A kormányzat az egyetemek tetejére ültetett, minisztérium által uralt ellenőrző szerv, az ún. konzisztóriumok bevezetésével hamarosan betetőzi eddigi hatalmi törekvéseit, és a „felsőoktatási intézmények fölötti totális” uralmat épít ki. A kormányzati ellenőrzés megvalósításának mintapéldájává a janicsárképzésre gründolt Nemzeti Közszolgálati Egyetem vált, amely mára lényegében kikerült a felsőoktatási rendszerből, hiszen már egységbe forrt kormány és kiképzőhelye.
Korábbi cikkeink a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről
Itt az idő feltenni a kérdést, hogyan juthattunk idáig, hogyan nézhették a felsőoktatás szereplői tétlenül a történéseket, miért asszisztáltak a változásokhoz a médiában is megnyilvánuló zavaros beszédű egyetemi vezetők. Az is kérdés, mit lehet ma tenni, az egyetemi autonómia romjait kell-e óvni, vagy reális-e célul kitűzni az autonómia várának újjáépítését.
Ez leginkább attól függ, mennyien szólalnak meg. Aki hallgat – legfőképpen, aki vezetőként hallgat – nevét, intézményét is adja a változásokhoz. Kérdés, lesz-e elég erő annak a kormányzati stratégiának az útjába állni, mely abban utazik, hogy sunyi módon a vizsgaidőszaktól a nyári szünetig nyúló lusta időszakban vigye be utolsó mélyütését az egyetemeknek.
Az egyetemek, illetve karok önvédelmi reflexek jeleit mutatják, amikor egy-egy szakjuk, épületük veszélybe kerül. E reflexmozgások még akkor is örvendetesek, ha úgy tűnik, hosszú az az út, ami a szakok, a karok és az egyetemek közötti szolidaritás megteremtéséhez vezet.
Talán reményt ad az is, hogy eljutottunk addig a pontig, amikor forradalmi sasfészeknek még madártávlatból nézve sem nevezhető jogi egyetemek dékánjai is megszólaltak, ha még nem is követelnek, de legalább már kérnek. A kormányablakig vezető sorba beállva kérik az NKE-t újabb, az államtudomány területén is monopóliumhoz juttató törvényjavaslat visszavonását.
Az intézmény messze került attól, amit a demokratikus jogállamokban egyetem alatt értenek. Az NKE a Nemzeti Együttműködés Rendszerét (NER), az új, illiberális állam lényegét képezi le.
Nézzük, milyen örökségre épít az überegyetem. Az NKE öndefiníciója szerint szellemi elődjének a magyarországi katonai felsőoktatás 1945 előtti múltjához kötődő hadiakadémiáját, a Ludovikát tekinti. Ez az önmeghatározás az intézmény képzési profilját csak részben fedi, hiszen az NKE a katonai és rendészeti felsőoktatási reform mellett most válik államtudományi intézménnyé.
Az NKE államtudományi képzésről vallott koncepciója és kiépítése az államszocialista diktatúra örökségével is rokon. Az államtudományi képzést az egykor a tanácsi szakemberképzés intézményeként létrejött Államigazgatási Főiskola utódjára, az NKE-hez az intézmény gründolásakor csatolt Közigazgatás-tudományi Karra építik.
De a kialakított államtudományi portfolió hajaz az egykori Marxizmus-Leninizmus Esti Egyetemre, közkeletűbb nevén a Foxi Maxira is. Úgy tűnik, az állam társadalmi szerepe vizsgálatának régi-új korszaka jön. A magyarországi diktatúrák, mind a Horthy-, mind az államszocialista korszak szellemi örökségével rokon történeti örökség, egy igazi diktatúramix jelenik meg NER-ben, és ezt képviseli az NKE is.
Egy kormányhatározatban [1602/2014. (XI.4.)] született meg a kormánynak az a döntése, hogy az államreform részeként Államtudományi Egyetemmé alakul át az NKE, az Államreform Bizottság elnöke pedig Patyi András, az egyetem rektora lett. A bizottság eredményesen működött, időközben megalakult az NKE-n az Államtudományi Intézet (ÁTI),
Közel tehát az új tudományosság, ami szakít a hanyatló nyugat dogmáival, és a jó államot (a NER-t) mérhetővé teszi. A tudományos kutatások meghozták gyümölcsüket: jelenleg a parlament előtt az osztatlan kisdoktori címmel záruló államtudományi képzés létrehozásának terve, mely képzés kizárólag az NKE-n folyhat.
Úgy tűnik, a rektor hadtudomány alatt a gyakorlatban űzött katonai tevékenységet érti. A nyilatkozatok alapján olykor nehéz eldönteni, hogy ki a kormány és ki az egyetem vezetője, olyannyira együtt lép a két személy. Már azon sem lepődnénk meg, ha a halálbüntetés visszaállításáról szóló diskurzusba közösen kérnék fel közreműködésre a téma szakértőjeként az egyiptomi elnököt.
Ha lesz 4 ezer független támogatója az Átlátszónak, akkor nincs az a lázárjános, aki el tudna minket hallgattatni. Legyél egy a 4 ezerből, és változtasd meg Magyarországot! Tudnivalók itt.
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Bankkártya
Átutalás
PayPal
1%
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!