„Közérdekre” hivatkozva tovább titkolná a hatóság a gödi Samsung-gyár vízvizsgálati adatait
Tovább titkolná gödi gyár vízvizsgálati adatait a vízügyi hatóság, amely a gödi kutakba került mérgező anyag kivizsgálásával sem foglalkozik.
Visszahallgattuk az állami rádió július 6-i híreit. A mintegy 3 órányi híranyagba az aznapi forintgyengülésről nem fért egy szó sem, ellenben a migránsokról, Brüsszelről, Londonban nyitott kormányablakról szinte óránként hallhattunk.
Harkányban nyaraltunk. Villányba is átautóztunk, közben szólt a rádió. Petőfit hallgattunk, a zene miatt. Az már szinte szokásosnak mondható, hogy csak jó hírek szólnak óránként. Így volt ez július 6-án is, amikor a forint elérte eddigi történelmi mélypontját, a 417-es árfolyamot az euróval szemben. De erről csak az tudott, aki nem a kormánynak kedves médiumokat hallgatja. A Kossuth Rádió aznapi híreivel mutatjuk be, hogyan működik az alternatív hírszerkesztés 2022-ben Magyarországon.
A hírek visszahallgatásához a mediaklikk.hu-t használtuk. Reggel 6 órától este 9-ig hallgattuk a híreket, a Krónikát. Ez a figyelt időszakban összesen több mint 3 órányi tömény kormánypropagandát jelent – legalábbis nehéz lenne másképp értékelni. Azért a Kossuthot választottuk, mert az mindenhol fogható. Saját tapasztalat, hogy hallgatják is. Bemutatjuk, hogy mit érzékel a világból az, aki a közmédia vezető hírrádióját hallgatja naphosszat.
„Kossuth rádió. Otthon a világban” – a rádió egyik híreket megelőző mondata. 2022. július 6-ára már túl volt egy komoly gyengülésen a forint az euróval szemben. Előző nap este a napi.hu azt írta: „Nyakunkon a 410 forint felé kúszó euró. Ha nem egyezik meg a kormány Brüsszellel, kivégzi a piac a magyar devizát, amely minden valamirevaló fizetőeszközzel szemben történelmi mélyponton áll. Az államadósság finanszírozása horrorisztikusan megdrágult. Utoljára 2009 közepén voltak a mostanihoz hasonló három és ötéves hozamok.”
Lássuk, miről beszéltek ehhez képest a Kossuth Rádióban. Csak a hírek címeit írjuk le óráról órára vagy éppen félórára, amikor is hírek voltak.
„Jó reggelt kívánok 2022. július 6-án, szerdán, Nagy Katalin vagyok. Ma napos idő várható, csak keleten lesz felhős az ég, kora délután 25 és 31 fok közötti hőmérséklet valószínű. Most hallgassák meg a hírösszefoglalót. A stúdióban Szlotta Judit és a krónika szerkesztője, Király Erzsébet.”
A kormánypárti politikusokon kívül 7-ig más nem kapott szót a Kossuthon. 7 órakor már megjelentek a migránsokról szóló hírek.
Majd energiahírek.
Egyetlen blokk lógott ki a reggeli sorból, mégpedig ez:
A kormány reakciója sem maradt el, „A Fidesz szerint, ha Gyurcsány Ferencéken múlna, akkor semmi sem védené meg a háborús inflációtól a magyarokat. A nagyobbik kormánypárt közleménye emlékeztet, hogy a benzinért már a dupláját, az áramért a háromszorosát, a földgázért pedig a hatszorosát kellene fizetni, a baloldal ugyanis semmilyen árstopot nem szavazott meg, és a rezsicsökkentést is el akarja törölni.”
Az MTI reggel hét után nem sokkal arról számolt be, hogy gyengült a forint. 11:10-kor már újabb történelmi mélypontról írtak, a grafikonon jól láthatóak az események.
A délig tartó hírfolyamba ebből semmi sem került be. De volt szó arról, hogy:
Majd egy kis reklám is belefért: „Jelentkezz a közmédia tehetséggondozó programjába! Ha szeretnél a média világában elhelyezkedni, ragadd meg a lehetőséget és tanulj a szakma legjobbjaitól! Ha vonz a műsorgyártás területe Magyarország legnagyobb és legmodernebb eszközparkkal felszerelt médiavállalata rád vár.” Az elvárásokról nem írnak, de valószínűleg önállóságra nincs szükség.
Majd jött a Krónika. Erről a Kossuth Rádió azt állítja, hogy hírműsor. „Jó napot kívánunk! Főbb híreink először röviden! – Az Európai Parlament ma szavaz a javaslatról, amely szerint tiszta energiának kellene tekinteni a földgázt és az atomenergiát is. – A Migrációkutató Intézet vezető elemzője szerint az élelmiszerhiány és a gazdasági válság is növeli az illegális migrációt. – Napos idő várható, csak keleten lesz felhős az ég.”
A napi.hu 12 óráig aznap két cikkel jelentkezett. Az egyik szerint „a világ leggyengébb valutája lett a forint, nem enyhül a nyomás. A török líra és az argentin peso is jobban teljesít az idén, mint a magyar forint. A szakértők szerint jöhet a 410 forintos euró, a 400-as dollár, és még van hely a grafikonon felfelé.” Majd nem sokkal később: „Totális KO a forint piacán: 410 fölött az euró, 400 fölött a dollár. Tovább esett szerdán a forint, újabb történelmi mélypontokon áll.
Az euró ára 410, a dolláré 401 forint fölé emelkedett. A zuhanást nincs, ami fékezze.” Erről az állami rádióban egy szó sem esett.
Ellenben elmondták, a zöldek és a baloldal az atom- és gázenergia ellen vannak, „a Migrációkutató Intézet vezető elemzője szerint több okra vezethető vissza az egyre növekvő migrációs nyomás”, „a fideszes Hídvégi Balázs szerint Brüsszelt továbbra is zavarja, hogy Magyarország kiáll a hagyományos értékek mellett”, „folytatódik az Agrármarketing Centrum vizsgálata és hús népszerűsítő kampánya, a 10. alkalommal meghirdetett programban a hazai termékek fogyasztását ösztönzi”, „nem tudható, hogy a koronavírus ellen eddig kifejlesztett vakcinák hatásosak-e az újabb vírusvariánsok ellen, de most egy újabb oltóanyag is készül – mondta Karikó Katalin kutatóbiológus a Kossuth Rádióban”.
Belefért még hír arról, hogy Mesterházy Attila volt elnök szerint az MSZP az összeomlás szélére került, a Technológiai és Ipari Minisztérium parlamenti államtitkára szerint az oktatásban, a kutatásban és a gazdaságban is reagálni kell a világ változásaira – csak épp a forint árfolyamára nem.
Az MTI délután háromkor fotókat közölt a rekordgyenge forintról.
A Kossuth Rádióban estig a fontos információk közé befért, hogy:
Az MTI 17 óra 10 perckor már arról számolt be, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) megemeli az egyhetes betét kamatát – közölte Virág Barnabás, az MNB alelnöke szerdán.
Este 9-ig tartó hírekben sem a rendkívüli kamatemelésről, sem a forint árfolyamáról nem volt hír. Pedig az árfolyam igencsak hatással van a mindennapokra. Erről a korábbi fideszes államtitkárral készült interjúnkban írtunk.
A korábbi fideszes államtitkár szerint a kormány fiskális politikája is okozza az inflációt | atlatszo.hu
2015-höz képest 42%-kal drágult az élelmiszer Magyarországon az Eurostat szerint, miközben a forint 2019 óta 18%-kal gyengült. Az infláció és az árfolyam közötti összefüggésről Becsey Zsolt, az Orbán kormány korábbi államtitkára beszélt az Átlátszónak. Szerinte a kormány döntései is jelentős hatással vannak az inflációra.
Segesvári Csaba
Nyitókép: A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor kormányfő (j) érkezik a Kossuth rádió stúdiójába, ahol interjút adott a Jó reggelt, Magyarország! című műsorban 2021. június 4-én. Mellette Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője (forrás: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásTovább titkolná gödi gyár vízvizsgálati adatait a vízügyi hatóság, amely a gödi kutakba került mérgező anyag kivizsgálásával sem foglalkozik.
A Magyar Államkincstár nemrég publikált adatai szerint alaposan megugrott az állam áfa-bevétele: 2021-hez képest 586 milliárd forinttal több került a...
Erről írtak a független vidéki portálok a héten. Lapszemle.
Heti lapszemlénk.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!