Feleannyiért dolgozott volna Mészáros volt vejének cége, mint Mészárosé
Lapunk és Hadházy Ákos parlamenti képviselő is azt az információt kapta, hogy a Homlok-cég nyerhette volna a GVH által vizsgált tendert.
Szinte zsarolásba illő nyomulás után szerezheti meg Pintér Sándor belügyminiszter volt üzlettársa annak a műemléki háznak a tetőterét, amelyben a belvárosi ingatlanmutyi egyik nagy kedvezményezettjeként lett tulajdonos. Rack László ingatlanügyleteinek szálai orosz energiaóriásokig és a Sanader-INA-Hernádi-ügyig vezetnek.
Titokzatosnak tűnő étterem nyílik a napokban a Wekerle Sándor (korábban Szende Pál) utca József Nádor térhez közeli rövid szakaszán. A tulajok a jelek szerint hiszik, hogy a jó bornak nem kell cégér: se cégtábla, csalogató étlap nem jelzi egyelőre az egységet, a függönyök elhúzva.
Diszkréten bekukucskálva úgy fest, az átalakítás megtörtént, látni némi pincérruhás sürgölődést is, de minapi, kora délutáni látogatásaink idején még nem tűnt úgy, hogy tárt karokkal várnák a vendégsereget.
A két Dorottya utcai helyrajzi számon nyilvántartott, összesen 135 négyzetméteres vendéglátóhely megszerzéséről az Átlátszónak az V. kerületi ingatlanügyekről készült sorozatában írtunk. Ott mutattuk be a tulajdonost is: ő Rack László egykor számítástechnikai portékákkal boltoló, újabban főképp ingatlanban utazó üzletember, Pintér Sándor belügyminiszter korábbi üzlettársa – a jelenleg a Danubius-csoportba tartozó Preventív Security Zrt.-t hozták létre másokkal közösen 1997-ben.
Ismét róla írunk, mert kedvezményesen szerzett belvárosi ingatlanjainak utóélete is több mint érdekes.
Korábbi cikkeink a belvárosi ingatlanmutyikról
Börtönviselt kisgazdától a belvárosi díszburkolatig: a Penta Kft. diadalmenete a közbeszerzéseken
A jófiúk belvárosa? Stílushangolás és nyomozások az V. kerületben
Belvárosi ingatlanmutyi III.: a kofakirály örökségétől Portik Tamás letartóztatásáig
Belvárosi ingatlanmutyi II.: mi lenne Pintérből egy Rejtő-regényben?
Rack a bérlőknek járó kedvezménnyel jutott a vendéglátó helyiség ingatlanához 2014-ben: a 135 négyzetmétert 48,7 millió forintért vásárolhatta meg egy tavaly április önkormányzati előterjesztés tanúsága szerint. Már bérlőnek is pályázaton kívül jelentkezhetett – erre úgy volt lehetősége, hogy az önkormányzat elfogadta, Rack a „lakosság alapellátását” szolgálja majd tevékenységével – ez lett végül az elegáns étteremkezdemény.
A tulajdonosi bizottság tavaly január végén döntött a bérbeadásról, május 20-án pedig Rack már meg is vehette a vendéglátóhelyet.
Feleségével közös cége, az RL Finance Kft. korábban, 2010-ben szintén kedvezménnyel, 53,5 millió forintért szerezte meg ugyanennek a sarokháznak másik, 130 négyzetméteres ingatlanát, amelyet addig a CWT Utazási Iroda magyarországi fióktelepe bérelt.
A bérlő lemondott az elővásárlásról a Rack-cég javára – érdekessége az esetnek, hogy a CWT külföldi ügyvezetőit a korábban V. kerület fideszes önkormányzatának is dolgozó Biczi és Tuzson Ügyvédi Iroda (jelenleg Biczi és Turi) képviselte, amelynek alapítója Tuzson Bencze (Fidesz) országgyűlési képviselő, a Rogán Antal volt belvárosi polgármester vezette képviselőcsoport frakcióvezető-helyettese és szóvivője.
Az RL Finance kevesebb mint egy év múlva túl is adott ezen az ingatlanon, a vevő, bizonyos Nixin Ingatlanforgalmazó, Beruházó és Kivitelező Kft. neve korábban egy bonyolult céghálóban bukkant fel. Az Átlátszó mutatta be a MET feltörekvő energetikai óriáshoz is kapcsolódó, de a horvátországi Mol-INA-vesztegetési botrányhoz is kötődő vállalkozásokat:
A Nixin a Fazakas-családba tartozó Capelli Éváé, a família többi tagja egymást váltotta a taglistán, a családfő, Fazakas Imre 2012-ben lépett ki a kft-ből. A Lvovban végzett mérnök 1979-től 12 éven át dolgozott a Videotonnak, az utolsó időben már tartós moszkvai kiküldetésben. Magyarországra orosz energetikai óriásvállalatok budapesti főnökeként érkezett vissza: előbb a Gazpromnak, majd a Jukosz olajtársaságnak dolgozott, újabban pedig a Lukoil benzinkutak felvásárlójaként került a hírekbe.
Fazakas Imréhez kötőtő off-shore cégekről gyanították a zágrábi ügyészek, hogy részt vett abban a pénzmozgásban, ami Ivo Sanader volt horvát miniszterelnök megvesztegetését szolgálta. Fazakas ezt zágrábi tanúvallomásában cáfolta, mondván, az utalásnak semmi köze nem volt a Mol-INA-akcióhoz: 2009-ben Krk szigeti birtokvásárlás reményében toltak át 5 millió eurót Robert Jezic horvát oligarcha svájci cégének.
Rackéknak megmaradt a titokzatos vendéglő, de úgy fest, nem kell sokáig beérniük egy szerény földszinti üzlethelyiséggel. A Dorottya utcai társasház közgyűlése augusztus 3-án úgy döntött:
„a Társasház tetőterét Rack László tulajdonostárs részére idegeníti el, a társasház teljes felújításáért cserébe”
Vagyis készpénz (vételár formájában legalábbis) nem cserél majd gazdát.
A gyűlés, akár csak az ezt megelőző, eléggé paprikás hangulatú volt egyes résztvevők szerint – mondásukat a leírt jegyzőkönyvek is alátámasztani látszanak.
A felújítás amúgy egy idén februári kormányhivatali határozat miatt vált égetően szükségessé: a hivatal örökségvédelmi osztálya az utcai homlokzat teljes renoválását írta elő, mondván „a főpárkány alatti fríz díszítőelemei hosszabb szakaszon hiányoznak, a homlokzat vakolatai nagy felületen hiányosak, erodáltak, a párkányok fémlemez felfedései felszakadtak”.
A lakók között akadnak, akik értetlenkedtek, miért kért teljes külső felújítást a hatóság, ráadásul nehezményezték, hogy nem tudtak az ügy előadójával értekezni, az illető csak a közös képviselővel tárgyalt. Az egyik rebellis tulajdonos egyenesen azt állította: „a kötelezés irányítottan lett kiadva azért, hogy a társasház sarokba legyen szorítva”.
Az illető hölgy javaslatáról – ha már muszáj felújítani, pályázzon a ház a kerületnél, az önerő pedig legyen a közösség lakáskassza-megtakarítása – nem szavazott a gyűlés. Igaz, nem sokkal korábban a közös képviselő körbejárta és megszavaztatta a tulajdonosokat a három opcióval: a teljes épülethomlokzatot (nem csak külsőt) felújítani tetőtér-eladással vagy pályázattal, esetleg megfellebbezni az örökségvédelmi határozatot.
A tetőtér értékesítése nyerte el a többséget, több ingatlanvállalkozó is tett ajánlatot. A tulajdonosok úgynevezett tetőtér-bizottsága ki is választotta a szerintük legkedvezőbbet. Végül azonban nem az általuk preferált cég, hanem a Rack-házaspár RL Finance Kft.-ja nyert, amely ígérete szerint lakásokat alakít majd ki a tetőtérben.
A szavazás előtt Rack szót kapott, s a jegyzőkönyv tanúsága szerint elmondta: „jó nevű nemzetközi céggel” végeztetett számításokat a felújítás költségeiről, amelyek e szerint elérhetik a 180 millió forintot is. Emlékeztette a lakókat, hogy az eladáshoz és az építési engedély megszerzéséhez is 4/5-ös többség szükséges a jogszabályok szerint.
Márpedig ő 36 százalékkal rendelkezik, meg tudja vétózni az ügyletet: „amennyiben ő nem járul hozzá az eladáshoz és az építési engedélyhez, úgy nem fog történni semmilyen eladás és beépítés”, ami azt jelenti, hogy a háznak önerőből kell elvégeztetnie a kötelező felújításokat.
Tulajdonostársa felvetésére Rack László hangsúlyozta, hogy nem zsarolás, amit tesz, de az ő szemszögéből is vizsgálják meg a kérdést.
Végül 21 százalékot képviselő tulajdonosok ellenében, a Rackot annó helyzetbe hozó, mindössze 1,5 százalékot képviselő önkormányzat tartózkodása mellett 43 százalékkal nyert Rack ajánlata.
Vele szavazott Eran Friedmann ingatlanvállalkozó két meghatalmazottja nevében (egyikük a felesége), a korábban a tetőtérért szintén bejelentkezett tulajdonostárs, a kárpátaljai kötődésű Negrai Margaréta, illetve az Ukrajnában tanult üzletasszony, egy ismert divat-világmárka magyarországi franchise-jogosultja, Sass Éva. Ő az ügyvezetője a legnagyobb tulajdonosnak: a New York-ban élő Marina Drukker Myd Kft.-je a pincét vásárolta fel korábban.
Az V. kerületi önkormányzatot írásban kérdeztük egyebek mellett a „puha nem” szavazatnak számító tartózkodás indokáról, de egyelőre nem kaptunk választ, ahogyan egyelőre Rack is elérhetetlennek bizonyult a számunkra. Az Átlátszó birtokában lévő jelenléti ív szerint amúgy csak a töredéke Rack tulajdona annak a 36 százaléknak, amivel a hitelesített jegyzőkönyv szerint a közgyűlés idején rendelkezett.
Az Átlátszónak nyilatkozó tulajdonosok, immár függetlenül attól, hogy hová szavaztak, azt mondják, a döntéssel érdekeltté váltak a minél gyorsabb és szakszerűbb munkavégzésben. E tekintetben ugyanakkor elbizonytalaníthatja őket, hogy az RL Finance által kommendált kivitelező cég 2012 óta veszteséggel gazdálkodik.
A Dorottya utcai tetőtér ügyében tartózkodó önkormányzat képviselőtestülete még márciusban döntött egyhangúan arról, hogy nem él elővásárlási jogával, így az RL Finance eladhatja másnak a Rackék által még 2000-ben megszerzett, a közeli Kristóf tér egyik szecessziós palotájában található 505 négyzetméteres ingatlant 122 millió forintért.
A rendszerváltozáskor eletronikai portékák kereskedelmében üzleti rutint szerzett Rack és családja a jelek szerint nagy erőkkel az ingatlanpiac felé fordult: a most részletezetteken felül is szereztek üzlethelyiséget az V. kerületben (legkevesebb kettőt a Váci utcában), s további száz négyzetmétert a Kristóf téri házban – amit azóta ugyancsak tovább értékesítettek.
Tevékenységük nem korlátozódik ugyanakkor a belvárosra, sőt Budapestre sem. Családi ős-cégük, a Rack Computer Kft. a kilencvenes évek közepén szerezte meg például a Nógrád megyei Karancsberényben, természetvédelmi területen található műemléki vadászházat, a Légrády-kúriát. A Pálháza-pusztai ingatlan előbb a szintén Rack-érdekeltségű Marco Polo Kft. vadászati cégé lett apport jogcímen, majd tavaly a Marco Polóban társtulajdonos Rudi Willibard Dohn-é.
A Magyar Narancs helyi forrásai egy 1999-ben megjelent cikk tanúsága szerint arról suttogtak, hogy a valaha munkásmozgalmi emlékhelynek számító (1944-ben partizán-harcálláspontként funkcionált) vadászlakba „ismeretlen aranyifjak járnak dolcevitázni”.
A kastély lett volna a fedezete a 2011-ben fantomcégként hivatalból törölt Marco Polo Kft. hátrahagyott kötelezettségeinek – a bíróság legalábbis a cég „törlést követően ismertté vált vagyonával kapcsolatos vagyonrendezést” rendelt el éppen a kastélyra vonatkozóan 2012-ben. A procedúra 2014. május végéig tartott. Rudi Willibald Dohn tulajdonszerzését június eleji hatállyal jegyezte be a földhivatal vagyonrendezés címén.
Rádi Antónia
Fizess elő az Átlátszóra, hogy még sok ilyen cikket írhassunk!
Havonta csak egy ezres: már csak 1077 új előfizetőre van szükségünk
ahhoz, hogy az alaptevékenységünk közösségi finanszírozású legyen. Tudnivalók itt.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásLapunk és Hadházy Ákos parlamenti képviselő is azt az információt kapta, hogy a Homlok-cég nyerhette volna a GVH által vizsgált tendert.
Októbertől a fideszes Győrfiné Dr. Hajdú Szilvia vezeti Aszódot, de a helyi lap októberi számában még az elődje szerepelt felelős kiadóként, és ez Győrfiné szerint nem volt jogszerű.
A Magyar Államkincstár nem akarja kiadni a Fulmer GmbH közel 1 milliárd forintos támogatásának iratait, de a bíróság első- és másodfokon is erre kötelezte.
Titkos eljárásban, a nyilvánosság teljes kizárásával folyik a Lázár János által „kastély-örökbefogadásnak” nevezett kastély-privatizációs pályázat.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!