Ismét milliárdos forgalmat bonyolított a szekszárdi fideszes politikus cége
Horváth István családi vállalkozása 1,1 milliárdos árbevételt ért el tavaly, miközben jelentős uniós támogatást is kapott.
Matolcsy György jegybankelnök kisebbik, az üzleti életben aktívabb fia, Matolcsy Ádám kimagasló évet zárt. A Balaton Bútor Kft. bevétele több mint kétszerese lett az előző évihez képest: 1,6 milliárd forintról 3,7 milliárd forintra ugrott. Az adózott eredmény meseszerű ugrást mutat: 18 millióról 155 millióra nőtt. Matolcsy Ádám most nem vett ki pénzt ebből a cégéből, a tulajdonában lévő Magyar Stratégiai Zrt.-ből azonban 300 milliós osztalék ütötte a markát. Matolcsy Ádám dúskál az állami és MNB-s megbízásokban, miközben azt sem nagyon takargatja, hogy szívesen költ luxusra a megtakarításaiból.
Megjelent a Balaton Bútor Kft. tavalyi évre vonatkozó beszámolója. Matolcsy György jegybankelnök fia, Ádám, 2015-ben vásárolta meg a bútorgyárat.
A jó hír, hogy a jegybankelnök fiának érdekeltsége 2021-ben több mint kétszeres bevételt ért el, mint az azt megelőző évben: 1,6 milliárd forintról 3,7 milliárd forintra ugrott. Az összegből 673 millió forint exportértékesítést takar. Az adózott eredmény meseszerű ugrást mutat: 18 millióról 155 millióra nőtt, ami több mint nyolcszoros növekedés. A nyereséget az eredménytartalékba helyezték.
A cég nem szűkölködött nyertes pályázatokban: 428 millió forint támogatást számoltak el. Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő nemrég számolt be arról, hogy szabálytalanság miatt bukott 50 millió forintot a cég, ennyivel csökkentették ugyanis az okos irodafejlesztést célzó uniós pályázatának a támogatását.
A beszámolóban megjegyzik, hogy a Balaton Bútor Kft. jelenléte az angol piacon hosszú ideje jelentős volt: „Az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépésével sajnálatos módon piacot veszítettünk és drámai mértékben növekedtek vám és adminisztratív költségeink. A piacvesztés miatti hatást számoltuk ki, és a tényszámok alapján indultunk a BAR-2021 Európai Bizottság Brexit kárenyhítő pályázatán.” A 24.hu írta meg, hogy a Brexit-kárpótlás alapjából 308 millió forintot nyert el a cég, ami a 2020-ban elért teljes profit tizenhétszerese, a frissen közzétett 2021-esnek pedig a duplája.
A pénzügyi beszámoló szerint a cég többségi tulajdonosa a Magyar Stratégiai Zrt., amelynek egyszemélyes tulajdonosa Matolcsy Ádám György. A pénzt anno a Matolcsy-unokatestvér, Szemerey Tamás bankjától, a Növekedési Hitelbanktól vették fel. Később az is kiderült, hogy valójában az édesapa, Matolcsy György emblematikus programja, a cégeket olcsó hitelekkel támogató Növekedési Hitelprogram volt a hitel forrása.
A cégadatbázis szerint a Balaton Bútor Kft. a Glamorous Szépségipari Berendezések Kft. többségi (80 százalékos) tulajdonában van. Ez a cég is Matolcsy Ádám érdekeltsége volt, a Balaton Bútor Kft. jogelődje, a beolvadást 2018-ban határozták el.
A Balaton Bútor Kft. igen sikeresen szerepel az elmúlt években az állami közbeszerzéseken. A bútorgyár szállított a Testnevelési Egyetemnek, az Országos Bírósági Hivatalnak, de még az édesapja által vezetett Magyar Nemzeti Bank által tulajdonolt egykori Postapalotába is. Ezt Vadai Ágnes DK-s képviselő számon is kérte, mire a Nemzeti Nyomozó Iroda válaszában azt közölte, hogy ez etikai kérdéseket vethet fel, de nem indokolja büntetőjogi lépések megtételét – írta a 444.hu.
Matolcsy Ádám tulajdonában lévő Magyar Stratégiai Zrt.-nek sem sikerült rosszul az év: a vállalkozás 290 millió árbevételt könyvelt el, ez 2020-ban mindösszesen 103 millió volt. A cég tavaly 199 millió forint adózott eredményt ért el, ami több mint háromszorosa a 2020-as nyereségnek, ami 59 millió forint volt. A munkavállalók átlagos létszáma öt fő.
A tavalyi adózott eredményt Matolcsy Ádám osztalékként jóváhagyta, illetve az előző évek eredménytartalékából hozzácsapott még 104 millió forintot. Így 300 millió forintot vett ki ebből a cégéből.
Matolcsy Ádám neve idén februárban vált széles körben ismertté, amikor nyilvánosságra került, hogy a Pallas Athéné Geopolitikai Alapítvány által megvásárolt, majd a Felis nevű magántőkealapnak továbbadott 1,3 milliárd forintot érő svábhegyi villában lakott egy darabig, és ezt meg is erősítette. A villa titkára úgy derült fény, hogy Matolcsy Ádám felesége Instagramon mutatta meg a gyönyörű otthont, Hadházy Ákos képviselő pedig felismerte azt egyedi ablakai alapján.
A 36 éves üzletember szereti a luxust, 2019-ben az Átlátszónak megerősítette, hogy négy Porsche 911 Targája van, de egy 2020-as Porsche Taycan Turbo S-t is neki tulajdonítanak. Sajtóhírek szerint utazásain rendszeresen magángéppel repül, de állítása szerint nem tulajdonol ilyen járművet.
Zimre Zsuzsa—Zsilák Szilvia
A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Nyitókép: Átlátszó-montázs (forrás: balaton-butor.hu; Matolcsy Ádám Facebook-oldala)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásHorváth István családi vállalkozása 1,1 milliárdos árbevételt ért el tavaly, miközben jelentős uniós támogatást is kapott.
Közadatigénylés után kaptuk meg a tram-train hatósági engedélyének kivonatát. Ebből kiderül, minden egyes vonatot egyesével kell engedélyeztetni.
Erről írtak a független vidéki portálok a héten. Lapszemle.
Heti lapszemlénk a magyar sajtó legérdekesebb híreiből.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!