Tovább folytatódik a stadionépítés Magyarországon: ezúttal Nyíregyháza került sorra, ahol nettó 13,8 milliárd forintból épül a sportlétesítmény az Épkar Zrt. és a Nyír-Wetland Generál Zrt. kivitelezésében. A végösszeg azonban 19 milliárd is lehet, mert márciusban Orbán Viktor miniszterelnök ennyire emelte a stadionra fordítható keretet. Alvállalkozóként a Magyar Építő Zrt. is részt vesz a projektben.
Nélküled nincsenek fontos sztorik – adód 1 százalékát ajánld fel az Átlátszónak!
Az uniós közbeszerzési értesítőben május 10-én megjelent tájékoztató szerint az Építő-és épületkarbantartó Zrt. (Épkar) nyerte a Nyír-Wetland Generál Zrt.-vel közösen a nyíregyházi stadion tervezési és kivitelezési feladatok elvégzésére vonatkozó tendert. Az UEFA II-es sportlétesítmény építésére 2020. szeptemberben írták ki a közbeszerzési eljárást.
Az ajánlatkérő Beruházási, Műszaki Fejlesztési, Sportüzemeltetési és Közbeszerzési Zrt. (BMSK) által közzétett hirdetmény szerint a munkálatok a labdarúgó stadion fővállalkozói szerződés keretében történő tervezési és kivitelezési feladatait, a létesítményhez kapcsolódó külső közműcsatlakozások, tér- és útburkolatok, térépítészeti/kertépítészeti feladatok megvalósítását foglalják magukban.
Az elmúlt évben négy nagy budapesti, illetve főváros környéki sportberuházást követtünk nyomon és néztünk meg közelebbről drónnal. Közülük két látványberuházás horribilis összegekbe kerül az adófizetőknek. A kétszázmilliárdos atlétikai stadionra és a százmilliárdos kézilabdacsarnokra annyi pénzt költ a kormány, mintha 2020-ban nem is lett volna járvány.
A tenderdokumentációból kiderül az is, hogy a tervezési feladat nem más, mint egy 12 200,90 m² bruttó szintterületű labdarúgó stadion, továbbá egy kétszintes kiszolgáló melléképület megalkotása, illetve a tervdokumentáció elkészítése.
A kivitelezési munkálatok közé tartozik a meglévő, régi stadion elbontása (amelyből a tervek szerint egyedül a nyugati lelátó egyes szerkezeti elemei maradnak meg), a használatbavételi engedély megszerzése és menedzselése, valamint a tervdokumentáció alapján a rendeltetésszerű használatra alkalmas, „kulcsrakész” kivitelezés megvalósítása.
A stadion 8 150 fő befogadására lesz alkalmas.
A 10 160 m² alapterületű műfüves és élőfüves labdarúgó sportpálya mellett közönségforgalmi területek, technikai helyiségek, sajtóközpont, TV-stúdió és elsősegély-helyiségek kialakítására is sor kerül majd.
A nyertes ajánlatot az Épkar Zrt. és a Nyír-Wetland Generál Zrt. adta be közösen, a BMSK május 3-án kötötte meg velük a szerződést. A nettó 13,79 milliárdos beruházás alvállalkozók bevonásával valósul meg, akik többek között a tervezési, bontási, elektromos munkákban, valamint a környezetrendezésben, zsaluzásban és szigetelésben is részt vesznek.
Az ajánlatok összegzéséből kiderül, hogy alvállalkozóként a Magyar Építő Zrt. és a Linera Mérnöki Iroda Kft. fog résztvenni a projektben.
19 milliárd is lehet a végösszeg
A kormány eredetileg 10,32 milliárd forintos keretet biztosított a jelenleg NB II-ben játszó Nyíregyházi Spartacus FC otthonának szánt sportlétesítményének megépítésére. Egy márciusban megjelent kormányrendelettel az előkészítésére és megvalósítására fordítható keretösszeget Orbán Viktor 19,1 milliárd forintra emelte. A határozat szerint a pénzügyminiszternek idén 607 milliót kell átcsoportosítania a Gazdaságvédelmi Alapból a stadion megépítésére.
Vagyis ha kihasználják a teljes, 19,1 milliárdos keretet, akkor a nyíregyházi lehet az egyik legdrágább magyar stadion.
A nyíregyházi stadion építéséért nem volt nagy tolongás, a nyílt eljárásra a nyertes ajánlattevőkön kívül mindössze két ajánlat érkezett: a debreceni székhelyű Hunép Építőipari Zrt.-től, valamint a miskolci PEKA BAU 2000 Építőipari, Ingatlanforgalmazó, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-től.
Nem ez az első alkalom, hogy az Épkar Zrt. stadionépítésben érdekelt: a cég többek között részt vett a Puskás Aréna kivitelezési munkálataiban, a ZÁÉV Zrt.-vel közösen pedig a XVII. kerületi önkormányzat multifunkcionális sportcsarnokának tervezési és kivitelezési munkáiból is részt vállalt. Emellett a dubaji világkiállításra készülő magyar pavilont a WHB Zrt.-vel alapított közösen alapított cégük építheti összesen 10,6 milliárdért. Az Opten adatai szerint a budapesti székhelyű vállalkozás 2019-ben 19,7 milliárdos nettó árbevételt ért el, nyeresége 2,8 milliárd forint volt.
A nyíregyházi stadion építéséért felelős másik építőipari vállalkozás, a Nyír-Wetland Generál Zrt. a Nyír-Wetland Szolgáltató Kft.-n keresztül a nyíregyházi Zemenszky Rita és Zemenszky Márió többségi tulajdonában van. A zrt. 2020 októberében alakult át kft-ből zártkörűen működő részvénytársasággá. Nettó árbevétele tavaly 14 millió, 2019-ben 13,2 millió volt, adózott eredménye pedig 2020-ban 1,6 millió forint volt, az azt megelőző évben pedig 221 ezer forintos profitot termelt. A nyíregyházi stadion építéséből származó bevétel tehát valószínűleg jelentősen meg fogja dobja a cég mérlegét.
A legkisebb településen is követjük a közpénz útját – önálló közösségi oldalt nyitunk a vidék híreinek! Mostantól az Országszerte Facebook-oldalon megtalálható lesz mindaz, ami a vidéki Magyarországon történik – az Átlátszó riportjain, tényfeltáró, oknyomozó anyagain, a független portálok tudósításain és a civilek bejegyzésein keresztül. Kövess és keress minket, ha úgy érzed, élet a körúton túl is van: a te életed!
Szopkó Zita
A cégadatokat az OPTEN Kft. szolgáltatta. Címlapkép: A nyíregyházi stadion látványterve (forrás: nyiregyhaza.hu)
Adj 1 százalékot az Átlátszónak! Adószám: 18516641-1-42 Átlátszónet Alapítvány
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri vagy rendszeres adománnyal, vagy az szja 1 százalékod felajánlásával!
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodánál jelentették fel Kósa Lajos fideszes országgyűlési képviselőt, amiért az állítólagos csengeri örökösnőtől elfogadta a...
Évek óta visszatérő eleme a kisteleki turisztikai fejlesztéseknek a Pap-fenyves, a Csongrád-Csanád megyei település egyik kedvenc kirándulóhelye. A több hektáros...
Debreciner.hu: 2,6 millió forintot költött Debrecen önkormányzata a Future of Debrecen Facebook-hirdetéseire A Future of Debrecen mozgalom tagjai valamiféle környezetvédelmi...
Közel egymilliárd forintért tervezik fejleszteni a Nyíregyházához tartozó Sóstógyógyfürdőt. A projekthez egy zenélő szökőkút is tartozik, ami miatt több tucat fát...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!