Ez nem a gyermekvédelem éve volt: rendszerszintű problémákra derült fény
Pedofilügy, gyermekszépségverseny, bántalmazások, megkésett fejlesztések - tele volt gyermekvédelmi botrányokkal 2024.
November elején írtuk meg, hogy Szijjártó Péter külügyminiszternek nyáron 181 millió forint közpénzből béreltek egy magángépet egy kétnapos ázsiai utazásához. Cikkünk után Kálmán Olga (DK) országgyűlési képviselő megkérdezte, hogy mennyibe került ezen az úton az étel- és italfogyasztás, és egyáltalán, miért bérelnek rendszeresen luxusrepülőket Szijjártónak közpénzből. Érdemi válaszok helyett azonban a képviselőnő csak egy közhelygyűjteményt kapott, miszerint a külügyminiszter azért repked, hogy „a lehető leghatékonyabban tudja végezni a munkáját”.
A külügyminiszter 2024. június 13-án reggel landolt Manilában, a Fülöp-szigetek fővárosában, ahol gazdasági, tudományos és oktatási együttműködésről tárgyalt. Még aznap átrepült Vientiánba, Laosz fővárosába, ahol másnap, június 14-én megnyitotta a magyar nagykövetséget és beruházásokról tárgyalt, este pedig már újra Budapesten volt. Az utazáshoz ezúttal is egy luxus kategóriájú magánrepülőt béreltek neki közpénzből.
Amint azt november elején megírtuk, Szijjártó és nyolcfős kísérete ezúttal a T7-VSR lajstromjelű Bombardier Global Express XRS típusú magángéppel utazott. A repülő 852 km/órás utazósebességre képes, és 11.390 kilométert repül egyetlen tankolással. Arról, hogy a delegáció milyen körülmények között utazott, az Aviapages.com weboldalon található repülőgépprofil fotóit vagy az alábbi videót nézegetve bárki meggyőződhet.
Ősszel közérdekűadat-igénylést adtunk be a külügyminisztériumhoz, hogy megtudjuk, mennyi közpénzbe került Szijjártó Péter kétnapos kiruccanása a Fülöp-szigetekre és Laoszba a T7-VSR fedélzetén. Adatigénylésünkben megkérdeztük, hogy mennyibe került a repülőút, illetve (korábbi tapasztalataink alapján) arra is külön rákérdeztünk, hogy az út során mennyi volt az étel- és italfogyasztás, valamint az internethasználat költsége.
A külügyminisztérium azonban mindössze egyetlen mondattal válaszolt, miszerint a szóban forgó út kapcsán „180.885.277 forint kifizetés történt”.
Cikkünk után három nappal, november 8-án Kálmán Olga (DK) országgyűlési képviselő írásbeli kérdésben érdeklődött Szijjártónál, hogy
Szijjártó Péter nevében a helyettese, Magyar Levente külügyi államtitkár válaszolt a képviselőnőnek november 25-én. Magyar a három egyszerű és konkrét kérdésre szokás szerint nem adott érdemi válaszokat, csupán az alábbi tájékoztatást küldte el Kálmán Olgának:
„A külügyminiszter munkavégzése során a repülés technikai kérdés, ami annak van alárendelve, hogy a tárgyalásaira és a diplomáciai eseményekre időben odaérjen, így a lehető leghatékonyabban tudja végezni a munkáját.”
A DK-s képviselőnő nem adta fel, három nappal később, november 28-án ismét beadta ugyanazt a három kérdést a külügyminiszternek. Lehet tippelni, hogy mi történt ezután. Semmi új: december közepén Szijjártó nevében Magyar Levente államtitkár érdemi válaszok helyett megint elküldte a fenti szöveget Kálmán Olgának.
Vagyis továbbra sem tudni, hogy mennyiért ettek-ittak Szijjártóék a kétnapos ázsiai repülőúton a gép fedélzetén. Márpedig ez igencsak érdekes lenne, hiszen a külügyminiszternek volt már olyan repülése (egy honvédségi gép fedélzetén), amikor ő és a kísérete 5,5 millió forint értékben evett-ivott a levegőben, és még közel 7 millióért interneteztek – bár szerinte csak szalámis zsemlét szokott enni a katonai repülőkön.
Leggyakrabban ugyanis azokat használja: ahogy azt Kálmán Olga is említette a kérdésében, a magyar honvédség 2018-ban vásárolt 2 darab Airbus A319 (lajstromjelük 604 és 605) és 2 db Dassault Falcon 7X (lajstromjelük 606 és 607) típusú repülőt. A gépeket megvásárlásuk óta rendszeresen használják állami vezetők, leginkább Orbán Viktor miniszterelnök és Szijjártó Péter külügyminiszter, de rajtuk kívül más kormánytagok is utaznak velük időnként – Novák Katalin volt köztársasági elnök is többször ment valamelyik katonai géppel külföldi útjaira.
Ha azonban valamelyik honvédségi repülő „nem ér rá”, vagy valamilyen más okból nem megfelelő, akkor Szijjártó különböző bérelt luxusrepülőkkel utazgat a világban. Az ilyen magángép-bérléseket pedig a külügyminiszter saját magának engedélyezi – bármiféle költségkorlát nélkül. Meg is látszik, hogy nem spórol ezekkel az utakkal: korábban egy máltai repülőt béreltek neki 140 millió forint közpénzből egy kambodzsai kiruccanáshoz, egy holland luxusrepülőt pedig három rövid úthoz összesen 264 millió forintért.
Erdélyi Katalin
Címlapkép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszél a Enrique Manalo Fülöp-szigeteki külügyminiszterrel közösen tartott sajtóértekezleten a kétoldalú megbeszélésüket követően a főváros, Manila térségében levő Makatiban 2024. június 13-án. (fotó: MTI/EPA/Rolex Dela Pena)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásPedofilügy, gyermekszépségverseny, bántalmazások, megkésett fejlesztések - tele volt gyermekvédelmi botrányokkal 2024.
Összegyűjtöttünk öt olyan idei ügyet, amikor csak nagyon nehezen sikerült megszereznünk a közérdekű adatokat, mert az adatgazdák a végsőkig titkolták őket.
Több olyan esetről is írtunk 2024-ben, amikor a lakosság vagy egy civil szervezet eredményesen akadályozott meg, vagy késleltetett valamilyen károsnak tartott beruházást.
Az oroszok tömegesen tartóztatták le az ukrán civileket a megszállt területeken. A lelkészek sem voltak biztonságban, megkínozták, hadifoglyok között tartották őket.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!