Február 1-ig kellett a magyar kormánynak beszámolnia a budapesti világörökségi helyszín helyzetéről egy “állapotmegőrzési jelentés” formájában az UNESCO párizsi központú Világörökség Bizottságának. A nemzetközi szervezet még tavaly júniusi, bakui közgyűlésén fogalmazott meg komoly kritikát a budapesti világörökség helyzete kapcsán, s kérte fel a magyar kormányt, hogy számoljon be erről. A jelentésért közérdekű adatigénylést adtunk be a Miniszterelnökséghez.
A Magyar Nemzet február 11-i cikke szerint a kormány elkészítette és elküldte az UNESCO-nak az állapotmegőrzési jelentést. Mivel a cikk szerint a kormány a jelentést többek között az ICOMOS (Műemlékek és Műemlékhelyszínek Nemzetközi Tanácsa) Magyar Nemzeti Bizottságával egyeztetve készítette el, megkerestük ezt a szervezetet, milyen szakmai véleményt, tanácsokat adtak a Miniszterelnökségnek az UNESCO-nak küldendő válaszhoz.
Kíváncsiak voltunk, hogy mit mondtak a Miniszterelnökségnek például Tiborcz Istvánék cégének a világörökségi területen zajló, az UNESCO által is kifogásolt szállodaépítéséről, mely során többek között a műemlékként védett MAHART-házat is kibelezik, s csak a külső falait hagyják meg.
Kiemelt beruházásoknál sokszor alkotmányellenes módon adnak felmentést törvények és rendeletek alól a baráti befektetői igényeknek való megfelelés érdekében, teljesen szembemenve a kulturális örökségvédelmi szempontokkal – hívja fel a figyelmet egy, az örökségvédelemmel foglalkozó ÓVÁS! Egyesülethez eljuttatott tanulmány. A városvédő civilszervezet az anyagot elküldte az UNESCO Világörökség Központjának, ahonnan a következő hetekben ellenőrző küldöttség érkezik Budapestre.
Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke, Nagy Gergely az Átlátszónak elmondta, hogy egy a műemlékek megőrzéséért történő beavatkozásokkal kapcsolatos szakmai kifejezéseket egyértelműsítő anyagot készítettek a Miniszterelnökségnek, mert a köznyelvben és az építészek körében is teljes a fogalomzavar a rekonstrukció, felújítás, konzerválás, restaurálás, helyreállítás, karbantartás, stb. között. Hozzátette: az ICOMOS magyar szervezete korábban jelezte észrevételeit a júniusi UNESCO-dokumentumban is kiemelt magasházak és a MAHART-házról ismert épületegyüttes miatt is.
Utóbbiról Nagy Gergely most úgy fogalmazott: nem érzik, hogy a műemlékvédelemről szólna az a beruházás, mert nem a megvédendő értékek védelmét helyezik előtérbe, hanem a szálloda és az apartmanok építését. A szervezet veszélyesnek tartja az ennél az építkezésnél is megjelenő ún. faszádizmust, ami az épületbelsők teljes lerombolását jelenti, a külső falak megtartása mellett. (Műemlék épületről lévén szó, ehhez külön rendeletre volt szüksége Tiborczék cégének.)
Nagy Gergely beszélt arról is, hogy az UNESCO által szintén kifogásolt „magasházaknak” sem örülnek, de mivel ők (a magyar ICOMOS) nem aktivisták, egyetlen eszközük, hogy szakmai véleményt adnak, de ennek megfogadása már nem az ő felelősségük. Emlékeztetett, hogy a budapesti tetők védelméért többször is szót emelt a magyar szervezet is. (Az építkezés során tető és kupola nélkül maradt a MAHART-ház, erről tavaly szeptemberben kollégánk készített drónfelvételt.)
A magyarországi ICOMOS-egyesület vezetője hangsúlyozta, hogy nemcsak a világörökségi területeket, hanem az ezen túlnyúló, hatalmas nemzetközi szakmai elismerést élvező, egyedülálló értéket képviselő budapesti historikus épületegyüttest kellene egységesen védeni, és ehhez megfelelő, szakmai alapú fejlesztési programokra lenne szükség. Intő példaként említette a Váci úti, szerinte egyébként kiváló urbanisztikai projektet, ahol az amúgy a fejlesztéssel legtöbbször összehangolható megőrzésre érdemes értéket képviselő és helyi karaktert alkotó ipari együttesek és épületek tűntek el, és helyettük épültek fel 15 év alatt amortizálódó, univerzális egyenépületek.
Az UNESCO Világörökség Bizottsága, mint erről több cikkünkben is írtunk, az elmúlt években több alkalommal is kifejezte aggodalmát a kormány védett épített örökséggel kapcsolatos gyakorlatáról, és mivel több beruházás kapcsán is talált kifogásokat, tanácsadó és ellenőrző missziókat küldött Budapestre. Ezek a küldöttségek megtekintették a világörökségi helyeket, tárgyaltak a kormánnyal és civilszervezetekkel (bár utóbbiak részvételét ezeken az egyeztetéseken a kormány időnként megnehezítette), majd arról, amit tapasztaltak, jelentéseket készítettek.
Nemzetközi védettséget élvező, világörökségi területen fekszik az az épülettömb, műemlék épületekkel, ahol Tiborcz István és üzlettársa cége szállodát épít. Ehhez egy három épületből (egyik a MAHART-ház) álló tömböt tulajdonképpen kibeleznek. Ráadásul a beruházáshoz nemrégiben 8 milliárd forintnyi hitelt kapott a miniszterelnök vejéhez köthető cég az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Banktól.
Amikor egy korábbi cikkünk kapcsán megkerestük a BDPST Zrt-t a szállodaprojekttel kapcsolatban, válaszukban többek között azt írták, hogy „a beruházás a főváros építészeti örökségének részét képező épületegyüttest érint, amelynek megóvása és megmentése kiemelkedő jelentőségű”, s hogy „az értékőrző szándék nem csak az épületek műemlékvédelmet élvező belső tereire és külső építészettörténeti értékeire irányul”,illetve, hogy „fejlesztés során csupán olyan alárendelt épületrészek kerülnek bontásra, amelyek nem képviselnek műemléki értéket”, továbbá hogy „az egykori Mahart-ház, illetve a beruházáshoz kapcsolódó további két épület – a Futura ház és a volt takarékbanki székház – felújítása során a BDPST Group és a Cretum Development nem csak az épületek homlokzatát, de a belső építészeti értékeit is feltárja, megvédi és felújítja”.
Horn Gabriella
Címlapfotó: Németh Dániel
Ha már egyszer itt vagy…
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri adománnyal, vagy havi előfizetéssel. Kattints ide a támogatási lehetőségekért!
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A Fővárosi Közgyűlés november 5-i, november 27-i illetve december 11-i ülésein több tucat önkormányzati cég és kulturális intézmény igazgatósági és felügyelőbizottsági tagjairól...
A Miniszterelnökség és a Miniszterelnöki Kabinetiroda után az utolsó lehetséges illetékes, Szijjártó Péter tárcája is azt közölte az adatigénylésünkre, hogy...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!