Továbbra is a NAV látókörében maradt Bács István érdi fideszes politikus, aki gyalázkodásaival és ellentmondásos cégügyével verekedte be magát az országos sajtóba. A NAV nyomozói által elrendelt feljelentés-kiegészítés határideje június 11-én lejárt, ennek ellenére továbbra is folyamatban van egy NAV-eljárás – legalábbis erre utaló információt kapott az Átlátszó az adóhatóságtól.
A büdöskommunistázás után lealjasozta az Átlátszó munkatársát, pontosabban annak „eljárását” Érd fideszes, egykori alpolgármestere. Bács István korábban azért nevezte büdös kommunistának lapunk munkatársát, mert cége tagi kölcsön-ügyleteiről kérdést tett fel neki.
Érdemi válasz helyett gyalázni kezdte az Átlátszó munkatársát Bács István érdi fideszes politikus arra a kérdésre, miért nem vallotta be…
A 2019. októberében kompenzációs listáról a képviselő-testületbe bejutott Bács az Átlátszónak nem válaszolt, de pár nappal a cikk megjelenése után mégis kísérletet tett arra, hogy az országos sajtót megjárt ügyben felvetődött kérdésekre választ adjon. Ez remek alkalmat adott neki, hogy a Facebookon leírja:
„Való igaz, Kis kihozott a sodromból a sokadszori tisztességtelen, aljas eljárásával. Én kérek elnézést!”
Az erős kijelentéseiről és gyalázkodásairól már korábban országosan hírhedtté vált Bács István érdi fideszes politikus ellentmondásos megítélésű cégügye miatt Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció parlamenti képviselője kérdéssel fordult a legfőbb ügyészhez az Átlátszó cikkének megjelenése után.
Érd fideszes alpolgármestere, Bács István szintet lépett. A csürhézéssel már nem az ellenzéki politikusokat, hanem azok választóit gyalázza.
Vadai szerint nem az a legfontosabb, hogy Bács lebüdöskommunistázta az Átlátszó munkatársát. Ezután hosszan idézte a cikkből azokat a részleteket, amelyek szerint Bács a cégének 2019-ben előbb 38 millió forintot tagi kölcsönt nyújtott, amelynek összege 2020-ra már 71,5 millió forintra emelkedett. A politikus idézte azokat a részleteket is, amelyek szerint Bács a beszámolót egyebek mellett az Aequivalentia Kft. külföldi üzleti kapcsolata miatt is adta le az általánosan elfogadott május végi dátumhoz képes korábban, már márciusban.
Vadai, aki a parlament honvédelmi bizottságának alelnöke, és ipari mennyiségben ontja a legfőbb ügyésznek írt írásbeli kérdéseit, azt is idézi a cikkből, hogy a tagi kölcsönöket Bács nem tüntette fel a vagyonnyilatkozataiban.
Folyamatban van az ügy
Polt legfőbb ügyész Vadai kérdéseit – mint korábban oly gyakran –feljelentésként értékelte. A képviselő beadványa így csakhamar a NAV Közép-magyarországi Bűnügyi Igazgatóságánál kötött ki. Itt a feljelentés kiegészítését rendelték el, annak határidejét pedig június 11-ben határozták meg. Június 11-e után az adóhatóság arról tájékoztatta az Átlátszót, hogy folyamatban lévő eljárásról nem adnak tájékoztatást.
Július 10-én újabb levélben ezt írtuk a NAV-nak: „folyamatban van-e még az előző levelükben jelzett eljárás, ha igen – a ténybeli részletektől eltekintve –, az a büntetőeljárási törvény vagy adózási, adóigazgatási jogszabályok alaki rendelkezései alapján folyik?” Erre a válasz ismét ugyanaz volt: „folyamatban lévő ügyről a NAV nem hozhat nyilvánosságra részleteket”.
Ebből pedig az következik, hogy a NAV – közelebbről meg nem határozható – eljárást folytat Bács tagi kölcsönével összefüggésben.
Bács korábban – ahelyett, hogy válaszolt volna az Átlátszó kérdéseire – a cikk megjelenése után zavaros magyarázkodásba kezdett és aljasnak nevezte az újságíró eljárását. Bács néhány, balladai homályba vesző kijelentése kifejezetten félrevezető.
Bács a szokásos fideszes kommunikációs trükköt alkalmazta: a pártfunkcionárius nem válaszol az újságíró kérdésére, aztán pedig gyalázni kezdi az újságírót. Ezt a megoldást Bács korábbi főnöke, T. Mészáros András is alkalmazta: amikor az Átlátszó rákérdezett, hogy miért felejtett ki 3,4 millió forintot a vagyonnyilatkozatából, akkor nem válaszolt, aztán a cikk megjelenése után reagált a cikkre, és lealjasozta az Átlátszó újságíróját.
Bács azt írja, hogy „feketén-fehéren benne van a mostani, belinkelt vagyonnyilakozatomban minden”. Ez azonban nem igaz. A tagi kölcsön egyik vagyonnyilatkozatban sem szerepel. (A vagyonnyilatkozatok itt, itt,itt és itt megtekinthetők.)
Itt kellene szerepelnie Bács tagi kölcsönének
Teljesen egyértelmű, hogy a tagi kölcsönt hol kell feltüntetni a vagyonnyilatkozatban. Ez a II/8. b) ponttal jelölt rovat, amely „a mindenkori képviselői alapdíj háromszorosát meghaladó (…) más szerződés alapján fennálló pénzkövetelés” összegére kérdez rá. Bács valamivel több mint 70 millió forintot adott kölcsön a saját cégének, az Aequivalentia tehát ekkora összeggel tartozik a saját tulajdonosának. Egyértelmű, hogy a pénzkövetelésre vonatkozó közérdekből nyilvános adatnak a II/8. b) lenne a helye.
Bánki Erik tagi kölcsöne a vagyonnyilatkozatában.
Bánki Erik, Bács párttársa, a parlamenti gazdasági bizottságának elnöke itt, a II/8. b) pontnál tüntette fel évente a tagi kölcsöneit. (A parlamenti képviselők vagyonnyilatkozataira részben más szabályok vonatkoznak, mint az önkormányzati képviselőkre, ám a bevallási íveken ez a rovat – és annak jogértelmezési-alkalmazási háttere – azonos.)
„2019-ben lett a cégnek 38 millió tagi kölcsöne. Ennek forrása a 2020-as vagyonnyilatkozatokból (saját és feleségem) látszik”
– írja továbbá Bács.
A vagyonnyilatkozatokban nem látszik a 38 milliós tagi kölcsön forrása. Hosszadalmas számításokat kell végezni, meg kell találni például az önkormányzat döntését Bács alpolgármesteri jövedelméről (amely nem látszik a vagyonnyilatkozataiban), hogy fogalmat alkothassunk a fideszes pártkatona jövedelmi helyzetéről.
A feleség vagyonnyilatkozatából pedig egyáltalán semmi nem látszik – az ugyanis nem nyilvános.
Az egyik példány az önkormányzat páncélszekrényben hever zárt borítékban. Látszik a másik példány, ha Bács kihúzza a kredencfiókot, és megnézi otthon – ha ugyan otthon tartják. De más, rajtuk kívül egyelőre nem láthatja. De az sem világos, hogy a feleség vagyonnyilatkozatában minek kellene látszania? Pénzt adott az asszony a tagi kölcsönre? Ha igen, milyen jogcímen: ajándék, kölcsön? Megkérdeztük Bácsot, nem válaszolt.
A tagi kölcsön gyakorta alkalmazott eszköz a cégek forráshiányának enyhítésére. Annyi történik röviden, hogy a tulajdonos kölcsönad a cégének. Az előírások pontos betartása ebben az esetben is megnyugtathatja például a feltűnően nagy összegű tagi kölcsön miatt a pénzforrás után kutakodó adóellenőrt.
Bács ezután így folytatja: „2020-ban újabb tagi kölcsön, ami szintén látszik (eladtuk a közös lakásunkat 2020-ban, ami bőven fedezte)”. Nem látszik ebben az esetben sem a tagi kölcsön. Annyi látszik, hogy az új nyilatkozatban már nem szerepel az 54 négyzetméteres százhalombattai lakás egyketted tulajdoni illetősége. Az, hogy már nem szerepel vagyonnyilatkozatban a lakás tulajdonjoga, abból nem következik egyenesen, hogy a lakást eladták. Lehet, hogy elajándékozták. Lehet, hogy a lakás megsemmisült.
Az utolsó fillérig el kell számolni
Egy vagyonnyilatkozat sohasem lehet talányos. A képviselőknek nem a rejtvénykedvelő újságírók kíváncsiságának csillapítására kell vagyonnyilatkozatot tenniük. A bevallások első számú címzettje az állampolgár, aki adó formájában a saját pénzét adja oda a politikusnak. Ezért a politikusnak nyilvánosan, egyértelműen és könnyen áttekinthetően az utolsó fillérig el kell számolnia a vagyoni és jövedelmi helyzetével.
Bács a jelek szerint nem osztja ezt az álláspontot. Aki a vagyonnyilatkozata iránt érdeklődik, az kommunista. Aki pedig rá is kérdez a feltűnően nagy összegű tagi kölcsönökre, az büdös kommunista.
Bácsot három email-címén (köztük cégének hivatalos elérhetőségén) és a Facebookon kerestük. Kérdéseink mellett kértük, hogy hozzák nyilvánosságra a feleség vagyonnyilatkozatát vagy annak a tagi kölcsön forrását bizonyító részét. Választ nem kaptunk.
Kis Zoltán
Fotó: A politikus megrongált plakátja a 2019-es választás kampányában (forrás: Bács István közéleti Facebook-oldala)
Ha már egyszer itt vagy…
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri adománnyal, vagy havi előfizetéssel. Kattints ide a támogatási lehetőségekért!
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Hirdetmény közzététele nélküli tárgyalásos eljárást írt ki a sikertelen nyílt közbeszerzés után a Kecskeméti Termostar Kft. A részben állami tulajdonban...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!