Lezajlott az első tárgyalás a pilismaróti bányanyitás ügyében, amelynek során a kormányhivatal a beruházó cégnek kiadott környezetvédelmi engedélyt szeretné visszavonatni. A település ugyanis nem támogatja a környezetrombolással és zajjal, porral járó tevékenységet. Bár az ügybe az ombudsman is bekapcsolódhatna, ezzel a lehetőséggel nem élt a hivatal.
Ahogy azt akkor megírtuk, 2020 augusztusában Pilismarót vezetése lemondott, miután kiderült, hogy a lakosok megkérdezése nélkül szerződést kötöttek egy vállalkozóval, aki kavicsbányát akar nyitni a faluban. Pergel István Csaba polgármester és az alpolgármester lemondását a teljes testület követte.
A májusban megtartott időközi választáson hét független jelölt indult a polgármesteri székért (a korábban lemondott polgármester nem), a hat képviselő-testületi helyre pedig 11 független jelölt közül választhatott a szavazásra jogosult 1640 lakos. A legtöbb érvényes szavazatot Hunyadi Balázs kapta, így ő lett a település új polgármestere.
Bíróságra került az ügy
A 122 hektárosra tervezett homok-kavics bánya a tervek szerint a Duna és a 11-es út között működne. A tulajdonos még 2020 májusában kapta meg a környezetvédelmi engedélyt a Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivataltól, bányatelek létrehozására.
Ám ahhoz, hogy meg lehessen nyitni, Pilismarót képviselő-testületének a településrendezési tervet és a Helyi építési szabályzatot (HÉSZ) is módosítania kéne. A polgármester a bányatelekkel érintett ingatlanokat kiemelt fejlesztési területté nyilvánította, és a településrendezési eszközök módosításáról döntött. A 25 évre szóló engedélyt a GM-PRO Mérnöki Tanácsadó és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság kapta meg. A 2014-ben alapított, kétszemélyes váci cég 7,9 milliós adózott eredménnyel zárta a 2021-as évet 33 millió forintos árbevétel mellett, előző évben 26 milliós forgalmat bonyolított.
Konfliktus robbant ki a faluban, miután a település lakói nem értesültek időben egy 122 hektáron tervezett homok-kavics bánya nyitásáról. A lakosság heves ellenállása miatt először a polgármester, majd a képviselők döntöttek úgy, hogy nem kívánnak állást foglalni az ügyben.
Bár a kft. már 2017-ben kapott bányászati kutatási jogot a Pest Megyei Kormányhivatal Bányafelügyeleti Főosztályától, a lakosok egészen 2020 júliusáig nem tudtak róla, hogy valaki bányát készül nyitni a településen. Akkor olyan nagy volt a felháborodás, hogy a népharag elsodorta a falu teljes vezetését. Az online petíciót, amellyel a bányanyitást akadályoznák meg, 4500-an írták alá.
A lakosság, miután értesült a tervekről, a Kormányhivatalhoz fordult, amely példás gyorsasággal visszavonta a vállalkozó környezetvédelmi engedélyét. A vállalkozó a döntést megfellebbezte, így az ügy a győri ítélőtáblához került, ahol 2021. július 14-én azt a döntést hozták, hogy a természetvédelmi engedély mégis érvényes. Ugyanazon év őszén a Kormányhivatal kért felülvizsgálati kérelmet a Kúriánál arra hivatkozva, hogy az alapvető jogok biztosa perbelépése elmaradt. A Kúria helyt adott a kérelemnek.
A tervezett bánya és a szállítási forgalom számára rendelkezésre álló lehetséges közúti csatlakozások (forrás: Környezeti hatásvizsgálat/településrendezési terv)
Néhány hónappal később új, elsőfokú eljárás lefolytatására kötelezte a bíróságot. Az első tárgyaláson, melyet május végén tartottak, érdemi lépés nem történt, mindössze az Alapvető Jogok Biztosa Hivatalának (AJBH) levelét olvasták fel, amelyben jelezték, hogy nem szabályszerűen történt meg a perbelépés lehetőségének közlése, ezért nem értesülhettek róla időben. Emiatt a halasztás mellett döntött a bíróság, a következő tárgyalást június 30-án tartják.
Az AJBH-nak azért van lehetősége bekapcsolódni az ügybe, mert a per tárgya lehetőséget ad rá, hogy a környezet állapotával összefüggő közigazgatási döntés elleni közigazgatási per során a perben beavatkozóként részt vehessen. Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalának tájékoztatása szerint azonban a „környezetvédelmi engedély ügyében indított közigazgatási perben a perbelépés lehetőségével nem kíván élni”. Erről június 10-én tájékoztatták is a Győri Törvényszéket.
Óránként hét teherautó
A 11-es út túlterheltsége a dunakanyariak számára mindennapos gondot jelent. A GM-PRO Kft. által elvégzett környezeti hatástanulmányból kiderül, hogy a bánya évente 125 napon át fog üzemelni – már ha megnyílik. A kövek négyötödét, 400 000 tonnát a Dunán fogják szállítani, 100 000 tonnát, napi maximum 800 tonnát pedig közúton.
„Ezt a haszonanyag mennyiséget naponta mintegy 40 db 7,5-20 tonnás tehergépkocsival, illetve nyerges vontatóval szállítják el, ami a 12 órás műszakokban, a bányától a 11 sz. közúti csomópontig napi 80, illetve óránként 7 tehergépkocsi forgalomnak felel meg” – írták a 2019-es hatástanulmányban.
Zimre Zsuzsa
A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Nyitókép: a polgármesteri hivatal Pilismaróton (forrás: Youtube/ATV)
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Jancsics Dávid szociológus ma már az Egyesült Államokban él és dolgozik, de korábban számos szakcikket, és doktori disszertációt is írt a magyarországi korrupcióról, továbbá rendszeres szerzője a magyar és a nemzetközi sajtónak is a témában.
Ezúttal 10 millió forintra büntették a Samsung gyárát, mert veszélyeztette a dolgozói egészségét. A büntetések azonban eltörpülnek a cég bevételei mellett.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!