Álhírekről szóló konferencián adott elő Sarkadi Nagy Márton
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége tartott konferenciát az álhírekről, az eseményen kollégánk volt az egyik meghívott előadó.
Szakmai kerekasztal-beszélgetésen vett részt Szopkó Zita átlátszós újságíró Krekó Péterrel, a Political Capital ügyvezetőjével, és Polyák Gáborral, a Mérték Médiaelemző Műhely alapítójával, az ELTE Média tanszékvezetőjével. Azokat a kérdéseket járták körül, hogy kik és miért működtetnek szándékosan dezinformációs célú csatornákat, hogyan befolyásolják a közéletet az álhírek, és mi a politika felelőssége mindebben. A beszélgetést Sarkadi Nagy Márton, az Átlátszó újságírója moderálta.
A Magyarországot érő dezinformációs nyomásnak alapvetően két nagy összetevője van: egyfelől a kormányzati vagy kormánnyal baráti médiának a propagandisztikus tevékenysége, másfelől az álhíroldalak, az úgynevezett „sufniszájtok” burjánzása.
De vajon miképpen lehetne csökkenteni a Fidesszel baráti média által okozott károkat? Milyen tendenciák figyelhetők meg a magyar sajtóban az orosz-ukrán háború kapcsán? És minek köszönhető az álhíroldalak számszerű sokasága és a népszerűsége, és miért nem lép ellenük a magyar állam? Többek között ezeket a témákat járták körbe a dezinformációról szóló esemény résztvevői.
A szakmai kerekasztal-beszélgetés az Átlátszó szervezésében valósult meg, csütörtök délután az Aurórában. A beszélgetésen kollégánk, Szopkó Zita is részt vett, Krekó Péter (Political Capital) és Polyák Gábor (Mérték Médiaelemző Műhely) társaságában. A beszélgetést Sarkadi Nagy Márton, az Átlátszó újságírója vezette.
A kerekasztal-beszélgetés visszanézhető az Átlátszó Facebook oldalán:
Az Átlátszón is több alkalommal foglalkoztunk már dezinformációval, és különböző álhíroldalak működését is igyekeztünk feltárni. Nemrég bemutattuk, hogy a dühödt véleménycikkeiről, és a kormányközeli médiából átvett cikkeiről ismert Mindenszó mögött egy esztergomi szoftverfejlesztő áll, a Világ Helyzete és Alternatív Hírek nevű áloldalak pedig egy nyíregyházi tanárhoz vezetnek.
Korábban cikksorozatban mutattuk be a 2018-as választások előtti Black Cube-akcióra hasonlító, a Magyar Nemzeten megjelent kampányvideókat. Az orosz-ukrán háború kitörésekor részletesen elemeztük, milyen álhíreket terjesztett a Kreml, hogyan jelentek meg az orosz propaganda narratívái a közmédiában, illetve a fideszes médiagépezetben.
2020-ban pedig bemutattuk a V4NA hírügynökség működését, de foglalkoztunk a Fidesz amerikai kampánytanácsadójának közpénzből készült angol nyelvű híroldalával, illetve a Magyar Nemzet napilap “Soros karmesteréről” szóló hatrészes, tényfeltárónak mondott cikksorozatával, amelyet az Európában már lebukott azeri lobbi inspirált.
Címlapkép: a beszélgetés résztvevői (fotó: Átlátszó/ Bodoky Bence)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA Magyar Újságírók Országos Szövetsége tartott konferenciát az álhírekről, az eseményen kollégánk volt az egyik meghívott előadó.
Az adófizetők pénzéből fenntartott közszolgálati média is kritika nélkül terjesztette a Magyar Nemzet kétes valóságalapú, lejárató írásait – derült ki...
Szakmai kerekasztal-beszélgetésen vett részt kollégánk, amelyen újságírók és egy elemző azokat a kérdéseket járták körül: milyen pénzből, milyen céllal és...
A helyi és az országos médiumok szerepe és feladata, együttműködés, közös médiaalap, szabályozott állami reklámköltések, kritikus gondolkodásra nevelés – többek...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!