Újabb akkumulátorgyár építésének előkészületeit kezdte meg a Samsung Gödön, és bár a második gyár katasztrófavédelmi eljárása még zajlik, az ezzel összefüggő telefonos közmeghallgatás inkább csak formalitásnak tűnik. Eközben a 2018-ban átadott első üzem is tovább bővül, pedig – a nyilvánosan elérhető dokumentumok szerint – még ez sem kapta meg az összes használatbavételi engedélyt. Az éjjel-nappal működő üzem zajszennyezése hosszú ideje pokollá teszi a lakosok egy részének életét, és egyelőre nincs garancia arra, hogy a helyzet a bővítés után nem lesz még rosszabb.
Nélküled nincsenek fontos sztorik – adód 1 százalékát ajánld fel az Átlátszónak!
Hónapok óta jelennek meg a nemzetközi sajtóban hírek arról, hogy a Samsung SDI 850 millió dollár értékű beruházást tervez Gödön, hogy második magyarországi gyárát is megépítse. Mivel a cég erről a beruházásról nem tett hivatalosan bejelentést, a Samsung sajtóosztályát kerestük meg információkért, s mivel nem válaszoltak, az összes megadott elérhetőségen próbálkoztunk. Tudni szerettük volna, hogy az eddig megvalósult és a most tervezett beruházásból mi készült el, és melyik fázisánál tart az első és a második gyár építése. Ám hetek óta sem írásban, sem telefonon nem kapunk választ.
A tervezett építkezés helyszínén viszont iszonyatos tempóban zajlanak a földmunkák, április 30-án pedig az építési engedélyt is kiadták az újabb felső küszöbértékű veszélyes üzemre.
Csakhogy jelenleg még zajlik ennek a második gyárnak a katasztrófavédelmi eljárása. Ennek részeként április 30. és május 3. között telefonos közmeghallgatásra került sor: a veszélyhelyzet miatt a lakosok csupán telefonon, három perces hívás keretében tehettek fel kérdéseket. S mivel a gödi különleges gazdasági övezet létrehozása óta a Samsung-beruházás ügyeit Pest megye önkormányzata intézi, egy megyei telefonszámot kellett hívni. Péntektől vasárnapig hangpostafiókra lehetett felmondani az üzeneteket, hétfőn pedig személyesen is fogadták a hívásokat. A feltett kérdésekre május 5-én, a Pest megyei önkormányzat csatornáján adnak válaszokat az illetékesek, majd május 12-ig döntenek a katasztrófavédelmi engedély kiadásáról.
Bővítés zajlik, vagy új gyár épül? Nehéz egyértelműen megállapítani. A Samsung-beruházás számára ugyanis szinte „szobánként” adják ki az építési engedélyeket, s ezekhez a különböző szakhatóságok rendre a hozzájárulásukat adják. Majd a Samsung egy idő után módosíttatja az épületek terveit. Így a meglévő egyes számú gyár minden épülete utólagos bővítésen esett át az elmúlt három év során. A második gyár építési engedélyezése még bonyolultabban zajlik. Erre az új gyárra, amelyhez 80 hektár plusz területet vásárolt meg a Samsung, már tavaly tavasszal kiadták az építési és a katasztrófavédelmi engedélyt. A pandémiás helyzetre hivatkozva azonban az új gyártócsarnokot és elektrolittárolót mégsem kezdték el megépíteni. Ugyanakkor a tüzivíz-tározók, raktárak, víztározók elkészültek az új fejlesztési területen. Majd kiderült, hogy ezek a megépült létesítmények tulajdonképpen az első gyárhoz is tartoznak. Most pedig új tervek készültek a második üzemre is. „A világjárvány alatt a Samsung felülvizsgálta az új gyárra vonatkozó elképzelését” – olvasható a katasztrófavédelmi engedélyezéshez készült dokumentumban. Eszerint már nem „különálló gyárként” kívánják megvalósítani az új üzemet, mint ahogy korábban tervezték, hanem a meglévő, egyes számú gyár „bővítéseként”. Ennek érdekében telekösszevonást kértek, s az eddigi két gödi telephelyüket egy helyrajzi számra vonta össze a Földhivatal. Így néha még második gyárnak, máskor bővítésnek nevezik a most megépíteni kívánt gyárépületeket. S hogy meddig tart még a gigaberuházás további terjeszkedése? Nem tudni, de a most kb. 500 ezer négyzetméteresre tervezett gyárkomplexum vélhetően nem a végleges állapot. Legalábbis ez derül ki a Biztonsági jelentésből, ami azt állítja, hogy a telekösszevonással létrejött 115 hektáros telephelyen „további távlati kapacitásnövelő beruházásokra marad lehetőség”.
A vonatkozó jogszabály szerint azonban meghatározott határértéket elérő veszélyes anyagokkal foglalkozó üzem és létesítmény építése esetén az építési engedély iránti kérelemhez eleve mellékelni kell a katasztrófavédelmi engedélyt.
Márpedig a Samsung SDI újabb felső küszöbértékű veszélyes üzemében – amely csupán 500–1000 méterre épül a gödi lakóövezettől – további 3500 tonna veszélyes anyagot és 760 tonna elektrolitot fognak felhasználni,
ezért az építése katasztrófavédelmi engedély-köteles.
Az akár formalitásnak is tekinthető közmeghallgatás persze nem lehet szokatlan a gödiek számára, hiszen eddig sem sűrűn értesítették őket a különböző döntésekről a beruházás kapcsán. Nem túl következetes tájékoztatásban azonban volt részük: 2020 őszén például az első gyár váratlanul bejelentett bővítését azzal indokolta a Samsung képviselője, hogy a második gyár megépítéséről nem döntött a Samsung. Azóta nemcsak a döntés született meg az új gyárról, de a most közzétett Biztonsági jelentés szerint új tervek alapján nagyobb kapacitású üzemet kívánnak építeni.
Ugyanakkor a folyamatos zajszennyezésben élő gödiek továbbra is hiába küldik a panaszaikat a hatóságoknak. Bár a Samsungot a panaszok miatt zajcsökkentés végrehajtására kötelezte a hatóság, ám épp a panaszt benyújtók lakóhelyén nem végeztek zajmérést, s hivatalosan nincsenek is benne a gyár zajvédelmi hatásterületében –írtuk meg korábban.
A zajtól szenvedő lakosságnak már nemcsak a gödi Samsung-gyárral és a hivatalokkal kell megküzdenie, de újabban a szennyvízzel is, ami nemrég kiöntött a gyár melletti területre. Bár a problémát átmenetileg elhárították, a szennyezés jelei újra felbukkantak a kerítés közterületeket érintő oldalán.
Pedig az Alsógöd felé terjeszkedő gyárban a meglévő zajforrások mellé újak is létesülnek, többek közt három, összesen 130 MWth hőteljesítményű gázkazán. Emellett az összes tervezett földgáz-, víz- és áramvezeték, valamint egy földgáz-átadó létesítmény is a gyár alsógödi lakóövezet felőli oldalán fog megépülni. És itt épül egy új, 2×2 sávos autóút is, amelyen naponta több száz kamion fog közlekedni, tovább növelve a zajszintet.
Engedélyek nélkül is
A magyar hatóságok viszont látszólag rendkívül együttműködőek a Samsunggal. Az eddig megépült gyáregységeket például használatbavételi engedélyek nélkül is engedik működni. A cég ugyanis 2020 decemberében visszavonta a gyár „B” és „C” zónájának használatbavételi engedélyezési kérelmét.
Ennek értelmezéshez tudni kell, hogy ezek a gyáregységek még az építkezés 2. és 3. ütemében épültek, jelenleg pedig már a 6. ütemnél és a „K” zóna építésénél tart a beruházás. Használatbavételi engedélyt viszont a nyilvánosan elérhető adatok szerint csak az 1. ütemben épült üzemrész, az egyes számú gyár elektrolittárolója és az oktatóépület kapott.
Földmunkák a gödi Samsung-gyárnál. A szerző felvétele.
Arra a kérdésre, hogy mely gyáregységek rendelkeznek egyáltalán hatályos használatbavételi engedéllyel, a Kormányhivatal több mint három hónapja nem ad választ. Az erre vonatkozó decemberi adatigénylés válaszadási határidejét először 45 napra hosszabbította meg a Kormányhivatal, de a határidő letelte után sem válaszolt. Emiatt az adatigénylést benyújtó Göd-ÉRT Egyesület februárban a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz fordult, ám eddig a NAIH sem küldött értesítést a vizsgálat eredményéről.
Hasonlóan „szemérmesek” a hatóságok a Samsungra kirótt építésügyi bírságok tekintetében: az Átlátszó erre vonatkozó adatigénylésére kétszer 45 napra hosszabbította meg a határidőt a Pest Megyei Kormányhivatal.
A gödiek számára viszont a gigaberuházás környezeti hatásai elleni védekezés tűnik igazán reménytelennek. Környezetvédelmi engedélyt ugyanis az újabb gyárhoz sem írtak elő, hatásvizsgálat lefolytatását a hatóságok nem tartották szükségesnek. Így hiába épülnek a meglévő gyár mellé újabb légszennyező pontforrások és több ezer tonna veszélyes anyag raktározását és feldolgozását biztosító létesítmények, a két gyár együttes környezeti hatását fel sem mérik.
„A jövő költözött be Gödre” – újságolta örömmel Orbán Viktor miniszterelnök tavaly májusban, a Samsung SDI elektromosjármű-akkumulátor gyárának megnyitó ünnepségén. A 2018-tól évi 50 ezer akkumulátor gyártását tervező, 100 milliárd forintból megvalósuló gigaberuházás valóban jelentős változásokat hozott – és továbbiakat is hozhat még – Göd életében, ám kérdéses, hogy a helyiek valóban ilyen jövőről álmodoztak-e.
A legkisebb településen is követjük a közpénz útját – önálló közösségi oldalt nyitunk a vidék híreinek! Mostantól az Országszerte Facebook-oldalon megtalálható lesz mindaz, ami a vidéki Magyarországon történik – az Átlátszó riportjain, tényfeltáró, oknyomozó anyagain, a független portálok tudósításain és a civilek bejegyzésein keresztül. Kövess és keress minket, ha úgy érzed, élet a körúton túl is van: a te életed!
Bodnár Zsuzsa
Nyitókép: Porfelhő borítja a Samsung-gyár melletti munkaterületet. Fotó: Bodnár Zsuzsa
Adj 1 százalékot az Átlátszónak! Adószám: 18516641-1-42 Átlátszónet Alapítvány
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri vagy rendszeres adománnyal, vagy az szja 1 százalékod felajánlásával!
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
421 millió forint uniós támogatást költött el a Kiskunfélegyházi és Kiskunmajsai Járási Foglalkoztatási Paktumban a megyei kormányhivatal, a Kiskunmajsai Többcélú...
A gödi civilek keresettel támadták meg az engedélyt, a bíróság pedig azonnali jogvédelmet rendelt el az ügyben és a per lezárultáig megtiltotta az akkugyár környezethasználatát.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!