Többszáz millió forint adósságot fizettek ki, hogy eladhatóvá váljon két budapesti Tungsram-ingatlan. A vásárló egy kormányközeli cég, ami a gyár egykori hatalmas váci ingatlanát négyezer forintos négyzetméteráron szerezte meg. Sem a Tungsram, sem a vevő nem válaszolt a kérdéseinkre.
Állami támogatással épített vertikális farm, stratégiai célok megvalósítása a FuturAqua Nyrt.-vel, startupokkal közös fejlesztés – hírek a Tungsramról még a 2021-es év elejéről. A cégről akkor csak pozitív hírek jelentek meg. A háttérben viszont már valami mozgolódott, ez derül ki az immár felszámolás alá került cég ingatlanjairól.
A Tungsram cégcsoport számos leányvállalattal rendelkezik. Az ingatlanokat kezelő Tungsram Ingatlan Kft. 2019-ben mintegy 12,4 milliárd forintnyi ingatlanvagyont beolvadásos kiválással átadott a Tungsram Operations Kft.-nek. Mindegyik cég tulajdonosa Jörg Bauer a Tungsram Group Zrt.-n keresztül. Az ingatlanos kft. 2019-es beszámolójában az áll, hogy a „Tungsram Ingatlan Kft-ből beolvadásos kiválással 3 működő ingatlan kivételével a többi ingatlan átkerült a Tungsram Operations Kft-ba. Az év során 2 ingatlant értékesítettünk.”
Négyezer forintos telekár 2021-ben Vácott
2020-ban a Tungsram Ingatlan Kft. létrehozta a Tungsram Real Estate Kft.-t. Az éves beszámolóban az áll, hogy „A Társaság az év során egyedüli tagként alapítással részesedést szerzett a Tungsram Real Estate Kft-ben, majd nem pénzbeli vagyoni hozzájárulással a befektetését 3 millió forintról 1 758 660 eFt-ra emelte. Kilenc ingatlan került apportálásra piaci értéken, melynek meghatározása külső független értékbecslés alapján történt.”
Vagyis a frissen alapított cég ingatlanvagyona akkori értéken 1,758 milliárd forint volt. A cégnyilvántartás szerint a cég székhelye Budapest IV. kerületében (Újpest), a Váci út 77. szám alatt található, telephelyei pedig a szintén újpesti Fóti út 141. (75100/2, 75100/6, 75100/7 hrsz.), Üdülő sor 1., és Váci út 104. alatt, továbbá Vácon, a Honvéd u. 21-23. alatt, valamint Győrben, a Reptéri út 2. (5474/1, 5474/2 hrsz.) szám alatt voltak. A 9 ingatlan a helyrajzi számok alapján jön össze.
A földhivatali tulajdonlapok szerint az ingatlanok közül az Üdülő sori és a Fóti út 141. szám alatti az alapítással egyidőben került a Tungsram Real Estate Kft.-hez 2020 márciusában, a váci pedig júniusban. De utóbbi nem sokáig maradt: alig egy hónappal később már el is adták a 2A Ingatlan Befektetési Kft.-nek.
A 75 ezer négyméteres belterületi váci ingatlant meglehetősen olcsón passzolták el: a 2021-es beszámoló szerint „307.464 eFt értékben került sor ingatlan értékesítésre.”
Vagyis 4 ezer forint/m2-es áron adtak túl az ingatlanon.
Amit már a vevő, a 2A Ingatlan Befektetési Kft. árul.
Vételi jog és kifizetett 400 millió adótartozás
A 2A Ingatlan Befektetési Kft. a többi tungsramos ingatlanra is szemet vetett. 2021 januárjában – amikor csak jó hírek voltak a Tungsramról – a cég kétéves vételi jogot jegyeztetett be az 5 milliós tőkéjű Tungsram Real Estate Kft.-re, ami 2023. január 15-én járt le. A vételi jog az alapító okiratba is bekerült, és ott is szerepelt egészen 2022. december 22-ig. Akkor került a Tungsram Real Estate Kft. élére az új ügyvezető, Budai-Tóth Csaba. A záradék az ő érkezésével megszűnt.
Vételi jog a szerződésből. Forrás: Bírósági Elektronikus Tájékoztatási és Figyelmeztetési Rendszer
A földhivatali iratok szerint 2017-ben az Újpesti Önkormányzat adótartozás miatt 204 milliós jelzálogot jegyeztetett be a Fóti út 141.-re, majd 2019 májusában összesen 182 milliót az Üdülő sor 1. alatti ingatlanra, szintén helyi adótartozás miatt. A mintegy 400 milliós adósságot viszont rendezték, erről tanúskodik a legutóbbi feljegyzés a tulajdoni lapokon: „Jelzálogjog törlése iránti kérelem”. A két ingatlant a Takarékbank Zrt. 1,5 milliárd forintos kölcsöne is terheli.
Úgy tudjuk, az ingatlanokat el is adták, és bár a vevő neve még nem jelent meg a tulajdoni lapokon, információink szerint a 2A Ingatlan Befektetési Kft. lett a tulajdonos.
Kormányközeli vevő
A 2A Ingatlan Befektetési Kft. az internet archívuma szerint 2021 novemberében négy ingatlant árult. Mind a négy a Tungsramhoz köthető, és ahogy bemutattuk, egy közülük már a tulajdonába került, kettőre pedig vételi joga volt a Tungsram Real Estate Kft.-n keresztül. A győri ingatlan(ok)nál még a Tungsram Real Estate Kft. a tulajdonos, vételi jog sincs rajta.
A tungsramos ingatlanok a 2A Kft. honlapján
A 2A Ingatlan Befektetési Kft.-nek két tulajdonosa van, az A-Silver Investment Zrt. és a Solva Alpha Kft. Utóbbi Szivek Ferenchez és a MOL-elnök Hernádi Zsolthoz köthető. Ugyanis a Solva Alpha Kft.-nek két tulajdonosa van, és az egyiknek Szivek, a másiknak Hernádi a tulajdonosa.
Hernádi Zsolthoz kapcsolódik a Grand Hotel Esztergom is, ami – mint az a 24.hu cikke nyomán kiderült – rengeteg közpénzt kapott. A lap megírta ugyanis, hogy a Magyar Turisztikai Ügynökségtől 2,8 milliárd forintos támogatást kapott a Solva Property Ingatlanfejlesztő és Hasznosító Kft., amely a Hernádi-féle Solva Magántőkealap tulajdonában van – így kapcsolódik a Solva-csoporthoz.
Az elmúlt években egyre többször lehetett hallani a gombamód szaporodó hazai magántőkealapokról, amelyek számos iparágba bevásárolták magukat cégek megvételével, ám az alapok mögött álló befektetők kiléte titokban maradt. Cikkünkben utánajárunk, miként fordulhatott elő, hogy a magántőkealapok mára gyakorlatilag felváltották az offshore cégeket. Emellett azt is megmutatjuk, hogy milyen jelentős hazai alapok vannak, és ezek milyen politikaközeli szereplőkhöz köthetők.
A Szivek családnév sokaknak ismerős lehet. Szivek Norbert volt ugyanis a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) vezérigazgatója 2017-ben, és akkor megírtuk róla, hogy a miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak barátjaként ismerik. A kapcsolatra anno az Együtt politikusa, Szigetvári Viktor hívta fel a figyelmet először, amikor véletlen szemtanúja lett a Four Seasons szállóban, ahogy Tiborcz, Habony Árpád, a TV2-s Dirk Gerkens és az akkor még századvéges Szalay-Bobrovniczky Kristóf (ma honvédelmi miniszter) együtt kávézik Szivekkel egy szomszédos asztalnál.
Szivek Norbertnek és Szivek Ferencnek több közös érdekeltsége is volt, például Ferenc korábban a Nones Holding Vagyonkezelő Kft. ügyvezetője volt, a cég tulajdonosa pedig Norbert volt – emlékeztet a 444.hu. Ők ketten rokonok, és ahogy megírtuk, a család a kezdetektől közösen üzletel: az idős családfő Ferenc, az ő első házasságából származó fia, ifjabb Szivek Ferenc, az unoka (a legifjabb Szivek Ferenc), illetve a féltestvérénél 16 évvel fiatalabb Szivek Norbert számos vállalkozásban együtt vettek/vesznek részt.
Cégháló és az ingatlanok útja.
Állami pénzzel segített cég útja a csőd felé
A Tungsram 2022-ben ment tönkre. Akkor megírtuk, hogy 118,9 millió euró, vagyis közel 45 milliárd forintnyi jelzálogot jegyzett be az Eximbank Zrt. 2021 őszén a Tungsram Operations Kft.-nél. A kormány stratégiai partnere 2018-as megalakulása óta 21,7 milliárd forint veszteséget termelt. A cég elődje, a GE a cégiratok szerint a cégértéken túl 500 millió forintot hagyott abban a cégben, amibe bepakolta a lényegi vagyonelemeket, és amit ismeretlen összegért eladott Jörg Bauernek. A Tungsram Operations Kft. létrehozása már nemzetgazdasági jelentőségű volt, erről tanúskodik a cégbíróságnak küldött irat, mely szerint kérték a soron kívüli eljárás lefolytatását. Még 2018 decemberében stratégiai megállapodást is aláírt a kormány a céggel.
Kerestük a Tungsramot és a 2A Ingatlan Befektetési Kft.-t is a vételi jog és az ingatlanok értékesítése miatt, de nem jártunk sikerrel. A Tungsram választ ígért, de végül mégsem küldtek semmit, a 2A pedig egyáltalán nem reagált megkeresésünkre.
Az adókról és a végrehajtásról Újpest Önkormányzata azt közölte az Átlátszóval, hogy a jelzálogjogot azután jegyeztették be, hogy más végrehajtási mód a helyi adó behajtására nem vezetett eredményre. Ennél többet adótitokra hivatkozva nem árultak el.
Segesvári Csaba
Címlapkép: A Tungsram volt váci ingatlana a Google 2022 októberi felvételén
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!