media Group Zrt. tulajdonosa pedig Fodor-Petrov József, aki Andy Vajnával is üzletelő pécsi Rádió 1-hez is köthető, és régebben fideszes színekben önkormányzati képviselő is volt.
Fodor-Petrov emellett a Magyar Garabonciás Alapítvány képviselője is. Az alapítvány tavaly a VCA-tól 15 millió forintot kapott médiavásárlásokra, többek között azért, hogy a Pécs Aktuálnál hirdethessen. Az oldal a választások alatt jó szolgálatot tett Hoppál Péter és Kővári János kampányának, kritika nélkül szemlézve a politikusok megszólalásait és kampányrendezvényeit.
Idén a Pécs Aktuál működtetőjének alapítványa újabb 11 millió forintot kapott a VCA-tól.
A Bethlen Gábor Alap egyelőre nem tette közé, milyen pályázattal nyert új támogatást a Magyar Garabonciás Alapítvány.
Az Alapítvány esete nem az egyetlen példa arra, hogy az állami civil támogatásokból a Fidesz pécsi kommunikációs gépezetét segíthették. 2021-ben a VCA pályázatán 15 millió forintot nyert a látszólag politikafüggetlen Bio Város Egyesület, a pályázatok szerint a környezettudatosságot népszerűsítő tartalmak gyártására, idén pedig ismét a maximális, 11 milliós összeget vihette el.
Az egyesület egyik képviselője, Vezér Tamás Dániel korábban a pécsi városi Fidesz-frakció politikai sajtófelelőse volt, illetve 2018-ban ő volt az egyik szervezője egy pécsi kormányellenes tüntetéssel szembeni ellendemonstrációnak. Jelenleg Vezér Tamás Bio Város Egyesülete együttműködést folytat a Pécs Aktuállal, tartalmaikat állandó sávban hirdetik a portál címlapján.
Vezér Tamás által szervezett pécsi ellendemonstráció
2022-ben egyébként a szintén Vezér Tamás által vezetett Országos Gamer Szövetség Egyesület is nyert 5 millió forintot a VCA-tól.
Idén hasonló körülmények között nyert el támogatást a 2021-ben alapított Agytörő Egyesület, amely 11 millió forintot kapott eddig ismeretlen célra a VCA-tól. A történelmi ismeretterjesztéssel foglalkozó egyesület állandó szerzője Raics Teréz önkormányzati cégekben volt fideszes delegált felügyelőbizottsági tag, és ma a már említett Bio Város Egyesületben is képviselői posztot tölt be. Az Agytörő tartalmait szintén promotálja a Pécsi Aktuál.
A Pécsi Aktuál mellett mindkét egyesület tartalmai fent vannak továbbá a Téma Baranya nevű, már korábban bejegyzett weboldalon. A Téma Baranya impresszumából kiderül, hogy az oldalt a HPM Design Kft. adja ki. Ez Papp Gábor cége, akit pécsi forrásaink a megye egyik ismert Fidesz-közeli üzletembereként írnak le.
A HPM az előző, fideszes városvezetés idején több közbeszerzést is elnyert, például az ökormányzati tulajdonú, részben állami fenntartású Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. kiírásain.
Sajátos helyzetben van a Vörös Sárkány Kulturális Egyesület is, amely 2021-ben „Pécs objektív tájékoztatásáért” elnevezésű pályázatára 5 millió forintot kapott. Az egyesület infokommunikációs eszközök beszerzését és egy fő médiaforrás működtetését vállalta, amellyel az „álhírek terjedésének megakadályozásához, valamint a helyi identitás és lokálpatriotizmus erősítéséhez is” járulna hozzá.
Az egyesület képviselője, Tóth Róbert a 2019-es önkormányzati választáson a 14. számú választókörzetben indult fideszes színekben, a szervezet maga pedig elsősorban arról ismert, hogy ők szervezték a „Kertvárosi nap” nevű rendezvényt, amelynek fővédnöke Kővári János fideszes jelölt volt, aki maga is beszédet mondott az eseményen. A Kertvárosi nap megszervezésére az EMMI-hez tartozó Emberi Erőforrás Támogatáskezelő (EMET) biztosított forrást, 7 millió forintot.
Érdekesség, hogy a választási mozgósításra alkalmas rendezvényt 2014-ben és 2018-ban is megtartották, akkor is a voksolást megelőző napon.
A különbség az volt, hogy akkor a Szabad Pécs tudósítása szerint a rendezvényt még az önkormányzati és állami pénzből működő Zsolnay Örökségkezelő szervezte, valamint hogy akkor az aktuális fideszes jelölt, Csizi Péter volt a főszereplő.
Visszatérve a Vörös Sárkány Egyesület tavalyi támogatására: a szervezet saját felületei alapján nem világos, hogy hogyan teljesítette a pályázatban vállaltakat, azaz milyen álhír-cáfoló lokálpatrióta hírlapot hoztak létre. Viszont egy másik, a közelmúltban indított pécsi portál, a pecsiertek.hu domain-adataiból (ezek a domain.hu-n érhetők el) kiderül, hogy azt a Vörös Sárkány Kulturális Egyesület jegyezte be.
Ez azért is érdekes, mert az oldal saját leírása szerint ez egy másik civil szervezet, a Pécsi Értékközösség Alapítvány oldala (akik egyébként idén szintén kaptak támogatást a VCA-tól). Ez egyébként egy szintén fideszes kötődésű csoport, képviselője, Végh Péter ugyanis az Összefogás Pécsért Egyesület, a helyi Fidesz-alapszervezettel szövetséges csoport elnökségi tagja is.
A Pécsi Értékközösség hivatalos oldala a pecsert.hu; mind ez az oldal, mind a pecsiertek.hu népszerűsítette a fideszes jelöltek, különösen Kővári János kampányát. A civil szervezet egyébként egy másik, Bethlen Gábor Alapkezelő által indított programon, a Nemzeti Együttműködési Alap pályázatán is nyert támogatást.
Zubor Zalán
Címplapkép: Hoppál Péter (Fidesz-KDNP) kampányol (forrás: a politikus Facebook-oldala)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásAz eddigi gyakorlat alapján okkal feltételezhető, hogy a tavaly új székházba költöző kutatóintézetet közvetve most is az adófizetők finanszírozták.
Friss beszámolója alapján nincs más bevétele a házat kiadó Gyenes Resort Kft.-nek, csak amit a pénzügyminiszter albérletként befizet: havi 150 ezer forintot.
A Ductus Kft. beszámolójában még mindig nem látszik a 2,2 milliárd forint vissza nem térítendő állami támogatás.
A legjobb ajánlatot a Roxer Kommunikációs Ügynökség Kft. adta, a többi pályázó ajánlata érvénytelen lett a Nemzeti Védelmi Szolgálat tenderén.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!