Forintra pontosan eltalálta a cég a tender árát, cikkünk után újraindulhat a nyomozás
Az általunk bemutott gyanús tenderekről faggatta Vadai Ágnes képviselő a legfőbb ügyészt, aki feljelentésként értékelte a kérdést.
Újabb adásához ért az Átlátszó, a K-Monitor és a Transparency International Magyarország közös podcast-sorozata, amely az önkormányzatok működéséről, azok átláthatóságáról szól. Ezúttal két polgármesterrel, Nyirati Klárával és Soproni Tamással, Baja és Terézváros vezetőjével beszélgetett Hont András.
„Ez a minimum!” – fogalmaztuk meg 10 évvel ezelőtt a K-Monitorral és a Transparency International Magyarországgal (TI) közös programunkat, amelyhez az önkormányzati választáson indulók csatlakozását kértük. Azt vártuk volna el a különböző szervezetektől, politikusoktól, politikusjelöltektől, hogy a lefektetett kritériumok szerint vállalják, hogy átláthatóbbá teszik a helyi hatalom működését. A kezdeményezéshez 193 jelölt csatlakozott, közülük a választáson 43-an nyertek mandátumot.
A programban résztvevők értékelését mind 2022-ben, mind 2024-ben elvégezte a K-Monitor, a TI és az Átlátszó, majd az eredmények tükrében kértük az érintetteket, hogy beszéljenek tapasztalataikról, és ebből készítettünk egy podcastsorozatot. Igyekeztünk az epizódokat úgy összeválogatni, hogy a téma minden aspektusát érintsük, és az átláthatóság, a korrupcióellenes működés minden területét bemutassuk.
Az első adásban köztisztviselők, fontos hivatali vezetők voltak a vendégeink (Számadó Tamás fővárosi főjegyző és Borbás Gabriella, a józsefvárosi önkormányzat kerületgazdálkodási ügyosztályának vezetője). A másodikban civil szervezetek képviselői vallottak önkormányzaton belüli, illetve önkormányzattal szembeni küzdelem során szerzett élményeikről (kollégánk, Bodnár Zsuzsa, aki a Göd-ÉRT Egyesület tagja, valamint Várnai László, a Civil Zugló Egyesület önkormányzati képviselője).
A harmadik adást pedig a leginkább reflektorfényben lévő szereplőknek, a politikusoknak szántuk, mégpedig azokon belül is a települések első számú közszereplőinek. Két polgármester is elfogadta a meghívásunkat: a nemrég megyei jogú várossá vált Baja elöljárója, Nyirati Klára, illetve a VI. kerület (Terézváros) polgármestere, Soproni Tamás. Az „Ez a minimum!” 2024-es értékelésén mindkét önkormányzat előkelő helyet ért el: Terézváros a harmadik lett, Baja pedig az ötödik.
Nyirati Klára Baján nőtt föl, foglalkozása pedagógus, és helyi középiskolákban tanított. 1990-ben alapítója volt a bajai Fidesznek, de Fodor Gáborék kiválásakor ő is távozott a pártból. 2018-ban, az ellenzék számára komoly kudarcot jelentő országgyűlési választás után csatlakozott a Momentumhoz, és egy túlóratörvény elleni tiltakozáson nyilatkozott az egyik országos tévének.
Ennek hatására támadások indultak ellene lakóhelyén, ami viszont azt váltotta ki, hogy a helyi ellenzék megkereste, hogy legyen a polgármesterjelöltjük a közelgő önkormányzati választáson. Meglepetésre győzött is, és Baja polgármestere lett. A Momentumból viszont – a szövetségi politikával kapcsolatos egyet nem értése miatt – kilépett tavaly év végén.
A nyolcvanas évek közepén született Soproni Tamás gyerekkora óta a főváros VI. kerületében él. Anglisztika szakon szerzett diplomát az ELTE-n, és sokáig egy kis fordítócége volt. Közéleti munkásságát a Hallgatói önkormányzatban kezdte, majd 2014-ben a Bajnai-féle Együtt – a Korszakváltók Pártjának volt terézvárosi önkormányzati képviselőjelöltje. A Momentum alapítója és tagja az első elnökségnek, valamint többször vezette a párt aktivistahálózatát.
2019-ben az ellenzéki megállapodásoknak köszönhetően lett polgármesterjelölt a VI. kerületben, ahol 9 év után váltotta le a fideszes városvezetőt. Nyiratival ellentétben Soproni végig szilárd testületi többségre támaszkodhatott, és polgármesteri minőségében tagja a fővárosi közgyűlésnek is, ahol a Momentum frakcióját vezeti.
A két polgármester az Átlátszónak beszélt az előző vezetés örökségéről, a polgármesteri hivatalban és annak környékén az átadás-átvételkor fönnálló viszonyokról. Tapasztalataik – ahogy az adásból kiderül – vegyesek. Ahogy azzal kapcsolatban is, hogy miként tudtak együttműködni átláthatósági kérdésekben – és természetesen más ügyekben is – a testülettel.
Mivel az „Ez a minimum!” egyik külön kiemelt szempontja az önkormányzati cégek működése, természetesen erre is kitértünk a beszélgetésben. Ezzel kapcsolatban a polgármesterek szintén nagyon különböző helyzetről számoltak be, néhány egészen különleges esettel. Nem spoilerezve az adást, csak a példa kedvéért említjük, hogy Baján a Marketing Kft. végzi a gyermekélelmeztetést, és négy és fél év nem volt elég a profiltisztításra. Ennek ellenére Baja az átláthatósági értékelésen jól szerepelt a cégek transzparens működését illetően.
Nyirati és Soproni nem csupán polgármesterek, de jelöltek is a mostani választáson, így a kampány során szerzett benyomásokról is beszéltek. Illetve arról, hogy mennyiben és milyen módon kerültek szóba az átláthatóság kérdései a választási hadjáratban. E ponton érintettük a közadatigénylést kérdését, hiszen mindkét interjúalany megtapasztalta, hogy milyen ellenzékiként információkat kicsikarni, és milyen hirtelen megváltozott szerepben – akár az ellenfeleiknek – adatot szolgáltatni. Itt Terézváros nyújtott egy érdekes példát, ahol a közadatigénylés eljárásába diákmunkát vonnak be.
Mivel sem Baja, sem Terézváros nem önmagában áll egy üres folt közepén a térképen, együttműködésre szorul más szervezetekkel. Ráadásul egyes esetekben az önkormányzati hatáskörök megosztottak. Baja 2022-ig sok szempontból a megyei önkormányzatra is rá volt utalva, ami a várossal ellenkező politikai színezetű. Származtak is ebből nehézségek, amelyek konfliktusokhoz vezettek.
Ilyen jellegű problémája Soproninak nem volt, hiszen a főváros és a hatodik kerület egyaránt ellenzéki vezetésű, viszont nagyobb az átfedés – a két szintű önkormányzati rendszer miatt – ügyek sokaságában, mint egy vidéki városnál. Ebből viszont már fakadtak gondok, és itt említette Soproni sajátos átláthatósági kérdésként a hivatali kommunikációt.
„Ha velem így beszélnek, miként válaszolhatnak az egyszerű állampolgároknak?” – utalt arra, hogy milyen hangnemű válaszokat kap néha, amikor terézvárosi ügyekben ír a főváros bizonyos részlegeihez. Ugyanakkor saját kudarcáról is beszámolt e téren, mivel szerinte az átláthatóságnak része az is – és nyelvészként ez számára különösen fontos –, hogy a hivatalok közérthetően, minél egyszerűbben tájékoztassák a polgárokat. Ám a kerület vezetőjeként négy év alatt nem sikerült megtörnie a hivatali bikkfanyelvet.
A teljes adás meghallgatható Youtube-on, Soundcloudon, Spotifyon, Player.fm-en és további helyeken.
SHOW NOTES:
Átláthatóbbá váltak az Ez a Minimum! programhoz csatlakozó önkormányzatok: https://atlatszo.hu/kozadat/2024/03/21/atlathatobba-valtak-az-ez-a-minimum-programhoz-csatlakozo-onkormanyzatok/
Teljes jelentés a TI honlapján: https://transparency.hu/wp-content/uploads/2024/03/ezaminimum_ciklusvegi_jelentes_2024.pdf
Átláthatóbb önkormányzatok? Számonkértük az ígéreteket: https://atlatszo.hu/kozadat/2022/05/27/atlathatobb-onkormanyzatok-szamonkertuk-az-igereteket/
Újraindul az Ez a Minimum!, az Átlátszó, a K-Monitor és a TI Magyarország átláthatósági minimumprogramja: https://atlatszo.hu/kozugy/2019/10/02/ujraindul-az-ez-a-minimum-az-atlatszo-a-k-monitor-es-a-ti-magyarorszag-atlathatosagi-minimumprogramja/
A program honlapja: https://ezaminimum.hu
Nyirati Klára Facebook-oldala: www.facebook.com/nyiratiklara
Soproni Tamás Facebook-oldala: www.facebook.com/sopronitamas.momentum
Hont András Facebook-oldala: www.facebook.com/hontandras75
Az Átlátszó Facebook-oldala: www.facebook.com/atlatszo.hu/
Az Átlátszó Instagram-oldala: www.instagram.com/atlatszo
Az Átlátszó Twitter-oldala: twitter.com/atlatszo
Az Átlátszó YouTube-oldala: www.youtube.com/c/Atlatszovideo
Az Átlátszó Tumblr-oldala: atlatszo.tumblr.com
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásAz általunk bemutott gyanús tenderekről faggatta Vadai Ágnes képviselő a legfőbb ügyészt, aki feljelentésként értékelte a kérdést.
A környezetvédelmi engedély nélkül működő telephelyen évi 25 ezer tonna hulladékot kezelnek, az ott készült felvételek szerint szabálytalanul.
Két éve és idén is megkérdeztük a BGA-tól, hogy mennyi pénzt adott a CÖF-nek. 2022-ben mást mondtak, mint most. Mi lehet vajon a valóság?
Borkai Zsolt korábbi fideszes polgármester írta alá, de sem ő, sem utódja, Dézsi Csaba András, sem az Audi nem mond róla semmit.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!