Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Több millió forintot mozgattak át az ELTE jogi karának hallgatói önkormányzatától a kari alapítványba a hallgatói önkormányzat tisztségviselői – mutatják az Átlátszó Oktatás birtokába került dokumentumok. A kar dékánja, Király Miklós aláírásával ellátott szerződések értelmében 2009-ben, 2010-ben és 2012-ben összesen legalább két és fél millió forintot utaltak ki a mindenkori HÖK-elnökök támogatásával tizenegy hallgatónak, azzal megállapodással, hogy a kiutalt összeget befizetik a kari alapítványhoz. Nem világos ugyanakkor, hogy ezek az összegek tényleg eljutottak a Frank Ignác Alapítvány számlájára, illetve hogy az Alapítvány a dékán állításának megfelelően költötte el az összegeket.
(A szöveg töredezettségének megelőzése érdekében több képet csupán szövegbe ágyazott hivatkozásként közlünk.)
A 2009-2012-es időszakban a dékán irányítása alatt levő kari alapítványba mozgattak át nagyobb összegeket az ELTE ÁJK hallgatói önkormányzatából, a kar dékánja, Király Miklós közreműködésével. Az ELTE ÁJK HÖK pénzköltése a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) birtokunkba került, nem nyilvános jelentése szerint átláthatatlan volt, és nem a normatív támogatások céljainak megfelelően költöttek el nagyobb összegeket ebben az időszakban, ugyanakkor a KEHI-vizsgálat nem terjedt ki ezekre a pénzmozgásokra.
2012 novemberéből tíz olyan Támogatási Megállapodás áll a rendelkezésünkre, melyeket ellátott aláírásával Király Miklós és a tíz támogató mindegyike. A megállapodások értelmében az adományozóknak (akik HÖK-tisztségviselők voltak) meg nem nevezett HÖK-ös pályázati pénzből kiutalt összegeket kellett egy hónapon belül, ellenszolgáltatásra való igény nélkül a jogi kar Frank Ignác Alapítványába átutalnia. Az Alapítvány elnöke 2008 óta a kar jelenlegi dékánja, Király Miklós. Az összegek, melyek 120 és 170 ezer forint között váltakoztak, a Hallgatói Önkormányzat diszkrecionális büdzséjéből, vagy sport- és kulturális ösztöndíjakból származtak. Az összesen 1.580.000 forintot kitevő támogatások célja a szerződések szerint „a hallgatók minél színvonalasabb képzésének biztosítása, a tudományos diákköri tevékenység támogatása, különösen az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sikeres lebonyolítása”.
A közcélú adományként megjelölt támogatások azonban nem jelennek meg a Frank Ignác Alapítvány beszámolóiban: 2012-ben 498 ezer forintot, 2013-ban 998 ezer forintot könyveltek el adományként, ezt saját honlapjukra és a birosag.hu közhiteles adatbázisába feltöltött dokumentumok is bizonyítják. Az, hogy minden támogatást kiutaltak-e, nem biztos – mindenesetre a dékán nem válaszolt ilyen irányú kérdéseinkre. Válasza szerint az Alapítvány az OTDK részvételt finanszírozta az országos fordulóba jutott hallgatóknak, az Alapítvány szöveges beszámolói szerint azonban erre az adó 1%-ból befolyó összeget használták fel.
A szerződéseket (melyet egy, a HÖK Elnökségnek címzett borítékban küldtek vissza szétosztásra) egy kézzel írt levél is kísérte, melyet az ELTE ÁJK Gazdasági Hivatalának egyik munkatársa, Pusztaszeri Éva írt alá. A levélben megköszöni a támogatást egy bizonyos „Elnök Úrnak”. Ebben az időszakban a HÖK elnöke a gólyatábori erőszak kapcsán a karról eltávolított Bubla Áron volt. Felmerül a kérdés: miért Bubla Áronnak köszöni meg a Gazdasági Hivatal munkatársa a támogatást, miközben a szerződések között Bubla neve nem szerepel, ráadásul a HÖK vezetők valójában nem a saját pénzüket fizették be az Alapítványba.
Az Átlátszó Oktatásnak nyilatkozott az egyik támogatási megállapodás kötelezettségvállalója, aki neve elhallgatását kérte. Elmondása szerint értesítés nélkül kiutalták neki a rá eső összeget (különös módon a kötelezettségvállalás aláírása előtt), majd ezek után megkeresték a Hallgatói Önkormányzattól, hogy ezt a pénzt utalja vissza a kari alapítványnak, majd írja alá a megállapodást. Személy szerint semmilyen előnye nem származott az ügyletből, a kényes helyzet okozta zavarában pedig megtette, amire kérték.
A kifizetéseknek nem csupán a könyvelése problematikus, de a forrása sem egyértelmű. A szerződésekben az „ELTE ÁJK HÖK által pályázati úton kifizetett összegekről” van szó, az általunk igényelt, majd egy elhúzódó per után megkapott és nyilvánosságra hozott, a közéleti ösztöndíjakat tartalmazó adatok között nem szerepelnek ezek a kifizetések. Származhatnak az összegek más ösztöndíjakból, például a sport- és kulturális kifizetésekből (melyekből elsősorban rendezvényeket finanszíroznak, azonban még nem nyilvánosak), ezeknek kiadását viszont megtagadta az ELTE, a hozzáférésért jelenleg is dolgozunk.
A 2012-es adományok nem számítanak egyszeri esetnek, az alábbi email alapján. A levelet 2010 decemberében küldte meg Krupa Ágnes, a kari Gazdasági Hivatal jelenlegi vezetője Földvári Krisztiánnak, az akkori HÖK-elnöknek. A csatolt fájl pedig egy aláírás nélküli megállapodás Podoletz Léna részére (aki ma a kar Kriminológia Tanszékének tanársegéde), gyakorlatilag a későbbiekkel megegyező szöveggel, viszont jóval magasabb adománnyal, mint a korábbiak. A neki kiutalni tervezett 1.000.000 forintról szóló megállapodás azonban 2009-re van keltezve. Krupa levele Földvárinak így szólt: „minta, értelemszerű kitöltésre”. Ezek alapján többszöri pénzmozgatásokról lehet szó, hiszen Krupa 2010-ben egy 2009-es dokumentumot küldött mintának. Ugyan a dokumentum nincs aláírva, Podoletz Léna többször is feltett kérdéseinkre azt válaszolta, hogy nem jogosult az ELTE nevében nyilatkozni, a hivatkozott levelezésről pedig nincs tudomása.
A csatolt dokumentumot, mely Podoletz Léna megállapodását tartalmazta, utoljára Pusztaszeri Éva mentette (a Gazdasági Hivatal korábban is említett munkatársa), létrehozója pedig „ronay”. A név logikusan Rónay Zoltánnak feleltethető meg, aki jelenleg az ELTE főtitkári posztját tölti be. Az ELTE honlapján még megtalálható Rónay 2011-es főtitkári pályázata egy Word-fájlban, melyet szintén egy “ronay” nevű felhasználó hozott létre. A Podoletz Léna nevére kiállított megállapodás azonban márciusra van datálva, miközben a főtitkár által készített dokumentumot csupán fél évvel később, 2009. szeptemberében hozták létre.
Megkerestük a témában érintett személyeket, közülük a dékán küldte meg válaszát.
2012 előtt többször is előfordult, hogy a Hallgatói Önkormányzat az OTDK részvétel támogatására szánt pénzt a HÖK tisztségviselőinek utalta ki, majd ezek a személyek a Frank Ignác Alapítvány számlájára – kifejezetten erre a célra – befizették a felvett összeget. Az Alapítvány, amelynek elsődleges feladata a Kar tehetséges hallgatóinak, oktatóinak támogatása, ezen befizetések felhasználásával nyújtott anyagi segítséget az OTDK-n résztvevő hallgatóknak.
Amennyiben nem pályázati úton történtek a kifizetések (és erre semmi sem utal), akkor a működési keretből kellett hogy megtörténjenek.
A Hallgatói Önkormányzat működési keretét az 51/2007. kormányrendelet, és a Nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény szabályozza. A jogszabályok szerint a hallgatói normatíva legalább egy százalékát a HÖK működésének támogatására kell fordítani. Az ELTE Hallgatói Követelményrendszere alapján ez az összeg az egyetemen korábban 2% volt, jelenleg 3%, melyet létszámarányosan osztanak szét a kari önkormányzatoknak. Az ELTE saját, belső szabályzata szerint is a működési keretet a hallgatói önkormányzat működésére kell fordítani.
A Frank Ignác Alapítvány beszámolói szerint azonban közel sem költenek akkora összeget az OTDK-részvétel támogatására, mint amennyiről a megállapodások szóltak. Az Alapítvány 2012-es közhasznúsági beszámolója szerint 40 hallgató és 3 oktató szállását, étkezését 637.000 forinttal támogatták a pécsi, 2011-es OTDK-n. A beszámoló szerint ezt a részévteli dotációt ráadásul az Alapítvány beérkezett adó 1%-os támogatásaiból finanszírozták. Kérdéses, hogy mi történt a fennmaradó összeggel, mely így a dékán irányítása alatt maradt, ha kiutalták. A dékán válasza szerint a fel nem használt támogatásokat visszautalták, erre mutató dokumentumot viszont nem mutatott be.
Az Egyetem működését az elmúlt években az Állami Számvevőszék és a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal is mélyrehatóan ellenőrizte, és a hivatkozott kifizetéssel kapcsolatban tudomásom szerint nem tett észrevételt.
Valóban így történt, az említett szervek vizsgálatának körébe azonban nem tartoztak a cikkünkben szereplő kifizetések. A KEHI a Hallgatói Önkormányzatok tekintetében rendezvények szervezésére és kiadványokkal kapcsolatos szerződésekre fókuszált, míg az ÁSZ az egyetem gazdálkodási jogköreinek gyakorlását, ezek szabályszerűségét vizsgálta. A jelentésekben a Frank Ignác Alapítvány neve nem is szerepelt.
A dékán nem válaszolt az emailben megküldött kérdéseinkre: milyen HÖK-ös pályázat volt a forrása az utalásoknak (esetleg a működési keret terhére történtek-e ezek); tudomásuk szerint legális pénzmozgások történtek-e meg; mi köze van a mindenkori HÖK-elnöknek az utalásokhoz, miközben ők nem szerepelnek az „adományozók” között, és a pályázatokról sem dönthetnek egy személyben.
Az Átlátszó Oktatás által megszerzett dokumentumok alapján úgy tűnik, hogy a dékán vagy a jogi kar HÖK elnökének kezdeményezésére HÖK-tagok segítségével mozgattak át pénzeket a kari alapítványba, mely összegek felett így már az alapítvány kuratóriuma rendelkezett. A rendelkezésre álló információk alapján erősen kérdéses, hogy ezek a pénzmozgások megfeleltek-e a belső szabályzatoknak, a felsőoktatási törvénynek és a juttatási kormányrendeletnek. A jogilag és erkölcsileg egyaránt problémás utalásoknak ráadásul még a könyvelése sem tűnik teljesen tisztának, a dékán pedig nem tűnt előzékenynek egy többmilliós közpénzfelhasználás jogszerűségével kapcsolatos aggályok eloszlatása érdekében.
Fizess elő az Átlátszóra, hogy még sok ilyen cikket írhassunk!
Havonta csak egy ezres: már csak 945 új előfizetőre van szükségünk ahhoz, hogy az alapműködésünk közösségi finanszírozású legyen. Tudnivalók itt.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!