Másodjára is megtervezik a Semmelweis Egyetem gyógyszerkutatási centrumát
A 2021-ben alapítványi tulajdonba került egyetem nem kapott az államtól 30 milliárdot a projektre, de nem tett le róla: most "forráselemzést" készít.
Három utca Tihany tetején. Nem különösebben hivalkodóak, az aszfalt sem feltűnően jó rajtuk. Mégis kitűnnek valamivel. Itt a legkisebb az egy főre eső lakónévtáblák, és a legmagasabb az egy főre eső luxusmedencék száma. A külterületi, mezőgazdasági besorolású területeken ritkán találni a tihanyihoz hasonló minőségű mezőgazdasági épületeket.
Az Mk2 (kertes mezőgazdasági terület) és Má-Ko2 (általános mezőgazdasági – korlátozott) övezetekbe sorolt Alsó Óvári, Középső Óvári és Felső Óvári utcák utcafronti részén nem is tűnik fel az embernek, hogy a decens házak hátsó kertjei mi mindent rejtenek. Bár névtáblák csak elvétve mutatják, kik lakják a házakat, az utóbbi évek sajtóhíreiből pontosan lehet tudni, hogyan vált az egykori Óvár a NER kedvenc nyaralóhelyévé.
Ahogyan arról korábban már beszámoltunk, a Tihanyi-félsziget egésze a Balaton-felvidéki Nemzeti Park része, itt jött létre 1952-ben az első tájvédelmi körzet is. De a Natura 2000-es és a természetvédelmi védettség sem jelent akadályt, hogy építkezzenek a félszigeten.
Azt, hogy pontosan mi is történik Óváron, legjobban egy most elkészült, a településrendezési eszközök módosításáról szóló tervezet írja le, melyet Tihany község rendelt meg. A Völgyzugoly Műhely Kft. által készült véleményezési tervből kiderül, hogy Óvár területén:
„Kertes mezőgazdasági területeken több olyan telek is található, melyen több építmény, illetve a megengedett paraméternél nagyobb építmények létesültek. Az ingatlanok többsége nem haladja meg a 90 m2 -es beépítést, de 6 darab 90-120 m2 -es ingatlan is található, valamint 7 darab 120-150 m2 -es, s csupán 6 darab haladja meg a 150 m2 -t.”
Az elemzésből az is kiderül, hogy olyan építmények is helyet kaptak a területen, amelyek az adatszolgáltatásban nem szerepelnek; a helyszínen pedig látható volt, hogy burkolt teraszok, medencék, garázsbeállók is épültek, melyek a zöldfelületek arányát nagymértékben csökkentették:
„A 2020-as alaptérképi adatszolgáltatást vizsgálva, a kertes mezőgazdaságit terület ingatlanjain főként gazdasági építmények találhatóak, kis számban lakó-, üdülő- és gazdasági épületek is elhelyezésre kerültek. A hivatalos adatszolgáltatással ellentétben, a helyszínelés során tapasztaltak azt mutatták, hogy a területen lévő építmények többsége lakó, vagy üdülő funkciót tölthet be.”
2022 májusában változtatási tilalmat rendeltek el a mezőgazdasági övezetekben. A területet illetően augusztus 15-én tartottak lakossági fórumot partnerségi egyeztetés keretében, mert szükségessé vált a kertes mezőgazdasági területek szabályozásának megváltoztatása, mivel az nem egyezik meg a 2018-ban hatályba lépett magasabb rendű jogszabályokkal, ezért jogharmonizáció vált szükségessé.
A Helyi Építési Szabályzat szerint mezőgazdasági övezetben nem helyezhető el többek közt kerti tó, dísztó, medence, nyílt tüzivíz tározó sem. Nem véletlen, hogy a most társadalmi egyeztetésre bocsájtott módosításokban már kibővítve szerepel a felsorolás, mely szerint ilyen területen nem helyezhető el: „nyílt vízfelület, kerti tó, dísztó, medence, nyílt tüzivíz tározó, tájgazdálkodási célú víztározó” sem.
Ezért is fordulhatott elő, hogy Rogánné 2., azaz Rogán-Gaál Cecília kénytelen volt befedni a medencéjét, miután kiderült a turpisság. Az engedély nélkül épült ház ki is lóg a klasszikus balatoni nádfedeles, kővel kirakott házak sorából. Bár néhány helyen mutatóba maradt egy kis szőlő, gyümölcsfák nem nagyon árnyékolják a medencéket, pedig a tulajdoni lapokon gyümölcsös és gazdasági épület, illetve szőlő és gazdasági épület szerepel leggyakrabban.
Tihanyban a termőföld árak radikálisan eltérnek az országos átlagtól. A Nemzeti Agrárkamara által megadott, településenként meghatározott termőföld átlagár Tihanyban idén nyáron 6.140.000 ft/hektár volt szőlő esetében, legelőnél pedig 2.741.000 ft/hektár az az ár, amely az előző két év helyben kialakult szokásos átlagot tükrözi. Természetesen az itt látható földterületek árát a rajtuk lévő „gazdasági épületek” értéke emeli meg, ezért fizethettek ki itt 115.000 ft/nm árat egy gyümölcsösért, miközben a statisztikai hivatal adatsorából az tűnik ki, ennek átlagos ára Magyarországon 220 ft/nm. A Középső óvári utcában egy most eladó 2733 m2-es nyeles telek – teljes balatoni panorámával – 320 millió forintért keres új tulajdonost, kicsit lejjebb 245 millió forintot kérnek egy szintén 3 százalékban beépíthető, külterületi, 2865 négyzetméteres telekért. Ezek az árak azt vonják maguk után, hogy az elit egy helyre összpontosul.
A témáról a héten a 444 is beszámolt: Agárszobrok őrzik a körforgalmat Mészárosék új tihanyi rezidenciáján a lap fényképes beszámolója szerint. A hivatalosan „rét és gazdasági épület” besorolású ingatlan felújítása és bővítése 2022-ben kezdődött, a friss felvételeken három épület, medence, saját körforgalom (közepén szökőkúttal és két agárszoborral), mesterséges patak és sziklakert is látható.
Szöveg: Zimre Zsuzsa — Fotók, videó: Olvasónktól
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA 2021-ben alapítványi tulajdonba került egyetem nem kapott az államtól 30 milliárdot a projektre, de nem tett le róla: most "forráselemzést" készít.
Cikksorozatot indítunk a meghívásos tenderekről, hogy bemutassuk, hogyan áramlik a közpénz egyes cégekhez irányított eljárásokon keresztül.
Az Átlátszó újságírója is részt vett a lengyelországi Gazdasági Fórumon, Kelet-Európa egyik legnagyobb gazdasági-politikai konferenciáján.
A "legszigorúbb" szabályozás helyett jelenleg engedély nélkül működik a legnagyobb magyarországi akkumulátorgyár, a gödi Samsung gigaberuházása.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!