Az állami földek Fidesz-közeli nagyvállalkozók kezére játszása régóta tervezett és sebtében lebonyolított folyamat volt a volt vidékfejlesztési államtitkár szerint. A földárverések Fejér megyei végleges adatainak részletes elemzése mellett ezúttal megoldásokat is ajánl Ángyán József, az agártárca egykori államtitkára a legfrissebb tanulmányában. A tanulmányt teljes egészében elolvashatja az Átlátszón.
Hirdetés
A 2016-os év talán legnagyobb horderejű, hosszú távon is meghatározó kormányzati lépése az állami földvagyon privatizációja volt. Ángyán József, a második Orbán- kormány vidékfejlesztési államtitkára a legelejétől fogva erősen kritizálta a folyamatot. Az agrárügyekben nagy tekintélynek örvendő professzor a földprivatizációs folyamat különböző állomásainál részletes, tudományos igényességgel készült tanulmányokat tett közzé véleménye alátámasztására.
A folyamat lezárultával most a Fejér megyei adatok részletes elemzését tett közkincsé Ángyán.
A Fejér megyei összefoglaló adatokból az látszik, hogy a kalapács alá került állami területek mintegy kétharmadát, összesen 19.430 hektár méretű 334 darab birtoktestet 43 érdekeltség szerezte meg.
A legtöbb birtoktestet két család: Antalffyék és Zimmermannék, a Csákvári Mezőgazdasági Integrációs Zrt. vezérkara, és a cégük alkalmazottai vásárolták meg.
Szorosan mögöttük van a listán Mészáros Lőrinc, Orbán Viktor gyermekkori jó barátja, és Felcsút polgármestere. A Mészáros família a felcsúti polgármester és azonos nevű fia, valamint felesége, két lánya és testvére révén több mint másfélezer hektár földet privatizált.
Ángyán rámutatott arra is, hogy a legnagyobb nyertesek körében a liciteken nyertes árajánlatok szinte kivétel nélkül megegyeztek a kikiáltási árral. Ezt azzal magyarázza a professzor, hogy vélhetően a területeket egymás közt előre felosztották az általa helyi kiskirályoknak és, politika-közeli földesuraknak aposztrofált licitálók.
Ángyán ezzel összefüggésben arra is felhívja a figyelmet, hogy nagy birtoktesteket hirdettek meg egyben, így a helyben élő kisgazdák számára elérhetetlen magasságokban, általában százmilliós szinten voltak a birtoktestek kikiáltási árai.
Az Ángyán által elemzett adatok alapján a skála másik végén található kisebb érdekeltségek, akik húsz hektárnál kevesebbet nyertek, adják a megyei nyertes érdekeltségek közel harmadát. Az „alsóházi kis nyerteseket” Ángyán csak „átlagjavító propaganda-alanyokként” írja le. Ez a kör az elárverezett megyei területeknek csupán 2,4%-át tudta megnyerni.
Ebben a tanulmányában a volt államtitkár tovább megy az adatok száraz elemzésén és egy cselekvési programot is felvázol. Azt javasolja, hogy pereket kell indítani, hogy a jogsértéseket, akárcsak Kishantos esetében, bíróságok mondhassák ki. Vagyonosodási vizsgálatokat kezdeményez azért, hogy kiderüljön a több százmilliós vásárlások pénzügyi fedezetének forrása. Amenniyben „családi összefogásra” hivatkoznak a nagybevásárlók, akkor a családra is kiterjesztené a vagyonosodási vizsgálatot.
Elemzésének végén Ángyán ismét levonja a tanulságot, hogy egy
korrupt, legújabb kori feudális, hűbéribirtok-adományozó, klientúra-építő rendszer körvonalazódik.
A földárverések során a magyar állam a gazdálkodó családokkal és a helyi közösségekkel szemben a politika-közeli érdekeltségeket, rokoni, baráti köröket, illetve a spekuláns tőkét, és annak oligarcháit támogatja, velük köt stratégiai partnerséget. Ángyán azzal zárja gondolatait, hogy a földügyi elemzései eredményei arra mutatnak, hogy a fenti politikai rendszer segítségével ma
Magyarországon államilag támogatott földspekuláció, intézményesített földrablás zajlik.
Az árverési adatok megszerzésében a Greenpeace Magyarország volt Ángyán József segítségére.
Vágó Gábor
Már megint itt van az év vége. Most itt a lehetőség, hogy úgy támogasd a munkánkat, hogy ezzel egy karácsonyi ajándékra is szert teszel. Ha előfizetsz egy évre, akkor névre szóló 2017-es Átlátszó Támogatói Kártyát küldünk. Újfajta átlátszós póló is van. Részletek itt.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!