60 km/órás sebességkorlátozást vezettek be az alig több mint egy éve átadott, 30 milliárd forintból felújított Békéscsaba-Szeged vasútvonal tram-trainnel érintett szakaszán. A vasútvillamos az algyői híd után fékez nagyot. A MÁV szerint nyáron javítják a hibát, de nem árulták el, hogy mit, és hogy az mióta okoz gondot a pályán. A 100 km/órás sebességre átépített szakaszon a vonatok is csak 80-nal mennek.
Lassan gördül be a Rókusi Pályaudvar elé a tram-train, a napos időben páran várjuk. Kora délután alig félházzal ingázik a járat Szeged és Hódmezővásárhely között. Csak Hódmezővásárhely Népkertig utazok, a vonat sebességére és két város közötti menetidejére vagyok kíváncsi, a méréshez egy GPS alapú applikációt használok. A vasútvillamos jól gyorsul, még ki sem érünk a városból, már 70-nel megy. A Szegedet Békéscsabával összekötő 135-ös vonalra érve 80-ig gyorsít, noha itt a megengedett sebesség 100 km/óra.
A tram-train Algyőnél megáll, majd újra 80-nal halad, a Tisza-híd után viszont erősen, 60-ra fékez. Utána szabad az út Hódmezővásárhelyig. A saját mérésem szerint 20,5 kilométeres volt az út, az egyetlen megállóval 70 km/órás lett az áltagsebesség, a vonat 17 perc 31 másodperc alatt ért az egyik város határáról a másikra.
Visszafelé vonatra szálltam. Elektronikus kijelzők mutatták Hódmezővásárhelyen, hogy minden késik. A tram-train és a békéscsabai vonat is. A MÁV M41 sorozat mozdonya húzza a Szegedre tartó vonatot. A kocsiban nagyobb a csend, mint a tram-trainen, ami nem meglepő: míg a vasútvillamos dízel motorjai az utasok közelében vannak, addig a hagyományos szerelvénynél a vonat elején, a mozdonyban.
Így néz ki a tram-train sebessége – látszik az algyői megállás és a pályahiba miatti fékezés is
A Szegedre tartó vonat lassabban gyorsul, mint versenytársa. Komótosan éri a 80-at, és ő sem akart aznap ennél többel menni. Algyőn csak átsiklott, mint korábban megírtuk, közel 30 milliárd forintot költöttek csak a pályára a 70 milliárdnál is drágább tram-train beruházásból.
A nyári menetrendben azzal csökkentették a vonatok menetidejét, hogy azok kevesebb ideig állnak Rókuson, Algyőt pedig kihagyják. A mérésem most azt mutatta, a vonat így 75 km/órás átlagsebességgel robogott végig a két város között, 21,85 km-t tett meg, 17 perc 27 másodperc alatt. Ő sem lépte túl a 80-at, az algyői Tisza-híd előtt pedig 60-ra lassított.
Alig 3 perccel csökkenhet a MÁV szerint a menetidő a Szeged-Hódmezővásárhely vonalon, pedig közel 30 milliárd forintot költöttek csak a pályára az immár 70 milliárdnál is drágább tram-train beruházásból. A pályát 100 kilométer/órásra építették, de a vonatok ma sem mennek 80-nál többel.
Hibás az új pálya
„A 135-ös Szeged–Békéscsaba vonal többnyire 100 km/óra a pályasebesség (sic!). A Szeged-Békéscsaba viszonylatú személyvonatok alapvetően ezen sebességparaméterek figyelembevételével közlekednek” – írta kérdésemre az állami vasúttársaság.
Arra a kérdésre, hogy a MÁV vonatkövető appja szerint ezt miért nincs így, vagyis miért csak 80-at látok, azt válaszolták, hogy „a MÁV App-on a sebesség megjelenítése csak tájékoztató jellegű”. A hirtelen lassításról pedig azt írták, „az Algyő és Kopáncs közötti szakaszon, a Tisza híd közelében pályahiba miatt átmenetileg 60 km/órás sebességkorlátozás van érvényben. A végleges, nyári helyreállítás után nem lesz sebességkorlátozás.”
Indulás Szegedre! – minden késett aznap
Nem részletezték, hogy mióta van így, és mi okozza. A pálya eddig sem volt tökéletes, a szegeder.hu szemlézi gyakran a MÁVINFORM közleményeit.
A Mészáros Lőrinc cégének közreműködésével felújított pályát 2021. február 22-án adták át.Korábban megírtuk, hogy a Szeged-Hódmezővásárhely vonalszakasz nagyvasúti munkák tervezési és kivitelezési feladatainak ellátására vonatkozó közbeszerzést ugyan a Swietelsky Vasúttechnika Kft. nyerte meg, de alvállalkozóként itt is megjelenik a Mészáros Lőrinc tulajdonában álló R-Kord Kft.
Használt sín is, meg nem is
A pályahiba környékén használt sínek vannak. Ugyan 2019-ben Lázár János nyomán arról írtunk, hogy mégsem jó a MÁV 40 éves ebesi síne a Szeged-Hódmezővásárhely közötti villamosvasútnak, azokat fel kell szedni, ez mégsem egészen így történt.
2020-ban közbeszerzést módosítottak: akkor kiderült, 500 millió forinttal drágult a beruházás az új sínek miatt. A kiírásban az szerepelt, hogy „a kivitelezés folyamatában még hátralévő Szeged-Rókus-Algyő állomásközben, valamint az Algyő-Hódmezővásárhelyi Népkert állomások között szakaszosan létesülő második vágányban a felújított sínek helyett kizárólag új sínek kerüljenek beépítésre”, ezért a határidőt a szerződéskötést követő 510. napról 731. napra módosították. Egyúttal a vállalkozói díjat is megemelték 531 millió forinttal.
1976-os diósgyőri sín a pályázat; ennek a folytatásában már új sínek vannak
A Tisza-híd után viszont még mindig régi sínek vannak. A NIF-től több levélváltás után azt a választ kaptuk, hogy „a Szeged-Rókus-Algyő állomásközben, valamint az Algyő-Hódmezővásárhelyi Népkert állomások között szakaszosan létesülő második vágányban új sínek kerültek beépítésre. Az 1.sz. szerződésmódosítás alapján, több mint 20 000 folyóméter új hosszú sínt szerzett be a kivitelezést végző vállalkozó, illetve épített be az érintett szakaszokon. A sínek gyártóhelye Voest Alpine, Donawitz Ausztria.A síngerincen számos helyen jelezve van a gyártóhely (annak rövidítése DO). A kivitelezés teljes időtartama alatt a műszaki ellenőr felügyelete mellett zajlottak a munkák.”
Azt is írták, hogy az addigra már lerakott használt sínek maradtak, majd a folytatásban csak új sínek kerültek. Vagyis a pálya egy része új sínes, a másik pedig felújított.
Ugyanannyi a menetidő 100-zal és 80-nal is
A tram-train indulása után gyorsan szembejött a valóság: a korábban hangoztatott menetidőt nem tudja tartani a villamosvasút. Megírtuk, hogy a megvalósíthatósági tanulmányban állítólag még 10 perces követésről sem volt szó, annak lehetőségét csak Lázár János kérésére kezdték vizsgálni.
A szakemberek már októberben arról beszéltek, hogy a valóság eltérhet a tervektől, ezért szerettük volna elolvasni az eredeti tanulmányt, hogy kiderüljenek a 72 milliárdos beruházás pontos részletei. Közadatigénylésünket azonban elutasította a MÁV Start Zrt., ezért úgy döntöttünk, perelünk az adatokért.
A villamosvasút sebessége körüli vita az indulás óta tart. Lázár János ugyan korábban azt állította, március 15 után nem lehet hiba a vonalon, ez láthatólag nem jött be. A vonat ráadásul a 100-as tempónál „kígyózott”: a szegeder.hu írta meg, hogy a lengéscsillapítók cseréjével orvosolható lehet a tram-train „kígyózása”. Ettől viszont keményebben rugózik a vonat.
Új is, meg nem is: az idő dönti el, hogyan válik be ez a hibrid megoldás
De kérdés marad: mit jelent a 100-as tempó a vonalon? Merthogy a MÁV vonatai közül sem mind tud százzal menni.
Az év elején több alkalommal Bzmot járt Békéscsabára, ami eleve csak 80-nal mehet. A MÁV erre azt írta, „a Szeged-Békéscsaba vasútvonalon naponta 35 vonat jár. Ezek a vonatösszeállítási rend alapján 418-as, becenevén Csörgő dízelmozdonnyal közlekednek. A 80 km/órás maximális engedélyezett sebességű Bz motorkocsik igénybe vételére akkor kerül sor, ha nem áll rendelkezésre Csörgő. Idén a járatok kevesebb mint tizedénél fordult ez elő.”
És ezt azt is jelentette, hogy a 100-zal és a 80-nal közlekedő MÁV vonatok is ugyanazon a menetrend alapján közlekedtek,
vagyis semmit sem ért a 20 km/órával magasabb csúcssebesség.
Modellezni lehet, hogy ha 10 km/órával növeljük az átlagsebességet, hogyan változik a menetidő. A tram-train méréseink szerint 70 km/órás átlagsebességgel közlekedik, ha ezt 80-re növeljük, a menetidő 17 perc 31-ről 15 perc 31-re csökken. Ennél magasabb átlagsebességet nehéz elérni, mivel Algyőnél a teljes állomáskörzetben csak 80-ra építették ki a pályát, Szeged előtt pedig már erőteljesen lassítani kell.
Az emlegetett MT a megvalósíthatósági tanulmány. Erről Győr Sándor azt is mondta, hogy hiába készült el az MT, azt „nem tudtuk úgy figyelembe venni, hiszen abban az alkalmazott engedélyezési, illetve tervezési sebességek továbbá a jármű egyes paraméterei nem minden esetben egyeztek meg a jelenlegi, illetve a gyakorlatban már tapasztalt valós értékekkel.
Segesvári Csaba
Nyitókép: Szegedre tart a békéscsabai vonat – nem megy ez sem 100-zal (forrás: Átlátszó/Segesvári Csaba)
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A Készenléti Rendőrség üzemeltetésében lévő budapesti, dunakeszi és remeteszőlősi ingatlanjainak felújítási munkálataira 5 céget kértek fel, de végül csak egy...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!