Eddig hat alkalommal büntette meg a katasztrófavédelmi hatóság a gödi Samsung-gyárat súlyos szabálytalanságok és mulasztások miatt. Hiányoztak vagy nem működtek a tűzjelző és tűzoltó berendezések azokban az üzemrészekben, ahol több száz tonna mérgező- vagy robbanóanyaggal dolgoztak, mérgező iszaptócsák álltak a szennyvíz-kezelőben, katasztrófavédelmi engedély nélkül tároltak veszélyes anyagokat, vagy engedély nélkül folyt a gyártás több üzemegységben. Minderről nem ejtettek szót a katasztrófavédelmi hatóság képviselői azokon a közmeghallgatásokon, ahol a helyi lakosság aggodalmát fejezte ki a felső küszöbértékű veszélyes üzem közelsége és az ott tárolt óriási mennyiségű veszélyes anyag miatt.
Több cikkünkben beszámoltunk már arról, hogy legalább kilenc hónapon át használatbavételi engedély nélkül működött a gödi Samsung akkumulátorgyár több üzemrésze. Az építésfelügyelet emiatt kétszer is egymillió forintra büntette a Samsungot, a cég ugyanis tovább folytatta a gyártást a működéstől való eltiltás ellenére.
A témáról szóló legutóbbi cikkünkben azt is megírtuk, hogy a katasztrófavédelmi hatóság csak feltételekkel adta meg az engedélyt a gyárnak, és megtiltotta a veszélyes tevékenységet azokban a gyáregységekben, ahol nem voltak megfelelőek a tűzvédelmi és iparbiztonsági feltételek.
Az engedélyeket kiadó Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságtól néhány hete azt is kikértük közadatigénylésben, hogy hány alkalommal ellenőrizték a hatósági előírások betartását, s hogy szabálytalanság esetén kapott-e bírságot a cég. Az általunk látott dokumentumok szerint a katasztrófavédelem hat alkalommal rótt ki többmilliós bírságot a cégre.
A kiadott határozatok azt tanúsítják, hogy
a hatósági felszólítások és büntetések ellenére a Samsung gödi gyára nem hajlandó az előírásoknak megfelelően működni.
Inkább adott esetben ugyanazért a szabálytalanságért kifizetik másodszor is a kirótt három millió forintos bírságot. Mindez valószínűleg nem jelent gondot a Samsung SDI számára, az OPTEN adatbázisa szerint ugyanis 2020-ban 497 milliárd forint volt a cég nettó árbevétele.
Mérgező és tűzveszélyes anyagok engedély nélkül
Sokféle szabálytalanságot találtak a katasztrófavédelmi ellenőrzések során a gyárban, és ezek okán a hatóság összesen 14 millió forint bírságot szabott ki.
Büntetéssel sújtották például a Samsung SDI-t amiatt, hogy
egy ellenőrzés során több mint száz tonna veszélyes anyagot találtak a Module-Pack nevű összeszerelő csarnokban.
Holott a Samsung számára készült, többször módosított Biztonsági jelentés szerint „a modul és a pack gyártás hagyományos gép-, illetve elektronikai gyártási folyamat, itt veszélyes anyagok nincsenek, pontosabban csekély mennyiségben használt segédanyagként vannak jelen a gyártási folyamatban”. A 2020. október 21-i ellenőrzés során viszont a hatóság 100 tonna cobalt-lítium-mangán-nikkeloxid (NMC) és 19 tonna alumínium-kobalt-lítium-nikkeloxid (NCA) szilárd toxikus anyagot talált.
A 3 millió forint bírságról szóló határozat felsorolja ezeknek a veszélyes anyagoknak a tulajdonságait: az NMC belélegezve halálos lehet, rákot okozhat, az NCA pedig súlyos égési sérülést és szemkárosodást okoz, ismétlődő vagy hosszabb expozíció esetén károsítja a szerveket. A hatóság a veszélyes tevékenység folytatását megtiltotta, valamint kötelezte az Üzemeltetőt a veszélyes anyagok hét napon belüli elszállítására.
Részlet a bírságról szóló határozatból
A Samsung SDI gödi üzeme azonban nem tett eleget a felszólításnak: egy másik határozat szerint a Module-Pack csarnokban 2020. november 9-én újra ellenőrzést végző hatóság 121 tonnát talált ezekből az anyagokból, amikor is 2 millió forintra büntette a céget.
Egy újabb 2 millió forintos bírságról szóló határozat „csak” 10,2 tonna engedély nélkül tárolt veszélyes anyagot említ egy olyan üzemrészben, ahol a gyár „a tűzjelző és tűzoltó rendszerek megfelelőségét és üzemképességét igazolni nem tudta”.
De meglepő dolog derül ki egy 3 millió forint bírságról szóló döntést részletező dokumentumból is. Az ellenőrzés során a hatóság az ún. „Stack” üzemrészben 8 db tartályban elektrolitot talált, a cég nyilatkozata szerint viszont a hatályos Biztonsági jelentés szerint ebben az üzemrészben nem folyt veszélyes tevékenység. Csakhogy az elektrolit tűzveszélyes folyadék kategóriába tartozó veszélyes anyagnak minősül – állapítja meg a határozat. Egy másik, katasztrófavédelmi engedéllyel szintén nem rendelkező üzemrészben tárolt 83 tonnaveszélyes anyag miatt újabb 3 milliót kellett fizetnie a cégnek.
Kifolyt a szennyvíziszap, nem jelentették azonnal
A 2021. november 9-én tartott helyszíni ellenőrzés során a szennyvízkezelő üzemben az alábbiakat találta a hatóság: „az iszapvíztelenítő szalagprés mellett a betonpadlón mintegy 1 méter átmérőjű, fekete iszaptócsa volt megfigyelhető, továbbá körülötte 3-4 m2-es területen iszapcseppek terültek szét. A szalagpréshez készenlétben tartott kármentő tálcában 1-2 cm-es magasságban volt megtalálható az anyag, ami a katód aktív összetevőit jelentő NCM (cobalt-litium-mangán-nikkel-oxid) és NCA (alumínium-kobalt-lítium-nikkeloxid) tartalma miatt a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek elleni védekezésről szóló 219/2011 (X. 20.) Korm. rendelet 1. melléklete alapján az Üzemeltető biztonsági jelentésében H2 besorolású mérgező veszélyes anyagként van nyilvántartva.”
A helyszíni szemle során ezen kívül az iszapkeverő csővezeték alatt 30 centiméteres tócsa keletkezett a mérgező anyagokból. A határozat szerint „az említett katód aktív anyagok tárolása és feldolgozása is zárt rendszerben történik. Abban az esetben, ha valamilyen baleset következtében az aktív anyagok mégis a szabad levegőbe kerülnek, mérgezési hatással kell számolni.”
A hatóság ebben az esetben „veszélyes anyagokkal kapcsolatos üzemzavar, súlyos baleset azonnali bejelentésének elmulasztása” miatt büntette meg a céget.
Emiatt csupán 1 millió forintot kellett fizetnie a Samsungnak.
A szennyvíziszap kifolyása más szempontból is aggodalomra adhat okot. Ahogy korábban megírtuk, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóságtól (FKI) hiába kértük ki közadatigénylésben a Samsung monitoring kútjainak ellenőrzéséről szóló, 2018 és 2021 között végzett vízvizsgálati adatokat, egyetlen jegyzőkönyvet sem kaptunk. Emiatt a NAIH-hoz fordultunk panasszal, majd újabb adatigénylést nyújtottunk be, hátha az akkumulátorgyár működése előtti évekből kaphatunk információkat a felszín alatti vizek állapotáról. A FKI azonban a korábbi évekről sem küldött adatokat, s mivel az Országos Környezetvédelmi Információs Rendszerben is folyamatosan elérhetetlenek a felszín alatti vizek vizsgálati adatai, egyelőre semmit nem lehet tudni arról, hogy történt-e szennyezés a Samsung 113 hektáros iparterületén.
Garantálható-e a biztonság?
A katasztrófavédelmi törvény szerint a kiszabható bírság legkisebb összege háromszázezer, a legmagasabb összege hárommillió forint. A Samsung SDI gödi akkumulátorgyárára eddig már három alkalommal rótták ki a legmagasabb, hárommillió forintos büntetést. Emellett a gödi üzem számos esetben nem a biztonsági jelentésben leírtak szerint működött. A bírságokról szóló határozatok többször is hivatkoznak a törvénynek arra a passzusára is, hogy ha „az Üzemeltető a biztonsági jelentésben vagy biztonsági elemzésben a biztonságos üzemeltetést bizonyítani nem tudja, annak teljesítéséig az iparbiztonsági hatóság a veszélyes tevékenység végzését korlátozhatja vagy felfüggesztheti”. Ám ennek ellenére az üzem tevékenységének teljes felfüggesztésére nem került sor.
Szakértői javaslatra megkerestük a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságát (OKF) mint felsőbb hatóságot. Ugyanis a Főigazgatóságon működő Veszélyes Üzemek Főosztálya látja el a Magyarországon működő veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemek, létesítmények felügyeletét, valamint ellenőrzi a nyilvánosság biztosítását és a lakosság tájékoztatását a katasztrófavédelmi eljárások során.
A gödi Samsung-gyár (forrás: Átlátszó/a szerző felvétele)
Szerettük volna tudni, hogy a Samsung SDI gödi üzeme minden részletre kiterjedően megfelel-e a veszélyes üzemekre és a veszélyes anyagokkal kapcsolatos balesetekre vonatkozó jogszabályi követelményeknek, s hogy a Főosztály végzett-e ellenőrzést a gödi üzemben. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy tervezik-e a katasztrófavédelmi előírásokat sorozatosan megszegő gödi gyár bezáratását; ha pedig ezt nem tervezik, vállalják-e a teljes körű felelősséget a biztonságos és balesetmentes működésért.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságtól viszont csak azt a választ kaptuk, hogy az ügyben a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság az illetékes, amely rendszeresen ellenőrzi a gyár működését és szankcionálja, ha a Samsung megsérti a hatósági előírásokat.
Bodnár Zsuzsa
A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Nyitókép: Felirat a Samsung gödi gyárának kerítésén (forrás: Átlátszó/a szerző felvétele.)
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Miután közadatigénylésben érdeklődtünk a tavaly augusztus óta kiosztott támogatások listája után, azok felkerültek a Szerencsejáték Service Nonprofit Zrt. (SZNP) honlapjára....
Próbaidőre felfüggesztett börtönt kért az ügyészség az első és másodrendű vádlottra is, ehhez képest várhatóan mindenféle felelősségrevonás nélkül megúszhatják a...
A megszólalók mindegyikét különös körülmények között keresték meg utólag fiktívnek bizonyult személyek álláshirdetéssel, tanulmányírásra vagy online előadásra való felkéréssel.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!