2013-ban írtunk először arról, hogy az Elios Zrt. hogyan trükközött az uniós támogatásból megvalósuló közvilágítási projektekkel. A cégben tulajdonos volt Orbán Viktor miniszterelnök legidősebb lányának, Orbán Ráhelnek a férje, Tiborcz István is. Amikor az Európai Unió Csalás Elleni Ügynöksége, az OLAF is vizsgálódni kezdett az Elios-ügyben, Tiborcz kiszállt a cégből, a magyar rendőrség pedig a nyomozás során nem talált semmi problémát. A kormány nem hozta nyilvánosságra az Elios-ügyről szóló OLAF-jelentést, de az Eleven Gyál nevű civil szervezet a TASZ segítségével kiperelte a dokumentumot az Európai Bizottságtól.
2021 szeptemberében írtuk meg, hogy az Európai Unió Törvényszéke megsemmisítette az OLAF azon határozatát, amely megtagadja a részleges hozzáférést aaz Elios által Magyarországon, uniós pénzből megvalósított közvilágítási projektekre vonatkozó végleges vizsgálati jelentéséhez. Az indoklás szerint erre azért van mód, mert a magyar hatóságok már lezárták e jelentéssel kapcsolatban a nemzeti vizsgálatokat, a vizsgálatok védelmének célja nem igazolja többé a dokumentumhoz való hozzáférés megtagadását.
Az OLAF-jelentés nyilvánosságra hozatala érdekében az Eleven Gyál egyesület indított pert az Európai Bizottság ellen a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet közreműködésével.
Az OLAF 2017 decemberében zárta le e vizsgálatot, és a meghozandó intézkedésekre vonatkozó ajánlásokkal együtt megküldte a magyar hatóságoknak a szóban forgó jelentést. 2019. május 22-i határozatával az OLAF az aktivista kérelmét elutasította, mivel úgy ítélte meg, hogy az ügyre vonatkozik a vizsgálataikkal kapcsolatos dokumentumokhoz való nyilvános hozzáférés tilalma.
Majdnem fél évvel a bírósági döntés után, 2022. február 4-én a TASZ bejelentette, hogy megkapták az Elios-jelentést, és közzé is tették a dokumentumot, hogy „a sajtó feldolgozhassa, és így a széleskörű nyilvánosság is értesülhessen arról, milyen következtetésekre jutott az Európai Csalásellenes Hivatal (OLAF) Tiborcz István cégének korrupciógyanús ügyeivel kapcsolatban”.
A dokumentum 35 európai uniós forrásból (KEOP) megvalósult közvilágítási projektet vizsgált meg, melyek összértékét 43,7 millió euróban, bő 13 milliárd forintban jelölték meg. A vizsgálat során az EU-s ellenőrök számos szabálytalanságot találtak, és szervezett csalást azonosítottak.
Részlet az OLAF jelentéséből az Elios-ügyről
2013-ban írtunk először az Eliosról
Magyarországon elsőként az Átlátszó számolt be a miniszterelnöki vő cégének közvilágítási projektjeiről. Volt kollégánk, Becker András 2013-ban összegezte, hogy a 2009-ben alapított ES Holding (később E-OS Innovatív, majd Elios Zrt.) három év alatt a semmiből 3 milliárd forint feletti árbevételt és tulajdonosainak 200 millió forint osztalékot termelő vállalkozássá vált a közbeszerzéseknek köszönhetően.
Tündöklés és tündöklés – Tiborczék a közvilágítás-korszerűsítési piacon
Becker András 2014-ben Oroszi Babettel összeszámolta, hogy mennyit kaszált az Elios a különböző projektekkel, 2015-ben pedig megvizsgálta az Elios megbízásait az OLAF csalás-indikátorainak tükrében. 2018 januárjában aztán bombaként robbant a magyar sajtóban a hír, hogy az OLAF két év vizsgálat után súlyos szabálytalanságokat állapított meg az Elios közvilágítási projektjeinél.
Olajozott gépezet – az Elios Innovatív Zrt. közbeszerzéses munkái az OLAF csalás-indikátorok tükrében
Ekkor megírtuk, hogy offshore-cégek is feltűntek Tiborcz mellett az Eliosban, és összeszámoltuk, hogy a cég közbeszerzéses bevételeinek 84 százalékát az Európai Unió fizette. Nekiálltunk kideríteni, hogy mit állapított meg az OLAF, és közadatigénylésekkel végül 8 OLAF-levelet megszereztünk az érintett településektől. Az már ennyiből is egyértelműen kirajzolódott, hogy mindenhol hasonló módszerekkel dolgozott az Elios.
28-ból 8 OLAF-levelet adtak ki nekünk az Elios-ügyben érintett települések, 9 település nem is válaszolt
Feltérképeztük azt is, hogy milyen kiterjedt céghálózat segítette az Eliost, és hogyan tarolt a cég a Balkánon is. Aztán kollégáink felkerekedtek, és drónvideón mutatták be, hogy milyen lett a közvilágítás az Elios után 23 városban – sok esetben ugyanis a lakosok panaszkodtak az új lámpákra.
2018 novemberében aztán a magyar rendőrség villámgyorsan lezárta a nyomozást bűncselekmény hiányában az Elios-ügyben úgy, hogy senkit nem hallgattak ki. Mivel az OLAF az Európai Bizottságnak az összes Elios-projekt értékét, vagyis 43,7 millió euró, azaz bő 13 milliárd forint uniós támogatás megvonását javasolta, és ez független a magyar nyomozás eredményétől, a magyar adófizetők állták a cechet. Becker András, aki először írt a magyar sajtóban az Eliosról, 2019-ben összegezte, hogyan tusolták el az ügyet a rendőrség és az ügyészség közreműködésével.
Lassan elülnek a botrány hullámai a Tiborcz István cégének többmilliárdos bevételt hozó Elios-ügy körül[1], főhősünk vagyona pedig a polgári jog előírásainak is megfelelni látszó ingatlanbefektetések formájában halad a kifehéredés útján. Mielőtt végképp a feledés homálya borítaná be e sajátosan magyar eredeti tőkefelhalmozás történetét, szögezzük le: jó okunk van azt gondolni, hogy a miniszterelnök vejének vagyona az Elios Zrt.
Most, 2022-ben, 9 évvel (!) az Átlátszó első Elios-cikke után végre nyilvános lett az OLAF-jelentés. Becker András azóta elhagyta az Átlátszót, az újságírói pályát, sőt, az országot is, mert úgy érezte, hogy nem lett semmi hatása annak, amit hosszú éveken keresztül publikált az Átlátszón a témáról. Az összes cikkünket itt böngészheti a témában:
A Mellár Tamás által alapított Mindenki Pécsért Egyesület közadatigénylésben kérte ki az ellenzéki vezetésű önkormányzattól a 2015-ös közvilágítás-korszerűsítés dokumentumait, hogy…
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Becker András 2012-2019 között dolgozott az Átlátszónál, az ő nevéhez fűződnek a miniszterelnöki vő, Tiborcz István résztulajdonában állt Elios Zrt. közbeszerzési sikereiről szóló első tényfeltáró cikkek.
A Mellár Tamás által alapított Mindenki Pécsért Egyesület közadatigénylésben kérte ki az ellenzéki vezetésű önkormányzattól a 2015-ös közvilágítás-korszerűsítés dokumentumait, hogy...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!