A Kúria elmeszelte a BYD kapcsán titkolózó szegedi önkormányzatot
Közel egy év pereskedés után a legfelsőbb bírói szerv kimondta, hogy igenis közadat, hogy az alpolgármester hova utazott közpénzből, munkaidőben.
Ahogy a Központosítás a Szent István Egyetemen című cikkünkben megírtuk, az egyetem minden karán intézeteket alakítottak ki, melyek egy része közvetlen rektori irányítás alá került, ami a dékáni pozíció kiiktatását jelenti. Közérdekű adatigénylésben kértük az oktatók létszámadatait, hogy megtudjuk, az átalakítás során történt-e létszámcsökkenés, de ezt csak 38 ezer forintért lenne hajlandó kiadni az egyetem.
A Szent István Egyetem átalakítását illetően kerestük a Rektori Hivatalt, azonban nem árultak el részleteket az átalakítást illetően, csupán annyit közöltek, hogy „racionális és funkcionális” átalakítást tűztek ki célul.
Az egyetem közlése szerint az átalakítás az egyetem gazdaságosságát és hatékonyságát hivatott növelni. Terjedelmes, de kevés információt tartalmazó válaszukból nem derül ki az sem, hogy az átalakítások a gazdasági és hatékonyságbeli növekedést hogyan segítik elő, csupán az egyértelmű, hogy az egyetem ezzel egy még inkább központosított struktúrát épít ki.
Arra a kérdésünkre, hogy várható-e létszámleépítés, az alábbi kitérő választ kaptuk:
„Az Egyetem vezetésének célja, hogy minden munkavállaló számára megtalálja azokat a feladatokat, amikben a legjobban ki tudnak teljesedni és munkájukkal a legjobban tudnak hozzájárulni az intézmény céljainak eléréséhez, hosszú távon pedig vonzó perspektívát jelentsen a számukra a felsőoktatás.”
Kiváncsiak voltunk, hogy a központosítás és az intézeti struktúra bevezetése során történt-e létszámcsökkenés, ezért kértük a Szent István Egyetemtől az egyes karokra vonatkozó oktatói létszámadatokat. Az alábbi kérdéssel fordultunk az egyetemhez:
„2019 január és 2020 február közötti […] oktatói létszámadatokat egyetemi karonként […]. Szintén karonként, minden hónap adatai mellé tüntessék fel oktatói beosztások szerint, hogy az adott hónapban, hány munkavállaló munkaviszonya szűnt meg.”
Az egyetem azonban nem adta ki a kért adatokat, és csak 38 ezer forint ellenében hajlandó közzétenni ezeket az információkat. A költségtérítés összegét mindössze annyival indokolják, hogy
„az adatigénylés teljesítésével összefüggő munkaerő-ráfordítás időtartama meghaladja a 4 munkaórát”
Bár a havi létszámok egyszerű adatbázislekérdezésekkel gyorsan és könnyen kinyerhetőek a rendszerből, lemondtunk a kért adatok megszerzéséről és csupán három időpontra fókuszálva kértük a létszámadatokat. Bár a kért adatmennyiséget ezzel több mint 75 %-al csökkentettük, így is 20 000 Ft költségtérítést állapított meg az egyetem a ráfordított erőforrások tételes indoklása nélkül.
„A kért adatsort illetően a Szent István Egyetem továbbra is úgy ítéli meg, hogy az adatigénylés jelentős terjedelmű, illetve nagyszámú adatra vonatkozik”
Három, pár perc alatt elvégezhető adatbázis lekérdezés eredményének excel táblázatba való beírásával indokolja a húszezer forintos költségtérítési igényét a Szent István Egyetem.
„Erre tekintettel továbbra is fenntartjuk költségtérítés iránti igényünket,amely csökkentett összegét br. 20.000,-Ft-ban határozzuk meg, tekintve,hogy a táblaszerkezet kialakítása, a lekérdezés, a kereshetőség biztosítása a módosított igényhez képest sem jelent arányaiban sokkal kevesebb ráfordított munkaórát, mint az eredetileg érkeztetett kérelem.”
Tekintve, hogy az egyetem nem adott részletes tájékoztatást az átalakításról, így csupán a közvetlen rektori irányítású intézetek kialakítása és így a dékáni pozíció kiiktatása az egyértelmű változás. Az oktatói létszám jelentős csökkenéséről is olvasók elmondásából értesültünk, hivatalos megerősítés így nem érkezett.
Központosítás a Szent István Egyetemen – rektori irányítás alatt álló intézetek jönnek létre
Szerző: Uzonyi Ádám
Kép forrása: agrarunio.hu
Adj 1 százalékot az Átlátszónak! Adószám: 18516641-1-42 Átlátszónet Alapítvány
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri vagy rendszeres adománnyal, vagy az szja 1 százalékod felajánlásával!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásKözel egy év pereskedés után a legfelsőbb bírói szerv kimondta, hogy igenis közadat, hogy az alpolgármester hova utazott közpénzből, munkaidőben.
A FUNA azt közölte, hogy 2021 őszén lezárult az EU-s pénzből finanszírozott projekt, és már nem is ők üzemeltetik a kisvonatot, hanem a cégük.
A NAV-nak nincs adata arról, hogy mennyi 480-as üzemanyag fogyott az árstop idején, és a kutakat semmi sem kötelezte, hogy továbbítsák a beszkennelt forgalmik adatait.
Döntéselőkészítésre és üzleti titokra hivatkozva titkolják az iratot, amit a volt olajfinomító megvásárlása után rendeltek 160 millió forintért.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!