Hosszú és fordulatos pereskedés végére tett pontot a Fővárosi Ítélőtábla. A másodfokon eljáró bíróság ítéletében kimondta, hogy a közérdekű adatok megismeréséhez való jog kiemelt fontosságú alapjog, az alperes érvei közül pedig egynek sem adott helyt. A szerződéseket közzétesszük.
Több mint egy évig tartott, de megérte: újévi ajándék gyanánt megkaptuk az MTVA-tól 48 alvállalkozóval kötött valamennyi szerződésüket. Még 2012. november 20-án nyújtottunk be adatigénylést ennek érdekében, az után, hogy az Átlátszó nem hivatalos forrásból értesült azon cégek listájáról, amelyekkel az MTVA szerződést kötött. Az MTVA – szokásához híven – megtagadta az adatok kiadását, így perre mentünk. Idén nyáron első fokon nyertünk is, november végén pedig megszületett a másodfokú ítélet (PDF).
A jogerős ítélet jelentőségét az adja, hogy a bíróság olyan alperesi érveket utasított el, amelyekkel mind többször találkozunk közérdakűadat-kiadás iránti pereinkben. (Ezekkel Az Átlátszó a versenytársunk, ezért ne kapjanak adatot című cikkünkben foglalkoztunk részletesebben.) A Fővárosi Ítélőtábla – bár a jogszabályszöveg alapján is teljesen egyértelmű – az MTVA érvelését elutasítva megerősítette: bárki igényelhet közérdekű adatot, ehhez nincs szükség arra, hogy igazolja, milyen okból szeretné megismerni őket; az ellenérdekű fél továbbá hasztalanul hivatkozik joggal való visszaélésre is.
Az MTVA ahelyett, hogy változtatott volna titkolózó stratégiáján, a közelmúltban jogi képviselőt váltott. Szerencsére úgy tűnik, hogy a latin kifejezések használata sem vezet eredményre.
Az ítélőtábla idézte az Alkotmánybíróság egy 1994-es határozatát is, amely kimondja: a közérdekű adatok megismeréséhez való jog kiemelt fontosságú alapjog. Az MTVA – és általában az adatigényléseket elutasító szervek – kedvelt hivatkozási alapjául szolgáló üzleti titokkal kapcsolatban pedig azt rögzítette a bíróság, hogy ilyen esetekben a kért adatokat be kell nyújtani a bíróságnak, amely azokat zártan kezelve elbírálja, hogy valóban indokolt-e azok elzárása a nyilvánosság elől. Pusztán hivatkozni arra, hogy a kért adatok üzleti titkot képeznek, nem elégséges.
A bíróság tehát úgy döntött, hogy a kért szerződések a maguk egészében közérdekű adatnak minősülnek, így kötelezte az MTVA-t azok kiadására. A szerződéseket január elején meg is kaptuk, és most közzé is tesszük őket – úgy, ahogy azt tavaly novemberben az MTVA-nak kellett volna tennie, rengeteg, közpénzből finanszírozott ügyvédi és bírósági költség megspórolásával.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Októbertől a fideszes Győrfiné Dr. Hajdú Szilvia vezeti Aszódot, de a helyi lap októberi számában még az elődje szerepelt felelős kiadóként, és ez Győrfiné szerint nem volt jogszerű.
A Magyar Államkincstár nem akarja kiadni a Fulmer GmbH közel 1 milliárd forintos támogatásának iratait, de a bíróság első- és másodfokon is erre kötelezte.
Egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!