Beszállnának az akkuhulladék-bizniszbe a vörösiszap-kezelésben érintett, Mészároshoz köthető cégek
A Tatabányán és Oroszlányban működő vállalatok évi több ezer tonna veszélyes akkuhulladékot kezelnének.
Egy hete számoltunk be arról, hogy egy eldugott ikladi telephelyen illegális akkumulátor-hulladékot tárolnak. Ezt követően az ikladi önkormányzat a közösségi oldalán jelentette be, hogy a telephelyre kiadott engedélyt visszavonta, a katasztrófavédelemmel történt egyeztetés után pedig a telepről a hulladékot elszállítják. A Pest Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ugyanakkor arról tájékoztatta az Átlátszót, hogy szerintük nincs veszélyes anyag a helyszínen, így csak tűzvédelmi hatósági hatáskörben indítottak eljárást, valamint értesítették a környezetvédelmi hatóságot.
Július 7-én írtuk meg, hogy a Pest megyei Ikladon, egy elhagyott ipari telephelyen illegálisan tárolnak jelentős mennyiségű akkumulátor-hulladékot. Az Átlátszónak eljuttatott fotók és videók tanúsága szerint a telepen gumidarálékot és egyéb hulladékot tároltak a szabadban, négy csarnokban pedig akkumulátor-cellákat tartalmazó hordók voltak felhalmozva. A telepet maró vegyszer-szag lengte be, amiről a helyszínen magunk is meggyőződhettünk. Az akku-hulladékot azóta elkezdték elszállítani – egyelőre nem tudni, hogy hová.
Cikkünk megjelenésének napján az ikladi önkormányzat a közösségi oldalán reagált a telephellyel kapcsolatban megjelent hírekre. Mint írták, a katasztrófavédelemmel való többszöri egyeztetés után visszavonták a telephelyre kiadott engedélyüket és eltiltották a céget – melyet nem neveztek meg – a tevékenység folytatásától. Majd július 15-én újabb poszt került ki Ungi József polgármester (független) aláírásával, mely szerint „a hordókban tárolt »szagos« anyagok elszállítása – a hatóságokkal történt együttműködésnek köszönhetően – elkezdődött, és 2023.07.20-ra befejeződik.”
Kedves Ikladiak! Ígéretemhez híven, szeretném tájékoztatni a lakosságot a Cservölgyi Iparterületen történt hatósági…
Közzétette: Iklad – 2023. július 15., szombat
Az ikladi polgármestert és a jegyzőt többször is kerestük, hogy a telepre korábban kiadott engedélyről, a hatóságokkal való egyeztetésről és a hulladék elszállításáról érdeklődjünk, de egyszer sem kaptunk választ.
Az ikladi önkormányzat Facebook-posztjai alatt többen is jelezték, hogy bővebb információt szeretnének kapni az évek óta áldatlan állapotú telephely ügyében. Volt, aki a helyszínen járva a hordók elszállításáról is beszámolt, s az Átlátszó is kapott fotókat a raktárak kiürítéséről és azok elszállításáról.
Megkerestük a megyei környezetvédelmi és katasztrófavédelmi hatóságot is. Szerettük volna megtudni, hogy a raktárakban felhalmozott akku-hulladék engedély nélküli tárolásával kapcsolatban milyen intézkedések történtek, s mit állapítottak meg az erősen vegyszer-szagú hulladék veszélyességével kapcsolatban.
A Pest Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságtól azt a választ kaptuk, hogy a katasztrófavédelmi hatóság több helyszíni szemlét is tartott, s ezek alapján megállapította, hogy
„a telephelyen tárolt anyagok nem tartoznak a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek elleni védekezésről szóló 2019/2011 (X. 20.) Korm. rendelet hatálya alá,
így a telephely a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény IV. fejezet alapján nem minősül veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemnek.”
A katasztrófavédelmi hatóság szerint tehát az akku-hulladék nem veszélyes. A hordókon valóban látható a HAK 16 06 05 kód, ami az „egyéb elem és akkumulátor” nem-veszélyes besorolást jelenti. Kérdés, hogy minek alapján állapították meg, hogy az erős vegyszerszagot árasztó cellák már nem tartalmazzák a gyártásuk során használt lítiumot és egyéb nehézfémeket, amik veszélyes anyagok. A katasztrófavédelmi hatóság mindenesetre csak tűzvédelmi hatósági eljárást indított a telep ügyében, valamint értesítette a környezetvédelmi hatóságot. A zöldhatóságnak küldött megkeresésünkre azonban egyelőre nem kaptunk választ.
Az ikladi telepről szóló cikkünkben a telephely egyik csarnokában tárolt, fekete porral borított, Lotte Chemical feliratú zsákokról is beszámoltunk. Megírtuk, hogy a dél-koreai Lotte Chemical Corporation profiljába beletartozik az akkumulátorok alapanyagainak gyártása is.
Cikkünk megjelenése után a dél-koreai cég egyik magyarországi leányvállalata, a Lotte Chemical Magyarország Kft. megkereste szerkesztőségünket. Mint írták, cégüknek nincs köze a feltárt telephelyen történt hulladék-lerakáshoz és az ott tárolt hulladékokhoz. A kft. műszaki műanyag alapanyagot gyárt az autóipar és elektronikai ipar részére, ez a cég akkumulátorgyáraknak nem szállít alapanyagot. Középtávú céljaik között szerepel akkumulátor gyártáshoz szükséges alkatrész-gyártás és beszállítóként való közreműködés, de csak a környezetvédelmi és egyéb előírások szigorú betartása mellett.
A telepen fellelt koreai feliratú zsákokról elmondták, hogy azokat hulladékkezeléssel foglalkozó, szerződéses partnerüknek adják át, újrahasznosításra. A Lotte Chemical Magyarország Kft.-nek nincs köze az újrahasznosítás során használt zsákokhoz és azok későbbi tartalmához; a zsákok szakszerű és megfelelő használata a vásárló (újrafelhasználó) felelőssége.
Ugyanakkor a magyarországi bejegyzésű cég koreai anyavállalata, a Lotte Chemical Corporation (a Lotte Chemical Magyarország Kft. 100%-os tulajdonosa) a honlapján fellelhető nyilvános adatok szerint akkumulátor-alapanyagok – katód, anód, elektrolit, szeparátor – gyártásával is foglalkozik. Ráadásul a Lotte Chemical 2016-ban felvásárolta a Samsung vegyipari üzletágait, köztük a Samsung SDI vegyipari egységét is, írták meg korábban külföldi hírportálok. A helyzet tisztázásának érdekében a Lotte Chemical Corporationnak is küldtünk megkeresést a magyarországi akkumulátorgyárakkal való kapcsolatra rákérdezve, de tőlük nem kaptunk választ.
Bodnár Zsuzsa
Ez a cikk a Közös Értékeink Program támogatásával készült. Címlapkép: Az elszállításra váró hordókból kiborultak az akku-cellák az ikladi hulladéktelepen 2023. július 16-án. (Fotó: olvasónk felvétele). A cégadatokat az Opten szolgáltatta.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA Tatabányán és Oroszlányban működő vállalatok évi több ezer tonna veszélyes akkuhulladékot kezelnének.
Szeptember óta tiltakoznak német lakosok egy akku-újrahasznosító ellen, az engedélyezési eljáráshoz közel nyolcezer észrevételt nyújtottak be.
A SungEel Kft. tavaly nyáron bezárt üzeme a hatóság szerint megszüntette a szabálytalanságokat, így ismét elkezdhet működni.
A környezetvédelmi engedély nélkül működő telephelyen évi 25 ezer tonna hulladékot kezelnek, az ott készült felvételek szerint szabálytalanul.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!