Közel 27 milliárd forintos Sportpark épül az MTK-nak a Kerepesi úton
Lesz multifunkciós csarnok VIP-részleggel és sakk-bridzs szakosztállyal, valamint mélygarázs, szabadtéri pályák, kültéri fitnesz és játszótér is.
A Gyurcsány-Bajnai kormányok idején 1 százalék, majd Orbán Viktor kormányzása alatt 4,7-re nőtt, mi az? Nem a GDP. Pedig ennek az adatnak nagyon örül a kormányközeli MCC Gazdaságpolitikai Műhely vezetője. Sebestyén Géza fizetett hirdetésben mutatja a Facebookon, hogy „bezzeg” Romániában és Szlovákiában nagyobb a korrupció, miközben hazánk ellen indít eljárást az unió. Teszi ezt egy 2013-as adatsor alapján, miközben ugyanabban a világbanki felmérésben léteznek ennél frissebb adatok is, de azok már egészen mást mutatnak.
„A világhírű magyar korrupció. Egy újabb olyan terület, amelyben csak itthon van »világhírünk«. A Világbank vállalati felmérései ezt ugyanis semmilyen szinten nem támasztják alá. A magyar vállalatoknak mindössze 2,1 százaléka tapasztalt korrupcióra utaló kéréseket. Ez az érték kevesebb mint fele a szlovák vállalatoknál mért 4,4 százaléknak, körülbelül ötöde bezzegrománia 9,8 százalékának vagy Olaszország 11,8 százalékának, és nagyjából huszadrésze a háború előtti Ukrajnának” – a bejegyezést idén március 5-én tette közzé Sebestyén Géza.
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője így fejezi be a bejegyzését: „hogy ezen adatok mennyire korrelálnak a jogállamisági eljárások számával, annak eldöntését az olvasóra bízom”.
Sebestyén Géza posztját az MCC meg is hirdette: a Facebook AdLibrary szerint 15-20 ezer forintért 25-30 ezer felhasználót értek el, többek között e cikk szerzőjét is. Pedig az már a kiposztolt térképen is látszik, hogy a csillaggal jelölt országok adatai 2013-asok, a többi pedig 2018-as. A forrás a térkép szerint „Enterprise Surveys by the World Bank.” Ezt a World Bank oldalán meg is találtuk.
Az adatok hosszú évekre visszamenőleg elérhetőek: a 2009-es – vigyázat, Gyurcsány-Bajnai-kormány alatti! – időszakban 1 százalékot mértek. Így nézett ki Európa korrupciós térképe 2009-ben, majd 2013-ban, 2019-ben. Ekkor voltak adatfelvételek. Az országokra kattintva a változás jól követhető:
Ez alapján az látszik, hogy a Sebestyén által örvendezve hivatkozott időszak valójában a 2013-as állapot, vagyis öt évvel a jogállamiság eljárások indulása előtti időszak. Az is egyértelmű, hogy a világbanki felmérés korrupciós mérőszáma (a legalább egy megvesztegetési kísérlettel találkozó cégek aránya) 2009-ről 2021-re közel ötszörösére nőtt Magyarországon. Eközben Sebestyén által leszólt két országban, Szlovákiában és Romániában csökkenő tendencia figyelhető meg.
A Mathias Corvinus Collegiumról (MCC) 2021-ben megírtuk, hogy éveken át támogatta közpénzekkel a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda a Batthyány Lajos Alapítványon keresztül. A több milliárdos támogatási programot nyilvánosan sehol sem hirdették meg. Az alapítvány mellett az MCC több száz milliárd értékű vagyonhoz jutott közvetlenül a kormánytól is, ingatlanok és részvénycsomagok formájában. „A vagyonátadás érdekessége, hogy az MCC mögött álló alapítvány kuratóriumi elnöke Orbán Balázs miniszterelnökségi államtitkár, aki a bőkezű állami ajándék átadója és átvevője egy személyben” – áll a 24.hu cikkében.
Az MCC 9,4 millió forintnak megfelelő összeget (30 000 dollárt) fizetett az amerikai jobboldal médiacelebjének, Dennis Pragernek tavaly augusztusi fellépéséért az MCC Feszten Esztergomban, ahol a vendég a magyar kormányt dicsérte és a nyugati kultúra megmentőjeként tüntette fel. Az esztergomi eseményen a Fox News-ból ismert Tucker Carlson is felszólalt.
Harmincezer dollárt fizetett az MCC a nyári fesztiválján fellépő konzervatív amerikai médiacelebnek | atlatszo.hu
Az amerikai emberi jogi szervezet, a Southern Poverty Law Center (SPLC) Hatewatch nevű blogja – ami az amerikai szélsőjobboldal tevékenységét monitorozza – közérdekű adatigénylés útján jutott hozzá a szerződéshez, amely szerint a 2021. augusztus 5-7. között zajló MCC Fesztet szervező Mathias Corvinus Collegium (MCC) 30 000 dollárt, azaz jelenlegi árfolyamon közel közel 9,5 millió forintot fizetett az amerikai konzervatív médiacelebnek, Dennis Pragernek egy egyórás beszédért.
E-mailben kerestük Sebestyén Gézát, válaszait szó szerint közöljük.
Átlátszó: Az ön által megosztott térképen *-gal jelöltek adatokat. A magyarázat szerint azok 2013-as adatok. A forrást visszakeresve vannak újabb adatok is. Ezek alapján a magyar korrupció a 2009-es 1 százalékról 2019-re közel 5 százalékra nőtt. Románia, Szlovákia esetében pedig feleződött. 2023-ban mennyire releváns a témában egy 2013-as adatsor?
Sebestyén Géza: Van, akinek releváns, van, akinek nem, ezt a kérdést mindenki döntse el saját maga. Én egyébként nem adatsort elemeztem, hanem (ahogyan le is hivatkoztam) a „Far & wide” oldalon idén megjelent cikk egyik ábráját posztoltam a FB oldalamon. Cikket nem írtam volna belőle, ám elfogadom, hogy Ön például igen. Azt, hogy az idézett oldal miért most tette fel ezt a térképet, talán tőlük kellene megkérdezni.
Átlátszó: Hogyan értékeli, hogy a magyar korrupció az Orbán kormány alatt közel ötszörösére nőtt az ön által idézett kutatás szerint?
Sebestyén Géza: Ha jól értem, akkor Ön most 2013 előtti adatokat is relevánsnak tekint a témában, miközben az előbb már a 2013-as relevanciája is kérdéses volt. Őszinte leszek, kissé össze vagyok zavarodva. A kérdést emellett abszurdnak is tartom. Ha így nézzük az adatokat, akkor az a válasz lenne ideális, ha a megkérdezett cégek 100%-a számolna be korrupcióról, mert ez esetben az érték már nem tudna növekedni. Ráadásul kis értékek esetén az arányszám használata szakmailag is hibás. Ha tavaly a cégek 0,000000001 százaléka tapasztalt volna korrupciót, idén pedig 0,000001 százaléka, akkor most azt kérdezné, hogy hogyan értékelem azt, hogy a korrupció ezerszeresére nőtt? Ilyen kis értékek esetében az ingadozás oka egyébként akár mérési hiba is lehet. Az Orbán kormányok alatti korrupciós helyzet „súlyosságát” jól mutatja, hogy a 2019-es adatok alapján a magyar cégek 0,3 százaléka (azaz EZER cégből HÁROM) azonosította a korrupciót, mint a legjelentősebb problémáját. A fejlett országokban ugyanez az érték ennek több mint 12-szerese (3,7 százalék). Nálunk a vezető gond egyébként a képzett munkaerő hiánya, ezt a cégek 31,5 százaléka említette, mint legnagyobb probléma (mely érték több mint SZÁZSZOROSA a korrupciót megnevező cégek arányának). Az adatok forrása: Hungary-2019.pdf (enterprisesurveys.org)
Sebestyén Géza az MTVA Híradójában legutóbb az ukrán gabona okozta gondokról, valamint a forint erősödéséről nyilatkozott, de a „a háborús és szankciós inflációról, valamint „a magyar kormány és a jegybank infláció elleni lépéseiről” is beszélt az HírTV-ben. Januárban a Mandineren „Ezért örülhetünk a magas inflációs mutatóinknak” címmel közölt írást. Ebben azt fejtette ki, hogy „a magyar árak százalékos növekedése, az inflációs mutató csak azért lett magasabb, mert alacsony volt a bázisár.” Megfogalmazása szerint „az egységnyi árnövekedés nagyobb inflációt jelent azon államokban, ahol az árak alacsonyabbak.”
Ehhez csak saját, januári cikküket idéznénk, amikor is bemutattuk, hogy 41 százalékkal olcsóbb ugyanaz a kosár London közelében az Aldiban, mint itthon. A többit, Sebestyént idézve, az olvasóra bízzuk.
Aldi Angliában és itthon: 41 százalékkal olcsóbb ugyanaz a kosár London közelében, miközben jóval többet keresnek | atlatszo.hu
Így néz ki az angol árakból összerakott kosarunk, mellette a magyar. Mindenből – kivéve a tojásból és a WC-papírból – egy kilót/litert vettünk alapul, hogy az eltérő kiszerelés ne okozzon eltérést. A szegedi Aldiban a tojás hetek óta hiánycikk – az eladó szerint a hatósági ár miatt – , ahogy olaj sincs azon az áron.
Szöveg: Segesvári Csaba — Adatvizualizáció: Szabó Krisztián
Címlapkép: Sebestyén Géza / Facebook
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásLesz multifunkciós csarnok VIP-részleggel és sakk-bridzs szakosztállyal, valamint mélygarázs, szabadtéri pályák, kültéri fitnesz és játszótér is.
Az Európai Unióig ért el az ügy, gyorsan újra is telepítette az erdőt a nyírmártonfalvai polgármester.
A kivitelezést a kormányközeli West Hungária Bau Kft. végzi, a megbízást a cég közbeszerzési eljárás nélkül kapta.
Töltsd ki a kérdőívünket, hogy feltérképezzük a kórházi várólisták hosszát!
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!