Jászai Gellért az SZTE kuratóriumában; alig 30 posta maradhat Vas vármegyében
Erről írtak a független vidéki portálok a héten. Lapszemle.
Csütörtökön megkezdődött a tárgyalása annak a baranyai polgármesternek, akit azzal vádolnak, hogy csak papíron foglalkoztatott közmunkásokat 2015 és 2017 között. A polgármester egyelőre nem tett vallomást, és tagadja a bűncselekmény elkövetését, a szintén megvádolt egykori közmunkások viszont mind elismerték, hogy ellenszolgáltatás nélkül kaptak fizetséget. A büntetőeljárás láthatóan mindenkit megviselt, az egyik vádlottnak akár a házát is elárverezhetik. Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő szerint a per egy tömegesen előforduló elkövetési formára mutat rá, mégis alig-alig van polgármester, aki ilyenen megbukik.
Őszülő hajú cigány asszony ül a Pécsi Járásbíróság folyosóján. Botja a padhoz támasztva, arcán tanácstalanság. Nem tudja, mi fog vele történni, mi lesz, ha vissza kell fizetnie mindazt, amit annak idején kapott. Az ablakhoz támaszkodva két másik falubéli áll zavartan. A háttérben a polgármester az ügyvédjével beszélget. Érezhető a feszültség, szinte végtelennek tűnik az idő, mire végre megszólal a recsegő hang, és a terembe kéretik a tárgyalásra várakozókat.
A Baranya megyei, 300 fős Kárász független polgármestere, Lép Péter és társai ellen nagyobb vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás és más bűncselekmény miatt emeltek vádat. A vádirat szerint a polgármester 2O15-ben, 2016-ban és 2017-ben a mezőgazdasági startmunka program keretében (azaz közpénzből) közfoglalkoztatottakat vett fel – legalábbis papíron.
A vádak szerint azonban 3 fő munkaviszonyát és munkavégzésük tényét valótlan tartalmú jelenléti ívekkel és bérkifizetési okiratokkal igazolta. A célja ezzel az volt, hogy a hatósági szerződésekben szereplő létszám biztosított legyen, és hogy a programért járó pénzt a község lehívhassa. A polgármesternek a vádirat alapján a „rendszeres haszonszerzés” volt a célja, és ezzel 2015 és 2017 között 2,4 millió forint vagyoni hátrányt okozott.
A tárgyaláson továbbá kiderült, hogy a
a foglalkoztatottak nem végeztek rendszeres munkát a faluban, és nem is kapták meg a munkaszerződésen feltüntetett bért, csak annak egy részét, havi 25-30 ezer forintot.
A három év alatt egyikük félmillió, ketten pedig több mint 1-1 millió forintot kaptak kézhez az önkormányzattól. Az elhangzottak alapján a pénz másik fele (pontos összegről nem esett szó) a polgármesteri hivatalban maradt.
„Én azt az utasítást kaptam, hogy ezeknek az embereknek csak a bérük felét fizessem ki, a többit tegyem egy borítékba a házi pénztár mellé. Ez a boríték egy idő után eltűnt, de nem tudom, mi lett vele vagy a benne lévő pénzzel” – mondta el az egyik tanú. Ezt nevezték a faluban „fekete pénznek” – hangzott el később.
Hogy a „fekete pénz” vagy „fekete kassza” létezik, arról állítólag a képviselő-testület tagjai is csak később szereztek tudomást. Egyikük a bíróságon elmondta, amikor rákérdezett, mire költötték ezt a pénzt, a polgármester azt mondta, ebből fizette többek között a testület egyik év végi vacsoráját. A polgármester ugyanakkor a szembesítésen ilyenre nem emlékezett.
Szinte szóról szóra ugyanazt mesélték viszont az egykori közmunkások, és több tanú is. Eszerint a polgármester megegyezett három falubelivel (két férfival és egy nővel), hogy felveszi őket a közmunka programba, de nem kell mindennap bejárniuk dolgozni. A két férfi egy-két alkalommal végzett munkát, a nő – egészségügyi okok miatt – egyszer sem.
A fizetésük felét, 25-30 ezer forintot az önkormányzaton, személyesen vették fel, bár a bérpapírjukon a teljes összeg szerepelt. A fizetésük másik felét a hivatalban hagyták. Mindannyian állították, hogy a feltételeket a polgármesterrel beszélték még. Ugyanakkor a polgármester a bíróságon azt mondta, ő a kifizetéseknél nem volt ott, nem kezelte a pénzt, és a közfoglalkoztatottak munkáját sem ő ellenőrizte. Hozzátette, szerinte az érintettek igenis végeztek munkát, ő maga pedig semmilyen bűncselekményt nem követett el.
Az ügyben 2023. január 12-én tartottak előkészítő ülést, ahol két vádlottal szemben ítélet is született, miután elismerték a bűncselekmény elkövetését. A polgármester és a harmadrendű vádlott akkor még ártatlannak vallotta magát – ám utóbbi végül mégis mindent bevallott.
Ahogy azt a tárgyaláson elmondta, a polgármestert ő maga kereste fel először, hogy megkérje, adjon neki munkát, de a betegsége miatt nem vették fel. Ennek ellenére pár nappal később a polgármester a buszmegállóban odalépett hozzá és azt kérdezte tőle: „25 ezer forint jó lesz?”
– Hát mit mondhattam volna erre? Persze, hogy jó! Kevés pénzből éltünk, minden forintra szükségünk volt, így elfogadtam. Minden hónapban egyszer kellett bemennem a hivatalba aláírni a papírt, és átvenni a pénzt.
Nem tudtam, mi ez az egész, azt hittem, valamilyen segély
– magyarázta.
A vádlott elmondása szerint akkor szembesült először azzal, hogy mit tett, amikor rendőrök keresték fel. És hogy milyen komoly az ügy, arra csak akkor döbbent rá, amikor megkapta a vádiratot, amelyben az szerepel, hogy akár egymillió forintot is követelhetnek rajta. Ennyi pénzt nem tudna kifizetni, így akár a házát is – ami 2-3 milliót érhet – elárverezhetik.
A polgármestert és két közmunkást nagyobb vagyoni hátrányt okozó üzletszerűen elkövetett költségvetési csalással és hamis magánokirat felhasználásával, míg egy főt hamis magánokirat felhasználásával vádoltak meg.
Az ügyészség azt indítványozta, hogy a polgármester kapjon pénzbüntetést és (669 580 Ft erejéig) vagyonelkobzást, a polgármesteri tisztség viselésétől mint foglalkozástól tiltsák el. A többi vádlottat pedig bocsássák próbára, illetve vagyonukkal feleljenek – részben vagy egészben – az okozott károkért.
Hadházy Ákos országgyűlési képviselő, aki évek óta figyelemmel kíséri az ügyet, szintén megjelent a tárgyaláson.
Az Átlátszó kérdésére elmondta, a perre három dolog miatt szeretné felhívni a figyelmet: ebből kettő nagyon szomorú, egy viszont kifejezetten reményt keltő.
„Nagyon-nagyon sok olyan megkeresést kaptam az évek során, amelyek arról szóltak, hogy polgármesterek hogyan éltek vissza a hatalmukkal.
Hogy ők dönthetik el, kit vesznek fel közmunkára, és arra is hatásuk van, mit kell dolgozniuk ezért a megalázóan kevés pénzért. Jobb esetben »csak« ezzel tartják sakkban a legkiszolgáltatottabb választóikat.
Rosszabb esetben olyan beruházásokat csináltatnak meg velük, amit aztán más vállalkozók is leszámláznak. Vagy akár saját földjeiken dolgoztatják őket egyfajta jobbágyokként. Legrosszabb esetben pedig – ahogyan most is – nem kell semmit dolgozni, de a pénz egy részét magánál tartja a települést vezető politikus” – mutatott rá Hadházy Ákos.
A parlamenti képviselő szerint a másik szomorú tanulság, hogy míg sok százmilliós csalások elkövetői pár százezres büntetésekkel úszhatják meg a dolgot, itt egy idős, beteg roma asszony még a kis házát is el fogja veszíteni amiatt, mert a polgármestertől, mintegy segélyként, elfogadta a közmunkáért járó pénz felét.
A polgármestert mégis kisebb vagyonelkobzással büntetné az ügyész, mint az idős roma asszonyt.
„Az ügynek azonban van egy nagy pozitívuma is” – véli a képviselő. „Az eset azért jutott el idáig, mert a községben voltak olyan öntudatos és felkészült honfitársaink, akik a polgármester visszaélés-gyanús ügyeit nyilvánosságra hozták, és feljelentést is tettek” – hangsúlyozza.
A per szeptemberben folytatódik, akkor várhatóan már ítélet is születik.
Katus Eszter
Nyitókép: Kárászon példaértékű ítélet születhet, ha a polgármestert végül elítélik. A szerző felvétele.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásErről írtak a független vidéki portálok a héten. Lapszemle.
Magyar vezetők lehallgatása nem szerepel a kiszivárgott Pentagon-iratokban, legalábbis azokban, amelyek még elérhetők az interneten.
Heti lapszemlénk.
Sebestyén Géza fizetett hirdetésben mutatja a Facebookon, hogy „bezzeg” Romániában és Szlovákiában nagyobb a korrupció, miközben hazánk ellen indít eljárást az unió.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!