Vízibiciklis parkká változtatta az áradó Zagyva az uniós pénzből épült hatvani kerékpárpályát
A 140 milliós pályát a töltések közé tervezték, az pedig már a természet rendje, hogy a hullámtereket időnként elönti a víz.
A magyar külügyminisztérium ingatlant vásárolt Lendván, amit a helyi kisebbségi ernyőszervezet ingyen használ. A szlovén külügyminisztérium azonban a vásárlásról és az épületben tervezett konzuli tevékenységről is az Oštro szlovéniai oknyomozó központtól értesült, ezért bekérették a szlovéniai magyar nagykövetet.
Kulcsmegállapítások:
Tavaly szeptemberben Horváth Ferenc, a magyar nemzeti közösség képviselője a szlovén TV Hidak (Mostovi) című műsorának riporterével az új irodájában, a Muravidéki Magyar Közösségi Házban beszélgetett. Amikor nyáron felavatták az épületet, „a közösség régi álma vált valóra” – mondta Horváth.
A szlovéniai magyar kisebbség ernyőszervezete, a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség (MMNÖK) a Fő utca 7. szám alatti, több mint száz éves polgári házban kapott új helyiségeket. Horváth a riportban meg is mutatta azokat az újságírónak.
Horváth irodájában üdvözölték az ügyvédeket, meglátogatták a könyvelési osztályon dolgozó kollégáját, benéztek a tárgyalóterembe és megálltak egy olyan irodában, amely nagyon hasonlított Horváthéra. Horváth ott egy másik tisztséget töltött be – az MMNÖK elnöki pozícióját.
A tudósításból azonban hiányzott egy fontos információ.
Az ingatlant a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium 2019-ben 750 000 euróért vásárolta meg, és tavaly határozatlan időre ingyenesen átadta az MMNÖK-nek.
A magyar minisztérium 1,1 millió eurót különített el az ingatlan felújítására. Ezzel kapcsolatban együtt kellett működnie a maribori kulturális örökségvédelmi intézettel is, mivel az ingatlanon található épületek közül kettő műemlékvédelem alatt áll.
A kölcsönösség meghatározásáról szóló törvény 15. cikk 2. bekezdés értelmében a szlovén külügyminisztérium által kiállított viszonossági igazolás bemutatása esetén egy külföldi ország tulajdonjogot szerezhet szlovén ingatlanokban. A magyar külügyminisztérium nem szerezte be az igazolást, a szlovén bíróság mégis bejegyezte az ingatlan tulajdonosaként.
A szlovén Külügyi és Európa-ügyi Minisztérium (MZEZ), ahogy most hívják, idén január 11-én szerzett tudomást a lendvai magyar vásárlásról – amikor az Oštro újságíróinak kérdései eljutottak hozzá. Magyarországtól ezután további tájékoztatást kértek, és bekérették a ljubljanai magyar nagykövetet egy beszélgetésre.
Horváth Ferenc képviselő a magyarországi vásárlást követően a Fő utca 7. szám alá költöztette képviselői irodáját. A bérleti díjat az országgyűlés fizeti – amely szintén az Oštrótól tudta meg, hogy az általuk fizetett helyiségek magyarországi tulajdonban vannak. A bérleti szerződés mellékletét az MMNÖK-val kötötték meg.
A szlovéniai magyar kisebbség új helyiségről szőtt álma 2019 július elején új lendületet kapott, amikor Orbán Viktor magyar miniszterelnök aláírta a lendvai Fő utca 7. szám alatti épület megvásárlásáról és felújításáról szóló kormánydöntést.
Alig három hónappal később a magyar külügyminisztérium megvásárolta az ezen a címen található főépületet, valamint mellette egy volt magtárat és egy kis raktárt egy alig több mint 1300 négyzetméteres telken.
A Fő utca 7. szám alatti épület évtizedekig a lendvai mezőgazdasági szövetkezet székháza volt. Körülbelül hét évvel ezelőtt döntöttek a költözés mellett – mondta el az Oštrónak Silvo Lutar, a szövetkezet igazgatója. Az udvar túl kicsi volt az élelmiszerek kirakodásához, az egykor gazdag barokk épület pedig romos állapotban volt.
A szövetkezetnek nem volt elég pénze a felújításra, az új tulajdonosok viszont igen.
Egy magyar kormányrendelet 617 millió forintban korlátozta a vásárlás és a felújítás költségeit, ami az akkori árfolyamon 1,9 millió eurónak felelt meg.
A maribori kulturális örökségvédelmi intézet 2020 tavaszán adta ki azokat a feltételeket, amelyeket a beruházónak teljesítenie kellett a felújításhoz.
A téglabarna, repedezett vakolatú homlokzatot mostanra helyreállították és újrafestették, a gazdag stukkózást, a korlát és az erkély sérüléseit kijavították, a nem megfelelő műanyag ablakkereteket fakeretekre cserélték, a bejáratnál lévő kaput pedig vissza kellett állítani az eredeti állapotába. Az egykori magtárat is helyreállították, megőrizve annak ipari jellegét.
Tavaly július 15-én Novák Katalin magyar köztársasági elnök ünnepélyesen átadta a kulcsokat az MMNÖK-nak. Az eseményen részt vett a Szlovén Köztársaság akkori elnöke, Borut Pahor is.
Az új muravidéki magyar közösségi központ létrehozásáról szóló, Orbán Viktor által aláírt kormányrendeletben az állt, hogy a létesítményeket nyilvános pályázat nélkül, határozatlan időre az MMNÖK rendelkezésére bocsátják. A szervezettel 2022 júliusában kötötték meg a használati szerződést, amelyben egyebek között kikötötték, hogy a magyar konzuli szolgálat ingyenesen használhatja a reprezentációs helyiséget az épületben.
Lebár Tomi, az MMNÖK jogásza az Oštrónak kifejtette, hogy a lendvai Magyar Konzulátussal közösen eddig egy rendezvényt szerveztek az október 23-i magyar nemzeti ünnep alkalmából. Ennek az egykori magtár rendezvényterme adott otthont.
Ebben az épületben működnek a magyar nemzeti kisebbség más szervezetei is, például a Népújság hetilap szerkesztősége, a Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet és a Muravidéki Magyar Ifjúsági Szervezet.
„Ahogy a neve [Muravidéki Magyar Közösségi Ház] is sugallja, a funkciója az, hogy otthont adjon az egész közösségnek” – mondta Horváth a szlovén TV újságírójának a felújított helyiségek bemutatásakor.
Arról, hogy a magyar külügyminisztérium megvásárolta a Fő utca 7. szám alatti ingatlant, a szlovén külügyminisztérium január közepén értesült, amikor eljutottak hozzá az Oštro első újságírói kérdései a vásárlással kapcsolatban. A magyarországi tulajdonjog addigra már három éve be volt jegyezve a telekkönyvbe.
Az MZEZ-nek arról sem volt tudomása, hogy a helyiségeket alkalmi konzuli tevékenységre szánják.
A külügyi törvény szerint egy külföldi ország „konzuli, gazdasági, tájékoztatási, oktatási és kulturális tevékenységek” céljából a külképviselet székhelyétől különálló egységet nyithat Szlovéniában, feltéve, hogy az egységet akkreditált személyek működtetik, és a tevékenységet a szlovén külügyminisztérium is jóváhagyja.
A kölcsönösségről szóló törvény értelmében egy külföldi ország diplomáciai képviselet vagy konzulátus szükségletei céljából ingatlan-tulajdonjogot szerezhet Szlovéniában, ha az adott ország lehetővé teszi a Szlovén Köztársaság számára, hogy ugyanezen célból ingatlan-tulajdonjogot szerezzen Magyarországon. A viszonosság fennállása esetén a külügyminisztérium igazolást állít ki, amelyet a külföldi állam a tulajdonjog ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésénél bemutat. Ellenkező esetben a tulajdonjog bejegyzése érvénytelen, és azt törölni kell az ingatlan-nyilvántartásból.
A magyar külügyminisztérium azonban az MZEZ jogszabályban előírt igazolása, és így a szlovén kormány tudta nélkül jegyeztette be a Fő utca 7. szám alatti ingatlanra a tulajdonjogát.
Hogy ez mennyire szokatlan, azt a magyarországi ingatlanvásárlások múltbeli példái is jelzik, amelyek alkalmával a szomszédos országtól kaptak viszonossági igazolást. Az MZEZ szerint ez volt a helyzet akkor is, amikor Magyarország 2016 októberében a lendvai Fő utca 30. szám alatt vásárolt helyiségeket a főkonzulátus számára. Ugyancsak megkapta ezt az igazolást 2018-ban, amikor a ljubljanai Barvarska steza utcában lévő helyiségeket vásárolta meg – ahol a Liszt Intézet, illetve a ljubljanai Magyar Kulturális Központ tevékenykedik.
Az MZEZ megerősítette az Oštrónak, hogy amennyiben egy külföldi ország diplomáciai-konzuli tevékenység végzése céljából vásárol ingatlant Szlovéniában, a tulajdonjog bejegyzéséhez be kell szereznie a szükséges hozzájárulást. A kölcsönösség meghatározásáról szóló törvény vonatkozó cikkének értelmezését igazolta az Állami Ügyvédi Kamara is, amely megerősítette az MZEZ értelmezését.
Az MZEZ további pontosítást kért a magyar féltől, és ezért megbeszélésre hívta a ljubljanai magyar nagykövetet. Az Oštrónak a beszélgetésről úgy nyilatkoztak, hogy „a magyar nagykövet a tájékoztatást tudomásul vette”.
A telekkönyvi eljárást a Šmarje pri Jelšah-i járásbíróság folytatta le. Ez az Oštro kérdéseit továbbította a celjei kerületi bírósághoz, amelynek igazgatónője, Ksenija Ručigaj kifejtette, hogy az ingatlan új tulajdonosát 2019. november 6-án jegyezték be az ingatlan-nyilvántartásba. Érvelése szerint mivel az uniós tagállamok állampolgárai és jogi személyei nemzetközi szerződések alapján szereznek tulajdonjogot, és nincs szükségük viszonossági igazolásra, ezért Magyarországnak sincs szüksége rá.
Ručigaj állítása nincs összhangban a viszonossági törvény rendelkezéseivel.
Arra a többször megismételt kérdésre, miért nem kérték a vásárlótól a törvény által előírt MZEZ-igazolást, Ručigajeva nem válaszolt. Ragaszkodott azonban ahhoz, hogy a vásárlás érvényes volt, mivel a vevő uniós jogi személyiség.
Az Oštro az elmúlt két hétben többször is tájékoztatást kért a magyar külügyminisztériumtól a lendvai ingatlan igazolásáról és az MZEZ tudta nélkül történő megvásárlásáról.
A kérdésekre Szijjártó Péter tárcája nem válaszolt a szlovéniai lapnak.
A ljubljanai magyar nagykövetség azonban idén január 25-én, több mint három évvel a vásárlás után, az Oštro rendelkezésére bocsátotta az Unija Consulting tanácsadó cég által számukra és a magyar külügyminisztérium számára készített jogi szakvéleményt a viszonossági eljárásról.
Úgy ítélték meg, hogy nem volt szükség viszonossági igazolásra. Véleményüket azzal támasztották alá, hogy az ingatlant „nem diplomáciai képviselet vagy konzulátus céljaira vásárolják és használják”.
A tanácsadó cég azonban a tényállás leírásakor nem vette figyelembe, hogy az MMNÖK a magyar Külügyminisztériummal kötött szerződés alapján köteles a konzuli szolgálat rendelkezésére bocsátani egy reprezentációs helyiséget.
A ljubljanai magyar nagykövet, Dávid Andor Ferenc a Oštrónak kifejtette, hogy sem a nagykövetség, sem a főkonzulátus nem végez diplomáciai vagy konzuli tevékenységet a lendvai Fő utca 7. szám alatt. Az ő értelmezésük szerint az MMNÖK-kal kötött használati szerződésük értelmében a magyar nemzeti közösség számára fontos rendezvények szervezésére használhatják ezeket a helyiségeket, amelyekhez kulccsal sem rendelkeznek.
„A kölcsönösség meghatározásáról szóló törvény 15. és 16. cikkelyével kapcsolatban nincs sajátos elképzelésünk” – mondta Dávid. Ezeket „úgy értelmezzük, ahogyan le vannak írva”.
Horváth Ferenc képviselő helyi irodája tavaly szeptemberig Lendván, a Fő utca 124. szám alatt működött. Az épület tulajdonosa az MMNÖK. Majd amikor az MMNÖK tavaly nyáron megkapta a Fő utca 7. szám alatti épületet ingyenes használatra, oda helyezte át székhelyét, és Horváth is oda költöztette irodáját.
Horváth irodájának bérleti díját és a működési költségeit a szlovén országgyűlés fizeti. A bérleti szerződést eredetileg a Fő utca 124. szám alatti irodára kötötték, havi 180 euró értékben, egy 16 négyzetméteres helyiségre.
Tavaly augusztus végén Horváth írásban tájékoztatta az országgyűlést az iroda új címéről, és szeptember 6-án kiegészítő szerződést írtak alá, amelynek értelmében az országgyűlés továbbra is havi 180 eurót fizet ki, de immár egy 42 négyzetméteres irodáért.
A kiegészítő szerződésben azonban, amelynek másolatát az országgyűlés továbbította az Oštrónak, tévesen az áll, hogy Horváth új irodájának tulajdonosa az MMNÖK. Így az országgyűlés, amely Horváth irodájának bérleti díját az MMNÖK-nak fizeti, az Oštro kérdéséig szintén nem tudta, hogy nem ez a szervezet, hanem a magyar külügyminisztérium az épület tulajdonosa.
A bérleti szerződés kiegészítését Uršula Zore Tavčar, az országgyűlés főtitkára és Bači Zsuzsanna, az MMNÖK alelnöke írta alá. A bérbeadó a szerződés (kiegészítésének) aláírásával garantálja az információk pontosságát – magyarázta az országgyűlés:
„Soha nem fordult még elő, hogy a bérbeadó tájékoztatása téves lett volna”.
Az Oštrót később arról tájékoztatták, hogy a szerződést ennek megfelelően módosítani fogják. Mivel kiderült, hogy a bérbeadó nem az épület tulajdonosa, az MMNÖK a tulajdonos hozzájárulását is be fogja szerezni – tették hozzá.
Lebár Tomi, az MMNÖK ügyvédje az Oštrónak elmondta, hogy a szerződéskötéskor „valószínűleg figyelmen kívül hagyták”, hogy a kiegészítő szerződésben az MMNÖK szerepel tulajdonosként. Megerősítette, hogy az MMNÖK kapja a bérleti díjat, és a magyar külügyminisztériummal kötött használati szerződés szerint az épületek általános költségeit is az MMNÖK fizeti.
A magyar külügyminisztérium és az MMNÖK közötti használati szerződés, amelynek egy példányát az Oštro is megkapta a külügyminisztériumtól, kimondja, hogy az MMNÖK-nak, mint az épületek haszonélvezőjének, jó gondnokként kell eljárnia, karbantartania és kijavítania a hibákat, valamint fizetnie kell a távközlési és egyéb szolgáltatásokért. A tulajdonos, azaz a minisztérium beleegyezése nélkül nem köthet szerződést harmadik féllel. A minisztérium három hete nem válaszol az Oštro kérdéseire.
Lebár, az MMNÖK ügyvédje kifejtette, hogy mivel az országos parlamenti iroda és a szlovéniai magyar etnikai kisebbség ernyőszervezete kapcsolatban áll egymással, ezért közös céljaik elérése érdekében célszerű, hogy egy épületben, egy helyiségben tartózkodjanak: „Ez már évek óta így van”.
Ez az állandóság azonban 2023 elején megszűnt. Horváth tizenkét évig volt az MMNÖK elnöke, egészen idén január 9-ig, amikor is Orban Dušant, Šalovci Községi Magyar Nemzeti Önkormányzati Közösség elnökét, az MMNÖK korábbi alelnökét választották a szervezet élére.
Most már hivatalos, hogy Horváth több éve betöltött MMNÖK elnöki tisztsége megszűnt. Munkáját továbbra is a képviselői irodában végzi, csak egy emelettel lejjebb. Ahogyan arról a parlament az Oštrót tájékoztatta, az iroda minden nap használatban van.
Írta: Maja Čakarić/Oštro – Fordította: Gyurkovics Virág/Átlátszó Vajdaság
Címlapkép: Novák Katalin magyar (k) és Borut Pahor szlovén köztársasági elnök (j), valamint Horváth Ferenc, a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség (MMÖNK) elnöke (b) átvágja a nemzeti színű szalagokat az MMÖNK új székházának avatásán a szlovéniai Lendván 2022. július 15-én. MTI/Bruzák Noémi
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA 140 milliós pályát a töltések közé tervezték, az pedig már a természet rendje, hogy a hullámtereket időnként elönti a víz.
Nem csak Orbán Viktor és Szijjártó Péter, hanem a köztársasági elnök(ök) katonai repülős útjairól is irreális számokat közölt a honvédelmi tárca.
Az előző negyedévhez képest ismét csökkent a negyedéves GDP-nk, vagyis a KSH legfrissebb adatai alapján technikai recesszióba került Magyarország.
Egy közbeszerzési szakértő segítségével kiderítettük, melyek azok a cégek, amelyek évek óta szinte minden közbeszerzést megnyernek egy városban, amin indulnak.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!