Egyéb

Hamarosan adóhatóság kopogtat az offshore-lovagok ajtaján

Fájhat a fejük a vagyonukat off-shore cégek révén rejtegetőknek: az adóinformációk kicseréléséről írt alá megállapodást 51 ország pénzügyminisztere és adóhatóságának a vezetője a múlt héten.

A Berlinben megrendezett, Global Forum on Transparency and Exchange of Information for Tax Purposes nevű nemzetközi konferencián elfogadott keretegyezménytől azt remélik, hogy az néhány éven belül nagyban elősegíti az az adóparadicsomokban elrejtett vagyonok beazonosítását és azok „kifehérítését”.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) közvetítésével létrejött megállapodást az EU-tagállamok nagy része, köztük Magyarország is aláírta. Az Egyesült Államok, bár nincsen az aláírók között, maga is hasonló szabályozást dolgozott ki és támogatja a kezdeményezést, a banktitok egyik utolsó fellegvárának számító Svájccal együtt.

Adóparadicsomok az aláírók között

Talán ennél is fontosabb, hogy a listán ott találhatóak az olyan népszerű adóparadicsomok, mint Ciprus, Mauritius, Isle of Man, Guernsey, Jersey, a Kajmán- vagy Brit Virgin-szigetek. Az OECD szerint 2018-tól olyan országok fognak csatlakozni az egyezményhez mint Svájc, Brazília, Kanada, Kína, Hong Kong, Monaco vagy Oroszország.

A megállapodás 2017-től vagy 2018-tól lép életbe, ekkortól a 2015-től nyitott bankszámlákról szóló információkat már megosztják az aláírók.

Néhány éve egy ennyire radikális lépés még elképzelhetetlen lett volna: az olyan európai bankközpontok, mint Ausztria, Luxemburg vagy Nagy-Britannia legjobb esetben is apátiával szemlélték a banktitok felszámolására irányuló ötleteket.

Algirdas Semeta, az adóügyekért, vámunióért, valamint az auditért és a csalás elleni küzdelemért felelős biztos szerint számos körülmény szerencsés összejátszása volt szükséges ahhoz, hogy ez az álláspont gyökeresen megváltozzon, és a nagy pénzügyi központok beálljanak a banktitok felszámolása mögé.

Az „Offshore Leaks” volt az áttörés

Az egyik fontos tényező a folytatódó gazdasági válság. Továbbá az Egyesült Államok a FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) révén kötelezővé tette az amerikai állampolgároknak, hogy a külföldi bankszámláikon levő pénzösszegeket bevallják az adóhatóságnak. Szintén jót tett a kezdeményezés megítélésének a Jerome Cahuzac-botrány: volt francia költségvetési miniszter titkos bankszámlákon rejtegetett 600 ezer eurót.

A legfontosabb tényező az ún. „Offshore Leaks” volt, amikor tavaly egy ausztrál újságírónak, Gerard Rylenak egy merevlemezt küldtek ismeretlenek. Az adathordozón 260 gigabájtnyi adat volt, offshore paradicsomokban rejtegetett bankszámlákról, és azok tulajdonosairól.

Offshore Leaks az Átlátszón

Napfény, tenger, piszkos pénzek: dübörög az offshore-ipar a Seychelle-szigeteken

Lórúgással az újévbe, itt vannak a kínai offshore-lovagok

OffshoreLeaks: A strómanok titokzatos világa

OffshoreLeaks: Karibi pénzmosoda ukrán és orosz kuncsaftokkal

Titkos dokumentumgyűjtemény szivárgott ki az offshore világuralmáról

A hatalmas adatmennyiséget egy évig dolgozta fel a washingtoni International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ), a projekten a Washington Post, a BBC, a The Guardian, a Le Monde és a Le Confidential mintegy 100 újságírója dolgozott.

Mesés pénzek lehetnek eldugdosva

Többek között kiderült, hogy a Raiffeisen vezérigazgatója, Herbert Stepic titokban a Karib-szigeteken bejegyzett cégeket birtokol, vagy például egy, a brit Virgin szigeteken bejegyzett, Commonwealth Trust Limited nevű cég az orosz maffiának mossa a pénzét.

Megbecsülni sem lehet, hogy mekkora pénzösszegek lehetnek elrejtve offshore bankszámlákon. Algirdas Semeta adóügyi biztos egy interjúban körülbelül 1 billiárd euróra becsülte ezt az összeget; az OECD adatai szerint például csak az elmúlt két évben 37 milliárd dollár „fehéredett ki” úgy, hogy a tulajdonosaikat pénzügyi amensztia-programok révén rábírták, hogy bevallják rejtegetett pénzüket.

Sipos Zoltán

Független ember vagy?

Ha lesz 4 ezer független támogatója az Átlátszónak, akkor nincs az a lázárjános, aki el tudna minket hallgattatni. Legyél egy a 4 ezerből, és változtasd meg Magyarországot! Tudnivalók itt!

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42