Az ECO-park és látogatóközpont 634 millió forint EU-s pénzből valósul meg a „Kelet Felcsútjaként” emlegetett Kisvárdán. A látogatóközpont elé tervezett Neverland fesztiválkapu egy fát ölelgető óriást fog ábrázolni. A 12 hektáros, Natura 2000-es védett területen fekvő parkba a Göncölszekeret leképező úthálózat épül, amelyről megtekinthető lesz többek között a hat méter magas, Butus névre keresztelt, fából készült méhecske, az ősmagyar falu és a négy őselemet ábrázoló kapu is. A parkban épülő szerkezetek ideiglenes jelleggel épülnek, a tervezett élettartamuk 6 év. Ezidáig 1,4 milliárd forintot költöttek a tó körüli turisztikai beruházásokra.
Újabb látványberuházás, egy 634 millió forintos ECO-park és látogatóközpont épül Kisvárdán, a város turisztikai központjának kikiáltott Nádas-tó melletti területen. A látógatóközpont mellett, egy 12 hektár nagyságú területen a Göncölszekeret leképező park készül.
A munkát a Nyír-MG Trend Bau nyerte el nettó 634 millió forintért, a pályázatot pedig a közpénzzel kitömött Alkossunk Várost Alapítvány írta ki. Az alapítványt Mikucza Tamás hozta létre, aki Seszták Miklós üzleti körébe tartozó vállalkozó. A nyertes cég tulajdonosa Gáti Attila Csaba. A cég két főt foglalkoztat, 2019-ben – alapításuk évében – a nettó árbevételük 8 millió forint, 2020-ban 34 millió forint volt. Adózott eredményük 2,5 millió forint, majd pedig 2,2 millió forint volt.
Az eredményt már januárban közzétették az értesítőben, a korábban eredménytelennek minősített közbeszerzési eljárásról az mfor.hu írt tavaly decemberben.
Kisvárda a helyi kötődésű Seszták Miklós minisztersége idején méltán érdemelte ki a „Kelet Felcsútja” elnevezést: a kisvárosra húszmilliárd forintnál is több közpénz hullott 2014–2018 között. Az abszurd fejlesztések máig nem álltak le, ugyanis Seszták Miklós a térség országgyűlési képviselőjeként folytatta pályafutását.
Budapestről három óra autóval az ukrán és szlovák határ közelében fekvő Kisvárda. A kisváros nemhiába vívta ki magának a „kelet Felcsútja” címet: amíg a kisvárdai kötődésű Seszták Miklós 2014-től 2018-ig Magyarország nemzeti fejlesztési minisztere volt, több mint 20 milliárd forint közpénz érkezett a városba.
Az óriás „a befogadást, ember és természet egységét szimbolizálja”
A látogatóközpont három épületegységből áll:
egy galériázott főépület,
egy hozzácsatlakoztatott konténer raktár és mellékhelyiség,
valamint egy fa felé nyúló, „ölelő emberalak”.
A 300 négyzetméteres épületben lehet majd jegyet vásárolni és információkat kapni a parkról. A központ csak tavasztól őszig üzemel, így fűtésre sincs szükség. A kivitelező cégnek a szerződés szerint 10 hónapja van befejezni a munkálatokat, így ha minden jól megy, tavasszal már fogadhatnak látogatókat. A látogatóközpontban egy World of Nomads című tárlatot is rendeznek, ami különböző népek kultúráját ismerteti majd.
Úgy tűnik, hogy a fémkonténerek egyetlen egy kisvárdai turisztikai beruházásból sem hiányozhatnak, miközben a természetközeliség fontosságát hangsúlyozzák a projektek kapcsán. A tervezési terület (hrsz. 0175/20) ugyan nem áll természetvédelmi oltalom alatt, de a szomszédos tó már Natura 2000-es terület.
Pirossal az Eco-park (hrsz. 0163/3), kékkel a látogatóközpont (hrsz. 0175/20) telkét jelöltük (forrás: Google Earth)
A látogatóközpontot a Neverland fesztiválkapun keresztül hagyhatják el a látogatók, amely egy óriási (11 méteres!)ölelő emberalakot ábrázol – ez a szobor „a befogadást, ember és természet egységét szimbolizálja”. A kiállítóközpont és a kapu az állandó jellegű installációk között szerepel az installációk koncepciótervében.
A 11 méteres óriás ölelő ember (fotó: EKR/Műszaki leírás)
Hat év élettartam
A 12 hektáros ECO-Park koncepció terve szerint az északra fekvő, szomszédos területen (0163/3) Göncölszekér csillagképet leképező, fából készült, 500 méter hosszú úthálózatot terveznek. Az ember-installációból kilépve erre vezet majd a látogatók útja. A környezetvédelmi engedély figyelembevételével a beépítési koncepció épületet nem tartalmaz. (A Göncölszekér egyébként nem tekinthető „hivatalos” csillagképnek, azt a Nagy Medve csillagkép hét fényes csillaga alkotja.)
Az ECO-park balra, a látogatóközpont jobbra látható a terveken (forrás: EKR/Műszaki leírás)
Az ösvényen több állomást hoznak létre:
egy 6 méter magas és széles lótuszvirágot, aminek „a levelei ölelésében élvezhetjük a természet közelségét”,
egy hattyút,
egy madarat,
egy szétnyitott szárnyú sast,
egy pillangót, „mely a szépséget, légiességet és törékenységet szimbolizálja, kontrasztba kerülve a sas erejével”,
egy méhecskét,
és egy csigát, ahol „elmélyedhetünk a Fibonacci szám sorozat (sic!) rejtelmeiben, mely sok helyen megtalálható a természetben.”
Továbbá egy hat méter magas faszerkezetű kilátó is épül a területen. A szerkezetek (szobrok, kilátó) és a pallójárdák ideiglenes jelleggel épülnek, a tervezett élettartamuk 6 év. A kilátóra fel lehet majd menni, viszont a szobrokra nem. „Minden szoborra jól láthatóan ki kell írni, hogy: FELMÁSZNI TILOS!” – olvasható a szobrok tartószerkezeti műszaki leírásában.
A faszerkezeteket 6 évre tervezik (forrás: EKR/Műszaki leírás)
Az ECO-park koncepciótervében (0163/3) szintén az olvasható, hogy a „megbízó korábbi hatósági egyeztetései alapján informálta Tervezőt, hogy a terület e terv szerinti igénybevétele – 6 évre – nem építési engedély köteles (sic!)”.
Ősmagyar falu, földbe süllyesztett óriásfej
A látogatóközpont telkén (a 0175/20. hrsz.) a déli részen az ideiglenesen elhelyezett installációk között találjuk a Natura cirkusz világot, amely egy nagy cirkuszi sátor köré szerveződik zsonglőrökkel, mutatványosokkal. Ettől nyugatra találhatjuk a Tüskevárost, amely a magyar vízi világot mutatja be egy stégszerű installáción keresztül.
Az ECO-parkban megvalósuló falvak és kapuk is az ideiglenes installációk közé lettek sorolva. A Göncölszekér útvonalán (a 0163/3. hrsz.) az első ponthoz vezető úton négy darab, fából készült kapuval találkozunk, melyek az őselemek illusztrálásával (föld/tűz/víz/szél) indítják el kirándulási útvonalat.
A négy őselemet jelképező kapu (fotó: EKR/Műszaki leírás)
A lótuszvirág köré egy „afrikai falut” telepítenek, jellegzetes „afrikai házacskák” és az azt körülvevő közeg kialakításával, közepén pedig egy totemoszlop elhelyezésével.
A hattyú környezetébe tervezik a Tündérkertet, amely egy mesevilágot mutat be. Fa csónakok telepítésével és „a mesedomb építésével, mely egy óriás, földbe süllyedő fej kialakítással vonzza a látogatók figyelmét oda és szórakoztat”.
Indián, afrikai, amerikai és indiai falu is lesz, a Sztyeppék falvában pedig a magyar kultúra ősi hagyományait mutatják be. A falu központjában „Attila” nagy sátra áll, melyet 6 darab magyar jurta vesz körül, mely bemutatja a hun mondavilág elemeit.
Az ősmagyar falu látványterve (fotó: EKR/Műszaki leírás)
Nem könnyítették meg a dolgát azoknak, akik szeretnék megnézni a műszaki leírást az Elektronikus Közbeszerzési Rendszerben. Le kell tölteni egyesével a számítógépre a műszaki tartalom, és a műszaki tartalom z01-z15 fájlokat. A fájlokat ezután egy külön mappába kell helyezni, ezután lehet nézelődni a műszaki tartalom nevű mappa dokumentumai, képei között.
A projekt vezetője Szabolcs János, a budapesti Kombinat-Art Kft. ügyvezető igazgatója, a felelős tervező pedig Gergely István, a Gergely Építésziroda Kft. ügyvezető igazgatója volt.
Afrikai falu látványterve (fotó: EKR/Műszaki leírás)
Az Öko-parkra korábban az OLAF is felfigyelt
Az ECO-park abból az EU-s pénzből valósul meg, amiből korábban az Öko-filmparkot tervezték Kisvárdára. Az Öko-filmparkra 787,5 millió forintot kapott az Alkossunk Várost Alapítvány. A forrás az Ökoturisztikai fejlesztések Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében elnevezésű (TOP-1.2.1-16-SB1-2017-00005) pályázat volt, ugyanez a kód van megjelölve a közbeszerzési értesítőben is az ECO-park pályázatában. (A szomszédos Cinemaqua Film és Naturpark közbeszerzését a Kisvárda Város Önkormányzata írta ki.)
Az Öko-filmpark terve részben megegyezett az ECO-parkéval, a környezetvédelmi hatásvizsgálati dokumentációját az mfor.hu tette közzé 2018-ban, amibe többek között afrikai és indián falut is terveztek. Az mfor.hu akkor azt írta, hogy a park 5 évig, az EU-s projektek kötelező fenntartási idejéig működött volna. Mivel uniós támogatásból megvalósuló projektről van szó, azt minimum 5 évig fenn kell tartani az előírások szerint.
Az OLAF (Európai Unió Csalás Elleni Hivatala) figyelmét is felkeltette egy előadás erejéig az EU-pénzes kisvárdai öko-filmpark híre 2018-ban.
A Nádas-tó melletti cirkuszi sátrat már felhúzták 2021 őszén (fotó: Átlátszó/Pápai Gergely)
1,4 milliárd forintot költöttek a tó körüli turisztikai beruházásokra
A Nádas-tó körüli fejlesztésekre érkező közpénzek elaprózva kerültek felhasználásra, ezeket szedtük össze a Közbeszerzési Értesítőből.
Nettó 273 millió forintbólépült meg a Cinemaqua Film és Naturpark, amit tavaly adtak át. Ez az a beruházás, aminek a tervek szerint része egy olyan utca, ami „a szegénynegyedek egzotikus, de közbiztonság mentes hangulatát tükrözi”. A projektet a kisvárdai beruházások kedvenc cége a Nyírépszer Hungária Kft., illetve a Szabó-Tetőmester Kft. nyerte el.
A nettó194 millió forintbólépült Díszlet utca szintén nemrég nyitott meg, az uniós pénzt természetes építőanyagokra adták, kívülről leginkább csak a fémkonténerek látszódnak. A közbeszerzést szintén a Nyírépszer Kft. nyerte.
Anettó 50 millió forintosökoturisztikai attrakció részeként (a leírás szerint) a tavon lévő egyik szigeten állat formájú házakat húztak fel, a másikon játszóteret és vízi akváriumot, a harmadikon pedig kalandparkot létesítenek. Kivitelező itt is a Nyírépszer Kft.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A koronavírus-járvány kezdete óta több alkalommal találkozhattunk olyan hírekkel, hogy jelentős mennyiségű oltóanyagot vagy épp lélegeztetőgépet adtunk más országoknak. Összegyűjtöttük,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!