A Hőgyes-Schöpf-Merei Gyógyszerkutatási Centrum létrehozásáról már 2017-ben döntés született, ám még most sem biztos, hogy megépül. A Semmelweis Egyetem (SE) tenderét a kivitelezésről ugyanis nettó 29 milliárdos ajánlattal a West Hungária Bau Kft. (WHB) nyerte, az egyetemnek azonban nincs ennyi pénze. A kormánytól kell kérniük a beruházás megvalósítására, és talán a Gazdaságvédelmi Alapból fognak rá forrást kapni.
2017-ben a kormány jóváhagyta a Semmelweis XXI. Fejlesztési Programot, amely több beruházást foglal magába – az egyik a gyógyszerkutatási központ. Egy évvel később a 1606/2018. (XI. 27.) számú kormányhatározat rendelkezett „a Hőgyes-Schöpf-Merei Gyógyszerkutatási Centrum fejlesztése érdekében szükséges intézkedésekről”. Ezek lényege a Budapest IX. kerületében, a Knézich utca 14. szám alatt található ingatlan fővárostól való megvásárlása és a Semmelweis Egyetem (SE) vagyonkezelésébe adása volt.
„A Semmelweis Egyetem célja, hogy két ütemben 2021-re egy modern, a gyógyszerésztudományi oktatást és innovatív kutatást, hazai gyógyszeripart támogató, gyógyszerellátást segítő központ létesüljön, részben az említett IX. kerületi ingatlan, vagyis a volt Schöpf-Merei Kórház területén, részben a vele szomszédos kar jelenlegi Hőgyes tömbjének fejlesztésével, mintegy húszezer négyzetméteren” – olvasható az egyetem honlapján az akkori hírben.
A Knézich u. 14. szám alatti ingatlanban pedig a főváros tulajdonában lévő Vázsonyi Vilmos Idősek Otthonának egyik telephelye működött 50 férőhellyel, ezért volt szükség a megvásárlására, amelyre 954 millió forintot szánt a kormány a 2018-as határozatában.
Közel 30 milliárdról indul
Egy hónappal a kormányrendelet után, 2018. december végén az SE kiírta a közbeszerzést a gyógyszerkutatási központ generáltervezési feladataira. A tendert fél évvel később a TSPC Kft. és a Lima Design Kft. kettőse nyerte nettó 748,75 millió forintos ajánlattal. Ezt az összeget 2021 nyarán a megrendelő által kért pótmunkák miatt 809,5 millióra emelték.
Bő négy hónapja, 2021 decemberében aztán nekiveselkedett az egyetem a megvalósításnak: kiírták a közbeszerzést a tervezésre és kivitelezésre, április közepén pedig meg is született az eredmény.
Az uniós közbeszerzési értesítőben közzétett eredménytájékoztató szerint a megbízást a West Hungária Bau Kft. (WHB) nyerte nettó 29,4 milliárd forintos ajánlattal.
Az Elektronikus Közbeszerzési Rendszerbe feltöltött összegzés szerint a WHB az alkalmasság igazolásához igénybe vette a TSPC Kft.-t, ami alvállalkozóként közre is működik majd a projektben. Ez valahol logikus, hiszen a TSPC végezte a generáltervezési feladatokat, ezért már ismerős neki az ingatlan.
A West Hungária Bau Kft.-ről sokat írtunk már, hiszen a Fidesz közelébe sorolt cég évek óta sorra nyeri a nagyösszegű állami megbízásokat. A biatorbágyi központú építővállalat többségi tulajdonosa a győri Paár Attila, aki akkor lett közismert, amikor megvásárolta az Eliosban a miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak a tulajdonrészét – nem sokkal azelőtt, hogy az Elios közvilágításos projektjei miatt vizsgálódni kezdett az azokat finanszírozó Európai Unió. A közpénzes tendereken sűrűn taroló WHB öt év alatt 25,4 milliárd forintról 77,2 milliárdra tornázta fel éves árbevételét, 2021-es mérlegadatai azonban még nem elérhetők.
A WHB-n kívül egyébként mindössze egy ajánlattevő jelentkezett a munkára, de az EB Hungary Invest Kft. nettó 31,6 milliárdért vállalta volna a feladotot, vagyis bő 2 milliárddal drágábban.
A leendő gyógyszerkutatási centrum területe (forrás: Semmelweis Egyetem)
A beruházás három egymás melletti ingatlant érint a IX. kerületben: a Hőgyes Endre utca 5–9., a Bakáts tér 10., és a Knézich utca 14. szám alatti épületeket. Ezek területén egy összesen 21 731 m² alapterületű létesítmény lesz, amely részben átalakítással (11 277 m²) és részben új építéssel (10 454 m²) valósul meg – emellett 5 300 m²-en lesz bontás.
Az új alapterületbe beleszámolt 8 100 m² műgyanta burkolat mellett 2 148 m² a tervezett zöldfelület aránya, és 155 db parkolóhely szerepel a tenderben. Az elképzelések szerint a kivitelezés a Bakáts tömbbel kezdődik és a Hőgyes tömbbel folytatódik. A beruházás teljes időtartama 1260 nap, vagyis nagyjából 3,5 év lesz.
Talán a kormány ad rá pénzt
Azt azonban már a kiírásban is jelezte a Semmelweis Egyetem, hogy nem rendelkezik a beruházáshoz szükséges összeggel, és a kormánytól fog kérni/kapni rá pénzt.
„Ajánlatkérő tájékoztatja az ajánlattevőt, hogy a Szerződés megkötésének időpontjában még nem rendelkezik a Vállalkozói Díj teljesítéséhez szükséges teljes forrással.
Erre tekintettel a Szerződés hatálybalépésének felfüggesztő feltételét képezi, hogy a Beruházás megvalósítására, illetve a Szerződés szerinti fizetési kötelezettségei teljesítéséhez a szükséges forrás a költségvetésből vagy egyéb állami forrásból, illetve a Gazdaság-újraindítási Akciótervből kerül biztosításra az Ajánlatkérő számára. Az Ajánlatkérő a 2021-2027-es programozási időszakban pályázatot nyújt be és az ellenszolgáltatást részben vagy egészben a 2021-2027-es költségvetési ciklusban elérhető Gazdaság-újraindítási Akcióterv terhére kívánja elszámolni, a 2021-2027-es időszakra irányadó szabályok szerint” – olvasható a dokumentumokban.
Néhány napja kérdéseket küldtünk a Semmelweis Egyetemnek a tenderrel kapcsolatban. Szerettük volna megtudni, hogy kértek-e már pénzt a beruházásra a kormánytól, és ha igen, pozitív vagy negatív döntés született-e. Cikkünk megjelenéséig azonban nem kaptunk választ az egyetemtől.
A HET-re azért volt szükség, hogy Magyarország megkapja az általa igényelt 2500 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatást az EU által a koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásainak csökkentésére létrehozott alapból (Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz, RRF). Ám ez még mindig nem sikerült, ugyanis az Unió hiányolja a magyar HET-ből egyebek mellett a korrupcióellenes lépéseket, ezért 2021 májusa óta nem fogadta el az Orbán-kormány által benyújtott dokumentumot a pénz tervezett felhasználásáról.
Bő 10 éve üresen áll a kórház
A Wikipédia szócikke szerint a Bakáts téren álló Schöpf-Merei Kórház 1884-ben közadakozásból létesült a mai Knézich utca mentén két, egymás melletti tömbben. Nevét Schöpf-Merei Ágost, a gyermekgyógyászat magyarországi úttörője után kapta. A kórházat 1949-ben államosították, létrehozták benne a szülészeti osztályt, majd „az eredeti intézményből 1954-ben szervezték meg a Schöpf-Mérei Ágoston Koraszülő-Koraszülött Kórházat, ahol a nevében is jelezve a szülészeti osztályt teljesen alkalmassá tették a koraszülések levezetésére és az esetlegesen felmerülő komplikációk kezelésére”.
Esti Budapest, 1954. október 20. III. évfolyam, 248. szám (forrás: Arcanum, kattintással nagyítható)
2007-ben a második Gyurcsány-kormány egészségügyi minisztere, Molnár Lajos egészségügyi reformja során számos egyéb intézménnyel együtt a Schöpf-Mérei Kórházat is megszüntette. Egy darabig még szakrendelés működött benne, de a tulajdonos Fővárosi Önkormányzat 2008-ban megszavazta a végleges bezárást. A felszámolás 2009-ben fejeződött be.
Napi Gazdaság, 2007. március 9.-10. XVII. évfolyam., 49. szám (forrás: Arcanum)
Erdélyi Katalin
A cikk elkészítéséhez az archív anyagokat az Arcanum adatbázisa szolgáltatta. A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Címlapkép: A Schöpf-Mérei Kórház Bakáts téri épülete (forrás: Wikipedia/VinceB)
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
60 km/órás sebességkorlátozást vezettek be az alig több mint egy éve átadott, 30 milliárd forintból felújított Békéscsaba-Szeged vasútvonal tram-trainnel érintett...
2020 májusában kezdtem el az Átlátszóra és az Átlóra adatalapú cikkeket és munkákat készíteni, az én nevemhez is fűződik többek között a Koronamonitor, a 2021-es ellenzéki előválasztás vagy a 2022-es országgyűlési választási közvetítés.
A Készenléti Rendőrség üzemeltetésében lévő budapesti, dunakeszi és remeteszőlősi ingatlanjainak felújítási munkálataira 5 céget kértek fel, de végül csak egy...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!