A Fővám téri Vásárcsarnokkal szemben, a Szabadság hídtól csupán pár perc sétára található egy műemlék épület, amely 1952-től az állam tulajdona volt, 2009 óta a TIG Nkft.-n keresztül. A TIG azonban hatalmas veszteségeket termelt, ezért végelszámolással megszüntették, a Vámház körúti ingatlant pedig eladták. Most egy olyan cég alakítja át 36 szobás szállodává, amelynek a tulajdonosa egy Tiborcz-közeli magántőkealap.
A projekttábla szerint 2024 októberében kezdte meg a munkálatokat az Estoril Property Kft., amely a Central European Ingatlanalapé, az pedig több szálon köthető Orbán Viktor miniszterelnök vejéhez, Tiborcz Istvánhoz. Lázár János kezdeményezésére 2024 augusztusától az elektronikus építéshatósági rendszer már nem nyilvános, ezért az átalakítás részletei és tervrajzai nem megismerhetők.
Októberben tervezik befejezni
Az V. kerületi ingatlannak három címe is van a nyilvántartásban: Vámház körút 2., Fővám tér 6. és Só utca 1., mivel egy közlekedési csomópontban fekszik. Vele szemben a „Nagycsarnok” (hivatalos nevén Központi Vásárcsarnok), közvetlenül mellette a Fővám tér, azon túl pedig a Szabadság híd pesti hídfője van. A híd túloldalán, a Duna budai oldalán pedig a Szent Gellért tér és az 1918-ban épült, szecessziós stílusú Gellért Gyógyfürdő található (és amellett a Gellért Szálló, amit 2022-ben vett meg Tiborcz István egyik cége).
Ha esetleg nem a híd felé, hanem ellenkező irányba indulunk el a Vámház krt. 2. számtól, akkor a Kálvin térre juthatunk el percek alatt, de a Deák és Vörösmarty tér, az Országház és más népszerű belvárosi helyszínek is 10-20 perc alatt elérhetők gyalog vagy tömegközlekedéssel. Idegenforgalmi szempontból tehát kiváló az ingatlan elhelyezkedése. Az ingatlan kapujára kihelyezett projekttábla szerint
a Vámház krt. 2. szám alatti ingatlant felújítja és 36 szobás szállodává alakítja az Estoril Property Kft.,
amelynek tulajdonosa a Tiborczhoz köthető Central European Ingatlanalap.
Projekttábla a Vámház körút 2. szám alatti ingatlanon (fotó: Átlátszó/Bodoky Bence)
Műemlék, de semmit nem tudni az átépítésről
A tájékoztató tábla szerint a munkálatokat 2024 október végén kezdték, és egy év alatt, 2025 október végére tervezik befejezni. A látványtervek azonban nem elérhetők, és sajnos azt sem tudni, hogy pontosan milyen átalakításokat akarnak/fognak elvégezni az ingatlanon.
Azért nem, mert Lázár János építési és közlekedési miniszter 2024 áprilisi javaslatára a kormány 2024 augusztusában megszüntette az elektronikus építéshatósági rendszer (ÉTDR) nyilvános felületét, ahol korábban bárki megnézhette a kiadott építési engedélyeket és kapcsolódó iratokat. Lázár egyébként azután nyújtotta be a nyilvánosság megszüntetését célzó módosító javaslatát, hogy az ÉTDR alapján a Válasz Online cikket írt Tiborczék svábhegyi építkezéseiről.
Most tehát a Vámház krt. 2. szám alatti ingatlan átépítéséről nem láthatunk semmit az ÉTDR-ben, de néhány adat elérhető róla máshol. Az állami építésügyi portál helyrajzi számos keresőjét ugyanis szerencsére még nem szüntették meg, és az épület ottani adatlapja tartalmaz lényeges dolgokat.
A legfontosabb információ, hogy az ingatlan műemlék, ami Budapest műemléki jelentőségű területén, a Vásárcsarnok ex-lege műemléki környezetében és a Szabadság híd ex-lege műemléki környezetében, valamint a budapesti világörökségi helyszín (Duna-partok, a Budai Várnegyed és az Andrássy út) védőövezetében fekszik.
Az adatlap szerint a felújításhoz 2024 július közepén nyitották meg az építési naplót, de
a kivitelezési munkálatokhoz nem kellett építési engedély, hiába műemlék ingatlanról van szó egy műemléki környezetben és világörökségi védőövezetben.
Az adatlapon egész pontosan ez áll az építési napló típusa rubrikában: „A 191/2009. (IX.15.) Kormányrendelet 22. § (1) b) alá tartozó építési tevékenység”. Az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló, fenti számú kormányrendelet 22. § (1) b) pedig így szól: „Kivitelezési dokumentáció alapján végezhető az építési engedélyhez vagy egyszerű bejelentéshez nem kötött építési tevékenység, amely
ba) 5,4 méter vagy azt meghaladó támaszközű tartószerkezet,
bb) monolit vasbeton tartószerkezet, kivéve az 5,4 méteres fal- vagy oszlopköznél kisebb előregyártott födémszerkezethez csatlakozó vasbeton koszorút,
bc) 1,5 méternél hosszabban kinyúló konzol,
bd) 3 méter vagy azt meghaladó magasságú, megtámasztatlan falszerkezet – azzal, hogy a koszorú nem számít megtámasztásnak – vagy pillér, vagy
be) 1,5 métert meg nem haladó magasságú támfal
építésére, a szerkezetének megerősítésére, részleges megbontására irányul”.
Munkások a Vámház krt. 2. udvarán (fotó: Átlátszó/Bodoky Bence)
2022 végén cserélt gazdát, rögtön kétszer
Az ingatlan a tulajdoni lapja szerint 2022 végén került az Estoril Porperty Kft. tulajdonába. A cég az évi beszámolójában azonban ennek semmi nyoma, 0 forint áll azokban a rubrikákban, ahol a tárgyi eszköznek minősülő ingatlanokat kell feltüntetni.
Valószínű, hogy a 2022 végi adásvételt 2023-ban jegyezték be hivatalosan (erre utal a tulajdoni lap is), mert az Estoril Property Kft. 2023-as beszámolójában szerepel már 1,1 milliárd forint értékű ingatlan. Alá viszont beírtak egy 978 millió forint értékű tételt is „Tárgyi eszközök értékhelyesbítése” címszóval, ami nagyon egyszerűen azt jelenti, hogy az ingatlan valós piaci értéke ennyivel magasabb „a könyv szerinti”, vagyis a beszámolóban nyilvántartott összegnél. Itt tehát az 1,1 milliárd forinthoz hozzá kell adni a 978 milliót, így
bő 2 milliárd forint tesz ki az Estoril Property Kft. ingatlanvagyona, ami nagy valószínűséggel a Vámház körút 2. szám alatti épületet takarja.
Azelőtt az ingatlan hosszú évekig az állam tulajdona volt: az 1952-es államosítását követően a Tartalékgazdálkodási Igazgatóság, majd annak jogutódai (Tartalékgazdálkodási Közhasznú Társaság és TIG Tartalékgazdálkodási Nonprofit Kft.) birtokolták. A 2009-ben alapított TIG-nek a székhelye is itt volt, és az egyik reklámtáblája a Google 2024-es utcaképén is látható még az épület Fővám téri sarkán.
A TIG reklámtáblája az épületen 2024 júniusában (fotó: Google)
Egymilliárdért adta el az állam, kettőre értékelték
Az egykori Földművelésügyi Minisztérium alá tartozó TIG egy óriási közpénztemető volt: fennállása alatt többmilliárdos hiányt termelt, a piaci ár háromszorosáért vett rohadt krumplit a rászorulóknak fideszes cégektől, és teljesen szabálytalanul 1,6 milliárd forintot bízott a 2015-ben bebukott brókercégre, a Hungária Értékpapírra.
A brókerbotrány lehetett az utolsó csepp a pohárban, mert 2015 októberében az állam elindította a TIG megszüntetését. Állami cégek esetében ezt a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. végzi, ami ilyenkor eladja a vállalatok minden értékesíthető tulajdonát, kifizeti a tartozásait, a maradék pénz (ha van ilyen) pedig az államé lesz.
A TIG-nek azonban nem túl sok vagyontárgya volt, csupán néhány ingatlan, s azok közül a Vámház körút 2. szám alatti székháza volt a legértékesebb. 2017 nyarán a 444 írt arról, hogy egy pályázaton (nem árverésen)
1, 566 milliárd forintért kínálták eladásra a 3287 négyzetméteres épületet.
Ez 467 ezer forintos négyzetméterárat jelent. A lap akkori, 2017-es cikke szerint „A környék átlagos árai az ingatlan.com adatai szerint 950 ezer forint alakulnak, tehát ez már rögtön a fele. Persze egy ilyen nagy, és felújításra szoruló ingatan esetében nehéz lenne konkrét piaci árat adni, de szakértők szerint 1,5 milliárdnál többet is el lehetne érni. A pályázaton egyébként az irányártól lefelé is el lehet térni, akármilyen kis összeget meg lehet adni.”
A jelek szerint ez utóbbi történt, vagyis az értékesítés során lealkudták a Vámház körúti épület vételárát, méghozzá a kétharmadára. A TIG 2023-ra vonatkozó beszámolója szerint ugyanis
1 milliárd forintért adta el az állam az ingatlant.
Erre magyarázatul szolgálhat az, amit a 444 is kiemelt a 2017-es cikkében: a pályázatban az szerepelt, hogy „A végelszámoló felhívja a pályázók figyelmét, hogy az ingatlanra határozott idejű bérleti szerződés van érvényben, melynek lejárata 2026. december 31., kétszer öt év hosszabbítási opcióval”. Ráadásul a bérleti szerződést nem nézhették meg az érdeklődők, tehát a részletek megismerése nélkül, kvázi vakon kellett megvenniük az ingatlant.
A székház ára a TIG beszámolójában
Azonban valami nem volt rendben az ingatlanértékesítési pályázattal. A 2017. augusztus 11-én indult eljárás augusztus 28-án ért véget, majd október 30-án lezárták azzal, hogy eredményes lett: a nyertes ajánlattevő 1 096 361 180 forintot kínált az ingatlanért. Közel 3 évvel később, 2020 július elején azt közölték a pályázat adatlapján, hogy az eljárás érvénytelen, mert
„az értékesítéssel összefüggésben illetéktelenek információkat szereztek, és ezzel befolyásolhatták az értékesítés eredményét”.
Azt nem közölte a felszámolást végző állami cég, hogy ki és hogyan befolyásolhatta az eljárást, és ez hogyan derült ki három év elteltével. Mindössze annyit írtak, hogy „új eljárásra kerül sor”.
Az új eljárásnak nem találtuk nyomát, viszont az épület tulajdoni lapja szerint a TIG-től 2022. november 14-én a Fusion Real Estate Kft. birtokába került. Annak tulajdonosa a Fusion Group Zrt., amely Burger King éttermeket, Bellozzo éttermeket és Anna Cafékat üzemeltet Magyarországon. Mivel a Vámház körúti ingatlan aljában is van egy Burger King, és vélhetően arra vonatkozott a pályázatban említett hosszútávú bérleti szerződés, logikusnak tűnt, hogy a gyorsétterem működtetője (aki a bérleti szerződés részleteit is ismerhette) vette meg az épületet.
Mindössze egy hónappal később, 2022. december 21-én azonban a Fusion helyett a Tiborcz Istvánhoz köthető magántőkealap érdekeltségében lévő Estoril Property Kft. lett az ingatlan tulajdonosa. Ahogy fentebb írtuk, a cég 2023-as beszámolójában fel is tűnt hirtelen egy 1,1 milliárd forint értékű ingatlan, tehát vélhetően ennyiért vették meg. Viszont a beszámolóba beírtak alá egy 978 millió forint értékű tételt is értékhelyesbítés címszóval, és a két számot összeadva jön ki az épület piaci értéke: bő 2 milliárd forint.
Vámház (Tolbuhin) körút – Fővám (Dimitrov) tér sarok, balra szemben a Váci utca, 1973 (Forrás: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára, Levéltári jelzet: HU_BFL_XV_19_c_11)
Állami milliárdok Tiborczék ingatlanbizniszeire
Tiborczék ingatlanbizniszeinek állami támogatásáról sokszor, sok helyen volt már szó. A Vámház körúti ingatlant közvetetten birtokló Central European Ingatlanalap (CEI) például 28,3 milliárd forint közpénzt kapott a kormány által tavaly elindított Baross Gábor Tőkeprogramban.
Ebből bőven kijöhetett akár az Estoril Property Kft. a szóban forgó épület megvásárlásához szükséges tőkeemelése is: a cég 2023-as beszámolójának kiegészítő melléklete szerint abban az évben a saját tőkéje az előző évhez képest 2,1 milliárd forinttal (572 742,7 %-kal) növekedett, a saját tőkén belül pedig a jegyzett tőke az előző évhez képest 872 millió forinttal (29 067,3 %-kal) nőtt. A magántőkealapok átláthatatlan működése miatt azonban nem tudhatjuk biztosan, hogy ezt a tőkeemelést miből fedezték.
A CEI állami támogatása (forrás: nth.hu)
Szállodának épült, de hentesbolt is volt benne
A Vámház körút 2. szám alatti ingatlan megépülésének dátuma homályos, de több forrás (pl. MaNDA, PestBuda) szerint is a kor egyik híres vendéglátósa, Emmerling Károly megrendelésére Kasselik Ferenc építette át mai formájára 1840-ben. Emmerling aztán eladta, majd az épület következő átalakítását Riva József műépítész végezte el, és 1895-ben a Holstein testvérek nyitották meg benne a Nádor Szállodát, aljában egy elegáns kávéházzal.
A hotel az első világháború végéig működött a Fővám téri vásárcsarnokkal szemben, majd Brauch Ferenc, Budapest egyik legnagyobb húsiparosa vette meg az épületet. Brauch a földszinti kávéház-étterem helyett hentes termékeket áruló mintaboltot nyitott benne, melynek egyedi csempéi a mai napig láthatók az időközben Burger Kinggé alakított üzletben.
A Nádor Szállodaként működő épület egy 1916-os képeslapon (fotó: Wikipedia)
Mivel Lázár János kezdeményezésére az építésügyi rendszer már nem elérhető nyilvánosan, nem tudni, hogy a Tiborcz-közeli magántőkealap leányvállalata milyen változtatásokat tervez végrehajtani a Vámház körúti műemlék ingatlanon. Lehet izgulni azonban, mert a korábbi hasonló beruházások során egyáltalán nem foglalkoztak a műemlékvédelmi szempontokkal: a szintén szállodává alakított Mahart-házat például teljesen kibelezte Tiborcz István érdekeltsége.
A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Címlapkép: Orbán és Tiborcz István a Vámház körút 2. szám alatti épülettel, Átlátszó-montázs (forrás: Orbán Ráhel Instagram-oldala és a Google Utcakép)
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Négy telek besorolását változtatta meg a képviselő-testület 2022 decemberében, ennek következtében egyszerűbbé vált a sokat érő telkeken nagyot építkezni. A helyiek háborognak, a polgármester hallgat az ügyben.
Polt Péter feljelentésként értékelte Vadai Ágnes parlamenti képviselő (DK) kérdését, és a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó lrodának továbbította azt.
A Vízügyi Főigazgatóság tenderén a Mészáros-cégnél három olcsóbb ajánlattevő is volt, de egy visszalépett, kettő ajánlatát pedig érvénytelennek nyilvánították.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!