Egyre kevesebb a menekült az ukrán határon, de a segítők a maximumot nyújtják
Helyszíni riportunk az ukrán határról.
Az Ilko Kucheriv Democratic Initiatives Foundation által végzett májusi kutatás szerint az ukrán lakosok véleménye jelentősen megváltozott arról, hogy mely országok tartoznak Ukrajna szövetségesei közé. A három legfontosabb szövetségesnek Lengyelországot, az Egyesült Államokat és az Egyesült Királyságot nevezték meg. A Magyarország szövetségesi mivoltáról alkotott véleményük a tavalyi 7 százalékhoz képest 0 százalékra csökkent.
Az ukrán Ilko Kucheriv Democratic Initiatives Foundation (DIF) 2022 májusában végzett reprezentatív közvéleménykutatást, amely során többek között azt vizsgálták, hogy milyen mértékben változtatta meg a háború a lakosság vélekedését Ukrajna legerősebb szövetségeseiről. Az adatokat egy korábbi, 2021 februárjában végzett kutatás eredményeivel vetették össze.
A 2021. februári felmérés szerint Ukajna három fő szövetségese az Egyesült Államok (38%), Lengyelország (35%) és Németország (28%) volt. Idén májusban az ukrán válaszadók fő szövetségesüknek Lengyelországot nevezték meg 65 százalékkal, ezt követte 63 százalékkal az Egyesült Államok, illetve a legnagyobb mértékű növekedéssel – 5 százalékról 66 százalékra nőtt a megbecsültsége – az Egyesült Királyság csatlakozott a listához.
Jelentősen csökkent az ukránok Németországról (-14%), Grúziáról (-13%) és Fehéroroszországról mint szövetségesről alkotott korábbi kedvező véleményük. Azonban Franciaország 6 százalékkal, Törökország pedig 4 százalékkal javított a megítélésén.
Bizonyos szövetséges országoknak, amik jelenleg is aktív katonai és pénzügyi támogatást nyújtanak Ukrajnának – mint Litvánia vagy Lettország – csökkent tavaly februárhoz képest az értékelésük.
A DIF ezt a csökkenést a kérdőívben szereplő kérdések kialakításával magyarázza: a válaszadók legfeljebb három országot választhattak ki, ezért szorulhattak bizonyos kisebb országok háttérbe. Azonban a balti országok ennek ellenére is hasonló rangsorolást kaptak, mint egyes nagyobb államok, például Franciaország és Németország.
Magyarország szövetségesi megítélése az ukrán lakosok oldaláról erősen negatív.
Az eddig sem túl magas 2021-es 7 százalék helyett májusban az ukrán válaszadók 0 (nulla) százaléka gondolta Magyarországról azt, hogy fontos szövetséges állam. Így India, Fehéroroszország és Oroszország mellett állunk a lista alján, megegyező értékkel.
Szémann Tamás – Pete Luca
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásHelyszíni riportunk az ukrán határról.
A háború kitörése óta egy független újságírókból álló csapat az orosz fegyverek, katonák és háborús bűnök azonosításával és bemutatásával foglalkozik.
Katonai együttműködésről, orosz háborús bűnökről tárgyalt ukrán kollégájával Ruszin-Szendi Romulusz, a Honvédség parancsnoka.
A magyar kormány állítja, hogy sem földi, sem légi úton nem engedélyezi az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok áthaladását Magyarország területén, az elmúlt hónapokban azonban több mint 50 alkalommal léptek be a magyar légtérbe katonai repülőgépek, hogy elérjék azt a lengyel repülőteret, amely az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok fő elosztópontja.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!